Kdo o nás vlastně rozhoduje? A jak mají být souzeny naše skutky? Příběh ženy, jejíž cesta do pekel byla dlážděna dobrými úmysly. Život v poválečné Anglii není lehký. Alespoň ne v dělnických kruzích, v nichž se pohybuje Vera Drakeová. Ale ona z něj přesto dokáže pro sebe, pro své nejbližší i pro své přátele vytěžit vše, co se dá. Postarší, nenápadná paní, pracující jako posluhovačka v lepších domech, je věčně usměvavá, věčně dobře naložená, od rána do večera obětavě pečuje o své bližní. O milujícího manžela Stana, o dvě dospělé děti, o nemohoucí matku, o všechny potřebné ze svého okolí. A nikdo z nich netuší, že dvakrát třikrát do měsíce pomůže i nějaké chudé holce, která si nemůže dovolit mít dítě. Nedělá to ze zištných důvodů, nic za to nebere, řídí se jen svým nejlepším svědomím. Ale překračuje zákon. Zákon, který bude v Anglii platit až do roku 1967, zákon, podle něhož je vyvolávání potratů zločinem...
Ve filmu Vera Drakeová pokračuje scenárista a režisér Mike Leigh ve svých sondách do života obyčejných lidí, v němž se odrážejí dobové sociální poměry i intimní krize. Věcně předvádí realitu Anglie padesátých let minulého století, nesoudí, nemoralizuje, jen konstatuje fakta. O to víc je jeho sdělení aktuální i dnes, kdy se na celém světě znovu diskutuje o oprávněnosti potratů. Sugestivita díla spočívá v jeho melancholické atmosféře, komorním hudebním doprovodu a ve skvělých, nesmírně civilně působících hereckých výkonech.
Strhující je především výkon Imeldy Stauntonové, držitelky tří prestižních divadelních cen Laurence Oliviera, která se touto rolí konečně vymanila ze škatulky menších komických filmových či televizních roliček – jichž má na svém kontě víc než čtyři desítky. Po zásluze za ni také získala řadu mezinárodních ocenění, především Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Benátkách či nominaci na Zlatý glóbus.
V Benátkách byl oceněn i film jako takový – získal Velkou cenu, Zlatého lva. Řadu dalších cen pak posbíral po nejrůznějších dalších světových festivalech. (Česká televize)

eLeR

Vera šlapala ako dobre namazaný stroj, čo sa týka tej jej pomoci bližnému. Či už doma, u suseda, u mami, v práci a aj u všetkých tých ženách. V tom poslednom menovanom absolútne bez akýchkoľvek pochybností, že robí niečo mimo zákon. Prvá polovica filmu bezchybná, a to platí aj o Imelde. ()

Crocuta

Imelda Staunton podává obdivuhodný herecký výkon, její postava je veskrze sympatická - a v tom je možná právě kámen úrazu. Jakákoliv sobecká zištnost je Veře Drake cizí, se svými klientkami hluboce cítí a tomu až tak úplně nevěřím. Tento film by si určitě zasloužil nadprůměrné hodnocení, ale jestliže jsem Chabrolově vynikající "Ženské záležitosti" dal 4 * nemohu dát Leighovu snímku víc než 3. Za vidění a zamyšlení ale určitě stojí. ()

Stanislaus

Vera ráda pomáhala jiným lidem v nouzi - bezmocnému sousedovi, staré matce a ... nechtěně otěhotněným dívkám. Její život byl idylický. Avšak všechno pěkné jednou končí. A Veře se tak během jednoho dne rozpadne téměř celý svět a tragédie zasáhne i její nejbližší. A teď záleží, jak se s těmito špatnými zprávami každý vypořádá. Vera Drake je solidně natočené drama z vynikající britské produkce, kterému vévodí herecký výkon Imeldy Staunton, která byla po právu nominovaná na Oscara. Snímek nabízí silný příběh jedné dobrosrdečné ženy, která věřila, že koná dobro. Nebýt toho useknutého konce, hodnotil bych plným počtem. ()

DDT

Tenhle film si asi papež na dobrou noc pouštět nebude :-) Tři hvězdičky dávám hlavně proto, že se mi víc líbí Leighovy starší snímky a pak ještě z jednoho poněkud zvláštního důvodu. Imelda Staunton mi totiž celou dobu silně připomínala Jiřinu Švorcovou, což mě tak rozhodilo, že jsem se na film nedokázal pořádně soustředit. ()

Una111 odpad!

"Odejde TO a budete zase čistá jako sníh..." Jaksi nemohu věřit, že Vera nevěděla, co dělá, že nevyplachuje jakési "TO", ale ničí život, že ZABÍJÍ NENAROZENÉ DÍTĚ! Jen to nechtěla za nic na světě slyšet... Myslím, že všechno je jen o nutnosti nazývat věci pravými jmény. Už ten současný odborný název "přerušení těhotenství". To těhotenství už nebude pokračovat, není přerušeno, je ukončeno! A jeden život je zmařen, nenarozené dítě je zabito a spláchnuto do záchodu! Nejstrašnější na tom je, že poprvé byl potrat zlegalizován v bolševickém Sovětském svaze, později v hitlerovském Německu a dnes se považuje za nejskvělejší a nejpokrokovější výdobytek svobodné západní společnosti. Nepřipadá vám na tom něco špatně? - - - Já souhlasím se Sidem, synem Very: "Je to hnus!" ()

Terminus

Velice nerad používám z angličtiny převzatou frázi "herec XY ukradl/ovládl celý film", ale v případě Very Drake jsem nebyl daleko od použití této floskule. Evropskou filmovou cenou, cenou BAFTA a cenou z MFF Benátky oceněná Imelda Stauton skutečně předvádí dechberoucí výkon. Důvodem, proč jsem se k zmiňovanému výrazu nakonec neuchýlil bylo mé "prozření", že nejen ona, ale i všichni ostatní herci předvádějí skvostné party a společně vytvářejí úžasně živoucí celek. Rodina Drakeova ve filmu žije a Stauton z filmu vyčnívá nejen pro své vypodobnění Very, ale i pro centrální postavení své role v příběhu. Vedle palčivých scén policejních výslechů (ne nepodobných trýznivým scénám v Prolomit vlny) si tak velice cením epizodek rodinného soužití Drakeových. V malém bytě, kterému Vera věnuje detailní a procítěnou péči, vyniká herecká bravura všech zúčastněných. Mike Leigh se nevyjdařuje k otázce potratů tak otevřeně jako jeho krajan Alan Parker k trestu smrti (Život Davida Galea) a je to ku prospěchu díla. Tento film totiž není ani tak o tom, zda "potraty ano či ne", ale spíše o tom, zda je fér, aby si je bohatí mohli nechat udělat na privátních klinikách za 100 liber, zatímco chudí musí spoléhat na "Very Drake". A především je pak tento film o rodině, jejím intimním soužití a lásce, kterou přervaly či poškodily dobré úmysly matky. V dobrotě až mesiaštví hlavní ženské postavy nacházím další z paralel s von Trierovým Prolomit vlny. Bohatý a nejen k přemýšlení inspirativní film je tahle Vera Drake. ()

NinonL

Film o laskavé ženě, která ráda pomáhala druhým. Myslím si, že jen dělala, co sama kdysi zažila a neměla za to vůbec nic. Přesto si musela odpykat nebývale přísný trest. ()

Ridick

no nejak do 45. minuty som to uz dalej nemohol vydrzat pozerat, nastastie troska, ale fakt troska emocionalnej sprsky upravila moje hodnotenie na 3*. a ten zaver bol dost odfajkany... ()

Freemind

Komorní drama s kontroverzní ústřední postavou, hodnou starší paní, která pomáhá děvčatům potratit. Bohužel všechny klady - civilní režie, slušná atmosféra, pár výborných hereckých výkonů - spolehlivě ubil děravý scénář. Druhá polovina je vlastně nekoukatelný sled přepjatých emocí a nic nevnášejících proslovů. ()

willow666

Možná bych dala jen 4*, ale herecký výkon Imeldy Staunton byl nepřekonatelný. Její naivita, víra v to, že její činy jsou správné, všechno bylo zahráno bez chyby. To si člověk vždycky uvědomí, že si nesmí nechat ujít Projekt 100... ()

Skip

Byla to dobračka, kterou měl každý rád a ona každému nezištně pomáhala, měla několik zaměstnání, aby přispěla k blahu své rodiny. Ta žena si snad za celý život nepostěžovala nebo neposteskla. Jenže někdy není radno pomáhat, i kdby byly předchozí zkušenosti jakékoliv. Vera Drakeová je citlivě natočený film, který nikoho nedémonizuje navzdory vážnému tématu. Překvapilo mě, že tentokrát Leigh nehustil atmosféru sociálním dnem společnosti a natočil vcelku svižný film, který rozhodně stojí za vidění. ()

Anglie

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. To by mohlo být klidně motto k tomuto filmu. Hlavní postava totiž začíná film jako energická, optimistická, pracovitá žena, která se postará o všechno a končí jako hromádka neštěstí, psychicky zlomená žena. Leighovo drama, které se odehrává v letech 1950 a 1951, se soustřeďuje především na nelehký život jedné dělnické rodiny. Imelda Staunton podává v hlavní roli naprosto fantastický výkon a spousta ocenění je naprosto na místě. Pochvalu si zaslouží i scénář (postavy jsou napsány opravdu dobře, i když zkrácení některých scén by neškodilo - to ale na pochvale scénáře nic nemění) a režie. Jeden z nejsilnějších filmů, jaký jsem kdy viděl. ()

moviefilm

To, že Vera Drake robí potraty a na druhej strane si spokojne žije so svojou rodinou mohlo byť prejavené aj trochu kratšie. Pravdupovediac film začne až po prvej hodine. Trochu zostrihať a bolo by to minimálne za 4*... ()

andrii

Počaly, leč netroufly si chovati. Vránu, čápa hostiti. Prázdné kolébky, prázdné kočárky. Nerozestlané postýlky, chladné peřinky. Potrestány byly nápomocné ruce andělky - nešťastnice. ()

JimmyII

Dobře napsané, výtečně zahrané a profesionálně natočené smutné drama o ženě, která provádí nelegální potraty. Jenomže Vera Drake nemá nic, co by ve vás zůstalo déle, co by vám něco dalo. Vášnivá debata o potratech cestou z kina, ale ráno už ani stopa. Viděno na Febiu s následnou besedou s režisérem, což je mimochodem moc sympatický chlapík:) ()