Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. (Česká televize)

Ironfood

Celkem podařené historické drama. Jen jsem čekal trochu pestřejší děj a více dějepisných informací.Také ztvárnění bitev mi nepřišlo moc povedené, klidně bych je úplně vynechal, aspoň by měl film rozumnější stopáž. Jinak víc než Harris v roli Cromwella se mi líbil Guinness jako král Karel. ()

klúčik

Na tomto filme som bol ako 10 ročný v kine Úsvit.  Film mi učaril, svojimi bojovými scénami.  Na panoramatickom plátne kina to bol naozaj zážitok.  Famózne kostýmy , veľkolepé masové scény a výborný výkon Richarda  Harrisa a  Aleca  Guinnessa.   Hodnotím  80%.. ()

Han22

Složitě hodnotitelný film sledující boj Olivera Cromwella proti anglickému králi Karlu I. Ono je to výborně natočené, na víceméně konverzační historické drama jsou tu výborné davové scény a dvě parádní bitvy; z toho jedna s perfektní taktikou. A Richard Harris hraje jako o život (třeba naprosto fantastická finální scéna v parlamentu) a zasloužil si minimálně nominaci na Oskara; kupodivu za ním nezaostávají ani ostatní. První problém je, že je to dost vycucané z prstu, Karel I. nebyl rozhodně takový padouch jak ve filmu a Cromwell měl do svatouška bojující za všechen lid daleko; jeho hrůzovláda vedla k tomu, že po jeho smrti se Britové rádi vrátili ke království. Druhý problém je spíše našim dabingem, ale z toho hřímání o boji za veškerý lid, svržení mocipánů a všech frází kolem na mě dýchnul odér bolševických budovatelských filmů. Takových těch kde hrdinní komunisti svrhávali zlotřilé továrníky a politiky ve službách reakce. Nu každopádně se zavřenýma očima slabší 4* a historický film roku 1970. ()

DocBrown

Film by neměl sloužit jako dějepisná výuka, protože se v něm vyskytuje obrovské množství historických nesmyslů, ale spíš jako připomenutí té doby a vzbuzení zájmu o ní. Jen ty nejzákladnější fakta sedí. Natočený je ale výborně, od kostýmů, přes hudbu, po herecké výkony hlavních rivalů Harrise a Guinnesse. Jako by se snažili soupeřit o přízeň diváka. A samozřejmě tím nejlepším je bitva v první třetině filmu, asi nejlepší středověká bitva, kterou jsem kdy viděl. Dnešní CGI se může jít zahrabat. A typicky britskou nadsázku dodává duo Mancherster - Ruprecht s pudlem. A hlavně, konečně si můžu vychutnat Léta kavalírů. ()

kolemjdouc

Tak dobře propracované historické filmy už dneska umí málokdo.Kostýmy,interiéry,exteriéry a obzvlášť kamery.Výkony herců jsou jak třešnička na dortu ()

Bafo

Fakt dobrej historickej film a jedne velmi zajimave epose britskych dejin a o jednom zajimavem cloveku... Opravdu skvela vyprava, ten film mohl dostat i vice oskaru si myslim :) ()

Alf

Efektní film se skvělým výkonem Richarda Harrise, scénář mi ale připadá poněkud čítankovitý, přinejmenším Irové by na Cromwella měli poněkud méně pozitivní názor... ()

Mikino00

Zpočátku to vypadá na působivé historické drama, pak zase jako velkofilm a končí to zase jako drama, to ale vůbec nevadí, z pohledu historika mi dost vadí události, které tvůrci záměrně přeskočili a samotná postava Cromwella, která mi nebyla už od začátku zůbec sympatická. ()

ArthasKarfa

Film, který svou kvalitou přesahuje celou řadu známějších historických filmů. Pohled na Cromwella tak, jak asi skutečně chtěl, aby Anglie fungovala. Technika bitev i politické debaty jsou kvalitně zpracovány a vyváženy, tak, aby se divák nenudil, ale zároveň pochopil problematiku první poloviny 17. století v Anglii co možná nejlépe. Pro historiky i ostatní dobrý film na hezký večer. ()

Andronikos

Viac ako na titulnej postave môže film budovať - a zrejme o to aj usiluje - na postave kráľa, ktorá má vďaka svojmu koncu jednoznačný tragický potenciál. Karol I. tu však pôsobí pomerne neurčito, nevyhranene, resp. aspoň kolísavo, miestami je snáď málo odolný voči neblahým pokušeniam, väčšinu času zostáva ale predsa len ušľachtilou figúrou. (V žiadnom prípade ale nie je v tomto filme "zkorumpovaný diktátor". Kto zase preboha písal oficiálny text distribútora?!) - Horšie je to s Cromwellom, ktorý tu vystupuje celý čas v podstate ako akýsi zlomený a unavený muž. Časom sa to zhoršuje, jeho hlas je čím ďalej, tým viac zachrípnutý, ba plačlivý, tvár útrpne zachmúrená. Trpí záchvatom podivného smiechu a amoku pri ponuke trónu (tu Hughes jednoznačne herecky "prestrelil") a jeho záverečné vystúpenie je už iba podivným vrieskaním do kamery. - Ešte z cvičenia na univerzite som si odniesol poznatok, že film rozhodne nebude historicky presný. Nakoľko to dokážem posúdiť: nebol. Do detailov sa púšťať nebudem, ale Cromwell rozhodne nefiguroval vo všetkom, čo bolo pre politický vývoj Anglicka v danej dobe kľúčové, ako nám to je tu sugerované, a pre svoj dopad na celkové vyznenie filmu musí byť predovšetkým zmienený fakt, že sotva bol neúnavným bojovníkom za modernú "demokraciu" a ďalšie recentné koncepty, tobôž nie nakazený osvietenským étosom, ktorý mu je napokon vkladaný do úst. Takmer sa mi žiada povzdychnúť si: Aspoň že ma scenáristi nepripravili o upravenú verziu môjho obľúbeného a i inak presláveného výroku lorda protektora pri rozpúšťaní Rump Parliamentu: "Niektorí z vás sú whoremasters. Iní opilci, ďalší skorumpovaní... Choďte!" - Keď si vedľa seba položím ahistorickosť filmu a nepôsobivý portrét Cromwella na jednej, slušné kostýmy a silné momenty späté s Charlesom I. na druhej strane, prevažuje u mňa momentálne napokon tá pozitívna strana účtu. Takže to bude asi za štyri. ()

agassi68

Zlaté časy britského filmu. Guiness s Harrisom udávajú tón, kulisy a celá výprava je skvelá. Vidno, že sa na to pripravovali dosť dlho. Síce trochu stratil z čara, no je osviežujúce vidieť veľkofilm bez digitálnych efektov.. ()

GMVajgl

Anglický básník John Dryden napsal: "Beware the fury of a patient man" (=„Mějte se na pozoru před zuřivostí trpělivého člověka.“). Cromwell je čestný (až nezkorumpovatelný), svobodomyslný a odvážný. Sice je téměř pořád naštvaný a podrážděný, ale dokáže si jít za svým. Je to správný muž - navíc bílý a heterosexuál, což se už moc ve filmech nevidí. Jen jednou jsem o jeho orientaci zapochyboval - to když řekl "Lorde Essexi" a zapadlo to druhé "e". K tomu báječná výprava, působivé válečné scény bez CGI a žádná stupidní nucená diverzita. Asi všichni tušíme, že kdyby se tenhle film natočil v roce 2023, tak by tam byla nějaká stupidita jako černoši v dobových kostýmech nebo homosexuální mušketýr. Ano, asi ani tak tenhle film není 100% historicky přesný - podobně jako Vávrova husitská trilogie. ()

