Volné pokračování filmu Ikarův pád se věnuje dalším osudům pianisty Káry (Vladimír Menšík), který se rozhodl bojovat s démonem alkoholu. S podporou rodiny nastupuje do protialkoholní léčebny. V léčebně si postupně zvyká na nové prostředí a tvrdý denní režim. Seznámí se také s několika pacienty, asi nejblíže pozná alkoholika Fendrycha (Vlastimil Brodský). Začíná zápas člověka o nabytí nové sebeúcty a obnovu narušených vztahů s okolím. (oficiální text distributora)

Rodin

Úchvatné. Ovšem velmi brutální a depresivní. Menšík s Brodským zde podávají možná své nejlepší výkony ve vážných rolích, kterých se kdy dopustili (u Menšíka ještě Ikarův pád, pochopitelně). ()

Romanstekl

Ačkoliv od jmen jako Menšík, Brodský, Somr...by člověk spíše čekal film tipu komedie, zde je dokonale vidět hlavně u dvojice Menšík-Brodský, že dokonalý herec nejen že dokáže zahrát dokonale dramatickou roli, ale ještě jí dokáže odehrát tak,že mu to člověk věří, jako by se ho to přímo týkalo.Znovu a znovu smekám před panem Menšíkem, byl to PAN herec, druhý takový není a nebude. ()

ForGump

Vladimír Menšík je to nejlepší synonymum slova herectví. Velké, rozsáhlé, citlivé a pohlcující. A buďme rádi, že tyto dva Hubačovy filmy vznikly, protože to demonstrují v celé své síle. Holt to nebyl jen srandista. Zde ve dvojici s panem Brodským uchvacuje monology a dialogy. Nádherné a působivé. A je na bíledni, že to, co stvořil František Filip nebude dlouhou dobu překonáno. Ani zdaleka... Spíš už nikdy!100% ()

G04T

Po průměrnym a naprosto nadhodnocenym filmu Ikarův pád jsem dnes viděl tuto pecku a pořád jsem v divnym psychickym rozpoložení. Paralela s tažnými ptáky, kteří letí od svých problémů a za lepšími časy je naprosto vynikající. Nejlepší je v tomto filmu samozřejmě Vlastimil Brodský v jeho roli Fendrycha, člověka, kterej rezignoval na normální život a kterej věří, že i on dokáže odletět od svých problémů. Je v něm vidět smutek a vzdávání se všemu a všem, protože už to dál neunese. Hororově smutná hudba je pro atmosféru této inscenace klíčová. František Filip byl vynikající režisér a Jiří Hubač bezpochyby náš nejlepší scenárista všech dob. Nic tomu nechybí a vám už jen zbývá ocenit tuhle ač smutnou, tak vynikající přehlídku zmařenejch lidskejch osudů. ()

topi80

V souvislosti s filmem Ikarův pád jsem Menšíkův herecký výkon nazval tím nejlepším, jaký jsem v životě viděl. V Tažných ptácích si pro sebe podobný titul uzmul Vlastimil Brodský, který ztvárnil roli alkoholika Fendrycha, který se místo snahy o léčení oddává snění o létání a přemýšlení o tom, zda se vlastně má pro koho léčit a pro koho se svými démony bojovat. A také v roli mefistotelovského našeptávače a přesto přítele v jednom. Společnost mu dělá Vladimír Menšík jako ten rozumný, který má i díky své schopnosti být nad věcí na povel celý pokoj č. 2, pedantický cholerik Josefa Somra, bezstarostný Pavel Zedníček a intelektuál v podání Eduarda Cupáka, který svůj úděl bere s pochopením pro své chyby i pro svou neschopnost je neopakovat. Pokládám si otázku, o kolik tato verze Přeletu nad kukaččím hnízdem předstihuje svého oscarového kolegu. ()

Pitryx

Tak tohle už má vyšší grády než první film. Houf velmi dobrých herců především. Bohužel mne ani v tomto filmu hlavní protagonisté v roli opilců vůbec nepřesvědčili. Dal bych i více, ale nějak už žádné větší plusy nenalézám. 201390149623/9920 ()

RigorMortis

Klobúk dolu. Legendy československej kinematografie v príbehu o metle ľudstva. Menšíka mám ako herca celkom rád a aj námet mi bol blízky. ()

Pete

Pokračování Ikarova pádu není žádné povstání Fénixe z popela - to se dalo čekat, stejně jako herecký koncert všech zúčastněných. Depresivní vyprávění, dobová televizní kamera tomu dává nádech dokumentu. ()

ostravak30

Tažní ptáci dostávají po Ikarově pádu nový rozměr. Potkáváme se s alkoholiky, z nichž  mnohé bych mezi alkoholiky na první pohled ani nezařadil. Nejzajímavější je rozhodně osud postavy Vlastimila Brodského, který ale naprosto rezignoval a je prakticky jasné, že mu není pomoci. A nejen on, ale i Vladimír Menšík nebo v malé roli Radovan Lukavský či Josef Somr dodávají filmu na výjimečnosti. Přiznám se, že když jsem film sledoval o mnoho mladší, byl jsem velmi zklamán tím, že Kára nakonec doma podlehne a opije se. Tak jako tak jsou oba filmy obrovskými hereckými koncerty. Bohužel na Vladimíru Menšíkovi už byly vidět jeho vleklé zdravotní problémy. ()

pavliCZECH

Skvělý film, výborně navazující na Ikarův pád, zde ještě okořeněný o skvělého Vlastimila Brodského. Některé pasáže mi svojí atmosférou trochu evokovali Formanův Přelet. ()

Luswani

Ještě o kus horší než Ikarův pád. Postavy se chovají ještě zoufaleji, k tomu Brodský v nesympatické roli. Mám rád podobný typ filmů, ale tahle alkoholická dvojka mě k mému překvapení příliš nezaujala. 55% ()

brasek

Dráma z protialkoholického liečenia. Trochu mi bolo ľúto abstinujúcich alkoholikov, spoločnosť ich odsunula na okraj... Príbeh je miestami nudný, ale herecké výkony sú naozaj kvalitné. ()

Ruadek

Druhý díl a další perla Československé filmařiny s plejádou předních herců té doby, Hubačovým scénářem a Filipovou režií - stejně precizní jako v Ikarově pádu. Druhý díl na mě osobně zapůsobil ještě víc, je v něm více odhalené bolesti, více pravdy řečené otevřeně a více slz, utápěných v posledních nadějích. Hodně silný film. ()

Saxos

Heslo dne: "pěkně zobej Antabus a těš se na blinkačky i kolektivní psycho pokecy". Menšík jako vždy perfektní, následován Brodským, podrývačem morálky, Cupákem, Zedníčkem. Somr, jako pan Karlík, je správnej vlezdoprdelka. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip