Kdo o nás vlastně rozhoduje? A jak mají být souzeny naše skutky? Příběh ženy, jejíž cesta do pekel byla dlážděna dobrými úmysly. Život v poválečné Anglii není lehký. Alespoň ne v dělnických kruzích, v nichž se pohybuje Vera Drakeová. Ale ona z něj přesto dokáže pro sebe, pro své nejbližší i pro své přátele vytěžit vše, co se dá. Postarší, nenápadná paní, pracující jako posluhovačka v lepších domech, je věčně usměvavá, věčně dobře naložená, od rána do večera obětavě pečuje o své bližní. O milujícího manžela Stana, o dvě dospělé děti, o nemohoucí matku, o všechny potřebné ze svého okolí. A nikdo z nich netuší, že dvakrát třikrát do měsíce pomůže i nějaké chudé holce, která si nemůže dovolit mít dítě. Nedělá to ze zištných důvodů, nic za to nebere, řídí se jen svým nejlepším svědomím. Ale překračuje zákon. Zákon, který bude v Anglii platit až do roku 1967, zákon, podle něhož je vyvolávání potratů zločinem...
Ve filmu Vera Drakeová pokračuje scenárista a režisér Mike Leigh ve svých sondách do života obyčejných lidí, v němž se odrážejí dobové sociální poměry i intimní krize. Věcně předvádí realitu Anglie padesátých let minulého století, nesoudí, nemoralizuje, jen konstatuje fakta. O to víc je jeho sdělení aktuální i dnes, kdy se na celém světě znovu diskutuje o oprávněnosti potratů. Sugestivita díla spočívá v jeho melancholické atmosféře, komorním hudebním doprovodu a ve skvělých, nesmírně civilně působících hereckých výkonech.
Strhující je především výkon Imeldy Stauntonové, držitelky tří prestižních divadelních cen Laurence Oliviera, která se touto rolí konečně vymanila ze škatulky menších komických filmových či televizních roliček – jichž má na svém kontě víc než čtyři desítky. Po zásluze za ni také získala řadu mezinárodních ocenění, především Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Benátkách či nominaci na Zlatý glóbus.
V Benátkách byl oceněn i film jako takový – získal Velkou cenu, Zlatého lva. Řadu dalších cen pak posbíral po nejrůznějších dalších světových festivalech. (Česká televize)

nula87

Hluboce lidský příběh na kontroverzní téma potratů v poválečné Anglii. Citlivě podané, velmi dobře zahrané. 80% ()

jafuska

velmi kontroverzní téma potraty, nemůžu soudit, nemůžu psát, že to bylo špatné, co udělala Vera Drake naše hlavní hrdinka, protože každý má právo se rozhodnout, jestli chce a nebo nechce mít dítě, a když ho nechce, tak at ho nemá,velmi jsem ráda, že do tohoto filmu nebyla zapletena církev, prostě nikdo nemá právo někomu řídit život, ale jediný co musím vytknout je to, že jsem bohužel nesoucítila s Verou, emoce se u mě nedostavily, spíš mě to nechalo chladnou, a přitom je to tak závažné téma, nejspíš je to tím, že mě nebyla sympatická, prostě starší paní, která se snažila pomáhat. ()

SAINTS

Vera Drake je silnou dramou o žene ktora ma široke a uprimne srdce.Cesta do pekla je však často dlaždena dobrymi skutkami a to plati aj o hrdinke tohto filmu.Exelentny herecky vykon podava Imeldy Staunton v hlavnej ulohe. ()

Ukrizku

Velmi autentický snímek o bezbřehém altruismu ženy, která si svoje tajemství zřejmě chtěla vzít do hrobu. To je zároveň ten jeden bod dolů, protože absence prapůvodního motivu je pro mou neukojenou zvědavost zásadním nedostatkem. Jaký byl první důvod k překonání soucitu s nenarozenými, když Veřino milosrdenství kráčí ruku v ruce s velkorysostí vůči jakékoli pohnutce k interrupci? Pak se nabízejí různé fantazie, které se třebas úplně míjejí... Zažila to sama? Naučila jí to její bláznivá matka? Přesvědčila ji pro to její zvrácená kamarádka? A jak by to Vera dokázala, když byla sama nehříšná? Nicméně, všechno ostatní je bez chyby. Detaily poválečné omšelosti, dokonalá herecká exhibice, jedinečné dialogy, výrazová věrohodnost, překvapující racionalita budoucího zetě, civilnost vyšetřovatele a lidskost policistky, manželská láska a reaktivita dospělých dětí staví Ženu dvou tváří na piedestal mé velké filmové úcty. Jenže ještě bych potřebovala znát délku trestu dohazovačky a následný průběh dříve realizované Veřiny "pomoci děvčatům". ()

iz67

Je to Leigh, tak musíte očekávat tu preexponovanou sociální message (dvojí metr společnosti), ale jinak je to hezký pokoukani. ( Herci a téma samozrejmeho pomáháni a následně okamžité a samozřejmé akceptace viny. Tohle bylo silny!) ()

pafka

Skvely herecky koncert I.Stauton, zajimavy dej, ktery vas vtahne a uz nepusti. Snad v te prvni puli, nez to vsechno prasklo trosku nudnejsi, ale pak to dostalo grady a zastavilo se to az na titukach. ()

spotczek

Na první pohled se tvůrci zaměřili pouze na téma potratů, ale vzhledem k detailnímu popisu reakce rodiny, trestního řízení i událostí předcházejícících zatčení si myslím, že téma je ještě širší. Jde o vývoj morálky, o osobní přístup k hodnocení celospolečenských problémů, které je značně ovlivněné vlastní subjektivní zkušeností. Zajímavý je i rozdíl mezi dřívější přísností hodnocení provinění a dnešní téměř benevolencí, která orgánům čin. v tr. řízení nedodává takové vážnosti, jakou dříve mívaly. Asi bych se přimlouvala za něco mezi. Humanismus je pěkná věc, ale pokud se přehání, může destruovat stejně jako despocie. A ohledně činu Very je pěkné, že to Mike Leigh nechává na nás. Je vinna či nikoliv? Respektive on to právě tím širokým záběrem posouvá jinam - není náhodou ona vina částečně i na lehkomyslném přístupu mladých lidí, na systému a všech, kteří zavírají oči před nepříjemnou realitou, a tak veškerou odpovědnost házejí na ty nejslabší, není hrůza, když se obchoduje se smrtí tam, kde chybí osvícenější a nezištná pomoc? A jak by to bylo dnes, nebýt nejrůznějších způsobů antikoncepce? Jsme si jistí, že my už si to vyřešili a můžeme ohrnovat nos nad Verami z "třetího světa"?! ()

peeteno78

Úžasná Imelda Staunton, na které film stojí a padá. Úplně jsem s ní ten film prožíval, jak mě dokázala vtáhnout do děje. Za mě by si daný rok zasloužila Oscara nejvíce. Kvůli ní musím dát plný počet hvězdiček. ()

gédé

První třetinu jsem proklimbal, druhou třetinu jsem zápasil se sluchátky na simultánní překlad a poslední třetina byla plná dlouhých plačtivých scén. Ovšem podle ostatních byly první dvě třetiny docela fajn, v tomto případě tedy zřejmě nebyl špatný film, ale divák. Stane se. ()

zigy

Palec nahoru za námět - žena pomáhající mladým těhotným ženám je postavena před soud za konání potratů - v té době v Anglii nezákonných! Někdy je to trochu nudné, ale hlavní herečka hraje srdcem a my ji tu víru v konání dobra prostě věříme. Tudíž vzniká otázka: když jsou zákony špatné, jak se má člověk zachovat? ()

Astonko

Film s veľmi zaujímavým tempom, v ktorom sa na prvý pohľad nič nedeje, ma zaujal práve preto, že aj za takýchto okolností ma dokázal baviť. Aj tak by som však pár zbytočných scén vystrihol, (nemal som pocit, že boli niektoré potrebné, napríklad u syna v krajčírstve). Keď to potom celé prepukne, už sa to sype a valí ako z kopca, hodina mi prišla ako 10 minút a ohromený som sedel aj výkonom Imeldy Staunton 6.8/10 ()

tcheque

Nudný britský film. Vera někam jde, něco udělá, nějak kouká, pořád stejně, a potom je strašně dlouhý nudný soudní proces. Všechno je to doplňováno vypravěčem. Typická britská nuda, jak jí můžete znát i z ostatních britských "trháků" ()

Peršanka

Tak to byla dávka. Bídy, soudržnosti, zvláštních týpků. Velmi jsem obdivovala chování policie při vyšetřování. Kéž by byli vždycky tak korektní. Velký zážitek. Bravo. ()

90125

Celkom by ma zaujmalo, co by na Veru Drake povedala zadubena katolicka cirkev. Taka dobra, nevinna dusa to bola, robila vsetko len pre dobro ludi, nevzala za to ani gros. Takmer svatica. Interupcie su zaujmava tema a do buducna to isto tak aj ostane. Osobne som za potraty, ale legalne, zakonne. Takze suhlasim aj s tym, ze Veru zavreli, lebo porusila zakon. Kvalitne, citlivo natocene a Imelda Staunton je vynikajuca. Mozno som ku koncu cakal vacsiu gradaciu, ale stale ostava velmi dobré kino. Tučné ***. 72% ()

Generi

Takový citový terorismus na mně působí přesně opačně a snažím se bránit. Ty nekonečné záběry na utrápenou strhanou ženskou byly úplně přes čáru, vždyť každý musel dávno pochopit, že je to pracovitá obětavá a velmi citlivá matka od rodiny. A opravdu lidem pomáhala - všichni, co tu pláčou nad smrtí nenarozených dětí, asi pláčou každý měsíc s odumřelým vajíčkem. ()