Co kdyby vám někdo dal krabičku s tlačítkem, po jehož stisknutí byste získali milion dolarů, ale současně by připravila o život někoho, koho neznáte? Udělali byste to? A jaké by byly následky? Píše se rok 1976. Norma Lewis (Cameron Diaz) je učitelkou na soukromé střední škole a její manžel Arthur (James Marsden) je technikem v NASA. Jde o naprosto průměrný manželský pár, který žije běžným životem na předměstí se svým malým synem... dokud se u jejich dveří neobjeví tajemný muž se silně znetvořeným obličejem (Frank Langella) a nabídne jim něco, co jim může navždy změnit život: krabičku. Během 24 hodin, které na rozhodnutí mají, jsou Norma a Arthur nuceni čelit zásadním morálním dilematům. Brzy zjistí, že následky jejich rozhodnutí jsou zcela mimo jejich kontrolu a týkají se mnohem zásadnějších věcí než jen jejich vlastního štěstí a osudu. (oficiální text distributora)

Ruut

Už při odchodu ze sálu jsem nevěděl o čem to bylo. Takhle skvělý námět mohl zabít jedině egoista, který si myslí, že musí točit divně aby to bylo cool a cooltovní. Ovšem není aááž tak dobrý, jak si myslí. ---- Překvapivě dobrá Cameron Diaz a charismatický Frank Langella, to jsou ty dvě hvězdy(ičky) filmu. ()

-OverLord-

Hodně zvláštní a svým způsobem mrazivý film. Výborný Frank Langella. Určitě si film zaslouží mnohem vyšší hodnocení! ()

S.Quentin QUALE

Tohle mi přišlo jako další z ne příliš povedených Kingovek, takže šestiletého soustavného odkládání nelituju. Natočené je to pěkně, nějaký rozpočet je zde znát, ale Diazka se sem moc nehodí a i když připouštím, že zápletka začíná hodně poutavě a mysteriózní atmosféra je navozena fajnově, tak za polovinou filmu jsem se ocitl malinko mimo, přičemž na oko schůdná pointa mi přišla dost lacině. A když už jsem zakopl o toho Kinga, pak bych příznivcům Krabičky doporučil tuhle nepříjemnou atmosféru. 55% ()

Chlupis

Sedmdesátkově natočená mysteriózní hříčka lidského parazitismu, stavějící na výroku A. C. Clarka ("vyspělá technologie je nerozeznatelná od magie") a zároveň lízlá Osvícením Stanleyho Kubricka? Beru. ()

HAL

Snaživý pokus o skloubení Lynchovsky mysteriozní atmosféry a "brakových" sci-fi příběhů ze sedmdesátých let. Dokonalý není, i délka je trochu přepálená, ale přesto funguje velice dobře. 8/10 ()

Goldbeater

Od Richarda Kellyho, tvůrce Donnie Darka, bych ani nečekal jednoduše nalajnovaný film. Je zde kladen těžký náklad na naše svědomí. No, sami se přeci hned na začátku musíme rozhodnout, jestli bychom tlačítko stiskli, nebo ne. Film nese své poselství, které zřejmě ne každý vidí, a když už ho vidí, tak ho nemusí ocenit. V neposlední řadě musím také pochválit pěkné herecké výkony, zejména ten znetvořeného Franka Langelly. Taková role se na něj přímo hodila. Díru do světa tenhle film neudělá, ale na mě udělal pozitivní dojem. ()

Rudovous

Tak neco mezi 3-4 hvezdami. Co mi prijde zajimave, ze Richard Kelly vyrustal primo v mistech nataceni a jeho otec pracoval prave u NASA. Jeho ztvarneni americke stredostavovske rodiny a i autenticky pocit sedmdesatych let jsou velkymy plusy tohoto filmu. Scenar i dejova gradace, zajimaveho nametu, nekdy malinko hapruji. Skoda tez pekne, ale snad az prilis skromne muziky od clenu the arcade fire. ()

k212

Atmosféricky ucelené, vizuálně standardně Kellyovské, herecky relativně podařené, hudebně přebujelé, myšlenkově moralisticky fatalistické až emzácky prostinké ... vlastně -jako celek- je to příjemnější než Southland Tales, kterému čouhala z bot větší rádoby filosofická náznakově nahnilá sláma. 60% ()

kingik

Solidní námět byl pohřben. A přitom karty byly na začátku rozdány tak slibně, ale film moc rychle vyházel svoje trumfy. Kulhající Diazová s deformovanou nohou působila až mysteriozně a její filmový manžel Marsden se dal akceptovat, ale pak se na scéně zjevil Frank Langella se znetvořenou tváří a s tajemnou krabicí v ruce a slíbil páru milion babek za pouhé zmáčknutí tlačítka, po kterém někdo někde umře, a je vlastně fuk, jestli mluvil pravdu, nebo to byl nějaký ohavný manipulátor, protože od tohoto okamžiku to tvůrci stejně zbabrali a namíchali divákovi bizarní koktejl s prapodivnými ingrediencemi, který mně ale ani trochu nechutnal. Myslel jsem si, že scénář nějak rozvine podstatně více a lépe onu zajímavou myšlenku s tlačítkem a lidskou chamtivostí, ale to se nestalo a prostřední část filmu působí nejen bizarně, ale hlavně naivně (místy i hloupě). A není to tím, že je film zasazen do sedmdesátých let. Odehrávat se film v současnosti, tak by snad svým pojetím vůbec neobstál. Když Langella Diazové vysvětluje princip tlačítka a pohádkového zisku po jeho stlačení v jedné z nejvrcholnějších scén filmu, tak společně s působivou hudbou, jsem měl mrazení v zádech, ale po této scéně se tento pocit už nedostavil, a to je chyba. Povrchní prostřední část filmu na mě nefungovala. V závěru film opět nabral dech a naservíroval hutný, možná tak trochu šokující závěr, který mě opět uzemnil, ale nedokážu mu odpustit, že většinu děje dost prohospodařil. Po technické a hudební stránce lze filmu stěží něco vytknout a ústřední herecké trio bylo velmi spolehlivé, ale film už jako celek tolik nezabral. Stokrát škoda. Mé hodnocení: 60% ()

Payushka

Ale o fous. Protoze na tyhle slatanine je dobry tak akorat namet, a ten vznikl puvodne jako povidka, ne filmove dilko. Herci prumerni, hudba priserna, atmosfera chybi... ()

Šakal

Kelly(ho) umně zabalená atmosferická „70“nabídka, která se (ne)dá odmítnout s lehce netradičním „ježíškem“-prostředníkem F. Langellou, kterou si já osobně (a rád) dopřeju kdykoliv, kdekoliv (znovu). Ptáte se proč? Mj. pro „lehce“ netradiční Kelly(ho) smysl pro humor (viz samotný závěr). Troufám si však tvrdit, ne každý ho bude „se mnou“ sdílet a mít pro něj (plné) pochopení. ()

