Na ostří nože

Havárie letadla v mrazivé divočině Aljašky postaví proti sobě intelektuála a miliardář Charlese Morse a sebevědomého módního fotografa Roberta Creena v brutálním boji o přežití. Každý z nich brzy zjistí, že největší nebezpečí se neskrývá v přírodě, ale v lidském strachu, proradnosti a schopnosti vraždit. (Bontonfilm)

dobytek

Jsem na vážkách, jak tohle ohodnotit. Aby si to člověk užil, tak musí překousnout opravdu šílený chyby. Anthony Hopkins sice ví snad úplně všechno o přežití v divočině, ale zároveň neví, že Slunce vychází na východě a zapadá na západě. Nebo si nechá uprostřed lesa vyhasnout oheň, jak kdyby tam bylo málo dřeva. Pak si tam zase najednou vyčaruje provazy a zřejmě i nějakej šicí stroj protože tam spíchne na míru oblečení z medvědí kůže. Nebo jeho kámoš je tak šikovnej, že si kapesnim nožíkem nechtěně málem uřízne nohu. A těch nesmyslů je tam mnohem víc. Strašně to shazuje celej film, kterej je jinak docela zábavnej. Jinak Anthony Hopkins tradičně výbornej, ale docela překvapil i "béčkař" Alec Baldwin. Dlouho jsem se rozhodoval, jak to ohodnotit, protože s vypnutym mozkem by to byl hodně slušnej film, ale když se člověk soustředí na ty chyby, tak je to pomalu na odpad. Nakonec dám teda neutrální 3 hěvzdy. ()

BadoXXII

Jeden z najlepších dobrodružných survival filmov. Parádna hudba, dobrí herci, rýchle tempo a medveď Bart znovu na Oscara. ()

Segrestor

Co se stane, když se uprostřed lesa objeví Robinson Crusoe, Ted Bundy a nějaký černoch? Černocha obětujete medvědovi, protože do všeho fuckuje (ten černoch pochopitelně). Pak je potřeba ukázat, jak by dopadl souboj mezi výše zmíněnými panáčky. Nechci spoilovat, ale dostanete čistokrevný dobrodružný film z prostředí divoké přírody. ()

Gilmour93

Králík s dýmkou, co neumře v lese hanbou, se ukáže mazanější než panter, jenž mu spí s mladou králičicí.. Nerozumíte? Nevadí.. The Edge je bajka, v které se zálesák-teoretik sir Hopkins utká v tichém boji s do brlohu mu lezoucím Baldwinem a v poměrně hlasitějším s chlupatým Bartem kodiakem.. Klady jsou Tamahoriho svižná režie, Aljaška a všechny velmi zdařile natočené scény s medvědím hercem. ()

Hal_Moore

Tak tenhle film jsem si užíval a byl plně spokojen s tím co jsem obdržel. Pohledy na Aljašku jsou jedním slovem úchvatné. Tady bych chtěl jednou bydlet :) Ale co na mne zapůsobilo nejvíce, bylo jejich velmi věrohodné přežití. Hopkinsova postava zná mnoho praktik přežití a dal tomuto filmu jiskru. Sám vlastním několik knižních publikací "Jak přežít" a postava Anthonyho Hopkinse věděl dokonce, jak se správně zachovat v neznámém prostředí, jak nezpanikařit... Báječný příběh o přežití v divočině. ()

Aluska88

Velmi působivé ztvárnění boje člověka s přírodou a sám se sebou. Nádherné, mrazivé a drsné scenérie Aljašky, autentické zpracování, zvláště souboje s medvědem byly dost hrozivé a skvěle zvolené herecké obsazení s, opět úchvatným Anthony Hopkinsem a příjemným Alecem Baldwinem. Každý z nich věrohodně ztvárnil charakterově odlišné postavy žijící vlastně vedle sebe, avšak odlišnými životy, mezi nimiž stojí jedna žena. Anthony Hopkins jako inteligentní, rozvážný, charizmatický milionář, Alec Baldwin jako zhýralý fotograf, obklopující se mnoho ženami a Elle Macpherson jako mladá Anthony ženuška a modelka, která pózuje pro svého fotografa. Nebo něco víc? Mezi hlavními aktéry panuje napětí již v úvodu filmu a dokonale se začne vyhrocovat po jejich vzdušné nehodě, kdy uvíznou, odkázáni jen sami na sebe, uprostřed drsné krajiny. Kdo z nich si zachová chladnou hlavu a kdo naopak ne? Společnými silami se budou snažit přežít a dostat se zpět. Film má spád, akci, působivé, inteligentní dialogy, lehkou zápletku, aniž by přitom sklouzl k oblíbenému (závěrečnému) žánrovému klišé. Jen jsem byla párkrát překvapena, kde bral pořád Alec ty cigarety?:) Pokud se pamatuji, tak se několikrát oba dva smočili ve vodě, sirek taktéž neměli mnoho, ale Alec si vesele zapaluje a vykuřuje. Asi mi něco uniklo, nebo se jedná o malou, drobnou nedotaženost. Nicméně to působilo mile. "Tomu se říká profesní růst. Kdybys toho medvěda potkal před měsícem, poslal bys na něj právníka." - "To bych zvířeti neudělal." ()

genetique

Naozaj veľmi kvalitnú prácu sa podarilo odviesť všetkým, ktorí sa na filme podieľali. Tamahori to ukormidloval do cieľa na prvom mieste, ale méďa Bart je tu pre mňa hlavnou hviezdou (i keď svoju najvýkonnejšiu rolu si odbil v 'The Bear'). Tomu sekundujú typicky dobrý Hopkins a prekvapivo vymakaný Baldwin. Ich postavy boli tak skvostne napísané, že sa naozaj klaniam tomu čo predviedli v podobne nemilosrdnom prostredí, akým počas nakrúcania kráľovná prírody Aljaška určite bola. Už len tak ukrojiť z tých zbytočne predlžovacích rečí a niektorých jemne nelogických miestečiek. 85%. ()

3DD!3

Výborné dobrodružné drama o cestě z divočiny zpět k civilizaci. Anthony Hopkins hraje jako vždy perfektně a Baldwin je také velice dobrý. Scény s mědvědem jsou skvěle zvládnuté a dostatečně napínavé. Užásná je také hudba Jerryho Goldsmitha s překrásným motivem. A ještě ta nádherná příroda. 70% ()

Kaka

The Edge je dnes již legendární survival. Hopkins sem nebývale sedne, Baldwin ve svých nejlepších letech a Elle Macpherson sice jen na chvilku, přesto její jemnost a ženská krása skvěle koresponduje s divočinou tamější fauny a flory a úvodní klid před bouří diváka slušně navnadí. Scény s grizzly strhující, stejně jako promakaná psychologie a chování postav. ()

akisha

Výborná dobrodružná zábava. Hopkins s Baldwinem se skvělej doplňujou a vůbec, mám slabost pro filmy, kde je v hlavní roli nespoutaná syrová příroda a pár nedobrovolnejch tuláků. A přesně to jsem v The Edge dostala. Plus navíc dobrou hudbu Jerryho Goldsmitha (i když mi kolikrát víc než dost připomínala hudbu k Vikingům) a další skvělej výkon Barta the Beara, kterej jako krvežíznivej medvěd zabiják působil fakt autenticky. ()

viperblade

Ať se na to dívám jakkoliv, dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Mírně nadprůměrný film s jedním geniálním hercem, jedním nadprůměrným hercem (nebudu jmenovat, každý ví, koho myslím… :-)), film s nádhernou přírodou a s pár napínavými scénami. K tomu si připočtěte Elle (když jsem se podíval na její filmografii, zarazil jsem se, protože po roce 2001 téměř nic nenatočila - proč?), medvěda Barta a dokonalou hudbu Jerryho Goldsmitha a dostanete film, u kterého se nudíte jen minimálně. Škoda, že místy scénář dost haproval… 80 %. ()

castor

Nečekal jsem to, ale tenhle film má docela jiskru a po letech musím svůj postoj přehodnotit. Podváděný manžel a miliardář, sebejistý milenec a módní fotograf a hladový medvěd, který ucítil krev a už necouvne. Nesourodá dvojice, kterou spojuje láska k jedné ženě, se ocitá v nehostinné přírodě nádherné Aljašky, aby – přežila. A leccos o životě pochopila. Anthony Hopkins znovu dokazuje, proč mu všichni zobou z ruky. Rezervovaný, dokonale ovládaný hlas, pozorný pohled nemrkajících očí, Alec Baldwin mu zdatně sekunduje a Elle Macpherson vypadá úžasně. Pár momentů úsměvnějších, nicméně soupeření s grizzlym docela solidně natočené, vše podpořené hudbou Jerryho Goldsmithe. ()

ClintEastwood

Velmi povedený a napínavý dobrodružný snímek o přežití, z překrásné a nespoutané aljašské přírody, kde by se postava Anthony Hopkinse mohla klidně jmenovat MaCgyver! Natolik je zručný a vynalézavý. Ve vedlejších rolích  nádherný lidožravý medvěd Bart či tradičně nesympatický Alec Baldwin. Za pozornost stojí ještě klasicky skvělá, až hřmící hudba Jerryho Goldsmithe či vynikající kamera, za kterou stál či seděl Donald McAlpine (mj. Predátor). Mně se to líbilo. ()