Ozzy2

Film výbornej,ale dabing jsem vydržel deset minut.Pak jsem to přepnul do originálu a začala jízda.Dnes už se v dabingu ani nesnažej hledat stejné hlasy, je to ostuda.Dabing by měl být zrušen.Anglicky umí už děti ve školce a pro ostatní by stačily titulky.Sice by stoupla nezaměstnanost,ale věřím, že je mezi dabéry spousta šikovných lidí, kteří by se uživili i jinak.Jen by za to neinkasovali takové honoráře. ()

BigBang

Něco mezi velkofilmem a shakespearovským divadlem. Z dnešního pohledu je vždy osvěžující absence počitačové grafiky v exteriérech a bitvách. Hlavní protagonista je napsán a ztvárněn dosti koženě, spíš jako ztělesnění anglického nacionalismu. Herecky je zajímavá asi jen postava jeho odpůrce; scény soudu a popravy krále jsou výtečné a jsou hlavním důvodem, proč se na film dívat. Poznámka: zarazilo mě, že král chodil vlastně v klobouku, ale je to přitom zcela logické. ()

mira.l

Po stránce výpravy či kostýmů je to bezesporu grandiózní podívaná. I ta hudba je skvělá. Ale v ději jsem se dost ztrácel, první bitva mi přišla jako slušná fraška a moc jsem se nevyznal ani v tom, co následovalo. Kdo nemá tohle období anglických dějin lépe nastudované, tak se v ději moc nechytá a to množství prázdných politických dialogů jde tak nějak mimo něj. Asi i proto mě to zase tolik nezaujalo. Tak nějak průměrně. ()

neo93

Výborný historický velkofilm se vším všudy. Přesně takové snímky mám rád. Ač příliš neznám životní osud Olivera Cromwella, lorda protektora Anglie, Skotska a Irska, velmi rychle jsem si ho v tomto filmu oblíbil. Ohromnou zásluhu na tom má herec Richard Harris, který se zhostil hlavní role s úžasným zápalem, především jeho projevy jako voják a politik Cromwell jsou bravurní. Není to pouze již zmíněný Harris, který podává skvělý výkon, ale i další herci, jako třeba Alec Guinness v roli Karla I. Stuarta. Je pravda, že jsem čekal o mnoho více bitev a válečné vřavy v samotné občanské válce o Anglii, než jen pouze dvě, ale nakonec mi to vůbec nevadilo, jelikož film se zaměřuje především na vyjednávání a politiku mezi Cromwellem a anglickým panovníkem, potažmo parlamentem. A tu jsem si vychutnával plnými doušky. Nevím samozřejmě, jak přesně se dané události odehrávali, ale zobrazené dějové linky jsou podané velmi přesvědčivě. Pro mě rozhodně výtečný britský snímek z bouřlivých let anglické historie. ()

Mijagi

Režisér Ken Hughes zvolil při natáčení Cromwella formát konverzačního dramatu a dokázal tak, že historický film se obejde bez kolosálních válečných scén, aniž by přestal být napínavým. Samozřejmě bitvy jsou také součástí, ovšem v rámci celku fungují spíše doplňkově, hlavní dějovou linii tvoří především emotivní diskuze na půdě anglického parlamentu, při nichž se divákovi rodí doslova před očima základní principy demokratického státního zřízení. Oliver Cromwell, stejně jako v druhé polovině dalšího století ve Francii Maximilien Robespierre, jsou z dějinného hlediska komplikované postavy – ač si přáli oba vládu lidu, radikálním sledováním této cesty dospěli spíše k diktatuře jediného vládce. Zobrazení obtížnosti a komplikovanosti přechodu z absolutistické monarchie do dnešních zřízení vyspělých západních zemí je největším přínosem tohoto filmu. A ještě jednu pochvalu si Ken Hughes zaslouží a sice za obsazení hlavní role vynikajícím, charismatickým Richardem Harrisem. ()