Den díkůvzdání

• USA Thanksgiving (více)

V městečku Plymouth, kde se zrodila tradice Dne díkůvzdání, výprodejové šílenství během Black Friday skončí obrovskou tragédií. Uplyne rok a v době vrcholících příprav na oslavu tradičního svátku začne ve městě řádit záhadný zabiják. Zpočátku to vypadá, že si své oběti vybírá náhodně, ale brzy se ukáže, že každá vražda je součástí většího a precizně vypracovaného zlověstného plánu. Podaří se obyvatelům a policii odhalit vraha a prožít svátky... nebo se stanou účastníky jeho zvrácené sváteční večeře? (Forum Film CZ)

PavelVanekArt

Tenhle subžánr hororu už v dnešní době nemá moc úspěchu, pokud se nepřijde s originální myšlenkou nebo námětem, případně se známou postavou. Z krátké grindhouseovky Eliho Rotha se stal celovečerák a co v roce 2007 fungovalo jako jednohubka, v roce 2023 už šlape na půl plynu. Všehovšudy se dá ocenit jen atmosféra a způsob zabíjení, gore taky slušný v čele s praktickými efekty. Jinak je to průměrná naháněčka s twistem jak ze Scream. Úvodní scéna s Black friday v bílé historii je fajn. Lepší průměr. 3* a.k.a 60% ()

oveckaoa

Sterilní slasher , který se z neznámých důvodů dostal do kin a má aktuálně 64 procent , i když si zaslouží zhruba 50 ne li méně. To, že má tohle zatím více procent než takový Vřískot 6 je výsměch žánru. Eli Roth se vyšťavil na obou Hostelech od té doby jde do průměru nebo do sraček viz Čarodějovy hodiny (2018)  Už začátek je sračka já chápu, že je to pocta grindhousu a vzniklo to z fiktivního traileru , ale co je moc to je moc na Den díkuvzdání se otvírá supermarket dojde tam k tlačenici a násilnostem  a zemřou tam  3 lidi posuneme se o rok a někdo vraždí lidi. Vraždy jsou nezajímavé a originalitou taky netrpí  a hlavní hrdinka (jestli se to tak dá napsat v popředí jich je více) je tak nudná , že ani nevím jak se jmenovala. Opět chválím masku (poslední dobou mě přijde, že to na slasherech chválím pořád) jednu vraždu co připomene klády v Nezvratném osudu 2 (2003) ,  jedno upálení a jednu rozmlácenou hlavu to je asi tak vše. 40 procent P.s. aktuálně je to dostupné kromě kin s slovenskými titulky co mě stejně nepasovaly a českými kde je špatná korekce a mužské postavy mluví v ženským tvarech a naopak postava jednoho kluka je přeložena jako Utopení a vypadá to tak jak kdyby to překladatel dal do translatoru a pak něco i překládal.  Jsem rád , že mě nevyšlo kino. P.s. 2 Seminář je podobná blbost jako tohle ()

alchac

Je to sice nepříliš invenční, nepříliš překvapivé, nicméně řemeslně obstojně zpracované, ergo v podstatě nenudící a navíc díky úvodu Honzovi Tesařovi musí fandit snad každý, kdo se někdy nevědomky nachomýtl v obchodním centru v době výprodeje a šťastně vyvázl jen s pohmožděninami či lehčím PTSD. ()

Nivenx

Na tento film jsem těšil a hlavně kvůli eli rothovi a právem! Už od první scény vyčnívá kvalitní a šťavnaté Gore, které u něho máme rádi. Jinak jde o průměrný slasher s dobrou atmosférou! Škoda že na konci tu pulinu také nevykuchal! ()

Deyw

Ty vole konecne neco! Tohle jsem prehlizel a ted se ktomu dostal, no pribeh je hloupouckej, ale je to slasher a Eli je starej prasak takze vime od hostelu, ze gore ovlada..prekvapilo me kolik tu toho je a jak je to celkem vyzivne. Zabijak je slusnej, s nicim se moc nesere..postavy teen slecny a borecci jsou dobry i vtipny..koseni je potesujici..jo tohle by slo.. 😊 3/5 ()

Sfinkter

Už tu byly slashery na všechny svátky, Díkuvzdání asi chybělo. Gore je povedené, často vyhrocené až ve splatter, chvílemi dokonce snímek zavání exploitation atmosférou (scény s mrtvolami okolo stolu). Příběh jednoduchý, cílený na diváky 16-25 let. ()

elanius

(58/2024) / Eli, eli. Eli Roth nikdy nebol priekopník a inovátor žánru, ale vždy bolo aspoň trochu cítiť, že ako ma slasher rád. Thanksgiving bohužiaľ je obyčajná rutina bez štipky nadšenia. Celý ten teen feeling tomu vôbec neprospieva. Ale uznávam aspoň, že mordy boli vcelku originálne. Podpriemer. (4/10) ()

hroubek

Fajn hororový výplach. Pamatuji si trailery, které byly u Grindhouse, a ten na Díkůvzdání byl hodně přepálený a zábavný. Teď o pár let později tu máme samostatný film. Režisér Eli Roth umí točit, když se mu chce. Jeho největší problém jsou scénáře, které sice splňují hororové pravidla, ale místy jsou hloupé. Roth sice dává do filmů fanouškovské srdíčko, bohužel by to místy chtělo lepší práci s příběhem a s postavami. U Dne Díkůvzdání si to všechno naštěstí sedlo lépe, než jsem čekal. Roth má velmi sympatickou režii, scénář není vůbec marný, jen ty postavy nejsou vůbec sympatický. Takže svým způsobem divák docela fandí hlavnímu záporákovi, který si své vraždy užívá a umí být kreativní. Film má dobré tempo, dvě tři dobré lekačky a pár napínavých scén. Škoda, že hlavní postavy jsou nesympatický a chovají se hodně moc hloupě. Den Díkůvzdání je povedený a zábavný hororový výplach. ()

Wade

Vrah se ještě ani nedal do práce a já už mu fandil, protože dostat hned ze startu filmu tolik tupých  nesympatických postav to se jen tak nevidí.  Doufal jsem že si podá všechen ten odpad co si musel za každou cenu koupit vaflovač apod.. blbosti levněji. Vraždy fajn, ale bohužel všechno ostatní nic moc a nakonec u mě jen za slabší 3 hvězdy.  5/10 IMDb ()

stitch7

/// Čekal jsem špatný film, dostal jsem špatný film. Takže asi dobrý? Nevěděl jsem, že film má rating od 18, takže mě brutalita příjemně překvapila. Její provedení ale většinou vypadá levně a přehnaně. Úvod filmu mě úplně otrávil svou neuvěřitelností a vyhroceností. Ke konci jsem ale přeci jen začal být spokojenější a po průvodu si dění docela užíval, jenže finále je naprosto neuspokojivé. Sice asi přislibuje dvojku, jenže nevidím důvod, proč by ji taková blbina měla mít, tohle fakt není Vřískot - i ten vrah byl podle mě úplně očividný. Navíc zde chybí LGBT postava, takže dvě hvězdy! Perioda. 45% ()

blackkocour

Elán si nedá říct! Po Grindhousu, Machete i Den brakuvzdání se dostalo na filmové plátno, a otázka teď zní - stálo to za to? Kurva že ne. Začátek s Black Friday v místním Walmartu byl nechutně zábavnej, a hodně velká kritika západním pásmem, kde horda chudých vidláků se zuby nehty pere o zlevněný topinkovač, který je o 50% levnější, přitom kdyby nebyly takový velcí idioti, sehnaly by ho v akci i v příběhu roka, ale tak radši stanovat o týden dřív před obchoďákem, abysme tam byli prvý hej? Noční můra každého prodavače. Nuže, potom se z toho stal jen brakový pásový opar, a přesto jak mám rád slashery (hlavně s Jasonem), a tématické horory, točila by se zeměkoule naprosto stejně, jako před uvedením filmu do kina. Parodie na původní vřískoty vibes, kde je malý problém že si robí žarty na špatném hrobě, když se jedná taktéž o vykrádačku sebe sama. Nuže, pár velmi zvrácených řezaček, a píchaček je tu doslova hostinou hojnosti, a tady se Roth Wellden nešetřil optimismem, a umělou prasečí krví, ale stejně je to velká šmíra. A menší sporák, pokud jste ještě film neviděli, což výhoda pro Vás, o nic nepříjdete, ale nechápu úmysly vraha, který vraždí protože se chce někomu pomstít? Proč už se nikde nevyskytuje mordování jen tak pro zábavu? Ti mladí instasráči si o ten přeříznutej poklopec koledujou jak nikdo, ale vraždění z vášně fakt není pro tenhle žánr dělaný. A jak je zvykem, nikdo nebude podezírat ruku zákona. Eli je šikovný kluk, ale bohužel nikdy nenabil soudnosti. ()

jefff

Eli Roth je sice klasa, řemeslně zručný tvůrce, ale že by to byl kdovíjaký génius, to ne. Den díkuvzdání může v budoucnu fungovat kvůli svému tématu, ale jinak je to prachsprostý slasher, bez významnější invence. Potěší gore efekty a obstojně zvládnuté vraždy, ale motivace vraha a jednotlivé postavy jsou bídně řešeny. Překvapí a potěší česká stopa skrze kameru Milana Chadimy. ()

BlackTom

Čéče, ja som na tie trailery ku Grindhouse úplne zabudol. A takisto zabudnem aj na toto. Eli prišiel s křížkem po funuse a nespasia to ani nápadité mordy a atraktívne gore. Scenár je tak ordinérny ako herecký rozsah Pata Dempseyho a viac zaujmú historky okolo natáčania a tvorby samotného filmu. Neviem, začo by som vzdal vďaku. Snáď zato, že sa mi Thanksgiving príliš dlho v pamäti neohreje. ()

Fox85

Klasický vyvražďovák - magor, co kosí různé lidi různými způsoby; nečekaný pachatel pod maskou; holka, co přežije ()

Krasus

Chápu správně, že morální maják s hvězdou na klopě podvádí svého nejlepšího kámoše s jeho ženou, kterou pak po večeři vezme do supermarketu, kde bude půlka Států a i když je to tam jediný člověk na místě, který to může vše včas ukončit, tak se na to vysere a v hlavě si to přebere tak, že za všechno můžou všichni ostatní a rok poté je začne systematicky vyvražďovat? Já rozumím konceptu filmu, že jde především o představivost autora, ale vocaď pocaď, Eli. ()

borec999

Eli Roth natočil typický slasher, ktorý akoby vypadol z 80. rokov. Otázka je, či je to málo alebo veľa. Za mňa to rozhodne nie je málo. Síce Eli nedodržal sľub, že to bude podobne ako predloha (fejkový trailer z 2007) grindhouseové (brakové efekty, špinavý zrnitý obraz), ale inak natočil poctivý, old school slasher so všetkým čo k tomu patrí. Čiže maskovaný zabijak, hádanie jeho identity počas filmu, brutálne a vymazlené vraždy, praktické gore efekty, final girl a teenageri v hlavných úlohách, dialógy o ničom, no a samozrejeme: nelogickosť v správaní hlavných hrdinov. Nie je to ničím zásadné, ale v tom čím chce Thanksgiving byť (jednoduchý a brutálny slasher) podľa mňa funguje. Jedinou scénou akoby navyše, je satirické intro na Black Friday, ktoré sa mi taktiež veľmi páčilo. Sympatické béčko, veľmi svieži závan hororu v kinách po nevýrazných PG 13 kúskoch ako 5 nights at Freddys a možno i najlepší film Eliho Rotha. 70% ()

Strandmon

Eli Roth je milovník hororu a Den díkuvzdání je toho jedině důkazem. Skvělá řemeslná práce a slasher jak podle učebnice, který prostě musí udělat všem fanouškům žánru radost. Po úvodním masakru v obchodě se film překvapivě vyvijí poměrně pomaleji a i první vraždy jsou spíše takové strohé, zhruba od poloviny už ale Eli a další tvůrci zapojili fantazii na maximum a ohledně brutalit opravdu dojde prakticky na všechno. Stopáž odsýpá neskutečně a o zábavu rozhodně nouze není. Casting mě nějak neoslovil, ani neurazil a to samé by se dalo říct i k dialogům. Scénář je na slasher poměrně poutavý a vraha jsem 90% filmu nedokázal uhádnout, což je rozhodně plus.  Vraždy jsou z většiny vynalezavé, chování postav je vyjímečně také celkem chvalitebné a závěrečné finále potěší i náročnějšího gore diváka, takže za mě velký palec nahoru. ()

sedm.1

S režijní tvorbou Eli Rotha jsem obeznámen kompletně a společně s prvním Hostelem patří Thanksgiving k tomu jednoznačně nejlepšímu, ne-li vůbec k tomu nejlepšímu, co doposud tento převážně hororový tvůrce natočil, a to především díky gore efektům, kterých je jednak docela dost, jednak jejich zpracování patří k naprosté špičce, ale především, a to je pro mě nejzásadnější, se toho tady na rozdíl od většiny současných hororových tvůrců Eli nebál a servíruje tu opravdu masakrální hody, které jsou navíc nápadité, rozmanité a skutečně nekompromisní, a já jsem tak mohl být zas po vážně dlouhé době v tomto ohledu fakt spokojený, jelikož podobná efektní řezničina tu prostě už dlouho nebyla. Kdybych tak měl hodnocení Dne díkuvzdání postavit jen na mordech, dal bych bez rozmýšlení plnou palbu a mé nadšení by neznalo hranic. Jenže to nejde, já musím brát v potaz i ostatní filmové aspekty a ty mi bohužel nedovolují těch 5 * dát. Především mě krapet neoslovila dějová linka Thanksgiving, které chybí nějaký výraznější moment překvapení, něco nápaditějšího, zajímavějšího, kdy takhle jde tedy sice o určitě vážně profesionálně a rozhodně nenudícím způsobem natočenou zápletku, nicméně diváka znalého podobně laděných slasheru zde nemá absolutně co překvapit a v podstatě nakonec i ten vrah je docela předvídatelný, či přesněji řečeno, on ten výběr, kdo by to mohl asi tak být, tu není zas až tak velký, takže se to dá trefit řekněme 1:3, což není zrovna žádná šokující hitparáda. Atmosféru pak lze označit za vcelku působivou, zároveň ale i krapet obyčejnou, pořád ale lepší než nic, s napětím je to ovšem horší, na druhou stranu to zas ale vynahrazují zhruba tři lekačky, po kterých jsem si musel zběhnout vyměnit pleny, a co se týče postav a jejich hereckých představitelů, tak postavy nepředstavují žádnou zásadní složku filmu, která by mu pomohla k lepšímu dojmu, s herci je to ovšem daleko lepší, vesměs se totiž jedná o sympatické tváře, a především herečka v ústřední roli je velice milé, okaté koťátko, které je tu po celou dobu skutečně velkou a nepřehlédnutelnou ozdobou. Zkrátka kdyby Eli více zapracoval na zápletce, bez debat bych uvažoval i o tom nejvyšším hodnocení, takhle to je tedy ,,jen” za čtyři, ovšem s dodatkem, že takhle krvavý horor už tu nebyl ani nepamatuji a minimálně za to si zaslouží pozornost a především ovace. ()