Sobis87

Richarda Kellyho budu nadosmrti uctívat za jeho opus Southland Tales, který bude snad v nadcházejících letech náležitě doceněn, neboť si to tento postmodernistický kousek „dojící“ filmový potenciál nepochybně zaslouží. Zároveň si Kellyho vážím za stvoření podmanivého a důkladně promyšleného Donnie Darka. Jeho novinku The Box jsem tedy vyhlížel s nemalými očekáváními a navzdory spousty pobouřených reakcí musím říct, že tohle je opět ten Kelly, kterého mám tak rád. ___ Opět se jedná o žánrově neukotvený film, který začíná jako mysteriózní báchorka, později sklouzne na pole detektivky s výraznými prvky suspence thrilleru, přičemž se na zprvu jasně vyhraněný příběh řešící morální dilema nabalují další a další motivy a The Box se nakonec ukáže být květnatým sci-fi příběhem. Kelly to vše navíc mísí s hororovými prvky, přičemž se dočkáme i nějaké té lekačky (ač poněkud laciné). Ze základní premisy mohl vzniknout divácky vděčný thriller, který by uchvátil kdejakého mainstreamového diváka, Kelly je ale velmi odvážný tvůrce, který na diváka klade nemalé nároky na divákovy analytické schopnosti, schopnost stavby narace a v neposlední řadě i na jeho toleranci, přičemž The Box je oproti jeho starším počinům z narativního hlediska výrazně jednodušší a divákovi je tentokrát víckrát podána pomocná ruka, to, co je u něho tentokrát testováno nejvíce, je právě ta tolerance. ___ Zdá se, že se v kinematografii opět nacházíme na poli nového (vlastně už nového nového) realismu, což dokazuje například demytizace postavy Batmana (Batman začíná a Temný rytíř), psychologizace Jamese Bonda (Casino Royale, Quantum of Solace), nekompromisně pojaté téma stáří v primárně dětském žánru animovaného filmu u pixarovského Vzhůru do oblak a převážně rozmach pseudo-dokumentárních pecek Distrikt 9, Cloverfield a [Rec]. The Box se od tohoto trendu a, zdá se, i diváckých požadavků odklání, vrací se do 70. let (jak stylově, příběhově, tak i tematicky), potažmo navazuje na tradici filmů a seriálů 50. let, jako je například The Twilight Zone a nabízí divákům příběh, který ospravedlňuje svůj odklon od reality právě skrze žánr, což mnoha lidem zvyklým na striktně racionální a realistické žánrovky, může připadat až směšné. Kelly dokonce zachází tak daleko, že některé postavy vizuálně výrazně karikuje, čímž mám namysli především osazenstvo knihovny v čele s úlisným obrýleným mužem a zástupce NSA, který je dokonalým prototypem vysoce postaveného člena mocné organizace ze „sedmdesátkových“ suspence thrillerů a detektivek. ___ Film oplývá naprosto dokonalou mysteriózně-hororovou atmosférou ve stylu 70. let, přičemž i celkový dobový „feeling“ se povedl na jedničku. Celý film je natočený na digitální kameru, která je v tomto případě naprosto skvělá a paradoxně s tímto dobovým filmem dobře koexistuje. Filmu bych vyčetl snad jedině obsazení Cameron Diaz, která má jako herečka (a pro mě i jako žena-atrakce) své nedostatky a věřím, že z její postavy by někdo zkušenější vytěžil o poznání více…i tak se ale jedná o jeden z jejich lepších výkonů. Oproti tomu si pochvalu zaslouží civilní James Marsden, který dokázal ustát i herecky poměrně náročné finále, a především démonický Frank Langella jako tajemný muž s krabičkou, kterému na charismatu neubrala ani digitálně (a zdařile) zdeformovaná část obličeje. Dále si myslím, že by filmu neuškodilo, kdyby Kelly jako vypravěč někdy nebyl až tolik doslovný. Zdá se, že po neúspěchu trochu slevil z požadavků na diváky a stvořil tak více přístupné dílo, což sice není zákonitě špatné, ale já mám přeci jen radši, když nám intenzivněji masíruje mozkové závity. ___ S The Box se Richard Kelly po svém vyjádřil k dobovému braku a učinil tak poněkud odvážněji než například takový Spielberg se čtvrtým Indiana Jonesem, a to tak, že se bere smrtelně vážně.Tento film je rozhodně atraktivním materiálem ke studii a i když by se nejednalo o tak obsáhlou studii jako v případě Southland Tales, stále se jedná o velmi zajímavé dílo. Jak ideově tak i formálně. () (méně) (více)

Webb

Nejprve jsem myslel že celý film bude o zmáčknutí tlačítka (vzhledem ke stopáži se mi to zdálo divné) ale on se nám z toho vyklubal zajímavý a tajemný scifi thriller ve kterém jsem se nechal unášet tou atmosférou sedmdesátých let a nenudil se ani minutu. 65% ()

Jordan

richard kelly (pre mňa v niečom "druhý shyamalan") si už tretím filmom v poradí buduje povesť "jedného z najdivnejších filmárov súčasnosti". nie, ani donnie nie je výnimkov, tam sa to však pri komornosti príbehu a pri ešte možno nie až tak z reťaze utrhnutom nadšení autora udržalo v príjemných vodách hraničných žánrov a tém, no zároveň komornej atmosfére a dôraze na udržanie aspoň akej takej jednoty. potom prišla apokalypsa, to tu nebudeme rozoberať a the box je znova istým návratom, no nie úplným, ale už poznamenaným apokalypsou. film je to veľmi nevyvážený. prvá polovica (celých úvodných 45 minút bez zaváhania a jediného slabšieho miestečka) je u mňs atmosférou, nápadmi, réžiou i príbehom - a jeho vedením - za 5 hviezdičiek. potom príde stredná časť, ktorá upadá a upadá kvôli rozvetvovaniu, skonšpiračnievaniu a prerastanie typicky kellyovskému do rozmerov vesmírneho sprisahania a do mysteriózneho twinpeaksovsky ladeného thrilleru sa dostáva béčkové sci-fi a thrillerovosť. a na čo? aby sa to v cieľovej rovinke dostalo znova na silné 4 vo finále, ktoré jasne zavŕšuje a (s nádychom mierneho fantasy) dopointuje ten skvelý nápad z úvodu. mnohých to zmätie. mnohokrát. ale nemôžem tento film uvrhnúť do filmárskeho očistca len preto, že autor je príliš veľký fanúšik vedy, ku ktorej však pristupuje z roviny béčkárskeho filmára a že konieckoncov mu nejde o nič iné, než o najväčšie morálne posolstvá - pretože tak nejak by veľký filmár uvažovať mal. len sa musí krotiť. ()

