Sbohem Kryštůfku Robine

• Velká Británie Goodbye Christopher Robin (více)

Půvabný a dojemný snímek, který natočil režisér Simon Curtis a scenáristé Frank Cottrell Boyce a Simon Vaughan, přináší vzácný pohled na vztah milovaného dětského autora A. A. Milnea (Domhnall Gleeson) a jeho syna Christophera Robina (Will Tilston). Na konci první světové války se Milne nechal inspirovat hračkami, s nimiž si hrával jeho syn, aby stvořil kouzelný svět Medvídka Pú — který mu zajistil okamžitou a neutuchající slávu. Mezinárodní úspěch knih ale nepřinesl příliš štěstí jejich autorovi, jeho synovi ani manželce Daphne (Margot Robbie). (Bontonfilm)

hroubek

Osobně jsem čekal více. Na film jsem se těšil, ale fakt mě trvalo dost dlouho, než jsem se k němu dokopal, a o to více mě výsledek zklamal. Prostě jsem čekal zábavnější a taky lepší film. Na druhou stranu to co jsem dostal bylo řemeslně perfektně udělané, a mělo to hlavu a patu, a rozhodně to mělo co říci. Problém filmu je ten, že není moc zábavný, a je celkem dost depresivní a samotné postavy je dost těžké si oblíbit. Jsem si jist, že to byl účel, přesto mě to dost vadilo při sledování, protože v celém filmu je jen jedna racionální postava, která z celé filmu vyzařuje jako maják. Režisér Simon Curtis točit umí a v několika scénách to nádherně předvede. A zde jsem měl pocit, že mu scénář zbytečně podráží nohy. Domhnall Gleeson je dobrý herec, ale v této roli mě moc neseděl. Toto je snad první film, kde mě Margot Robbie nebavila a její výkon mě přišel průměrný. Naštěstí to celé zahraňuje svým skvělým výkonem Kelly Macdonald, která je skvělá. Ve filmu je několik nádherných scén a ke konci mě to dojalo. Bohužel to přišlo trochu pozdě. Sbohem Kryštůfku Robine není vůbec špatný film, jen je to film, na který divák musí mít náladu, jinak bude odcházet zklamaný. ()

VanTom

Kouzelný opar při sbližování odtažitého otce (trpícího válečným posttraumatickým syndromem) s malým synkem se na hraní v idylickým "Stokorcovém lese", které vedlo ke genezi fantaskních postaviček a motivů, krásně snášel a filmaři mu šli pěkně naproti. Emoce z předčasného konce dětství při masivní celosvětové slávě jak díla, tak jeho předobrazů, se už ale prodat nepodařilo. ()

sedm.1

Krapet neobvyklí životopisný film, zaměřující se netradičně spíš na vznik díla a jeho ústřední postavy, než na samotného autora, i když i o něm a jeho rodině se dozvíme taktéž opravdu dost, což ve finále ovšem bylo předem dané, neboť právě tvůrcovo rodina je s jeho nejslavnějším knižním hrdinou velice úzce spojena. Celý film je každopádně nadopován silnými emocemi, které ale mají bohužel poměrně výrazné výkyvy, co se funkčnosti týče, nicméně divák je poměrně dost překvapen, za jakých okolností postavička medvídka Pú vlastně vůbec vznikla a především, jak téměř až destrukční dopad měla právě na autora a jeho syna, jinými slovy, není to zrovna velká taškařice, spíš se celý ten příběh nese až v melancholickém oparu, což ovšem nekritizuji, naopak to děla film zajímavějším a atmosféričtějším. Velkou zásluhu na působivosti snímku má určitě ale i casting, samozřejmě s perfektním Domhnallem Gleesonem, který hraje velmi přesvědčivě, ale trefně byl obsazen i malý Will Tilston, který není ani trochu otravný, což se u dětských rolí stává málokdy 8D. Škoda tak, že film nedisponuje alespoň nějakou vážně výraznější scénou, či situací, která by to celé více oživila, chvílemi se tam totiž až nemile dost vkrádali pocity nudy, přesto si ale myslím, že jde o podívanou velmi poučnou, obohacující, filmařsky dobře zvládnutou, já jsem tedy spokojen, přestože ale na zadek Sbohem Kryštůfku Robine asi nikoho neposadí. ()

666Carnage

Chladné anglické drama o tom co s vámi udělá válka a taky to když napíšete knížku, která pohltí svět. Film vypráví o tom jak byl stvořen Medvídek Pů a jak tato kniha vlastně devastovala život samotného autora i když světu přinášela radost. Na jedno shlédnutí to určitě je a zase se dovíte něco zajímavého a nového. 60% ()

Asmodin

Pěkný film, poučný a smutný s happyendem. Rozhodně bych ho doporučila studentům (popř. učitelům) jako doplněk k výuce. Billy Moon mi svou dětskou umíněností lezl na nervy. ()

filipvrbik

Docela zajímavý příběh, ale naprosto pokažený film... Vše padá už s výběrem herců - Domhnall Gleeson a Margot Robbie se do role tvrdých a bezohledných rodičů vůbec nehodí, prostě přehrávají - Will Tilston je taky divnej, vypadá jak holka, jediná sympatická postava je chůva...Tím je to celé pokažené, asi prostě nejsem ten správný fanoušek medvídka Pú, i když jeho příběhy jsem měl celkem rád. Je tu pár hezkých scén, ale celkově to působí nejednotně, a to, že to vlastně začíná koncem, celý film pohřbí, i když je to nakonec všechno jinak. Mohl to být skvělý film při lepší réžii a scénáři, ale je to jen podprůměr...40% ()

Lukin413

Dojemný příběh o tom, jak si otec přinesl trauma z první velké války, léčil ho psaním dětské knížky o svém synovi a tím mu zničil dětství a málem i život . Pro milovníky (knižního) Medvídka Pú povinnost plná odkazů na knížky. ()

KosiR_ksr

Pěkně ztvárněné životopisné drama o nepříliš funkční rodině autora světového fenoménu. Trochu jsem zpočátku bojoval s nesympaticky působícími postavami, což byl pravděpodobně záměr, se kterým jsem se postupně ztotožnil a nakonec jsem si toto melancholické drama užil. 70% ()

Sydonai

Čekal jsem větší drama. I přes skvěle obsazené ústřední duo, chemie funguje pouze sporadicky a Margot Robbie tomu moc nepomáhá. 60% ()

BOURQUE

Celkom slušne natočený film o vzniku jedného z najznámejších (a najobľúbenejších) detských kníh na Svete. Film však obsahuje omnoho viac. Mimo iné pripomína, že (v rodine) čo by malo byť na prvom mieste. Herecké výkony a réžia v poriadku, len stredný pasáž je trošku slabší. P.S.: Knihu som (ešte) nemal možnosť prečítať, ale dobre si spomínam, že seriál „Winnie-the-Pooh“ v mojom detstve patril medzi moje najobľúbenejšie. Takéto príbehy/seriály dneska (strašne) chýbajú. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

brumbrum

Pekne. Dobre spravene, dobre zahrane. Taka zenska, jak ta jeho manzelka, patri do ZOO; to je na prasky mat taku kravu nenormalnu. Pozeratelne s rodinou a odporucitelne normalnym ludom - coz je dnes zazrak. 4*, by som dal aj 4.5. ()

lemonova

Nenápadný film s veľmi krásnym posolstvom. Bolo v ňom priveľa myšlienok, hoci sa zdalo, že sa to dá všetko zhrnúť do jednej vety. Nedá. Detstvo môže byť komplikované, zvlášť pokiaľ sa narodíš do rodiny tak komplikovaných bytostí. Po celý čas som sa snažila nejak preniknúť do vnútorného sveta Christopherovej matky, avšak na to nebolo dosť priestoru. Chcem veriť, že jej chladné správanie nebolo dané nedostatkom lásky, skôr nepripravenosťou na materstvo v daných okolnostiach.. tento zdanlivý nedostatok našťastie vyplnila vrúcnosť pestúnky a veľmi, veľmi pomalé precitnutie otca. Je naozaj zvláštne a smutné, aké obete prinášajú velikáni, aby mohli svetu priniesť niečo nezabudnuteľné. ()

Olík

Medvídka Pú a jeho crew ze Stokorcového lesa asi známe všichni. To, že jeho autorem je anglický spisovatel a dramatik Alan Alexander Milne taky není žádnou záhadou, ale troufnu si tvrdit, že okolnosti zrodu jedné z nejlepších dětských knih vůbec, nejsou všem zcela známé. Citlivé (někdy až moc) melodramatické puzzle, složené z dílků jako rodina, dospívání, válka, bolest, nostalgie, výčitky, vztahy, …..historické drama, životopisné drama, rodinné drama. Medvědí paradox, který na jedné straně přináší nevyčíslitelnou radost, na druhé bodá do srdce. Možná by nebylo zcela od věci nahlédnout i do příběhu jiných světových románů….třeba by nám byly některé souvislosti bližší. ()

MickeyStuma

Dobrodružství Medvídka Pú a jeho kamarádů zná už i v Česku každý. Málokdo však ví, že to byly původně obyčejné hračky chlapce pod jménem Christopher Robin a že příběhy byly založeny na jeho dobrodružstvích. Tento snímek tedy v plném spektru vypráví, jak Medvídek Pú vznikl a z velké části je něčím, co chytí za srdce. Ukazuje dětství chlapce, se kterým jeho rodina není zrovna v blízkém kontaktu. Ne že by se o něj nezajímali, ale jeho výchovu má na starosti chůva. Otec Christophera je spisovatel a jednou nuceně se svým synem stráví nějaký čas. A právě to ho přiměje napsat příběh o jeho hračkách a dobrodružstvích v lesích, ve kterých žijí. Vypadá to neškodně, ale ve své podstatě je v tom téma o vykořisťování malého chlapce v zájmu finančního zisku, který vůbec nechápe, co se kolem něj děje. Jeho zvyšující se sláva však jednou dá o sobě vědět a hezké to nebude. Snímek tak poskytuje kontext o tom, co všechno se dělo v zákulisí tvorby příběhů o Medvídkovi Pú. Poskytuje ohromný emotivní zážitek a vlastně se jedná o nejsmutnější film, jaký lze v poslední době shlédnout. Je to zkrátka všechno o vyrůstajícím chlapci, který je v hloubce své duše nevinný a svět, ve kterém žije, není ve skutečnosti tak skvělý, jak se na první pohled zdá. Srdečný příběh, ze kterého se mohou poučit všichni. Zejména otcové, kteří se pro samou práci drží od rodiny stranou a říkají si, že to všechno smysl má, neboť dítě má vše, co potřebuje. Jenže se zapomíná na to hlavní a to je skutečnost, že každé dítě chce také pozornost, dotek a hlavně lásku. Je to smutný autobiografický film o stvoření Medvídka Pú, ale krásný ve svém zpracování, který stojí za shlédnutí. Příběh, herecké výkony, vizuální stránka, za vše prostě palec nahoru. ()

Kiisaki

Příběh o dost dysfunkční rodině a jednom ukradeném a rozprodaném dětství. Přinejmenším v první půlhodině jsem nebyla tak úplně spokojená s hereckými výkony, které mi přišly poměrně prkenné a sterilní. Ono se ale nejspíš není čemu divit, když šlo o postavy, které byly v reálném životě dost chladné a nesympatické. Otec a autor dětského bestselleru, který neměl příliš rád děti, a matka, která v sobě měla z mateřského citu možná tak špetku. Je ovšem zajímavé sledovat takové zákulisí vzniku slavných děl. Člověk odkryje oponu a za rodinnou idylou a nevinným dětstvím se skrývá drama o pošramocených rodinných vztazích, které je plné strádání a výčitek. Pro rodinu Milneových byl medvídek Pú prokletím a čím více jeho popularita a láska u čtenářů rostla, tím víc dílem pohrdali všichni, kteří se na jeho vzniku přímo i nepřímo podíleli. Je to až fascinující, jak může jeden plyšový medvídek reprezentovat štěstí a nevinnost pro jedny a úplný opak pro druhé. ()

Mianelia2050

Moc pěkný film. Mám obzvláště ráda ty historické. Děsí mě, jak křehká dětská mysl může být a jak silná může být chamtivost k penězům. Je to otřesné. Moc se mi také líbilo, jak Domhnall Gleeson napodoboval v otcovství svého spoluherce z minulého filmu Lásky čas. Mají tak stejné pohyby a chování, až mě to dojalo. Domhnall se prostě inspiroval dobrým otcovstvím Billa Nighy a zanechal na něj takový odkaz. A to se mi moc líbí. Film byl velmi dojemný a napínavý. Konečně jsem se něco dozvěděla víc o nejoblíbenější dětské knížce všech dob :). Děkuji za tento zážitek. ()

anitae

Dojemný film o něčem, co mě v dětství naprosto minulo. Ono to naštěstí nebylo o medvídkovi, ale o malém klukovi, o pár dnech strávených jenom s tátou, náhlé mediální pozornosti a v neposlední řadě o úžasné chůvě, o dospívání, a o matce, která chtěla holčičku... ()