Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

blackrain

Navždy bude Brandon Lee spojován s tímto snímkem. Film je legendou, kterou doprovází plno zvěstí a různých dohadů. Díly, které byly natočeny jako pokračování fenoménu,už takových kvalit nedosahují. Při vyslovení jména filmu a hlavního představitele mě mrazí v zádech. Brandon byl výborný a fascinující. Film mohl jeho slibnou filmovou kariéru pěkně nakopnout. Místo toho ji tak blbě ukončil. Jedna z nejlepších komiksových adaptací, kterou jsem měla možnost vidět. ()

Makky

Atmosférický thriller, ktorý je zároveň svojským spôsobom jedným z najromantickejších filmov vôbec. V ponurom Detroite počas diabolskej noci na pozadí s lietajúcou vranou sa vracia Eric Draven späť medzi živých a rozohráva svoju partiu temna. Mstí sa za svoju lásku a nachádza v maličkostiach to, čo nenašiel v živote, ktorý žil. Temné, drsné, kultové... Vranu som videl ešte ako decko, ale skoro nič som si nepamätal. Teraz, po dlhej dobe, som zistil, že táto kultovka nestratila nič na svojom čare. Komiksovka ako sa patrí, navyše s úplne fantastickou hudbou. ()

IllIlIlIIl

Vrána mě velmi zklamala. Ani trochu si mě nedokázala obtočit okolo prstu, chybí logika, podstata filmu, atmosféra, nápad, hudba,...Jediné, co se dá hodnotit obstojně, je vizáž E.Dravena nápadně se podobající Jokerovi. ()

Remedy

Vizuálně více než dokonalé, akční scény výtečné, hudba též velmi dobrá. Alex Proyas vykřesal z Vrány vizuálně-filmařský klenot, který opravdu stojí za to vidět. Výtečně zpracovaný závěrečný střet v kostele jen umocňuje celkový dojem, který je jednoznačně pětihvězdičkový. I kdyby to mělo být jen za to neskutečné vizuální žrádlo! ()

movieband

Čistokrevná žánrovka, která v dnešní době skoro nemá šanci vzniknout. Žádné vedlejší postavy, žádný trapnohumor a diverze, žádné rozšiřování univerza. Jen emoce v té nejčistší a nejšpinavější podobě. Vítejte ve světě lásky, smutku a temnoty Jamese O'Barra. ()

stration

myslím, že kdyby nedošlo k oné tragédii při natáčení, hodně lidí by se na film dívalo jinak. Tak mu to dodalo na mystičnosti, gotické noir atmosféře a tesknotě. Co se ale nedá filmu upřít je na tu dobu špičkový audiovizuální spektákl o tajemném mstiteli, který musí očistit smrt své přítelkyně. ()

JohnMiller

Brandon Lee v jeho životnej úlohe. Komiks sa mi zdal o dosť lepší , ale ani tento kúsok nebol zlý.. čo však neplatí na tri pokračovania tohoto snímku. To sú také chujoviny že sám by som dokázal natočiť hocikedy a hocikde lepšie. S filmu cítiť temnú takmer "metalovú" atmosféru. S tmy sa prikráda vrana a s ňou aj mŕtvy prahnúci po pomste. ()

Skip

Vcelku prostý děj, ale parádní atmosféra a k tomu spousta dobře natočené akce. Nuda rozhodně nehrozí. ()

willow666

Mám tenhle film tak nějak ráda, i když si nemyslím, že je nějak velkolepý. Brandon Lee je ve své roli skvělý a taky hudba, to je věc, jenž na tomto snímku miluju. ()

halogenka

Film, který svou atmosférou převálcoval všechny mé formální výtky. Výborně natočený, výborný Lee, skvělá hudba. ()

Vědma

Mám ráda filmy o pomstě a filmy, ve kterých prší. Opravdu skvělá hudba. A jestli má nějaký film atmosféru, tak tento. Já vím, že It can´t rain all the time. ()

Fanucci

"Fire it up! Fire it up!":-) Co vím, tak Vrána je jedním z prvních úspěšných pokusů převést komiks na filmové plátno. Přesto mne příběh - až na ponurou atmosféru na začátku - nijak neuchvátil. Myslím, že se měl více držet komiksové předlohy, o které jsem si něco přečetl a jeví se mi o dost drsnější a depresivnější než film. I černobílé provedení by filmu hodně dodalo (jako Sin City)...Co se herců týče, tak mne Lee nepřišel příliš věrohodný. Narozdíl od Michaela Wincotta, který stejně jako v Dobytí ráje: 1492 nezklamal a zahrál zloducha naprosto dokonale. ()

Sheldra

Z jedné strany překypující originalitou, z druhé strany otravně předvídatelné. Dílčí mezery ve scénáři ale bohatě vynahrazuje fantasticky temná atmosféra s některými nezapomenutelnými scénami a solidní hudbou. Metalově laděný Brandon Lee hraje slušně, ovšem herecky tu dominuje úchvatně prohnilý Michael Wincott - má nejen ksicht grázla, ale i úžasně položený hlas. Jen mě tak napadá, jestli se tu čirou náhodou neinspiroval Nolan při psaní Temného rytíře - třeba taková "valná hromada" mafiánských bossů, kam nakráčí zmalovaný Lee se zlověstným úsměvem na tváři, nebo hláška: "You´ve put a smile on my face," působí podezřele podobně, nemluvě o tom, že Joker mi notně připomíná kombinaci Vrány a Top Dollara. Ale to je fuk, v té hromadě mnohdy krajně přitroublých komiksových adaptací tohle neotřelé dílko doopravdy potěší. ()

GILLWANDER

Deprimujúci film o pomste zo záhrobia pretkaný slušným gotickým vizuálom no s plytkým dejom a nepresvedčivým scenárom, ktorý kazí túto temnú rozprávku. Brandon Lee, i keď za najvyššiu cenu podáva slušný herecký výkon a posúva sa po vizuále hneď na druhé miesto. Spomínaná dejová linka slabá až fádna, ponecháva si sem tam béčkové kontúry a vzniká z toho predvídateľná nuda bez prekvapujúceho zvratu v koncepte. Hudba mi nič nehovorila, nechcem pobúriť skalných fanúšikov nebezpečného žánru, no mne vresky-cecky nikdy žánrovo nevyhovovali. 80%, ktoré CSFD.cz udelilo Vrane (momentálne) je podľa mňa dosť precenených. 60% by bolo spravodlivejších... 60% ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)