Ve výškové budově je surově zavražděn noční hlídač a vzápětí vybuchne bomba, která zničí výtahová lana. Celkem osmnáct cestujících zůstává uvězněno ve výtahu, který prudce padá dolů, než ho zastaví silné brzdy. Ale i ty hodlá atentátník odstřelit, pokud nedostane tři miliony dolarů. Do akce jsou nasazeni špičkoví losangelští policisté Jack Traven a jeho přítel Harry. Při riskantní a nebezpečné akci se jim podaří dostat cestující z výtahu, atentátník se ale zmocní Harryho a vyhrožuje jeho zabitím, jestliže nedostane peníze. Jack se odhodlá k akci, svého přítele postřelí na noze a ten atentátníkovi unikne ze sevření. Šílenec však uteče… Oba policisté jsou vyznamenáni za odvahu a večer společně oslavují. Zejména Harry je poněkud společensky unavený. Druhý den dostane Jack zprávu, že byl unesen autobus, na němž je připevněna bomba. Přihlásí se i atentátník: o své peníze rozhodně nechce přijít. Zatímco Jack jde do akce přímo, Harry je s ním ve spojení a řídí operace. Jack se dostane do autobusu, kde ve zmatku vystřelí jakýsi muž, který si myslí, že jde policie po něm. Bob, řidič autobusu, je těžce zraněn a za volant usedá jedna z cestujících, studentka Annie. Autobus se podle pokynů atentátníka nesmí dostat pod určitou rychlost, jinak nálož vybuchne... Jackovi se nejprve podaří vyjednat, aby byl z autobusu vysazen zraněný Bob. Pak se v panice snaží vystoupit další cestující, starší žena, je ale usmrcena. Jak se zdá, atentátník vše pozorně sleduje díky přímým záběrům vrtulníků, které celou akci přenášejí. Brzy se ukáže, že na dálnici, kam autobus míří, je patnáctimetrová díra... (TV Prima)

Johnny

Akčná klasika. Keanu Reeves v roli ktorá mu super sedí a Sandra Bullock trochu netradične ale rovnako dobre. K tomu dobrý príbeh, napínavé scény a klasika je na svete. ()

zelda82

Na svoji dobu naprosto narezovy akcni thriller navic s originalni zapletkou (na svuj zanr:)) Povinnost pro kazdeho, kdo ma rad Sandru:) ()

Elin

Povedený film, kde akce převládá nad napětím. Sandra by se jako řidička autobusu MHD v klidu uživila a alespoň chvíli by autobusy jezdili na čas. ()

Akana

Jeden z akčních filmů, ke kterým se rád vracím a vychutnávám si detaily. Strhující tempo a nepolevující napětí. V obou dílech jsou skvěle obsazení záporáci, ale dvojka je i s Dafoem jen nastavovaná kaše. ()

mala_kea

Akce je to opravdu nasázeno. Keanu se drží zuby nehty, aby zbytečně kvůli němu nespadlo tempo a kupodivu to drží až do samého konce a to se vidí málo u amerického akčnáku. Jan de Bont je lama, ale tohle zvládl na výbornou, ALE USA si prostě nemohlo odpustit těch pár vlasůrvoucích béčkových scén (přeskakující autobus, padající výtah, boj na střeše metra), na které se s prominutím tak hnusně koukalo, že jsem i hlavou musel kroutil. Jsem, zvyklý na ledacos, ale toto mě u takovéhoto filmu dosti bolelo. Nevadí Jane, ale zbytečně si ubíráš na hodnocení. BTW, Sandra taky tam taky byla platná jako koš na odpadky. ()

Rokle

Dvě hodiny jste prakticky na "speedu" :) Jeden z jasných vrcholů akčního žánru 90. let. Něco podobného už v současnosti neuvidíte. Skok autobusu přes chybějící kus mostu bych všude jinde odsoudil, tady mám zaťaté pěsti a tepovou frekvenci na horní mezi. ()

sbl

Rozhodně jeden z největších akčních nátěrů 90.let minulého století. Debut pana de Bonta je rozhodně nejlepší z jeho repertoáru. Keanu Reeves je sympaťák, Hopperovi jeho magora žeru a Sandra je tady vynikající. Ještě nikdy jsem se tak o nikoho nebál, jako o posádku tohoto "splašeného" autobusu. Prožíval jsem každou zatáčku, každou sebemenší překážku. Hudba je chytlavá, originální a navíc dostatečně prohlubuje adrenalinový zážitek. Škoda, že nemůžu dát plné hodnocení kvůli některým obrovským dírám na logice. "Skoro" pět hvězd. ()

Ash_Black

„A hrome!“ ... to bylo zas jednou v televizi večerní hodování, když šlo tohle „zastav a nepřežiješ“ od osmi večer a hned pak Smrtonosná zbraň první. Autobus „Nebezpečné rychlosti“ si dělá v tv programu do roka zastávku docela často, což vůbec nevadí. Zub času se do busu ne a ne zakousnout, pořád je to jízda slušná (I když u skoku na nehotový dálnici, rampa tam být přeci jen mohla, říkám si pořád ... kupříkladu, když Arnold a spol. skáče s autobusem přes chybějící kus silnice, rampu tady má :-). ). Jak by asi dopadla o poznání horší dvojka, kdyby se jí místo Sandry upsal Keanu ... ()

Hapretor

V tomto filmu jde realita úplně stranou. Když si odmyslím jakž takž originální nápad jak unést autobus, tak už toho moc nezbývá. Pořád ale lepší než dvojka. ()

Wolvie

Jeden z nejzásadnějších akčních filmů 90. let.A to je co říct,když si člověk uvědomí,že devadesátky byly zásadními akčními filmy přímo přeplněné.Á propos,tady byla Sandra Bullock ještě zatraceně sexy! ()

char_t

Z doby, kdy ještě Sandra byla krásná a Keanu nebyl Neo. Dobře zpracovaná akce, která neomrzí ani při opakovaném shlédnutí. ()

Heroine

Sice to není nijak extra promyšlený, ani extra trikově nápaditý akčňák, ale Reeves je skvělý jako Jack Traven, je to zábavné, originální, a pro mne z dětství nezapomenutelné. ()

MickeyStuma

Terorismus byl a stále je v rámci akčního žánru vždy vděčným tématem přinášející nejen hrdinský boj, ale i určitý patriotismus. Někdy se použije skutečná událost, někdy se jedná jen o čirou fantazii scénáristy. Tento snímek takovou čirou fantazií je a je opřen o naprostou dějovou jednoduchost v rámci zoufalství a snahou zachránit co se dá po náhlé vzniklém nebezpečí. A stačilo k tomu skutečně málo. Autobus naplněný cestujícími, v něm bomba a při jízdě nezpomalit pod určitou rychlost, jinak dojde k výbuchu. Teď jde o to, co s tím. A tak nastává adrenalinová jízda, při které sebemenší chyba znamená katastrofu. Napínavá atmosféra se drží po celou stopáž od začátku do konce a takřka nenechá vydechnout. Jan De Bont, který spíše působil jako kameraman, tímto snímkem režijně debutoval a rozhodně se trefil rovnou do černého. Ukázal, že v jednoduchosti je síla, ze kterého se dá vymáčknout biják do naprostého maxima. Tento ryze popkornový akční film dokáže stále i dnes oslovit, hlavně co se týče technické stránky veškerých speciálních efektů. Devadesátá léta jak vyšitá a, jak se dnes říká, úchvatná stará dobrá akční práce. ()

helloween93

Originální akční film o autobusu co nesmí zpomalit, jinak vybouchne. Perfektní triková práce, kamera taky výborná a dobře vystavěný příběh. Tenhle film se De Bontovi fakt povedl. Za to pokračování si mohli celé odpustit.... ()

GOREGASM

Speed mi v mládí proklouzlo v televizi mezi prsty a jediné, na co si vzpomenu je, že jsme si z tohodle filmu imrvére stříleli díky jeho sloganu "Autobus, který neuměl zastavit". Člověk ovšem stárne a mnohdy se i stává moudřejším :-), ale rozhodně si umí věci více užít a Speed jsem si ve svých čtyřiatřiceti sakra užil. DeBont je machr nejen v akční poloze, jeho režie má šťávu, herci tomu dávají taky maximálku a v duchu dějové linky ani Speed nikdy nejde pod pomyslných 50 mph. Neotřelé schéma v překvapivě nestárnoucím a dravém kabátu. Steelbook už je doma ; -) 90% ()

BOURQUE

Dobre napísaný scenár, herecky kvalitne zahraný (K. Reeves, S. Bullock, D. Hopper, J. Daniels) a dostatočne dynamicky natočený akčný film, ktorý dneska už patrí do skupiny filmov s predným menom „kultový“. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

BeranSon

Moc chválím, ani na vteřinu jsem se nenudil. Akční filmy mají a pořád budou míti co nabízet a i když to není můj vysněný žánr, tak na vypnutí mozku je tím nejlepším. Režie je stabilní. Jan de Bont je výtečný kameraman a v křesle režiséra se mu vskutku daří. Scénář obsahuje dle mě hodně pestrých momentů, které na oko hladí. Se zvraty je tomu o něco hůře, ale o tom to to tady není. Hodně kvalitní akční podívaná!!! - 7/10 - ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?