Přízraky v Benátkách

• USA A Haunting in Venice (více)

Kenneth Branagh jako slavný detektiv Hercule Poirot řeší děsivou záhadu v období po druhé světové válce. Poirot si užívá důchod v italských Benátkách. Neochotně se účastní seance, na které uvrhne zavražděný host detektiva do zlověstného, ​​temného světa. (Magic Box)

Polux

6/10 | Předchozí pokus po finanční stránce tak úplně nevyšel (vzhledem k totálně přestřelenému rozpočtu na podobný typ žánrovky ani není divu), přesto Branagh dostal od studia (relativně rychle) znovu šanci rozehrát s kníratým detektivem ještě jednu "whodunnit" hru, ale tentokrát podle trochu odlišných pravidel. A vyplatilo se to, protože výsledkem je slušná dobová krimi záležitost s občasným (vítaným) odklonem do strašidelného žánru, která sice jackpot ve finále nerozbije, ale hned několik povedených trumfů v průběhu hry vynést dokáže. | Pryč je nadstandardní rozpočet, zástup velkých hereckých hvězd, opulentní audiovizuální stránka, nevyžádaná (a hlavně nadbytečná) záplava digibordelu, vydatná stopáž a naštěstí taktéž podivné tvůrčí experimenty s charakterem a pitváním emocionálního nitra ústřední postavy z minulého filmu. Zbyla hodně komorní žánrovka, která působí jako adaptace nějaké divadelní hry o několika málo hercích a dvojici lokací (jeden interiér, jeden exteriér a to je vše), která se může opřít v prvé řadě o Branagha, který je v roli proslulého detektiva naštěstí opět výborný, a ve druhé řadě o málo známou (respektive ne tak často adaptovanou) předlohu a málo známý (respektive ne tak oslnivý) casting. | Díky tomu tady divák, oproti oběma předchozím (v minulosti nesčetněkrát zpracovaným) adaptacím, předem netuší, kterými cestičkami se bude příběh ubírat dále, které postavy budou pro zápletku důležité a které nikoliv a které z nich (a případně v jakém pořadí) se ne/dožijí konce filmu a současně na něj v průběhu děje čeká nějaké to překvapení. Což platí i pro znalce předlohy, jelikož dle synopse na wiki z ní film vychází jen velmi volně. Branagh během děje chytře dávkuje sice ne přímo strašidelné, ale příjemně znepokojivé momenty a film díky tomu šikovně balancuje na hraně detektivky a retro duchařiny. Čemuž pomáhá i náladový OST a kamera, která v několika scénách předvede stylový pohyb v prostoru. Snad se z tohohle pokračování nestane rozlučka, Branagh by si ještě pár dalších šancí (ideálně na streamu) zasloužil:-). | PeZet ()

rengers

Klasika která neurazí, ale ani nepřekvapí. Už třetí počin režiséra a herce Kennetha Branagha ala Agatha Christie, který si mistrně, ke konci každého dílu, vychutnává rozuzlení daného případu, to mu doopravdy jde. ()

DanlinDan

Páni! Jsem překvapený a nadšený! V pořadí třetí detektivka od režiséra, který zároveň má hlavní roli. Po slabším filmu Smrt na Nilu, jsem byl v obavách. Po pár minutách už nebylo třeba. Velice se mi líbila kamera, která měla neobvyklé úhly. Děj měl hlavu a patu. Můj tip na daného/danou pachatelku/pachatela byla mylná. Díl se špetkou hororového prvku na mě působilo ohromně. Poslední dobou mě nadchne málo projektů, kdy bych se nemohl odtrhnout od obrazovky, aniž bych to dokoukal další den. Musel jsem to vidět v jednom kuse a nemohl jsem se odtrhnout. 9/10 ()

ValtorLP

Film mě velice zaujal, Hercule Poirot postava napsaná Agátou Christie je mojí oblíbenou, herec ji dokáže skvěle ztvárnit, že bych si tam nedokázal představit někoho jiného. Líbí se mi, jak se snaží všechny paranormální aktivity obhájit reálnou skutečností, udrželo to mojí pozornost od začátku až do konce, závěr mě trochu smazal, ale i tak tomu dávám 4 hvězdičky! ()

