New York budoucnosti je obrovským vězením, místem, kde si zločinci vytvořili svět s vlastními zákony. Právě sem se zřítí letadlo s prezidentem USA, jenž se stane rukojmím těchto lidí. Na jeho záchranu se vydává zkušený veterán Snake Plisken. Jeho mise nebude nijak jednoduchá a půjde mu o život! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

SOLOM.

Očekával jsem opravdu správný nářez – hodnocení to má pěkné, režie pod taktovkou Johna Carpentera, jakžtakž zajímavý námět a hlavně v hlavní roli Kurt Russell – jenže očekávání bylo mnohem větší, než mi finální výsledek (produkt) nabídl. Jako jo, je to určitě slušné béčkové scifi s několika povedenými scénami (bitka v ringu, ten blonďatý magor Romero, sem tam hláskující tvrďák Snake Plissken), ale na víc jak lepší průměr to nevidím. Skutečně to mělo dobrou atmosféru, ale místy jsem se u toho i trošku nudil… ()

špaček421

Call me Snake. Drsný hrdina Russell, drsný policajt Van Cleef, drsný padouch Hayes, ukecaný Borgnine, podělaný Pleasence, mazaný Stanton, zápas s palcátem a štítem v ringu a jednoduchý soundtrack (člověk úplně vidí Carpentera za synťákem, jak přidává další a další efekty...). A samozřejmě skvělá atmosféra. New York změněný ve věznici je skutečně zhmotnělou noční můrou - a blázni vylézající z kanálů a prolamující se do místností skrz podlahu jsou vlastně ještě jedna z těch normálnějších věcí, co se tu dají vidět. Jasně, že dneska působí trochu vtipně, že "budoucnost", zobrazovaná v tomto filmu, se odehrála před téměř dvaceti lety, a nejen že se tu operuje se Sovětským svazem (což nelze vyčítat), ale vedle ultramoderní techniky, která dodnes neexistuje, tu lidi běžně poslouchají kazety - což, pravda, ještě v roce 97 byla realita, ale zní to jako "vymyslíme moderní způsoby, jak se pozabíjet, ale nikdo nebude přemejšlet nad lepším způsobem, jak poslouchat muziku". Byť když si tohle řeknu, vlastně to do celé atmosféry filmu zapadá. Dost se mi to celé líbilo. ()

mm13

Svojho času som ten film zhltol aj s navijákom. Hlavne vďaka postoju hlavného hrdinu a geniálnej poslednej scéne. Desať rokov na to mi to už také cool neprišlo. Čo by bolo stále v poriadku, nebyť celého radu zbytočných nelogičností. Nie som typ diváka pre pohodlných filmárov. Po pamäti som dal 4*, pozrel znova a musel prehodnotiť. ()

MáŠa

Nebudu přemýšlet nad tím, jaký mohl být tento film ve své době, ale v té dnešní rychlých střihů a podobných věcí jsem se poněkud nudil a nějaké pokusy o cool mluvu ničemu nepomohly ()

Bauer

No tak teď už je mi jasné, kde vzali teroristé z Al Kajdy ten nápad narazit do World Trade Center letadly. Nejspíš shlédli film Útěk z New Yorku a dali se do práce, protože když na jednom z "Dvojčat" dokáže hlavní hrdina tohoto filmu přistát, tak narazit do nich by neměl být problém. Tento film je pro mně díky "Dvojčatům" vzácný. Je (byla) to symbolika New Yorku. A podle mně i lepší symbol New Yorku než Socha svobody, protože ta je obyčejný kýč. Za WTC v tomhle filmu děkuji Carpenterovi. Jina co se týče filmu, tak na svou dobu velmi vyspělý a originální dílo s výborně temnou atmosférou New Yorku. Dnes to bohužel ale působí trošku nudněji. Určitě se to dá nazvat klasikou a nebo kultem, protože něco podobného zde opravdu ještě nebylo, ale já si nemůžu pomoct, jelikož jsem čekal nějakou parádnější akci. Kurt Russell je v tomto snímku cool. Role Snakea Plisskena je jeho životní o tom žádná debata. Béčko jak vyšité! ()

JASON_X

Jo jo, starý dobrý osmdesátky, takovýhle nádherný šílenosti už se dneska netočí. Jeden z Carpenterových skvostů, tady ovšem nedoceněný, možná nepochopený... na tyhle filmy musí mít divák prostě tu správnou slinu. Třeba pro mě je tenhle kousek symbolem počátku 80.let v "béčkovém" filmu a zároveň jedním z jejich filmových milníků. Na první pohled se může jevit jako mozkovýplachová pitomost, s příšerně přehrávajícím Russellem, který sípavě a s teatrálně přihmouřenýma očima pronáší úderné hlášky typu "Call me Snake...", ale... ale to je přece přesně ono! Takhle to tenkrát lidi chtěli, tak se jim to líbilo, kdo nezažil nebo nepamatuje, možná nepochopí. Takže toho bůra dávám taky z nostalgie, přiznávám. Ryze osmdesátkový béčkový scénář, nádherně bizarní postavy (vede homosexuální Vévodův pobočník, v těsném závěsu za ním podivínský americký president), skvělá výprava, bez nadsázky geniální hudba (ozvěny Halloweenu jsou zřetelné), nezaměnitelně carpenterovská atmosféra, temná, jemně psychedelická, no a pak takové drobné jahůdky jako třeba inspirace pro 11.září, křišťálové lustříky na blatnících Vévodova auta, Haukův extrémně obří mobil... to snad stačí, ne? ()

Sawy

Postapokalyptická béčka,to je moje.A jsou o to lepší,když v nich hraje cool Kurt Russell coby Snake Plissken,kterej cedí hlášky šíleně chraplavým hlasem,má parádní pásku přes oko,každej o něm slyšel,že je mrtvej a po každým chce,aby mu říkali Snakeu.Tohle je prostě hrdina podle mýho gusta! Poničený New York vypadá jako vždycky dobře,trvá to hodinu a půl,která uteče jako voda a obsazení vedlejších rolí rozhodně potěší,zvláště Lee Van Cleef.Stoprocentní zábava,které škodí jen to,že nový Soudný den jsem viděl dřív. 75 % ()

Shaqualyck

"Call Me Snake..." Je to skoro až k nevíře, ale i osmdesátá léta měla svůj filmový underground. Špinavé vězeňské synťákové postapokalyptično má vážně parádní atmosféru a v hlavní roli pána, jenž budí motherfuckin´respect. Na příští maškarní ples si musím bezpodmínečně opatřit apartní elasťáky a pásku přes oko :-) ()

ScarPoul

Béčko ako vyšité. Je až vtipné ako to v mnohých veciach postráda funkčnosť. Carpenter predsa dokázal Vecou, Halloweenom a Hmlou že nie je fušer a vie čo divák potrebuje. Tu ale máme prapodivného hrdinu s ksichtom Kurta Russela a výbornú živnú pôdu pre epickú rezanicu, ktorá sa nedostaví. Postavy sú len archetypy, vývin je nulový. A celkovo je to také nemastné neslané. ALE, pozerá sa na to parádne. Uvedomoval som si celý čas, že to je v mnohom nezvládnuté, ale sympatické je to už len faktom, že si to uvedomuje aj sám film. Nezavádza, nerieši veľké myšlienky, na konci je dokonca príjemne satirický. A má skvelú atmosféru a hudbu. Minimálne v niečom musel inšpirovať Millerovo Sin City. Nie dokonalé a normálne by to bol priemer, ale z osobných dôvodov, ktoré ani neviem vysvetliť ho nadhodnocujem a zaraďujem ho do kolonky Guilty pleasure. ()

BoPo

Pred rokmi by som dal zrejme viac. Bohužiaľ v dobe vzniku som tu ešte nebol a teraz už zub času na filme zanechal stopy, ktoré celkový dojem zrážajú. ()

Tommassi3

"Moment !! Já vím, kdo seš !! Ale slyšela jsem, že seš mrtvej.. Snaku !!" - "To jsem.." Stejně jako se Russelův Snake Plissken zlobí na všechny kolem, i ve mně vře krev, když vidím, že Útěk z New Yorku vlastně platí za snímek skoro stejně tak neskutečně nedoceněný jako samotný jeho tvůrce John Carpenter, dle mého vlastně jediný pravý následník odkazu Alfreda Hitchcocka, jakkoliv to na první pohled zní možná šíleně.. Mistr napětí a minimalista Carpenter stvořil nádherný a hluboký, přes jeho cíleně béčkových look, postapo biják, základní pilíř žánru, z něhož potvrzujíc toto tvrzení dodnes čerpá většina filmařů.. John Carpenter se zde na vrcholu sil věrně drží vlastního rukopisu, když film reagující na těžkou dobu po Vietnamu a aféře Watergate nesmírně bezútěšný, depresivní a ostře cynický drží převážně ve tmě a prostřednictvím cíleně laciných triků a zvuku syntetizátorů mu dodává sílu podtrženou naopak veskrze skvostnými hereckými výkony nezvykle velkého počtu skutečných hvězd, mezi nimiž ční jako maják famózní Kurt Russell v životní roli, v roli drsného mlčenlivého hrdiny eastwoodovského typu.. Od Clintových typologicky blízkých polopadouchů polohrdinů Russell svého krutopřísně hláškujícího Plisskena odlišuje jakýmsi vnitřním smutkem, který mu prostě věříte.. Dlouho, či snad nikdy, jsem neviděl Russella hrát takto úžasně, očima.. Když si navíc zde s tou pirátskou páskou vystačí jen s jedním, nemám ani nejmenší výhradu.. Velmi přesná a inspirativní režijní práce.. Fantazie !! ()

