Život s Felixem Ungarem (Jack Lemmon) není vůbec jednoduchý. Felix je totiž hyperalergický neurotický muž - vysavač, posedlý uklízením, oprašováním a čištěním všeho, co je po ruce. Není proto divu, že jeho žena jednoho dne ztratí nervy a Felixe vyhodí z domu. Zoufalý hrdina najde útočiště v prostorném bytě Oscara Madisona (Walter Matthau), svého stoicky klidného přítele z pokeru. Oscar je zapřísáhlý starý mládenec, takže si může dovolit bezstarostnou nepořádnost. Jenže ve Felixovi se zakrátko probudí jeho přirozenost a začne uklízet a moralizovat. (Oskar)

gabin(a)

Celou dobu jsem tajně doufala, že Oscar Felixe zabije. Já bych to teda udělala:-) Výborný film, který jsem viděla v televizi a on se přitom nahrával na hard disk. Pak jsme za nějakou dobu s manželem projížděli na hd nahrané filmy, viděli to znovu a rozhodli jsme se, že víckrát už tohohle neurotika vidět nechceme. Otravní hyperuklízeči jsou fakt na zabití, když furt lítá s hadrem a vysavačem baba, už to je hrůza, ale chlap, to už je horror....Jinak samozřejmě herecký koncert pánů Lemmona a Matthaua (toho hlavně). ()

Martrix

Filmy podle divadelních scénářů mám rád a zpravidla se mi trefují do vkusu. Jenže tady vůbec netuším, čeho se autoři snažili dosáhnout. Lemmon i Matthau dělali co mohli, ale rozesmáli mě snad jen dvakrát. Možná to ilustruje docela zásadní změny ohledně mužské role ve společnosti. Za těch padesát let, došlo k naboření mnoha stereotypů, takže dnes už není k popukání, když se chlap chová jako hospodyňka posedlá starostí o domácnost a navíc jako stíhačka. Postava Felixe působí protivně. Postava Oscara, bohémské, nezodpovědné prase, tak vedle něj působí jako správný chlap. S tím se ale identifikovat nelze. Z jejich interakce se nejspíš dalo vytěžit mnoho humorných scén a na divadle by jejich herectví mohlo fungovat. Ale v tomto podání? Vtipná byla scéna s Angličankami (nepochybuji o tom, že z ní feministkám nabíhají vztekem žíly). To je ale na tak dlouhou komedii, hodně málo. Verbální přestřelky postrádaly rafinovanost, takže mě to časté špičkování často míjelo. Samotného mě to překvapuje, ale tři hvězdy jsou maximum a to jen kvůli skvělým hercům. ()

zette

Po vlaznejsim zacatku se to pomalu rozjede a tato rozdilna, ale spolu dokonala dvojice Lemmon-Matthau me bavila az do konce! Spousta vytecnych dialogu. ()

Mol

YOU'RE NOT GOING TO MAKE ANY EFFORT TO CHANGE? THIS IS THE PERSON YOU'RE GOING TO BE UNTIL THE DAY YOU DIE? WE ARE WHAT WE ARE! Mám rád filmy s minimalistickým prostorem, navíc byt Oscara Madisona je úžasný. Myslím, že bych se taky zbláznil, kdybych žil s někým jako byl Felix. Ta posedlost čistotou jednoho otráví. Na druhou stranu, mít každý den teplou večeři a nemuset pro to nic udělat by nebylo vůbec špatné. Slovní přestřelky lítají, jako Migy na leteckém dnu a na duo Lemmon a Matthau se moc dobře kouká. ()

LadyPupu

Lahůdková záležitost. Menu je pestré - hnědý či zelený sendvič, dokonalá sekaná, fazole s párkama, vločky FU... Vaří, peče, uklízí a především hláškuje se tu jak o život. Pánové si ten svůj "manželský pár" střihli na jedničku. Já dávám 5 hvězd a jdu uklidit... ()

JohnSmith

Perfektní souhra Lemmona a Matthaua. Matthau je klasicky cynický až na půdu a jeho snaha zachránit kamaráda před sebevraždou ho málem k sebevraždě dovede ()

Han22

Tak tohle teda byla komedie. Utrápený muž (Lemmon), kterého po 12 letech vyhodí manželka se chce zabít a místo nachází u svého flegmatického kamaráda z pokeru (Matthau). Zpočátku mě byl příšerně nesympatický Matthau, který kromě toho že je bordelář a salámista mě přišel jako bezcitný blbec, který nechápe, že kámoš co žil pro rodinu prostě nehodí 12 let manželství jen tak za hlavu. Pak se to otočilo, protože Lemmon předvádí nejen zdeptaného muže, ale pedantskou, hystarickou, kontrolující hospodyňku, chovající se hůř než většina ženských a na konci neváhá sáhnout i po odporném citovém vydírání. A moc se divím, že ho ta žena vyhodila až po 12 letech. Dobré dialogy, dobře zahrané, ale místo smíchu by z tohohle filmu člověk dostal depresi. PS: A fakt by mě zajímalo, jak se dva takto odlišní lidi vůbec stali kamarády, to je trošku z prstu vycucané. ()

Hanys_

What the Hell? Já se fakt nebavil, teda trošku jo - u scény, když kluci měli rande ve čtyřech - ale jinak je tahle komedie o dost slabší než o 30 let mladší "road trip" pokračování... ()

Mikino00

Do té doby než se Felix nastěhuje je to docela nudné, pak se ale tahle legendární dvojka rozjede a utvoří opravdu podivný pár. ()

Garch

Jedno z nejpovedenějších střetnutí Jack Lemmona a Walter Matthaua. Ovšem, i úvodní kreace samotného Lemmona v baru a hotelu jsou nezapomenutelné. ()

waits

"Běž po papírech, zrovna jsem umyl podlahu". Před lety mě tahle adaptovaná divadelní inscenace Neila SImona odrovnala, dnes už bylo mé nadšení menší, ale i tak jde o skvělou zábavu. Ostatně, slovní přestřelky v pokročilejším věku ocením ještě víc než tehdy. Saks pojmul Simonovu hru velmi úsporně, většína akce probíhá v jednom interiéru, všechno se soustředí na Lemmona a Matthaua. Měl jsem za to, že oba hráli tyhle role i na Broadway (vidět je naživo, měl bych zážitek na celý život), ale asi jsem se mýlil, v přehledech jsem je nenašel. Za to si tuhle dvojku na prknech střihli třeba Robin Williams/Billy Crystal a zrovna ted je možné v NY zajit na obsazení Ethan Hawke/Billy Crudup. Těžko budou lepší než Matthau/Lemmon, ale Simonova hra je tak dobrá, že snad nedá zkazit.. ()

ddf76

Jack Lemmon jako uklizeci maniak v Matthauove byte :). Dalsi z rady povedenych filmu teto dvojice. Takovyho maniaka bych ve svem byte nechtel :)). ()

Narciska

Podivný pár moc neladil. Čekala jsem víc humoru, tohle byly dva charaktery, kdy jeden byl vypočítavý a druhý pasivní, stále jsem čekala, kdy se projeví, až se ten vypočítavý stal normálním a ten druhý získal rozměr tak lidský, že to vůbec neladilo se všemi hodně nadsazenými postavami. Měla to být groteskní komedie? Pak tam toho k smíchu bylo málo, jen ty postavy byly groteskně neuvěřitelné. Měla to být romantická komedie? Pak nejlépe hned od začátku a s psychologicky propracovanějšímu postavami, prosím. Takhle v kombinaci to nedávalo smysl... ()

Rokle

Je to švanda, ale nemohu se zbavit dojmu, že mnohem větší zábava to je, když se v úvodu setká celá banda u pokeru a snaží se před Felixem (Lemmon) dělat jakoby nic a následně mu mařit zamýšlenou sebevraždu. Ústřední dvojka je i pak více než dobrá, ale buď ji scénář hází klacky pod nohy divně se tvářící sestry, nebo příliš tlačí na pilu (hozený talíř s jídlem v kuchyni). Ale oni si to pánové (=kámoši) vynahradili o několik desítek let později geniálním špičkováním jakožto jízliví důchodci... :) 70% ()

Rathalos

Tak tuto komediu som si pustil hlavne kvoli hereckej dvojici Lemmon a Matthau a vyplatilo sa,vesela pohodovka,ktora ma pobavila a este vacsia zabava je pokracovanie,ktore uzrelo svetlo sveta az o 30 rokov neskor ako tento prvy diel a bola to perfektna jazda,road movie ako sa patri,sice Jack i Walter poriadne zostarli,ale o to boli zabavnejsi,tito dvaja su nezabudnutelni,cest ich pamiatke,mam ich velmi rad...:-) ()

tranquill

První část filmu jsme si nebyl jistý, ale s přibývajícími minutami a "manželskou" rivalitou Waltera a Jacka jsem se čím dál více bavil. Prostě tahle hodně konverzační dvojka prakticky nikdy nezklame :-) ()

Joski

Skvelá herecká dvojica v geniálnych dialógoch rieši svoje komplexy rozvedených mužov. Myslím, že netreba nič dodávať. Odporúčam komzumovať jako sekanou! 80% ()