Audreybe

Naprosto směšné, film působí spíš jako parodie na Poirota. Lady Agatha se musí v hrobě obracet. Hloupé dialogy, přehrávané výkony jinak dobrých herců a hereček, které až zarážejí. Nehledě na to, že určité části zápletky jsou tak uboze neuvěřitelné, až mi bylo trapně (spoiler alert: smrt lékaře). To, že námět nemá nic společného s původním příběhem by nevadilo, když by byl výsledek jen o trochu horší nebo ideálně na stejné úrovni. Ovšem tento výplod je tragédie. Zvlášť otřesně byla napsaná role Ariadne Oliver. Režie i scénář tristní. Rádoby umělecká melancholie, vznikla ovšem slátanina. Dokoukala jsem jen s přemáháním, abych nehodnotila bez shlédnutí konce. Nepomohly ani Benátky a obstojné kostýmy. ()

grangerova

Jára Cimrman k uvádění jedné ze svých her prohlásil “Nebudu se zlobiti, změníš-li ku své potřebě některé věty, některou postavu, či celý děj”. Dovolím si výjimečně nesouhlasit. Pokud chce Branagh točit originální detektivní příběhy, nerozumím tomu, proč si jako rukojmí opakovaně bere literární kusy Agathy Christie. Věřím, že s dobrým scénářem by dokázal natočit kvalitní film i bez obecně známé a oblíbené předlohy. Přízraky v Benátkách totiž jako mysteriózní triller fungují více méně dobře, nemohla jsem se však při jejich sledovaní zbavit nespokojenosti z toho, jak je moje oblíbená Halloweens Party oklešťována a ohýbána. Na druhou stranu musím (ač nerada) přiznat, že právě díky znalosti předlohy pro mě některé dějové úpravy byly příjemné easter eggy. ()

Marcecek

Nie tak výpravné a veľkolepé ako predošlí novodobí Poirotovia, možno o niečo lepšie, ale nie o veľa, len trošku. Kenneth Branagh drží laťku stále dosť vysoko, tentokrát si vystačí s komornejším prostredím, menším priestorom. Film má tým pádom tiesnivejšiu atmosféru, ktorá je temnejšia, strašidelnejšia, dokonca tu na nás tvorcovia nastražili aj hororové prvky v podobe ľakačiek, celý film sa nesie v tomto duchu a súperí tu pocit mysteriózna a nadprirodzenosti, ktorý sa nám film snaží vnutiť, s čisto racionálnym myslením Poirota, ktorý ako vždy, to asi nebude spojler, vidí vo všetkom lož a podvody a na všetko príde. S koncom je to ako vždy, je jasné, že páchateľom bude niekto z prítomných, ale keďže je tých vysvetlení aj viac, tak nečitateľ Agathy Christie ako ja, môže byť až do konca v napätí, že ako to vlastne všetko bolo, zrozumiteľne sa na konci všetko vysvetlí. Z tohoto hľadiska mňa film bavil a nenudil, ale niesom z neho totálne paf, aj keď ho považujem z Branaghovej trilógie za najlepší, ale tesne. Každopádne, keď niekedy bude nakrútený ďalší Poirot, budem sa na neho určite tešiť, pretože viem, že sa budem dobre baviť. ()

Naby

Neuvěřitelně mě to překvapilo. Čekal jsem pohodový, filmový večer a ten jsem nedostal! Suprová atmosféra po celou dobu filmu, stálé, gradující napětí. Nádherné záběry z Benátek a starých domů. Suprový, originální i uvěřitelný příběh. Herecké obsazení taky famózní. Opravdu parádní film, který lze jedině doporučit. Pokud máte rádi detektivky, skvělou atmosféru a trochu toho lekání, tak směle do toho! Celkem 4,9* ()

janececek

Hanebně přiznávám, že jsem předchozí dva filmy neviděl, kvalitativně tak nemohu porovnávat jednotlivé díly prozatímní Branaghovi trilogie. Prvních dvacet minut jsem byl lehce na vážkách, ale s první vraždou veškeré obavy zmizely a já jsem si užíval komorní temný vizuál s výbornou kamerou a obsazením. Pasáže, kde se více mluvilo, mi vůbec nevadily, naopak, každá část filmu byla nesmírně důležitá pro finální rozuzlení. A hororové prvky? Ty tu sedly jako p*del na hrnec, nebojím se říct, že fungovaly mnohem lépe, než které nabízejí nejnovější rádoby horory. Za kvalitní příběh samozřejmě vděčíme autorce knižní předlohy, ale za kvalitní zpracování patří velká chvála Branaghovi a celému hereckému ansámblu! 80% ()

Lukango

Branagh po třetí a já jen doufám, že ne naposled. Toto je nejodlišnější díl série, přece jen máme tu hororový prvek. Z celé, prozatím trilogie, za mě nejlepší díl. Branagh nám tu opět a lépe zpřístupnil zločin, ve kterém má šanci obstát i divák, ne jako v Orient expressu. Co zprvu musím pochválit, je vydání se do neznáma, do hororového žánru, které kdyby se povedlo, tak to je úspěch. No a ono se povedlo a dělá z této série zase něco jiného a skvělého. Lekačky s ostrým zvukem perfektně fungují a přidám-li k tomu skvělou temnou hororovou atmosféru, tak si nemám na co stěžovat. Jedna strana se může zlobit na to, že Branagh vzal Poirota do něčeho nedetektivního a s kombinací hororu nepředstavitelného, ale řekl bych, že to bylo dobře, že se tak stalo a myslím si, že to sérii zase o něco nakoplo a zpřístupnilo. Co se týče zápletky, tak s ní nemám sebemenší problém, jedná se v podstatě o podobnou strukturu předchozích dílu, což mi vyhovuje, ale doplněnou o hororový prvek. Vrah vás tentokrát nemusí překvapit, ale i tak se nám tu tvůrci postarali, abychom na konci podezřívali téměř kohokoliv. Výjimečně se nám tu také zapojila napínavost, které tu je celkem dost. Co má tento díl ze série nejslabší, jsou herecké výkony. Herci, ne že by nehráli špatně, ale nijak se nevychylují či neodvádí zapamatovatelný výkon jako tomu bylo v předchozích dvou filmech. Vrátím-li se k chválám, tak musím pochválit práci s kamerou, která je jedou panoramatická, klaustrofobická či ladná a vše vypadá krásně. Celkově se jedná o vydařenou hororovou detektivku, která sice je nejmíň Poirotovská, na druhou stranu nejlépe vydařená a Branagh nám tu ukázal, že režie mu není cizí. Známka: 7,5/10 ()

xVojtano

Když pomineme ty pětikorunové jump scary a snahu odradit "strašením" od prapodivného příběhu, tak  to vidím, jako slušně průměrný film, který by hrál v 8 večer na nově pod propagandou "musíte vidět". Potenciál by byl dle prostředí i postav, ale člověk postupem filmu začne ztrácet naději a když mi přijde na konci filmu Poirot, kterého jsem měl do teď rád a vycucá si z prstu řešení případu co mu nejspíš poradil duch, který se mu zjevil pod vlivem drog pod stolem, tak to je už poměrně silný šálek kávy. ()

Zeduke

Poirot a horor!? (Minimálne teda horor (aj) pre deti.) Patrične to dlho vôbec nesedelo a nehralo. Kde sa podeli farby a krásy vrážd, kriminality, intríg z Orient Expresu či Nílu? Mnohoraké krásy Benátok uzatvoriť do v čase a soľou zakonzervovaného paláca je predsa hriech! Ako literárny ignorant však nemôžem vylúčiť, že slabšiu chvíľu mala už kedysi Agatha. Vidieť Poirota z formy, iracionálneho a patrične dezorientovaného narušilo uhľadenú auru fúzatého detektíva a koncentráciou na nadprirodzenosť nám, nezasväteným negéniom, tvorcovia odhaľovali detaily, chybičky a nápovedy azda až príliš okato. Neskromne priznávam, že narozdiel od predchádzajúcich dielov som vraha trafil už na druhý tip! Nuž, takto Poirot veru nesmie skončiť. Napriek dávke znepokojenia je to beztak film, ktorý sa vidieť oplatí. Film, ktorý vystraší, ale aj poteší a pobaví. Britská stopa v konverzáciách, postavách ale aj v divadelnom nádychu sú v ňom opät prítomné a robia z tohto filmu ďalšiu, i keď o málo menej podarenú snímku z tejto (pre mňa) srdcovej série... Snáď nie poslednú. ()

oleg121

Tretí Branaghov Poirot tentoraz vsádza na miernu zmenu žánru a omnoho komornejší prístup. Navyše sa drží predlohy iba vo veľmi malej miere. Je to zrejme najlepší z týchto troch dielov, avšak veľkou škodou je, že napriek tomu, že sa scenár len veľmi málo drží predlohy a zaujímavo si ide svojou cestou, rozuzlenie a pointa celého prípadu nie je dostatočne uspokojujúca. Vďaka zaujímavej atmosfére a dobrej práci s postavami som z kina odchádzal spokojný. Vzhľadom na tržby sa ale, žiaľ, ďalšieho Poirota zrejme nedočkáme (jedine v ešte o niečo viac osekanejšej forme). To isté som ale tvrdil aj pri Smrti na Níle a mýlil som sa. Verím, že sa mýlim aj tentoraz. ()

DarthAthiss

Vcelku zvláštní pojetí, upřímně zatím neznám předlohu, takže nemám od čeho se rozvíjet. Komentuji se zpožděním, tudíž toto bude krátká recenze. Vadí mi přehnané jumpscary, ale odpustit se to dá. Kromě toho mého infarktu se scénou v koupelně. 7/10 ()

jara12

Máme tu novou poirotovku s Kennethem Branaghem a tentokrát se díváme do budoucna, kdy je hlavní hrdina již v důchodu a jako místo pro odpočinek si vybral italské Benátky. A když už jsme u té lokace, tak je důležité zmínit, že oproti Smrti na Nilu, kde bylo hodně cítit použití zeleného plátna, jsou Benátky totálně živé město a je vidět, že točení na reálné lokaci dělá obrovský rozdíl. Zároveň se tento snímek odlišuje od svých předchůdců větší dávkou tajemna a hororu. Nemáme tu sice Ačkový cast, ale herci dělají skvělou práci a hodina a třičtvrtě uteče jako voda. ()

lex85

Třetí a bohužel nejslabší díl. Bohužel atmosféra která je na začátku tak dobře budovaná tak moc dlouho nevydrží a více než detektivní práce a pátrání jsou zde prázdné duchařské scény. ()

hel_ko

Přesto, že mi K.Branagh jako Poirot moc nesedí a Zoe Wanamaker jako A.Oliver nikdo nepřekoná, detektivka má spád a já se rozhodně nenudila. Obecně mi dost vadí, když se adaptace románu hodně liší od originálu, zvlášť když se jedná o moji literární hrdinku, ale zasazení filmu do Benátek filmu prospělo. ()

Hlavackovic

Viděno při csfd projekci - musím říct, že jsem byla lehce skepticka, ale na film jsem nakonec vyrazila. Předchozí díly mě moc nezaujaly, něco jim chybělo..  a já jako milovník Poirota, na který jsme koukaly po obědě s babičkou.. ale dala jsem tomu šanci- a dobře jsem udělala. Jsem lekavy člověk, takže na mě tato atmosféra fungovala vcelku dobře, a ikdyz jsem vraha odhadla už cca v prvních 15 min filmu (asi bych měla číst i jiné knihy než krimi), film se mi líbil a tak dávám 4*:) k dokonalosti nakroceno, ale přeci jen , trochu chybělo ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě