Reklama

Reklama

Epizody(13)

Obsahy(1)

Žít na "konci světa" může někomu připadat jako vyhnanství, jako místo, kde se ani žít nedá. Pro sourozence Vuka, Jurku a malou Gábinu je horská chata vysoko v horách nejkrásnějším domovem. S rodiči, kteří tu zvolna a s příkladnou poctivostí v podnikání vybudují prosperující penzion, se děti cítí bezpečné a šťastné. O téhle rodině, žijící v harmonické symbióze s nádhernou, ale i krutou horskou přírodou, vypráví úspěšný třináctidílný televizní seriál. (Česká televize)

(více)

Recenze (55)

Tosim 

všechny recenze uživatele

Serioš ze zajímavého prostředí hor a zaměstnání - horské služby. Historky z tého zajímavé práce jsou napínavé, ovšem příběhy dětí a celá ta omáčka kolem už mě bohužel tak nechytla - příliš často ztrácelo dílo dech. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Standardní seriál předlistopadové dětské produkce nezklame, potěší, dojme, ale ne zcela upoutá. Své poslání, zpříjemnit ve své době dlouhé zimní večery svým dětským divákům, však určitě splnil. I pro dospělé byl a zůstává zajímavý v zásadě přesný průhled do fungování určitého typu pohostinského zařízení v jisté historické epoše. Standard v tomto případě neznamená průměr, ale zralé, věrohodné, vlídné i laskavé řemeslo, jakého není nikdy - dnes zejména - dost. Jeho přirozenou součástí jsou mj. kvalitní herecké obsazení, přesvědčivé ztvárnění dětských rolí a věrohodné představení horského, pro městského člověka poněkud výlučného životního stylu a prostředí. Nikomu neuškodí, rozhodne-li se po desetiletích být opakovaně, jen na krátkou chvíli jednotlivých epizod, malým dítětem, dychtivě hltajícím stálé nové a vždy nevšedně krásné okamžiky spontánně objevovaného života. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Vlastně si z tohohle rodinného seriálu moc nepamatuju: odehrávalo se to v izolovaném prostředí horské chaty... byli tam nesympatičtí fakani a bernardýni... myslím, že někoho (Víznera?) zasypala lavina... A moc mě to nebavilo ani v dětství, tak není důvod dávat si reprízu v dospělosti. 40% ()

A_FISH 

všechny recenze uživatele

Tenhle uvědomělej seriál byl deprese sama. Bojar, Baryk, malá Bydžovská, Vuk a Jurka!- ten byl nejprotivnější. Debílek. Hned po Lukavskym samozřejmě. Ten byl nepřííííííjemnej.... jak kamínek v pohorce. Ufff... jen si na to vzpomenu a už je mi špatně. Nebo, že by to bylo tou kocovinou? ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Oddechový seriálek, na jehož díly se pokaždé těším, byť jsou velmi nevyrovnané - v některých se toho odehraje skutečně mnoho podstatného a některé jsou jen "tlachání" o ničem. Přesto všechno je to pohodový rodinný "maloseriál" ze zajímavého prostředí se sympatickým panem Lukavským a mladým O. Viznerem :) Btw, nečekal bych tragédii na konci předposledního dílu... Příjemná atmosféra na vás může dýchnout, zvlášť, když máte rádi hory... ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Na pomyslném konci světa stojí horská restaurace, kterou provozují dva šíleně hodní a šíleně tolerantní manželé mající spolu tři děti, dva bernardýny a prosperující penzion. Starší ze dvou synů, s domáckou přezdívkou Vuk, už vyletěl z hnízda a mladší Jurka v něm vidí nedostižný vzor. Se svými kamarády pak prožívá obyčejná klukovská dobrodružství a je v podstatě příkladným synem svých rodičů. Kdyby jím nebyl, tak by ho jistě přísný pan režisér Ludvík Ráža, srovnal do latě. Populární třináctidílný televizní seriál ze sedmdesátých let, který se čas od času vrací na obrazovky, těží především z přesně vybraného hereckého obsazení, které ač se to na první divácký pohled nezdá, vytváří jistou autenticitu prostředí, se kterým až důvěrně a především uvěřitelně v příběhu splývá. Ze seriálu je cítit určité zachování knižní předlohy, postavy mají spíše literární ráz. Bylo na hercích, aby jim vdechli život, což se podařilo. Větší počet dílů se však nakonec ukázal přehnaným pro příběhy, jejichž zápletky působí obyčejně a některé díly až roztahaně, ačkoliv jejich jednotlivá minutáž není ani půlhodinová. Herecké výkony, úvodní melodická titulková instrumentálka a v neposlední řadě řemeslně dobře odvedená režijní práce, jsou hlavními devizami seriálu pro celou rodinu, kterému se na televizních obrazovkách daří i po čtyřech dekádách na světě, a to se prosím podle tvůrců odehrává "na konci světa" a vznikl v době normalizace. Politickým hlediskem byl však nezatížen, ale zase se to nahradilo příkladnou prací horské služby. 60% ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Hlavní dětský hrdina mi byl vždycky hodně protivný svým zženštilým zjevem i chováním a věčným otravováním svého bratra, kamarádů i rodičů. Radovan Lukavský zde zas hraje mimořádně nesympatického despotického chlapíka jehož tvrdost vůči rodině má snad být zdůvodněna rázovitým horalstvím. Tak by se dalo o tomto neveselém opusu pokračovat dál, postavu po postavě, ale jediní, kdo se mi v celém seriálu líbili, jsou Martin Růžek v roli kuchaře a dětská hvězdička Yvetta Kornová. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Zuzana Bydžovská uměla hrát už v dětských letech. Seriál měl díky horskému prostředí neopakovatelnou atmosféru. A navrch ještě bernardýni. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Velkou roli zde hraje prostředí - hory a odloučená horská bouda. Příběh(y) je takový někdy až moc naivní, i když zde nechybí tragédie - jak ostatně bývá na horách zvykem. Na 13 dílů mi to přijde zbytečně dlouhé a utahané, poloviční stopáž by stačila. ()

roswelll 

všechny recenze uživatele

Nádherný československý seriál z prostřední horské chaty, kde tráví své příběhy Jurko, Gábina a jejich kamarádi a přátelé v čele s dvěma krásnými bernardýny Barykem a Barym. Při nádherné hudbě nostalgicky vzpomínám na dobu, kdy se seriál natáčel a já byl o něco málo mladší, než Jurko ()

PKD 

všechny recenze uživatele

Jako kluk jsem to moc nemusel,ale jelikož toho tenkrát pro děti a mládež moc nebylo,bral jsem to. Zajímavé prostředí,které na mě často působilo až depresivně,tradičně kvalitní herecké výkony našich osvědčených herců. Shrnuto-lepší průměr. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Seriál o rodině žijící na konci světa, tedy na horské chatě. Nádherná horská příroda. Nejdojemnější scéna celého seriálu je, když Vuka pohltí zkazonosná lavina. Tenhle seriál jsem měla hodně ráda. Možná je škoda, že ho některá tv nereprízuje. Některá seriálová tvorba je totiž dost otřesná. ()

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Další z řady dětské seriálové předlistopadové produkce, seriál byl vyjímečný hlavně prostředím, ve kterém se odehrává. Horská chata, penzion, ve kterém své dobrodružství prožívá Jurka s Gábinou, jejich dva bernardýni, rodiče a starší bratr Vuka (Oldřich Vízner), nás ve 13 dílech vtáhl do života a práce horalů, horské služby i obyčejných lidí, kteří vyměnili život ve městě, za ten na horách. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Pohoda. 1) Slovem, které vystihuje tento seriál, je pohoda. Půvabné lokace, trefné herecké obsazení i pěkný námět sám o sobě jsou zaručené taháky. V mládí jsem na seriálu oceňoval právě tyto vlastnosti. Nekoukám kde co lítá, ale dělám co mě živí._____ 2) Ty oceňuji i dnes, ale už nemohu nevidět také scenáristické nedodělky, nedotažený děj, nevyrovnanou kvalitu jednotlivých epizod a určitou unylost celého vyprávění._____ 3) Záběry z Krkonoš (Pec pod Sněžkou) potěšily, atmosféra horské boudy je autentická a neopakovatelná. Bojar a Bary také nezklamali, i když chvílemi bylo vidět, že mají filmaře poněkud na háku._____ 4) Do mysli se mi zaryla i parádní hudba k titulkům 46letého Ladislava Simona (mj. autora znělky Večerníčku)._____ 5) Asi by to chtělo seriál podstatně zkrátit, aby zůstalo jen to obsažné. Méně znamená někdy více._____ 6) Něco účinkujících: 15letý Jiří Máša (Jurka), 56letý Radovan Lukavský (otec), Radka Jandáčková (neobyčejně protivná uřvaná Gábina, Jurkova sestra), 48letá Zdena Hadrbolcová (matka), 28letý Oldřich Vízner (starší bratr Vuk), 14letá Zuzana Bydžovská (zakoukaná do Jurky, který ji ignoruje), 57letý Martin Růžek (kuchař), 57letý Josef Bek (strýc), 45letý Josef Vinklář (hajný Rýdval), 13letý Roman Čada (Jurkův kamarád)._____ 7) Zajímavý koment: maxxxim*****. ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

81 % - Mně se to teda líbilo, i když jsem to viděl asi v osmi letech. Ta scéna, jak toho Vuka pohltila lavina, mi pak nedala spát asi týden... ()

YURAyura 

všechny recenze uživatele

1/10 Ani knizka ani serial me nechytly - takova recyklovana nuda ze vzdalenych vrcholku hor - to Dlouha bila stopa, to je neco jineho ()

dyfur 

všechny recenze uživatele

....príjemný seriál,ktorý už dlho nebol k videniu...tú zimu,prácu a vôbec bývanie "na samote u lesa" som nikdy nezávidel,ale z tepla obyvačky sa to dobre pozeralo. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Jako dítě jsem tento seriál doslova hltal, i dkyž ne vždy asi správně chápal. Dnes už bych měl asi jiný názor, nicméně raději si nechám příjemnou dětskou vzpomínku. ()

Reklama

Reklama