HoneyBunny

Sci-fi s velmi staromódním námětem jako z doby, kdy na vrcholu slávy byli Clarke a Bradburry a jejich méně slavnější kolegové, kteří místo wow efektů raději psali něco jako filozofická zamyšlení o podstatě lidskosti. Tenhle přístup může fungovat skvěle i dnes, ale musí mít i cosi navíc (zdravím Battlestar Galactiku). The Box ale opravdu působí dojmem, že byl natočený v sedmdesátých letech, kdy se má odehrávat (proč vůbec?). A místy je poměrně chaotický a vy se ptáte, co se to sakra právě děje. Dejte tomuhle filmu šanci, jen pokud milujete staré scifárny. ()

Anderton

The box je film, ktorý sa odhráva v 70tych rokoch a v 70tych rokoch mal byť aj natočený. Dnes je to taký autorský unikát, že musí ako komerčne, tak aj umelecky prepadnúť. Ja mám z takýchto výrazných filmov veľkú radosť, aj keď kvalitatívne nie sú až na takej úrovni ako niektoré premyslenejšie a komerčnejšie mysteriózne trilery. Box necháva mnoho vecí otvorených, takže nejaké výrazné záverečné odhalenie, kto za tým všetkým stojí, nečakajte. Kelly to necháva na našu predstavivosť. Bohužiaľ ostala na jazyku určitá pachuť, takže nie som schopný zaokrúhliť 70 na 80. ()

AppleCore

Na jednu stranu místní hodnocení chápu, na tu druhou už tolik ne. Že je Kelly magor víme všichni dobře, ale taky je známo, že je skvělej režisér a jeho začarovaná, mystiky plná Krabice to jenom dokazuje. Jasně! Film jako byl D. Darko už asi nenatočí a po tom, co dostal pár facek po natočení Southland Tales (já mu to ale spolknul) bylo evidentní, že už se o to asi nebude dál pokoušet (Ale pokusil se a je to dobře). The Box je tak zajímavej film (i když vypadá trochu lacině) plnej divnejch postav, zvláštních situací a podivnejch experimentů, že si tu pozornost prostě zaslouží. Atmosféra je dokonalá, hudba jí krásně dopomáhá tvořit pocit bezmoci a deprese a příběhová linie, byť jí hodně lidí asi nechápe (taky nevim jistě, zda vim o co šlo), je parádní. Jediný, co trochu sráželo dojem byly ne moc přesvědčivý efekty. Osobně bych se experimentu chtěl zúčastnit, protože to vypadá jako výborná děsivá zábava. Mně to dostalo! ()

Kudly4

Ne, tohle si víc nezaslouží. Absolutně blbej příběh, při kterém jsem se jenom nudil až mě to bolelo. 2* za ten konec, budiž. ()

Kothy

Co se stane, když vám někdo domů přinese krabičku s tlačítkem a řekne, ať ho zmáčknete? Ani mě to moc nezajímá... Aspoň že tam byla Cameron Diaz. :) ()

Dzeyna

Tak tohle je celkem psycho! Moc jsem nepochopila účel krabice, ale budiž. Podle mě by tlačítko zmáčkl každý obyčejný člověk. Cameron Diaz a James Marsden předveli kvatliní výkony plné akce a napětí. Příběh je hodně dobře promyšlený a nadupaný neočekávanými scénami. Opravdu hodně nadupaná podívaná!! ()

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi