Jan Masaryk byl bezesporu výjimečná a charismatická osobnost se srdcem patriota v hrudi. Jeho duševní rozpoložení či zdraví ponechávám bez komentáře tak, jak nám jej tvůrci předestřeli, pro mě byla forma vyprávění srozumitelná a bezproblémově vstřebatelná. Vyhrocená politická situace těsně před vypuknutím druhé světové války spolu s osudem našeho velvyslance v Londýně je nepochybně látka, která za filmové zpracování stojí a v tomto případě patří všem tvůrcům poděkování a poklona. Douška na závěr – Karel Roden, Oldřich Kaiser, Emília Vášáryová jsou bezchybní, jejich herecké kreace mi vždy zas a znova vyrazí dech a já jen zašeptám – bylo mi potěšením Vás sledovat.(30.4.2017)

Film Masaryk je z mnoha hledisek vyjímečným dílem. Mám k němu výhrady, ale udělal mi radost a budu se k němu ve svých myšlenkách stále vracet. Ševčík splnil svůj účel ,,netočit dražší televizní filmy.´´ To se mu vážně musí nechat. Masaryk vypadá zevnitř jako atraktivní filmová hračička. Českého lva si určitě zasloužila i hudba. Dává scénkám určitý rytmus a šmrnc. Navíc se sama o sobě dost dobře poslouchá. Už v traileru mě zaujala a čekám na soundtrack. Kostýmy jsou také na vysoké úrovni a herecké výkony jakbysmet. Naprosto mě ohromil Kaiser. Vzhledem k jeho humorným scénkám a veřejnému vystupování, bych vůbec nečekal, že podá tak brilanrní výkon. Beneš je zde hodně málo. Asi tak 10 minut v celkovém součtu. Ale on z této postavy vytvořil nehorázně charismatickou a výraznou bytost. Ševčík by měl zvážit film o Benešovi kde by se mohl Kaiser zhostit hlavní úlohy. A nedělám si legraci. Hned jak se objevil na scéně, začalo mě to mnohem víc bavit. Souhlas s Enšpíglem, jeho záveřečný rozhovor Jendou byl úžasný. Stejně jako následný vyhazov z auta od doktora. Touto scénou to mělo skončit, pak už bylo těch pár minut navrch zcela zbytečných. Jinak Roden také odvedl svůj dobrý standard a stejně jako ostatní herci, skvěle zvládl angličtinu. Bylo vidět, že mu byla postava Jendy blízká, jak sám řekl. A to on rozhodně nepatří do lidí, co by plýtvali zbytečně slovy, což asi všichní víme. Film je z mnoha složek geniální, nebál bych se říct i světový. Klacek pod nohy mu dává scénář, průměrné kvality. Rozhodně ne na Českého lva. Může za to Kolečko? Těžko říct. Fiktivní scény z léčebny, mi dělali asi nejmenší problém. Něco takového tam bylo, pro film potřeba. Není to životopisná kniha ani učebnice dějepisu. A mě docela pomohli pochopit více Jendovu komplikovanost. Bohůžel, nesplnili jeden svůj účel. A to jaksi slepovat příběh. Měl se vtom trochu zmatek. Vesele se cestuje v čase, každou chvíli se pohybujeme někde jinde a občas se prostě jen tak film vrátí o 2 roky dopředu. Jenom ze začátku to je způsobeno Janovým vyprávěním. Později už se střídá časové rozmezí bez větších souvislostí. To byla fatalní chyba, které se tvůrci bohužel dopustili. Musíte se prostě trochu zorientovat a dávat velký pozor. Pak už se budete nudit. Ale celým snímkem se táhne působivá melancholická atmostféra, velmi se u něho dá pochopit osobnost Masaryka a celkově to má vážně jenom jednu chybu. A to zmatenost a neuspořádanost. Ve výsledku to ale nemusí tolik filmu uškodit. Jde o to jak se soustředíte. Mě se to přes pár nedostatlů a pár nevěrohodností poměrné libilo. Za všechny věci bych dal skoro 90 %. Za scénář 60 %. A za celek davám slabší 4 hvězdy.(23.5.2017)

Fakt, že tenhle film získal nakonec tolik ocenění mne zase až tak nepřekvapil a možná jsem ho i tak trošku očekával. Tím největším překvapením je určitě herecký výkon Oldřicha Kaisera, který strčí do kapsy i samotného Jana a to ho Roden zahrál víc, než dobře. Jinak i přes obstojnou hudbu a výpravu je můj dojem jen lehce průměrný. Pořád se totiž nemůžu zbavit dojmu, že jsem čekal mnohem, ale mnohem více. Ani ne tak od herců, ale spíše od samotného režiséra. Ponořit se víc do postav i samotného děje a vyždímat z tohoto námětu všechno, co by si vzhledem ke své historii zasloužil.(5.3.2017)

Pokus o prienik historicko-politického filmu a psychologickej drámy. Vznikol z toho mix, ktorý má tri lepšie momenty, kedy sa divákovi podsúvajú historické fakty a objasňujú dejinné udalosti. Zvyšok je pokus o rozbor Masarykovej osobnosti, aby divák lepšie pochopil jeho zákulisné ťahy a aby začal cestou domov rozmýšľať, ako a prečo zomrel. Mňa osobne to nebavilo, lebo som nemohol uveriť zázračnej pragmatickosti a vizionárskemu videniu Beneša a postoju Británie k ČSR v zlomovom momente. Na druhej strane ale rozumiem tvorcom, prečo to natočili tak ako to natočili. Nechceli priniesť nudnú hodinu dejepisu, preto ju dali na pozadie Masarykovej liečby aby tak priniesli niečo nové a snáď aj zaujímavé. Ale najviac ma bavilo, že český film a 90% času anglicky hovorené pasáže. A nerozumiem, prečo Kaiser dostal Leva. Takže zhrnutie. Dostanete poznatok o tom, ako a prečo vznikla Mníchovská konferencia, príjemnú hudbu, solídnu výpravu a fantastického Rodena. 3 z 5 ( Kino Dukla Svidník )(26.3.2017)

• Spiker01

Film jsem neviděl a dobrovolně jej vynechám i v oné kalkulované premiéře v kinech. Film pobral 12 Českých lvů, ačkoliv ho vlastně nikdo neviděl. Někdo z distribuce si řekl, že po vzoru oscarovek divně nasadí film do úzkého nasazení v prosinci, aby snímek vůbec mohl dostat nominace, ačkoliv reálně ten film je až v letošním distribučním plánu premiér. Vyloženě se mi hnusí tenhle přístup, kdy byly nejspíš nějaké screenery nebo projekce zpřístupněny filmové akademii, která filmu udělila jen těžko uvěřitelných 15 nominací a až se 9. distributor uráčí film poslat do kin, diváci se na něj pohrnou v houfech. Část zřejmě čeká střídmé vystřízlivění, že tohle není biografie TGM, část lidí obeznámená historií bude pobouřena dějem filmu, který je dle ohlasů z Berlinale takovou napůl snůškou keců z psychiatrie, která má do reality daleko a vyloženě klame tělem. Tohle se tvůrcům bezpochyby povedlo, já jsem filmem pobouřen předem a ačkoliv jsem velkým fanouškem Oldřicha Kaisera (mimochodem jeden z oceněných), který mě již v traileru bavil, tak asi hlavně kvůli němu tomu dám šanci v blíže nespecifikované budoucnosti někde v televizi..bravo. Nejsem sice patriot, ale tyhle kosmopolitní koprodukce (které si hrají jak moc jsou české a "britský" Anthropoid zašlapávají do země) mě vyloženě se*ou. viz článek. Ačkoliv vlastně film se jen přizpůsobil pravidlům Českého lva a předtím to u nomanicí ani na samotném ceremoniálu to nevadilo, což je divné, i tak mě ale štve, že to užší nasazení nebylo prostě o něco přístupnější.(6.3.2017)

• - V jedné z úvodních scén je smrtelné lože Tomáše Garrigue Masaryka umístěno na Pražský hrad, nikoli do Lán, kde bylo ve skutečnosti. (MessiM)

• - Jako vojáci byli v komparzu členové klubu vojenské historie (konkrétně 43. pěší pluk Brno). (kriplozoik)

• - Natáčelo se také v areálu VTM Lešany a v Rudolfinu. (Mansvet91)