D.Moore

Velice fajn film s Hopkinsem, Baldwinem, medvědem, úchvatnou hudbou Jerryho Goldsmithe a Aljaškou v hlavních rolích. ()

MM_Ramone

Kvalitne natočený dobrodružný film s hviezdným hereckým obsadením. Režisér Lee Tamahori odviedol slušnú prácu a ústredná dvojica Anthony Hopkins a Alec Baldwin to zahrala ako sa na prvotriedných profesionálov patrí. I prostredie divokej aljašskej prírody je atraktívne. Dá sa na to pozrieť. No miestami som musel krútiť hlavou nad premršteným scénarom. Pochybujem, že by starý šesťdesiat ročný milionársky mestský páprda dokázal také kúsky aké v tomto snímku predvádza Anthony Hopkins. *** ()

Davies182

Chcete se podívat na Aljašku? Tak brzděte. Anthony Hopkins si s Alecem Baldwinem hrají společně s jedním mírně přerostlým medvídkem grizzlym na honěnou, a krev z toho lítá všude kolem. Jenomže dost překvapivě ne zrovna ta zvířecí. Zasněžený dobrodružný masakr je nejen oslavou poctivých devadesátkových akčních snímků. Tady se totiž překvapivě i dost často filozofuje. Skrývá se větší hrozba v nespoutané přírodě, která člověka obklopuje, nebo v jeho samotné predátoří povaze? Než holt Lee Tamahori natočil Next s Cagem, stačil si naštěstí vybrat i svou světlejší chvilku. ()

Xmilden

Lee Tamahori je zvláštní úkaz, na svědomí má jedny z hodně špatných filmů, ale taky několik zajímavých. Proč tomu tak je? Netuším.... V roce 1997 jej osud ovšem zavál na dalekou a pustou Aljašku a na cestu mu přibalil Tonyho, Aleka a jednoho hodně sympatického Medvídka. Ani mě často nenapadlo zda vůbec držet hrdinům palce, spíše jsem koukal na krásnou přírodu a málem nedýchal u napínavých scén. 70% ()

Phobia

Jeden postarší milionář, jeden ještě ne úplně bachratý obšourník, jeden podrážděný méďa a jejich vzájemné laškování v zasněžených lesích Aljašky. Viděno v dávnověku, kdy se mi to až na posledních cca 15 minut docela zamlouvalo. Závěr zklamal a ani na zbytek nemám potřebu někdy koukat znovu - nějaké clustery mé mozkové kapacity totiž film navzdory dlouhé době (kombinované s děravou pamětí) stále okupuje a už tehdy žádné velké překvapení a originalitu nenabídnul. Hezké prostředí, solidní herecké výkony a super huňatý mazlíček, co by se nejednomu občanovi hodil k ostraze soukromého pozemku... pravda, já bych po Bartovi hovna ze zahrady uklízet nechtěla a nevýhodou by byla jeho snížená bdělost v zimním období. Současný dojem z "Na ostří nože" by byl pravděpodobně nižší, ale zůstanu u toho dávného: 70% ()

Real Tom Hardy

"NEEDING PEOPLE, ISN'T IT A BITCH?" -------- Nič sa nevyrovná mrazivej Aljaške. Skvelo natočený boj o prežitie v surovom, ale nádhernom prostredí, máličko prepletený psychologickými otázkami. Silná atmosféra krajiny, ktorá takmer dočiahla na level Nolanovej Insomnie. Severská krása. (25.6.2017) (2.10.2022, sk dab) (1.10.2023, sk dab) ()

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (více)

Výpravě v doubravě lidožravý grizzly ukáže se...

Výpravě v doubravě lidožravý grizzly ukáže se...

23.01.2012

Souboj civilizovaného člověka s divokou přírodou je vděčný námět. Je fajn, když se občas přehází pořadí v potravním řetězci. Byli jsme toho svědky v dnes už klasickém dobrodružství Na ostří nože, se… (více)

Bradley Cooper je k sežrání

Bradley Cooper je k sežrání

15.02.2010

Každý druhý producent v Hollywoodu chce do svého filmu Sama Worthingtona... a ti ostatní chtějí Bradleyho Coopera. Po tomhle víkendu, kdy Na sv. Valentýna utržilo 52 milionů dolarů a připsalo si tak… (více)