Co kdyby vám někdo dal krabičku s tlačítkem, po jehož stisknutí byste získali milion dolarů, ale současně by připravila o život někoho, koho neznáte? Udělali byste to? A jaké by byly následky? Píše se rok 1976. Norma Lewis (Cameron Diaz) je učitelkou na soukromé střední škole a její manžel Arthur (James Marsden) je technikem v NASA. Jde o naprosto průměrný manželský pár, který žije běžným životem na předměstí se svým malým synem... dokud se u jejich dveří neobjeví tajemný muž se silně znetvořeným obličejem (Frank Langella) a nabídne jim něco, co jim může navždy změnit život: krabičku. Během 24 hodin, které na rozhodnutí mají, jsou Norma a Arthur nuceni čelit zásadním morálním dilematům. Brzy zjistí, že následky jejich rozhodnutí jsou zcela mimo jejich kontrolu a týkají se mnohem zásadnějších věcí než jen jejich vlastního štěstí a osudu. (oficiální text distributora)

Zeck

Film vyprávějící zajímavé a velmi originální téma. Zprvu se film zdá být pouhou iluzí, zmáčknutí tlačítka, které vydělá pohádkové peníze. Postupně se na příběh začínají nabalovat další a další úrovně a nutno podotknout, že některé jsou velmi nepřehledné. To co začíná, jako tradiční thriller popisující banální problém, přeteče v téměř mezigalaktický průser. Zakomponování do příběhu různé americké vládní agentury, jako NSA, CIA, FBI nebo NASA, byl ovšem velmi nestrategický krok vyvolávající velké nesrovnalosti v mysli diváka. Nedokázal jsem se zorientovat kdo z jaké agentury je zlý a hodný, kdo ke komu patří a o co mu jde. Je mi jasné kdo byl tím hlavním zadavatelem testu, ovšem lidé pracující pro ně, to byl oříšek. Film proplétají pasáže, které absolutně nedávají smysl, ale samotný příběh a mírný morální apel na diváka je natolik kvalitní, že musím dát 80% 09.02. 2010 ()

Jara.Cimrman.jr

"Zaplavila mne velká vlna lásky vůči vám, protože jsem věděla, že už nikdy nebudu sebe litovat." Až k takto dementnímu poznání dospěla Norma, když se špatně rozhodla, zda zmáčknout či nezmáčknout tlačítko. To je to, oč tu běží a nic jiného ve hře není. Jenže já jsem na světě již příliš dlouho na to, abych nevěděl, že výměnou za jeden fyzicky nepříliš náročný pohyb po mně nikdo nebude jen tak házet milionem dolarů. Přesto jsem po celkem svižném úvodu očekával sympaticky zamotanou podívanou, při které se trošku pobavím a místo toho jsem musel sledovat nudu, kterak se unaveně plíží k očekávanému závěru. ()

EdaS

Není to tak strašně sebežroutské jako Southland Tales, digitální kamera vypadá v sedmdesátkách překvapivě skvěle, ale od poloviny je to už bohužel zase ten rádobymystik a psudovizionář Kelly, kterého fakt nemusím. Diaz asi musela být hodně zoufalá, když v tom chtěla hrát. ()

Pethushka

Uf, tak jsme se dostali úplně někam jinam..čekala jsem od toho filmu dost. Bohužel moje očekávání nebylo naplněno. Film byl takový nemastný neslaný a sci-fi zde bylo zbytečně moc. Oceňuji ale schopnost člověka pomást, protože jsem se musela třikrát ujistit, že film je z roku 2009. Oblečení, vybavení domácností a celková atmosféra odpovídá spíše době před 20 lety.Trošku ulítlé, ale opět nudně ulítlé. ()

xxmartinxx

Kelly by měl zhodnotit, nakolik je pro něj "být svůj a točit jinak" důležitější, než dělat dobré filmy. Ne že by mě Box zklamala jako jiné, ale prostě to není ono. Diaz navíc opravdu zcela očividně neumí hrát. ()

Arx

Velmi originální thriller. Matně si vzpomínám, aby mě nějaký film takhle zaujal a děsil a při sledování jsem byl jak na trní. Film má neuvěřitelnou atmosféru, kostýmy, postavy jsou snad všechny divné a děsivé a to se mi líbí. Atmosféra a pocity, které jsem měl během a po shlédnutí mi připomínaly filmy Osvícení od Kubricka a 12 Opic od Gilliama. Bohužel film je od druhé půlky tak překombinován, přeplácán až to vážně přestává být normální. Na tomto filmu je to neuvěřitelná škoda, protože každému je hned od začátku jasné, že tenhle snímek rozhodně nepatři do škatule typických sci-fi filmů, které máme možnost vidět 100x do roka. Ve výsledku tedy naprosto nevyužitý potenciál ale i tak má svoje kvality a minimálně 3 hvězdičky si zaslouží. ()

Pumiiix

Další jedinečný filmový zážitek, který mi nadělil talentovaný, originální režisér Richard Kelly. Opět tu máme originální příběh, výborně retro –stylizovaný a precizně natočený. Jako u předchozích filmů tohoto režiséra i zde jsem se lehce ztrácel v ději. Doporučuji, i když vím, že tento film není určen pro normální diváky a hodně lidí nebude bavit. 8/10* ()

Bebacek

Jsem ráda, že Donnie Darko byl první a nemá tak v sobě tolik přehnaných a prázdných Kellyho sebeodkazů. Jeho psýcha mi nevadí, ale když vykrádá sám sebe, je to fakt trapné. Crandlesova sedminutová verze "Black Button" z roku 2007 stačí. ()

Dadel

Zpočátku dobře rozjetý film se asi po polovině změní v jedno velké WTF připomínající odbytiště nepoužitých nápadů z Donnieho Darka. ()

M.a.t.t.

Stále ten istý Kelly, ktorému polka filmového sveta leží pri nohách za Donnieho Darka a polka ho úprimne nechápe. Tentokrát našťastie nie až tak výstredný a do seba zahľadený ako v Southland tales, s témou, ktorá má čo povedať a s naozaj fungujúcou mysterióznou atmosférou. Lenže spätne jeho novinka nepôsobí až tak premysleným dojmom a v zásade je príliš jednoduchá na to, aby mala opodstatnenie pre dvojhodinovú stopáž. Inak slušné. ()

gudaulin

Za sebe můžu říct, že jsem si The Box opravdu užil, a kdyby režisér a scénárista v jedné osobě ještě chvíli počkal s pointou a napětí se stupňovalo, tak by moje spokojenost byla maximální. Zjišťuju, že i hodně slavné filmy často ve svém základu nefungují. Tady mysteriózní atmosféra a všudypřítomné napětí funguje velmi dobře. Vlastně jedinou zásadní výtku bych měl k obsazení Cameron Diaz. Sladká Cameron, nechť se na mě nezlobí, vždycky byla a zůstala jenom typovou herečkou s omezeným hereckým rejstříkem. V takovém typu snímku, jako je The Box, stojí divákův dojem především na hereckých výkonech a chtělo to angažovat někoho z první ligy charakterních hereček. Nevím, třeba se Cameron Diaz podílela na filmu jako spoluproducent nebo produkce požadovala nějakou slavnou tvář, ale každopádně to byl omyl. Celkový dojem: 75 %. ()

MoRTy

Je to blbox. Co se týče zpracování / hereckejch výkonů, tak nemam co vytknout. Do půlky filmu sem byl fakt napjatej a děj mě moc bavil, ale potom se to zvrhlo v jakousi scifi-zombie sračku, kde se udávaly uplně neopodstatněný situace a skončilo to fakt debilně. Přišlo mi to jako kdyby se scénaristi "Saw" zfetovali LSD a pustili si pár dílů Hvězdný brány a jeden z nich u toho koukal na film "Fakulta". Totálně zkoněnej koncept a přitom trailer vypadal tak lákavě! ()

Gilmour93

Když magistr Kelly vzhlíží k braku a zónou soumraku zachází do krajních mezí, je to svou retro atmosférou fajn, ale jakmile Langella jakožto neúspěšný uchazeč castingu na reklamu Wilkinson Sword začne rozvíjet svou „krabicovou teorii“, knihovnice spustí vodní portály a Santa Clausovi je svěřeno řízení dopravy, skříňka bez střev obloukem zamíří do koše předimenzovaných fantasy a levných moralit. Chtělo by to míň autorské sebestřednosti a mysteria za každou cenu, protože takhle to vypadá, že předlohou byla povídka Bottom, Bottom.. ()

Psema

Kelly - jako obvykle - nabírá stylistické a atmosférické body (skvělá práce s digitální kamerou) a zhruba do dvou třetin se mu daří budovat příběh o příčinách a následcích, chybách a nápravě, slepotě a prohlédnutí, životě a smrti, a to s lehounkým feelingem připomínajícím to slabší z pera Stephena Kinga (což není ostuda). Jenže ve chvíli, kdy čekáte konec (a on by měl přijít), otevře Kelly dveře do pro něj typického snového světa a buduje další ze svých pozérských příběhů, v němž se sice ztrácí plytký moralismus, ale místo něj nepřichází nic dopředu nečekaného a z hlediska reflexe doby triumfálního. Nakonec zůstane jen pocit propálené šance a nutkání přečíst si Mathesonovu povídkovou předlohu. ()

Tuxedo

Úvod nemohl být lepší. O atmosféru 70s mysteriózních hororů se otírá uspokojivě navozeným retro feelingem (ať již perfektní prací s digitálem, úhly kamery, délkou záběrů či volnějším stylem vyprávění) i skvěle rozehranou situací s tajuplnými a vábivými prvky (tajemná skříňka, její pravidla, přednosti i záludnosti, manželčin handicap atd.) a jako třešnička na dortu je tu skvostně hrozivý Frank Langella. Zbytek se však podobně jako z velké části Southland Tales vymkl kontrole a carpenterovsky laděné báchorce shází řád, náležitá struktura i vypointovanost. 5/10 ()

LihO

Hodnotím ako priemerný film. Pár dobrých nápadov a efektov, no inak pomerne slabý scenár a nechutne nudná atmosféra. Príliš dlho trvá, kým sa to dejovo aspoň trochu rozbehne... tiež mi dosť vadilo, že veľa vecí bolo vopred jasných... nemám rád filmy, kde je od začiatku jasné ako skončia. Cameron Diaz tomu trochu zdvihla úroveň, no čakal som viac. ()

Botič

Push it and perish! Mohla to být malá chytrá alegorie o tom, že ať už se člověk hne kamkoliv, pořád se nachází uvnitř schránky – zavřený mezi čtyřmi zdmi v práci, doma nebo ve svém vlastním těle. Schránka obalující menší schránku a ta ještě menší, jako nikdy nekončící koloběh. Jenže to by za kamerou nesměl sedět Richard Kelly, který nám takhle předhazuje „jen“ slohové cvičení na téma vina a trest obalené ve vědecko-fantastické strouhance a lehce osmahnuté na vlně sedmdesátých let. Osobně pořád nevím, kam bych měl The Box zařadit a jaký postoj zaujmout, protože nad ním nelze jen tak mávnout rukou. Na to se až příliš rychle zadře pod kůži a jeho základní myšlenka nedá divákovi tak lehce spát. Na jedné straně volám:„Kelly přestaň už hulit to, co hulíš!“ Protože jediným řešením je oproštění se od megalomanských a šíleně Lynchovských kreací (dají-li se za ně vůbec považovat). The Box je filmem, u kterého je divák po sedmdesát minut inside the box a se zaujetím sleduje mrazivý příběh o následcích vlastního rozhodnutí, aby byl pak v poslední půlhodině totálně outside the box. Richard Kelly si zřejmě řekl, že by si rád zopakoval podobně laděný závěrečný twist z Donnieho Darka, jenže k tomuhle komorněji pojatému snímku se to zkrátka nehodí. Během vyprávění dokáže strhnout vizuálně zajímavou atmosférou koketující s Kubrickovým Osvícením hudebně doplněnou o rify z Hitchcockova Psycha, ale postupné vršení otázek, na něž se nedozvíme odpověď je ve výsledku značně otravné. Takhle se Kellymu daří překročit stín pouze Akt X, Krajních mezí či Věřte-nevěřte! Samotná střihová skladba je místy opravdu hodně zvláštní, skoro až mimo mísu. Výsledný produkt pak už jen připomíná invazi lupičů těl - prázdnou bublinou, která ke konci praskne a mátoživě se plahočí vstříc divákovi. PS: S odstupem času je mi stále víc líto, že Kelly nevyužil potenciál dané látky. Už jenom ukázka toho, jak se páry rozhodují společně a v konečné fázi je to zde vždy žena, která je původcem činu (Dux femina facti) majíc osud neznámého člověka ve svých rukách. Čímž se dostáváme k otázce: Do jaké míry ho má člověk ve svých vlastních? Opravdová škoda, že se tahle zprvu se rozvíjející studie o nutnosti naučit se žít s vlastními rozhodnutími zvrtává do sci-fi mišmaše s nejasným zato přímočarým koncem doslova utopeném ve vektorovém slizu podivných CGI efektů. 6/10 ()

kitano

Hmm. Tak o pár rokov bude Kelly z najväčšou pravdepodobnosťou režírovať nejakú komixovú adaptáciu. Ale aby som to zbytočne nepreťahoval. Tak aké nádeje do vás film na začiatku vloží, tak chladnými vás nechá v závere filmu. Síce kvalitný, no nijak extra výnimočný thriler, ktorý je tak trochu nafúknutou bublinou. Nejakú výpovednú hodnotu nečakajte. (6/10) ()

Falko

Presne ako aj mnohi dalsi pisu, Box ma zaujimavy namet, ale potom sa to zacne uberat takym zvlastnym smerom, ze bud budete sklamani, alebo ak budete pripraveni na najhorsie, tak si pomyslite, ze vsak to zase az take zle nebolo, co bolo aj v mojom pripade. Teda bavilo ma to, ale otazne je, ako rychlo mi tento film vysumi z hlavy po niekolkych tyzdnoch a to aj napriek tomu, ze tu hrala skvela Cameron Diaz. Ma to silny mysteriozny dej a urcite vas budu zaujimat nasledky po tom, co napachala C. Diaz, ale je to na vas, ci vydrzite do konca filmu, aby ste zistili, ze co sa tam este hrozneho stane. Ja som s tym problem nemal, ale nie je to film, ktory by som tuzil vidiet viackrat. Takze je to skor taky priemer. ________ Cameron Diaz - (Norma Lewis) +++ James Marsden - (Arthur Lewis) +++ Frank Langella - (Arlington Steward) +++ James Rebhorn - (Norm Cahill) +++ Holmes Osborne - (Dick Burns) +++ Sam Oz Stone - (Walter Lewis) +++ Gillian Jacobs - (Dana) +++ Celia Weston - (Lana Burns) +++ Hudba: Win Butler, Régine Chassagne, Owen Pallett +++ ()

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi