Silo

• USA Silo

Série(2) / Epizody(20)

Ve zničené a toxické budoucnosti přebývá v obrovském podzemním silu společenství, které zabírá stovky podzemních podlaží. Muži a ženy tam žijí ve společnosti plné nařízení, o nichž věří, že je mají za úkol chránit. (Apple TV+)

Dinsberg

Jako znalý literární předlohy jsem první díl zkouknul jen ze zvědavosti. Musím ale tvůrcům vyseknout poklonu, za zachování atmosféry stísněnosti ačkoli je silo obrovskou stavbou. Závěrečná pointa pro mě tedy nebyla šokující, byla ale úžasně ztvárněná. Můžu jen doufat, že se tvůrci příliš neodchýlí od Howeyho románů (podobně jako u Pod kupolí). 1. série končí zhruba v polovině prvního románu, takže diváky rozhodně čeká... ()

AlexUnited

Okamžite ako som sa dozvedel, že takýto seriál existuje a videl som trailer, vedel som, že toto musím vidieť, že táto neskutočná pecka je presne niečo pre mňa a nemýlil som sa. Obdivujem fantáziu a inteligenciu ľudí, ktorí vymýšľajú takéto sofistikované zápletky. Takže máme tu Silo – akýsi (najmä) do hĺbky rozľahlý podzemný komplex, kde prežíva cca 10 000 ľudí (pravdepodobne poslední preživší na svete po pravdepodobnej nešpecifikovanej apokalypse) a kde platia prísne pravidlá, ktoré zabezpečujú aký-taký chod zdevastovaného zbytku spoločnosti. Nikto nevie kto postavil Silo, nikto nevie prečo sú všetci v ňom, nikto nevie aká kataklizma sa hore na Zemi prihodila a nikto nevie ako svet na povrchu vyzerá. Vie sa len, že kedysi pred nejakými 140 rokmi došlo v komplexe k akémusi povstaniu, ktoré bolo síce potlačené ale pri ktorom bola zničená komplet celá históra ľudstva a všetky dovtedajšie vedecké a historické poznatky. Začínalo sa úplne od piky a život pred Silom je teda jedna veľká neznáma. Občas sa objavia akési predmety tzv. relikvie (z prehistorickej doby), niektoré sú neškodné (ako napríklad hodinky), niektoré vyvolávajú podozrenie (hračky a obaly od sladkostí, ktoré sa už pradávno nevyrábajú) a niektoré sú tvrdo zakázané (harddisky s citlivými údajmi), lebo niekomu sa asi nepáči aby sa v nich voľakto príliš vŕtal a nebodaj zistil nejaké podrobnosti o živote pred začatím nového letopočtu. Zaručená informácia, ktorá sa šíri je tá, že vonkajšie prostredie je kontaminované, a kto vylezie von, čaká ho zakrátko istá smrť. Vonku nad poklopom je nainštalovaná jediná kamera ktorá zaberá maličký kúsok vyprahnutej zdevastovanej krajiny pod akýmsi kopcom, kde sa váľajú mŕtvoly v skafandroch (neboráci, ktorí sa kedysi pokúšali zistiť, čo je skutočne tam vonku na zemskom povrchu). Táto nehybná statická scenéria (kde jedinou pravidelnou zmenou je, že v noci sa na oblohe objavia akési maličké záhadné svetielka o ktorých obyvatelia Sila nemajú ani poňatia čo sú zač a prečo sú tam, a že kedysi sa nazývali hviezdy) je neustále live premietaná na veľkoplošnej obrazovke, aby ľudia nevymýšľali somariny a mali na pamäti, že opustiť Silo = zaručená smrť. Občas sa však nájde nejaký konšpirátor a dezolát, ktorý neverí oficiálnej verzii a začne spochybňovať obraz, ktorý kamera sníma („čo ak to čo vidíme na obrazovke nie je skutočný obraz toho, čo je vonku?“). Aby sa udržal poriadok, v Sile platia prísne zákony, ktoré okrem rôznych iných vecí (ako napr. len tak mirnix dirnix si prirodzene počať dieťa bez špeciálneho povolenia alebo prechovávať relikvie z doby minulej), zakazujú šírenie tejto nebezpečnej konšpiračnej teórie, čiže ak niekto verejne pred svedkami prehlási, že neverí mainstreamovej propagande a chce ísť von, dostane tvrdý trest : a to paradoxne taký že mu bude jeho želanie splnené a obdrží okamžitý jednosmerný lístok out, nech sa sám presvedčí. Na cestu dostane skafander (ktorý je mu ale aj tak viacmenej na hovno) a handru s príkazom, aby keď už bude vonku, očistil vonkajšiu kameru od usadeného prachu a špiny (keďže táto jednoduchá bežná údržba kvôli údajnej kontaminácii nie je jaksi možná) nech je (aspoň na nejaký čas, kým sa po rokoch nájde ďalší možný samovrah) lepšie vidno vonkajší svet. Samozrejme, keď už je trestanec osamotený mimo Sila, nemá žiaden dozorca možnosť donútiť ho aby túto žiadosť aj splnil (zákony Sila vonku strácajú platnosť, keďže ich tam nemá kto vymáhať), takže je to skôr prosba než nariadenie, ale čuduj sa svete, z nejakého záhadného dôvodu zatiaľ každý, kto vyliezol, tak ten prach naozaj najskôr utrel, aby bol obraz opäť jasný a zreteľný a potom sa pobral do sveta s primárnym cieľom zistiť čo je za kopcom, avšak ďaleko nezašiel, keďže po chvíli sa sklátil na zem a ostal definitívne ležať medzi predošlými mŕtvolami. Takto to aspoň vždy videli obyvatelia Sila na obrazovkách. Už toto je samo o sebe veľmi pútavá a zaujímavá premisa, a keď do toho pridáme fakt, že konšpiračnej teórii o neexistencii mŕtvol a kontaminovanej, jedovatej a vyprahnutej krajiny (ale naopak údajne plnej zelene, rozkvitnutých stromov a spievajúcich štebotajúcich vtáčikov) podľahnú samotný šerif a jeho žena, a že aj vo vnútri Sila začnú zrazu za záhadných okolností umierať ľudia, ktorí si začali klásť priveľa otázok (čo bolo v dobách pred Silom, prečo sú všetci v podzemí, ako sa tam ľudstvo ocitlo, aký je svet vonku, prípadne čo sa nachádza ešte hlbšie v zatopenom podzemí a či náhodou všetko nie je jedna veľká lož) a ktorých smrť sa vrchnosť snaží ututlať ako nehodu, samovraždu alebo hodiť zodpovednosť na krk prvému chudákovi a drobnému kriminálnikovi čo odchytia, máme zarobené na jednu z tých najlepších sci-fi detektívok všetkých čias. Divák je po celý čas v neistote, nevie koľká bije, a či náhodou tie najväčšie svine nakoniec nechcú iba blaho a dobro zbytku spoločnosti aj za cenu drastických metód, alebo či sú to naozaj také špiny a manipulátori. Jedna postava je naozaj brutálna pokrytecká sviňa (a neni to Tim Robbins) a naopak hlavná postava je absolútne špičková sympatická (i keď trochu drsnejšie pôsobiaca) baba (Rebecca Ferguson sa iba vďaka tejto roli stáva okamžite mojou obľúbenou herečkou, to som ju predtým moc nemusel keďže som si ju pamätal z filmov, ktoré išli viacmenej mimo môjho vkusu – Duna, Reminiscence). Strašne jej fandím a pri desiatej časti som ani nedýchal. Áno, záverečný diel prvej série totiž absolútny emocionálny masaker. Čiastočne som asi dokázal vopred odhadnúť (aj keď to samozrejme nie je zatiaľ potvrdené) v čom bola tá pointa že všetci vyhnanci mali údajne (aspoň podľa projekcie) dopadnúť neslávne (i keď som to vzal z úplne opačného konca) avšak konečný twist a posledný záber by ma ani vo sne nenapadol. Ak sa laťka udrží na tejto úrovni aj v nasledujúcich sériach, toto je potenciálny favorit na najlepší seriál všetkých čias a to nepreháňam. Pretože k ďalším zvratom a šokujúcim odhaleniam nevyhnutne musí prísť. Prvá séria bol len začiatok. () (méně) (více)

Cermicek

Koukám, že tahle sérka dost diváků rozděluje..🤔. Tentokrát budu patřit do té "přívětivější" poloviny. Přes pomalejší rozjezd musim uznat, že mě to taky pohltilo. Knížku jsem samo nečetl, ale dovolim si tvrdit, že prostředí a atmosféra Sila byla tady ztvárněna velmi skvělě - celý šedivý, mrazivě betonový,..až se vám při představě, že jste obyvatelem téhle díry, chce skočit z nejvyššího levelu! Tvůrcům se i přes nabouchanou stopáž povedlo vystavět tak napínavou atmošku, že budete hltat každou minutu a těšit se na pokračování...a to už se mi dlouho nestalo! Počkám si na pokračování a budu doufat, že si Silo udží laťku! PS: Přesto, že je tu Rebecca většinu času znázorněna jako ušmudlaná údržbářka/umaštěná šerifka, pořád je god-damn hot!😉 ()

frxXx

Staci si pozriet prvu cast a poslednych 30 minut z poslednej casti. Clovek o nic nepride, uvidi vsetko co chcel vidiet a usetri si par hodin casu. ()

TR4XY_CZ

Miluju to. Extrémně komplexní a zajímavé sci-fi, které si celou dobu udržuje diváka v napětí a zvídavosti. Tolik skvěle zpracovaných záhad jsem v seriálu snad ještě neviděl. Každičký malý detail je důležitý, aby ty konečné pay-offy opravdu stály za to. Pořád jsem přemýšlel nad každou záhadou, se kterou seriál disponoval a snažil se jí rozluštit. Na některé jsem přišel, ale některé mě fakt dokázali překvapit. Nejvíc asi ten konec. Nevím jak to ten Atli s tou hudbou udělal, ale ty melodie perfektně navádí pocit toho Sila. Rebecca opět podala fenomenální výkon a už se nemůžu dočkat až ji za chvíli zase uvidím v Duně a Mission Impossible. 9,5/10 ()

Vont

Přiznám se, že sci-fi moc neholduji, ale na toto jsem se těšil a klaplo to. Díky skvělému zpracování seriálu jsem upustil od původního záměru číst knihu. Perfektní prostředí a zajímavý příběh spolu s výbornými herci tvoří jeden z nejlepších seriálů současnosti. 90% ()

JasonV

Prvá časť super, posledná časť super a medzi tým pomerne veľa vaty. Skvele sa tu však pracuje s tajomnom a budovaním napätia čomu napomáha aj temná vizuálna stránka a tak vás seriál udrží spoľahlivo v napätí od začiatku až do konca. ()

Proso

Příjemně kvalitní, osobitý seriál se zajímavou zápletkou, budováním napětí i postavami. Bohužel taky dělá hodně vyprávěcích zkratek, opravdu bych nedoporučoval počítat, kolikrát se za celou stopáž stane scéna "vyšlete jednotky do apartmánu xy..... sakra protagonista utekl". Osobně bych uvítal, kdyby měl třeba 14 epizod a místama trochu zpomalil a nechal věcem volnější průběh. Taky bych byl radši, kdyby se to prostě uzavřelo bez druhé sezony, která mi trochu smrdí fiaskem. Jinak ale fajn, herecké výkony i přes ne hvězdnou sestavu dost dobré. ()

Ronkar

Nikoli bezchybné ale velmi povedené. Tento dystopický detektivní thriller nabízí hodně. Má komplexně napsanou protagonistku, kterou výborně ztvárnila Rebecca Ferguson (Ta herečka fakt dokáže přesvědčivě zahrát každý charakter, který se jí dostane do rukou. Působivé). Kvalitní herce, atmosféru i neotřelé prostředí. Pracuje dobře s napínáním a neochudí diváka o dojemné, či nervy drásající momenty. Příběh silně začíná a velmi efektivně končí. Tempo by potřebovalo uprostřed víc šlápnout na plyn, ale nejsme v akčním žánru, takže to lze odpustit. Start a tři poslední episody jsou absolutní lahůdka. Po řemeslné stránce je Silo vynikající. Triky jsou perfektní a vše působí uvěřitelně. Soundtrack je pecka a skvěle se k vyprávění hodí. Příběhem se táhne silná atmosféra a klaustrofobické prostředí umí vtáhnout. Uzavření celé záhady však nečekejte. Odhalíme řadu odpovědí, ale největší tajemství si tvůrci nechávají na pokračování. A nevadí mi to. Do tohoto universa se chci totiž vrátit a vychutnat si jeho neuspěchaný příběh naplno. Málokdy se povede zpracovat knižní adaptaci tak dobře jako se to tvůrcům povedlo zde. Dávám 4 hvězdy, ale hodně silné. Na plné hodnocení je přece jen v ději příliš nelogičností. Jsou to sice drobnosti, ale v detektivce hodně bijí do očí. A ano, Silo je primárně konspirační detektivka. Naopak velmi oceňuji, že všechny dílky puzzle do sebe krásně zapadají. Kvalitní podívána, která potěší fandy mysteriózních příběhů, dystopií a postapa. ()

doriana.g odpad!

Pozor, spoiler. Takže. Věčně zpruzený a nehezký xicht Ferguson, strašně natahované, flashbacky nebyly k ničemu, Tim byl jasný, když ho nechali podruhé říct, že tu funkci nechce, úplně zbytečné scény z podzemí (ledaže by mysleli na druhou řadu :-))) ), běháme nahoru a dolů, pak ještě mockrát, a pak to hledání pravdy, která pravdou není? Aha, a vy to s další řadou fakt myslíte vážně? 😆🤣 ()

FIorian

Velké zklamání. Ze zajímavého scifi tématu s velkým potenciálem se vyklubalo pro mne příliš nudné sociální drama podzemní uzavřené společnosti, která ráda ze strachu následuje nesmyslné zákony a příkazy. Vlastně sci-fi nálepku to má zcela neprávem. Žádná velká odhalení nebo scifi prvky se vůbec nekonají, prostě podzemní postapokalyptická společnost a politické intriky s náznakem tajemna, které díky dívákově zvědavosti udržuje ve sledování ale pak neuspokojí. Hvězda navrch za Rebeccu. ()

BoKo_CzT

Netvrdím, že námet nemá potenciál, no tvorcovia spravili tú istú chybu, akú už pri seriále Lost a akú pravidelne opakujú aj v streamovacích službách. Divák nemôže očakávať, že sa aspoň na záver niečo podstatné dozvie. Otázok iba pribudne. ()

zenit

Ač to je vlastně Bčko, dokázalo nás to vtáhnout do děje natolik, že jsme poslední tři epizody zkoukli zaráz. Po hodně dlouhé době dobrý scifi počin. Doufejme, že druhá season laťku zvedne, a ne jako to bývá obyčejně, sesadí. Krom Bčka, dávám hvězdu dolů i za očividný směr sociální spravedlnosti - většina chlapů byla buď slaboši, useful idioti nebo záporáci. Za to ženy byly povětšinou hrdinky, moudré ženy plné zkušenosti atd. Naštěstí to nebylo úplně přes čáru, byť viditelné... ()

tomfor

Vlastně jsem to zkusil jen kvůli Rebecce. Začalo to nadějně, ale ta oprava generátoru ve třetím dílu byla tak trapná, že jsem to vzdal. ()

babuška

naprostá paráda, scénář se hodně drží knižní trilogie, každým dílem atmosféra houstne, Beky ja naprosto fantastická, tomu já říkám postapo jak sviňa, né ty praherní sračky, tohle má vše, pokud se i druhá série bude držet zuby nehty té první, nooo to bude síla, ale jak říkám doufám ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD