Advokát František Uher je znám vlasteneckým smýšlením a aktivní pomocí při sporech Čechů s rakouskou justicí. Jedním z jeho klientů je i básník Šulc, který při pobytu u Uhrů zjistí, že advokátova žena Anna koketuje s Uhrovým bratrancem Hojerem. Když Anna nereaguje na Šulcovo varování, upozorní básník na Annin vztah Uhra. Uher chce poznat pravdu, vrátí se proto předčasně ze služební cesty a skutečně přistihne Annu při nevěře. Zklamání ho přivede do staropražské hospody "Batalion", kam také před časem docházel Šulc. Uher se zde stane rádcem těch nejchudších, ale postupně propadá alkoholu. Ještě jednou najde sílu a postaví se na stranu práva, když u soudu obviní policii z vraždy chudáka Lojzíka, který se chtěl oženit s nešťastnou číšnicí z "Batalionu" Mimi. Po vystoupení u soudu je Uher zatčen a "Batalion" uzavřen. Po propuštění se Uher stane varhaníkem... (ČSFD)

Disease

Někde mezi 3-4*. Je to sice z dnešního pohledu přece jen dost sentimentální, ale režie je výborná a herecké výkony silně nadstandardní. ()

Alf

film výrazně mimo běžnou dobovou produkci, na který se mohu se zájmem, ale bez klapek na očích podívat i dnes... ()

Vesecký

Pro mne filmová klasika a jeden z nejlepších českých předválečných filmů. Tragický osud doktora Uhera, prostředí pražské špeluňky Batalion se svéráznými postavičkami podsvětí, nejchudších z chudých, to věe provázené krásnou původně lidovou písní Pryč, ach pryč je všecko. Kolikrát jsem si ji v životě zpíval, když mi bylo těžko a nevěděl jsem kudy kam... Tklivá, moc tklivá, vždycky mi vžene slzy do očí. ()

GIK

Fešáci a lehké holky z pražské galérky úpí pod strašnou a nespravedlivou soudní a policejní kuratelou. Kriminálníků se naštěstí zastává protřelý a bohatý advokát, který se posléze zcela svobodně rozhodne žít jako ten největší nuzák. ()

IvonaK

Tak tady se Miroslav Cikán opravdu překonal. Vždycky ty jeho kousky plné napětí končí šťastně a tady krásné Bušové a hospodské Vítové zařídil aby jim hvězdy nepřály. Myslím že je to druhá zajímavá role Vítové po Nočním motýlovi. Dala bych i pátou hvězdičku, jenomže..Prostě nikomu nepřeji smutné osudy ikdyž je to jenom film.Celkově ze všech těch smutných tváří a smuteční události na závěr měl jen Pešek tváře prozářené optimismem. ()

krokodlak

Film sice dnes působí spíše svou komediální dimenzí, ale Smolík je v hlavní roli výborný. Největším pozitivem je ovšem empatické vykreslení figur z okraje společnosti, obzvláště Kreuzmann, Pešek, Trégl nebo Vítová jsou vysoce autentičtí. Perfektní je i Schránilův voják, evokující nadporučíka Lukáše. ()

Pitryx

Hluboce lidské pojetí známého příběhu se skvělými herci ve vedlejších rolích a výbornou režií. Pan Smolík jako vždy naprosto dokonalý. ()

ostravak30

Deset let po uvedení filmu Batalion vznikl jeho remake Miroslava Cikána. Nevím jak původní film, ale v tomto exceluje František Smolík. Další důkaz, že muže může žena zničit snadno. Jakmile František Uher zjistí nevěru své ženy z váženého muže končí prakticky ze dne na den na ulici a stává se pijanem. Film musel být dost pikantní i z důvodu, že se jasně vyhraňoval proti bývalému režimu Rakouska-Uherska. Prakticky za dějinnými humny pak čekaly další dva autoritářské režimy. Sociální drama navíc mohlo působit značně satiricky i na situaci v první republice Československa. Sociální situace totiž nebyla ani náhodou dobrá, ba právě naopak vypadala hodně podobně. Jenže zde za situaci některých hrdinů může režim, tak je to podáváno, v případě Františka Uhera on sám. Jaké jsou ale ostatní příběhy se moc nedozvíme, spíše je to prezentováno, že jde o spodinu, ne chudinu - tedy zloděje a prostitutky. ()

PetrJulian

Bohužel na mě působily až rušivě některé komické scény, které zde byly snad pro odlehčení tématu. Nějak se to do takového filmu ale nehodilo. Takhle z toho vznikla tragikomedie a hlavní příběh tak měl spoustu odboček. I když je fakt, že i ty menší postavy zde figurovaly jako další postavičky pražské spodiny, byly pro dokreslení prostředí. Přesto to celkové vyznění filmu ovlivnilo z mého pohledu spíš negativně. Celkově se ale film opravdu vymyká tehdejší běžné produkci. ()

beerlover

Velice smutný příběh a výborný František Smolík. Film z této doby pro mě nejsou příliš atraktivní, tohle je ale perla :-) ()

milos.bradik

Výborný Smolík, ale jinak jsou to bohužel typické výkony prvorepublikových herců Vítové, Trégla nebo Schránila, ještě vyčnívá Pešek, ale v malé roli. Bohužel tento film mne zklamal, očekával jsem víc. ()