Vacanze per un massacro

Armando Novelli

Amedeo Giomini

Scénografie:

Francesco Cuppini

Jeden z dalších filmů pod vlivem kultovního amerického "rape and revenge" exploitation "Last House On The Left" nebo dřívějších taliánských klasik "Rabid Dogs" 74, "Night Train Murders" 75, "Hitch-hike" 77, či "House by the Edge of the Park" z roku 1980 (opět s Lorraine De Selle), všechny filmy samozřejmě pod vlivem americké klasiky. Tento nízkorozpočtový film jako spousta dalších nepatří k tomu nejlepšímu ve svém žánru, ač ho má na svědomí italský kultovní režisér Fernando Di Leo ("Milano Calibro 9", "La Mala Ordina? a "Il, Boss") a hlavní roli si zde zahrál hvězdný Joe Dallesandro. Film obsahuje spoustu různých sleazy scén, různého druhu sadismu (znásilnění, násilí), ale není to zas vyloženě hrůza, děs tu jde však vyloženě z očí Joe Dallesandra, který svu roli zvládl na jedničku. Je tu maximální nahota. Kultovní francouzská Lorraine De Selle je perfektní, především při scéně svádění, ale je i rovněž velmi schopnou manipulátorkou, její charakter je značně amorální(!). Po většinu obrazového času je tu nahá a toto je možná i jedna z jejích nej rolí, nikdy jindy a jinde jsem ji v podobném rozpoložení neviděl. Dále je tu hodně různých odkazů na americkou klasiku "Last House On The Left" (třeba běh nahé Lorraine De Selle), ale všechno ostatní včetně nijak nenáročného příběhu tak nějak pokulhává, film nemá tu správnou atmosféru, postrádá i větší napětí i nějaké zajímavější zvraty, někdy to vypadá, jako když každý ze zúčastněných váhá, co má udělat, žádné překvápko, žádná kapka krve, když vynechám rychlý konec. Začátek spoileru. Joe Brezzi (Dallesandro) utíká z vězení (pěkná úvodní scéna na vesnici se dvěma farmáři), krade auto, později se usazuje v jedné opuštěné horské chatě, kde ukryl 300 mil. lir z předchozí loupeže. Netuší však, že sem přijíždí na víkend jeden nešťastně sezdaný pár spolu se sestrou ženy, se kterou má její manžel tajný poměr. Joe si počká na vhodný moment, kdy manžel jde na lov, jeho žena nakupovat a mladá sestra zůstává doma a jde se nahá opalovat, akce může začít. Konec spoileru. Z tohoto filmu bych vyzdvihl opravdu perfektní excentrický hudební doprovod (parádní hutný kytarový riff) od mistra Luise Bacalova, který se nádherně hodil a který si půjčil tuším z mistrovského "Milana Calibra 9" opět pod vedením Di Lea, ti dva spolu často spolupracovali. Druhá hvězdička by byla za Joea, ač třeba na maníka Davida Hesse samozřejmě nemá, a třetí bych udělil za snahu. Samotný konec je hodně nečekaný a pitomý, osobně jsem si myslel, že se to celé rozhodlo už v té první scéně, kdy jsem si říkal, kuwa, to není možné, že by to Joe tak podcenil, ale je vidět, co dělají s člověkem baby a sexuální touha po jedné z nich. Ale Joe byl perfektně připraven, bohužel, ta druhá osudová to celé vyvrátila, tady se zas ukázalo, jak moc věřil a že podruhé může být už vše jinak.Celkově mírné zklamání, film bych doporučil hlavně fanouškům Di Lea, lidem ,co mají rádi "rape and revenge" filmy a samozřejmě fanouškům Lorraine, která nakonec byla možná vůbec nejlepší z celkem čtyřčlenného obsazení!(25.9.2010)

Erotické drama o milostném trojúhelníku, který se nečekaně rozroste o čtvrtého. Dallesandro sice nevypadá jako klasický zločinec, v jeho výrazu je však cosi znepokojivého. Na rozdíl od svých nudistických počinů v jiných filmech zde ukáže jen svoji hruď. Zato uhrančivá De Selleová se půl filmu producíruje nahá a navzdory tomu, že není majitelkou bujného poprsí, působí sexy. Jedna z mála vtipných scén: De Sellová smyslně svádí Dallesandra, který se dívá, dívá, a pak ji vrazí do rukou krumpáč se slovy:,,Běž kopat!" Režisér Di Leo si libuje v postavách, které jsou kladným na hony vzdáleny. Akčního diváka tenhle film rozhodně nenadchne, erotika v době internetu neomráčí. Já byl spokojen. Navrch skvělá hudba - smyčce v kombinaci s elektrickými kytarami se ukázaly jako šťastná volba (jen děsivé italské popsongy z rádia mi poněkud trhaly uši).(17.11.2015)

Priemerný taliansky exploitation, ktorý býva zaraďovaný medzi rape & revenge filmy, aj keď tematicky do tohto subžánru patrí iba okrajovo. Režisér Fernando Di Leo mal zjavne k dispozícii nízky rozpočet, no v rámci možností si počínal rutinérsky a plne zužitkoval každú líru. Vacanze per un massacro je minimalistický kúsok so štyrmi hereckými aktérmi, ktorého 90% sa odohráva vo vnútri dvojmiestnej chatrče a v ktorom nie je núdza o nahotu (ktorá však rýchlo omrzí), soft erotiku či náznaky sexuálneho násilia. Nemá však dostatok potenciálu na to, aby udržal diváka v napätí počas celej stopáže a napríklad s trochu podobným Deodatovým House on the Edge of the Park z rovnakého roku sa môže z hľadiska kvality sotva zrovnávať.(27.10.2011)

• topr harley

No já nevím. Myslel jsem , že jdu do dalšího klasického rape and revenge a dostal jsem nějaké beztvarou budu o ničem. Přehnané až divadelní akční scény, které nikoho nemohou přesvědčit. Vím, že jistá teatrálnost k filmům tohoto období prostě patří ale co je moc to je moc. Jediný důvod proč se na tenhle kousek dá pořád dívat jsou celkem pěkné herečky a krátká délka.(5.9.2012)

Fernando Di Leo by vážně kábr a k tomu velice zručný režisér, pod jehož rukami vznikly velice zajímavé snímky z různých žánrů. Důkazem budiž Vacanze per un massacro, které patří do odnože exploitation "horrorů", tedy takových drsnějších thrillerů. Hned na rovinu říkám, že vzor Last House On The Left je pro mě velká a hlavně nudná nafouknutá bublina, která má, bohužel, auru kultovního kousku. To tenhle snímek to je něco jiného. Ten má to sakra spád, pořádný koule a sleazy atmosféru. S ničím se moc nesere a přímočaře si jde za svým! A tak to má být. Hlavní hrdina je správný bad guy a ani ostatní postavy nejsou zrovna modely cnosti. K tomu prďácká hudba, nějaké ty nahotinky a samozřejmě násíli. Zkrátka výborný koktejl, který i přes některé nedostatky musím jen a jen doporučit.(20.12.2011)