GeusX

Po pravdě, když se na film dívám nyní, v roce 2015, už na tom nic moc zajímavého nevidím. Ale před více než třiceti lety to působilo na véháeskách jako solidní akční podívaná. ()

erl

Jeden z nejlepších Carpenterových filmů. Temná atmosféra vězeňského New Yorku je naprosto pohlcující. Prostředí zdevastovaného města kde přežívá lidský odpad odtrhnutý od civilizace je velice realistické a působivé. Snake Plisken v podání fenomenálního Kurta Russella je asi největším drsňákem jaký kdy pobíhal po plátně. Režisér nikam nespěchá. Využívá všechny pro sebe typické režisérské postupy. Napětí roste každou minutou , čas ubíhá rychle a prezident nikde. Takhle si představuji dokonalý akční film. ()

Terva

John Carpenter zvládnul režii, scénář a spolupracoval s Alanem Howardem na hudebním doprovodu......kdo je jednou uvnitř, ven už se nedostane. Musím vyzvednout jeden zajímavej záběr z jedenácté minuty. Řítí se tam letadlo obsazené teroristy na město New York a v pozadí je vidět obě věže obchodního centra. Věřím, že spousta američanů, a nejenom oni, nemají tento záběr od událostí 11. září, moc v lásce. Jinak film je zahalen do tmy, Kurt ( Snake ) Russell je obléknut jako nějaký manekýn a hudební doprovod je vhodný spíš k nějakému přírodopisnému dokumentu. Taky mi tam vadí, že Snaka zná skoro každý, koho potká. A když si prostřílel cestu tou polyesterovou stěnou, zjistil jsem, že se mi ten film moc nelíbí a protože jsem si nemohl vzpomenout, zda jsem ho vůbec někdy viděl, což se mi nestává tak často, dávám mu 30 %. Jo a ještě jeden zápor, zaostřování kamery na osoby stojící v různých vzdálenostech bylo nepříjemné a pro oči nepohodlné. ()

Ouwen

Naprosto kultovní král všech králů. Fenomenální béčko, tajemná a mysteriozní a hlavně dost nepříjemná vize budoucnosti, kterou dopředu žene vylidněný a temný New York, podepřený slizkými gangy a jedným z největších a nejdrsnějších antihrdinů. O tom, co zde předvádí v každý scéně Kurt Russell bych mohl vyprávět nekonečné hodiny. Má to ten příjemný retro-futuristický nádech, prvotřídní soundtrack a působí to i dobrodružně. Z doby, kdy hrdinové měli koule, byli zranitelný, autentický, se silným charakterem a ostrou palbou hlášek. Snake Plisken by si dal všechny současný děcka k snídani. Po všech těch moderních sračkách, které mě utápí v bahně zklamání, Escape From NY nezestárlo ani o chlup. Jeden z mála filmů, které jsou pro mě tak moc kultovní a důležité, že se promítají i s mým osobním životem. "Call me Snake!" Už jen při vzpomínce na legendární tóny filmu, mám masivní husí kůži. ()

MrCreosote

Béčko jako lusk se skvělou hereckou sestavou a závěrem, kterým mě Carpenter velice potěšil, ačkoli to mě po zhlédnutí Věci nemohlo nijak překvapit. Asi takhle nějak bude vypadat Wall Street po další ekonomické krizi (včetně smradlavých a krvežíznivých burzovních makléřů vylézajících po nocích z kanálů a drsných černochů jezdících po ulicích s lustry na kapotě). ()

JohnCZ

Zajímavé béčko se skvěle ztvárněným New Yorkem budoucnosti, kterému však v druhé polovině silně dochází dech díky nezajímavému scénáři. Naštěstí celý film táhne dost nahoru charimastický Kurt Russel. ()

m.krudenc

Zajímavý béčkový film odpovídající době natočení. Slavná Carpenterova béčková kultovka. Atmosféru to má fajn, Russell je drsněj jak Rambo. Ale ten námět o vězení na Manhattanu (které tam bylo zřízeno bůhví proč) a pád prezidenta je velmi směšný a podivný. Je mi jasný, že pátrat v tomhle typu filmu po logických souvislostech je nesmysl, ale zrovna v Útěku z New Yorku mě všechny ty nesrovnalosti bily do očí až příliš silně. Jediný co se mi opravdu líbilo - auto z lustry, originální nápad. ()

corpsy

Kultový a z hľadiska žánru veľmi významný a definujúci. Hutný a kvalitne natočený postapokalyptický snímok, ktorý sa dočkal hneď niekoľko napodobenín, hlavne s talianskej školy ( FIREFLASH alebo 1990: BOJOVNÍCI Z BRONXU ). Stará dobrá osemdesiatková zábava na vysokej úrovni. ()

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

18.02.2016

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)