Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Bachy

Ááá, tak konečně spokojenost s Harry Potterem a nemalá. Výprava a scenérie na jedničku, kostýmy na jedničku, atmosféra taktéž. Navíc spoustu nových tváří a tentokrát je to, co nová postava to trefa do černého s jejím představitelem. I Snape dostane víc prostoru. Všechno klape. Pochybuji, že tento díl Harryho Pottera bude někdy překonán a je to krom dokonalé režie Alfonso Cuaróna dáno i knižní předlohou. Jasně, stále to není film, který je pro mě nějak vyjímečný a neskutečně mě citově vzal, jenže to u takovéto "skoro" pohádky v podstatě ani nelze. Jedna z mála vyjímek, kdy dávám 5, aniž bych film sledoval s otevřenou pusou. Je to prostě "jen" dokonale zpracovaný příběh. ()

Rocky62

Je zajímavé sledovat, jak s každým přibývajícím dílem kvalita pomalu, ale jistě stoupá. Režisérský post tentokrát obsadil dle mého názoru lepší režisér a člověk, jehož práce mi na rozdíl od Chrise Columba říká mnohem víc, i přesto nevím co k tomu dílu napsat, neboť je téměř ve všech směrech jiný, než ty předchozí. Jiný atmosférou, tématicky jiné finále a hlavně po herecké stránce přišla řádná změna. Úplná absence infantilnosti a toho klišovitého sentimentu. Mnohem více mystičtější a inteligentnější, přesto však nemohu jít s hodnocením výše, neboť mi zde pro změnu nesedlo téma, konkrétně nápad s obracečem času, který se postaral o nepříliš záživné pasáže. Tématicky slabé, hudebně, herecky i režisérsky nadprůměrné. 70%. Máte fakt moc chytrýho ptáka pane Pottere, přilít sem sotva 5 minut před Vámi. ()

classic

„Harry Potter a väzeň z Azkabanu,” sa najprv začína odvíjať u strýka Vernona Dursleyho, kde má »okuliarnatý čarodejník« momentálne prechodnú stanicu. Návšteva, ktorá je akurát v tejto domácnosti (strýkova sestra Marge), Harryho tak extrémne vyprovokuje, až z nej urobí nafukovací balón, ktorý potom odletí nevedno kam ? Náhle nahnevaný odchádza, že natrafí na rytiersky autobus, pomocou ktorého sa rýchlo a nepozorovane dopraví do „Deravého kotlíka” v Londýne, kde sa povedzme zopár minút predtým dozvedel naprosto zásadnú informáciu ohľadom úteku väzňa ("vraha") Siriusa Blacka, ktorý má s Potterom očividne svoje vlastné plány... S odvekými kamarátmi Ronom a Hermionou sa následne na tomto mieste čochvíľa aj všetci stretnú, a potom vlakom odcestujú do legendárnej školy Rokfort, a pritom im cestu čochvíľa skrížia i tzv. „dementori,” že medzitým chce dokonca jeden z nich Harrymu vysať spomienky, čo ho povedzme trochu vyvedie z rovnováhy... Ďalej. Na hodine veštenia profesorky Trelawneyovej uzrie svetlo sveta ďalšia indícia, nachádzajúca sa v šálke, kde sa črtá nepríjemné znamenie v podobe „bessa,” čo je niečo na spôsob strašidelného psa, čím v podstate nepriamo odkazuje na to dlho (ne)očakávané stretnutie. Učiteľ Rubeus Hagrid, zase svojich študentov sprevádza po exteriéroch, kde sa venuje starostlivosti o magické bytosti, keď Hipogrif Hrdozobec, je jednou z nich, pričom toto zoznámenie sa s týmto zvláštnym tvorom, bolo viac, než kľúčovým poznatkom. Na úvod niečo negatívne i pozitívne zároveň. Na hodine nového učiteľa obrany proti čiernej mágii, Remusa Lupina, sa Harry postaví zoči-voči svojmu strachu z prízrakov, s ktorým ešte nedokáže bojovať, keďže si ešte zatiaľ neosvojil „patronusa” . Na hodine prof. Snapea si majú nalistovať stranu 394, kde sa trebárs čosi dočítajú o vlkolakoch. Všetko to so sebou akosi príliš nápadne súvisí. Záškodnícka mapa pánov Námesačníka, Červochvosta, Tichošľapa a Paroháča, je hádam ešte kľúčovejšou, než si Potter dokáže vôbec predstaviť, no čuduj sa svete, i k tej sa náhodou dostáva a: „Slávnostne prisahám, nič dobre za lubom nemám,” a týmto heslom sa mu celá pred zrakom otvára, kedy úplne každého vidí, kadiaľ zrovna chodí. V „škriekajúcej búde” sa situácia konečne trochu viac vykryštalizuje, ale tým sa len presúvam do zložitejšej fázy línie udalostí, kedy čokoľvek nasledujúce, sa prezrádzať neoplatí, lebo inak by sa zrejme darebáctvo nevydarilo ?! / Príchod mexického režiséra Alfonsa Cuaróna, vniesol do potterovskej ságy naprosto nový, čerstvý vietor do plachiet, súčasne príbeh oveľa viac otemnel, než bolo tomu doposiaľ. Vskutku, najmä druhá polovica pridáva na temnosti, kde sekvencia v škriekajúcej búde je i neuveriteľne strhujúcou. Ak by trebárs ostatné časti režírovali režiséri, typov Gilliam, či Burton, filmy by sa niesli v úplne inom duchu, možno ešte lepšom ? Väzeň z Azkabanu považujem za jeden z najlepších filmov o Harry Potterovi, i keď som už dávno z toho ošiaľu vyrástol, občas nie je zlé si zaspomínať na staré, nostalgické časy... Radcliffe / Watson / Grint, síce nie sú bohviečo, no našťastie Oldman / Rickman / Thewlis, ich zakaždým hrdo podržia. Aj po bezmála 17. rokov od premiéry potterovky, sú moje pocity "takmer" navlas rovnaké ! () (méně) (více)

FrodoF

Jak jsem očekával, tvůrce Mexické jízdy Alfonso Cuarón se s Harrym Potterem vypořádal mnohem lépe než Chris Columbus. HP a vězeň z Azkabanu je rozhodně dospělejší, temnější, lepší po stránce herecké, režijní i trikové. Je jen škoda, že více prostoru nedostal Gary Oldman, je to divné nejen proto, že Oldmanův vězeň z Azkabanu je zmíněn v názvu filmu, ale také proto, Sirius Black má hodně silný a zajímavý charakter. Vcelku mě také potěšil Daniel Racliffe, protože hraje o 100% lépe než v prvních dvou dílech. Doufám, že si Mike Newel poradí se čtvrtým dílem stejně dobře jako Cuarón se čtvrtým. ()

klerik

Ešte lepšie ako predchodcovia. Hustá atmosféra ostala + lepší scenár a niektoré super triky. Guláš asi všetkých klasických fantasy nápadov prekvapivo funguje. "Perly" v štýle málo uveriteľných (a šokojúcich) odhalení sú už samozrejmosťou... ()

Chrustyn

Každopádně nejlepší "Potterovský" film s uhrančivou (až hororovou) atmosférou. Cuarón film konečně podal dospěleji než dětinský kolega Columbus a konečně se tak přiblížil kvalitám, filmového Pána Prstenů. ()

SeBig

Velké změny oproti předchozím dílům, mě trochu vyvedli z míry.. všechno vypadá uplně jinak, hudba je i trochu jiná a jde vidět že tohle prostě nedělal už Columbus.. ta pohádková atmosféra se vytratila, ale to byl asi učel když jsou tady všichni už starší. Parádní postava Lupina mě bavila, ta patálie okolo klofana mě moc nebrala. konec mě opět rozsekal, když jsem to viděl poprvý v kině vubec jsem to nepobíral voco go... našlo se i pár nudných momentu, ale furt to drží ladku senzačnosti a SPOIL: to cestování časem má taky své kouzlo. ,,á Lupin. Procházite se při měsíčku?" ()

Marze

Vidím tento slavný film poprvé od natočení před 15 lety a zklamalo mi to. Pamatuji si, že v té době mi někdo na diskotéce řekl, že vypadám jak Harry Potter. Myslel jsem , že je to urážka, protože jsem nevěděl jak vypadá. Už jen taková debilita , že je v jeho jménu několik stejných písmen, aby se to psalo co nejhůře. ()

triatlet

Vězeň z Azkabanu mě po nudnější Tajemné komnatě neodradil od dalšího (-ch) pokračování. Bezva zápletka v podobě zvířecích hrdinů (Prašivka, Křivonožka). A nápadité závěrečné zrcadlení Harryho. Bavil mě i film - výpravou, triky. ()

heyda

No vida, kormidla se chopil Cuarón a z ničeho nic vznikl geniální díl, který ctí knihu, ale zároveň přidává něco svého, něco originálního. Vytvořil trochu jiný pohled na tuto sérii, děcka už nejsou jen v hábitu, ale i v civilním oblečení, děj má mnohem rychlejší a silnější spád. Atmosféra je ponurá až děsivá, celý příběh je perfektně zmáknutý, velice podařený je i scénář, hudba nemá chybu a herecké výkony super, dokonce i Daniel Radcliff se trochu rozehrál! 10/10 ()

VenDulin85

Podle mě nejlepší díl ze série (ani sedmička nemá šanci :-)), hudba, výprava, děj, všechno. A to v protikladu s narůstajícím dějem, kdy filmaři museli krátit, škrtat, vynechávat. Od třetího dílu je filmové zpracování založené na tom, že kdo nečte, ví jen polovinu. Na čem ujíždím, jsou pohyblivé fotky ve Věštci a na plakátech, přeměňující se vlkodlak a Prasinky. Bloudím tam aspoň ve snech. ()

Stanislaus

Cuarón shodil z třetího Pottera pohádkový háv a naservíroval nám pěkně ponurý a audiovizuálně dokonalý filmařský kousek, který hrdě stojí na špici celé čarodějnické série. Oproti předešlým dvěma dílům se ve Vězni z Azkabanu objevila nejedna inovace (Kratiknot, vzhled Bradavic a pozemků, vchod do Nebelvíru, ...), z nichž však žádná nijak výrazně filmu neuškodila. Famfrpálový zápas byl zpracován úžasně, mozkomoři byli opravdu děsiví a účast vlkodlaka byla pro mě třešničkou na dortu. Závěrečná třetina filmu byla natočena jak nejlépe mohla a nejlepší (a zároveň nejméně logickou) scénou byla ta s vrbou mlátičkou. Hudba, kamera a vizuální efekty opět potěšily. Trojka je šťastné číslo, což platí i u Pottera, který se zde vytáhnul nejvýše, jak jen mohl. ()

sharky

cuarón se po vizuální stránce velmi snažil, ale tomuhle filmu zoufale chybí jakákoli záporná postava, komplikovaný scénář z hodných zlé neudělá. Pro mě zatím nejslabší díl ()

anais

První dva díly s mi moc nelíbily. Tedy, byly dobře natočené, měly dobré triky a herce (nemyslím samozřejmě ty dětské - promiň, Hermiono), přesto jejich tempo zůstávalo někde hodně daleko za knižními předlohami. Možná to bylo snahou natočit je PŘESNĚ podle knížky, nevím... Každopádní knižní podoba je vtipná, ale první dva filmy tenhle fakt nějak obešly. Třetí díl vyvrací téměř všechny mé předsudky vzešlé z prvních dvou: je to vtipné, je to dynamické jak nějaký akční film a jsou tu dobří herci (Emma Watson v životní roli:-). Ďětští představitelé nejsou špatní - nejen Watsonové, ale i na Grintovi kreace se dá dívat. Kdo mi přijde pořád poněkud prkenný je Radcliffe, který většinou jen tak kouká, nebo dělá, že pláče, ale vůbec to jako pláč nevypadá... No, vraťme se k tomu lepšímu. Až uslyšíte, jak dobře je ozvučená část, kdy Emma Watson zajata vrbou (tady jsem si vzpomnel na Evil dead:-) piští, pochopíte, že tenhle fim za to stojí. PS:pro toho, kdo nečetl knížku je ten film dost informačně nabytý, možná až příliš... ten kdo ji nečetl má zas výhodu, že bude častěji překvapený... ()

Jinny

Film pro děti, jak má být. Chytrý, temný, zábavný a vánoční. HoneyBunny: Sedmý díl bych svěřila Wesu Cravenovi, páč to bude teenage vyvražďovačka ;) ()

Nancy

Tak tohle je už konečně to, na co jsem čekala. Konečně se někomu podařilo zfilmovat Pottera tak, jak jsem si to představovala. Z velkého počtu různých změn oproti předchozím dílům jsem měla nejprve dost strach, ale nakonec to všechno byly změny jenom k lepšímu. Harry Potter je konečně dospělejší, civilnější a opravdovější. ()

eraserhead666

Když jsem to viděl poprvé, připadalo mi to poměrně temné, až místy strašidelné (mozkomoři jsou vymazlení) a hned se to zařadilo k nejlepším a nejoblíbenějším dílům série (i po shlédnutí čtyřky a pětky). Dneska mi to už tak temné nepřipadá, ale pořád to je, po slabší Tajemné komnatě, hodně povedená prácička se spoustou vymazlených scének (jednoznačně vede vrba chytající ptáčky). Výborná Emma Thompson, při prvním shlédnutí jsem odmítal uvěřit, že to je opravdu ona. ()

Othello

Zfilmovat rok trvající příběh z nesouvislého, stále se měnící univerza Harryho Pottera musí být za trest, nehledě na to, co tvůrci na BluRay bonusech žvatlaj. Cuarón se tak projevil jako mesiáš, jehož schopnost udržet jednolitou dějovou linii a soustředit se na detaily zejména v jednotlivých scénách, jejichž pečlivý výběr je jedinou spásou nenechat celou adaptaci rozpadnutou na sérii vizuálních, nahrubo svázaných sekvencí, bylo jistou spásou. Lze vidět, že významnou roli zde hrály úpravy scénáře a pre-produkce. Jednotlivé epizody pak mají svůj smysl nejen pro čtenáře knihy, kteří zkrátka některé věci kterých četli alespoň chtějí vidět, ale jsou schopny poskládat samy o sobě i ucelený příběh. Každá scéna je tak cílevědomá a posouvá děj kupředu. Právě díky důsledné přípravě pak bylo možné zabývat se zejména filmařskými aspekty a proto má ze všech Potterů třetí díl nejzajímavější kameru, mizanscénu i různé drobné vtípky a elementy v druhém i dalších plánech. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy