Sňatky z rozumu (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 5x89 min)

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Otto Zelenka

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová, Jan Skopeček, Světla Svozilová, Blažena Holišová, Václav Voska, Jaroslav Moučka, Radovan Lukavský, Miroslav Doležal, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Eduard Cupák, Zdeněk Řehoř, Jiřina Štěpničková, Ladislav Pešek, Daniela Kolářová, Jana Gýrová, Stanislav Remunda, Vladimír Brabec, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Miroslav Macháček, František Husák, Karolina Slunéčková, Vlasta Jelínková, Marie Rosůlková, Petr Kostka, Jiří Sýkora, Eduard Dubský, Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš, Marta Kučírková, Josef Vinklář, Vladimír Krška, Luba Skořepová, Miloš Willig, Jiří Zahajský, Mirko Musil, Jaroslav Raušer, Jaromír Spal, Otomar Krejča ml., Otto Šimánek, Karel Pavlík, Otto Budín, Bohumil Švarc st., Josef Patočka, Zdeněk Dítě, Jiří Pleskot, Jaroslav Mareš, Karel Hlušička, Jan Pohan, Oldřich Janovský, Vlastimil Hašek, Libuše Váchalová, Otto Kinský, Karel Hábl, Miloš Rozhoň, Zdeněk Týle, Ladislav Navrátil, Felix Černý, Rudolf Kalina, Naďa Karochová, Olga Světelská, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Josef Mráz, Vladimír Bičík, Václav Voska (vyp.)

Karel Kohout

Scénografie:

Karel Lier

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Nerada bych se unáhlila s tvrzením, že ČT postihl přechodný záchvat zdravého rozumu, ovšem pokud tomu tak je a příznaky se budou projevovat opětovným uváděním Neffovy klasiky (a je tu ještě taková maličkost jménem Zlá krev, pane programový řediteli), pak doufám, že se žádný samozvaný léčitel s protilékem v podobě nějakého novodobého Života Šípkové Růženky na zámku, která neví, proč by se netopila, dlouho nedostaví.(17.4.2009)

(3x) Osudy kolem podnikatelských rodů z 19.století... Nejdřív jsem na to několikrát koukal, pak jsem četl Neffovu bornovsko-nedobylovskou ságu - Císařské fialky - Zlá krev a byl nadšen z příběhů, které zárověň skvěle mapují histórii Rakouska - Uherska v 19.století. Vypravěč: Václav Voska: Velký mistr se sympatickým projevem a nádherným hlasem. A pochvala pro tvůrce seriálu, že záměr autora kombinovat příběh s náučným pasáži tvořící průvodní komentář neignorovali a většinu důležitých historických okolností zařadili v podobě dokumentární vložky, podložené různymi dobovými obrazovými materiály. Zajímavo je vyřešen úvod a napokon samotný závěr seriálu, kde se Voska během komentovaní prochází po místech souvisících s příběhem - vzniká tu tak veliký prostor pro fantazii diváka a možnost konfrontace předkládané historie s dobou současnou. Martin Nedobyl, podnikatel - Vynikající Jiří Vala v hereckém stvárnění postavy tak rozporuplné (viz. i pokračování Nedobylova osudu v seriálu Zlá krev o 18 let později). Původně zrádný student v bezvýchodiskové situaci ve vězení se díky náhodě ocitá znovu na slobodě a časem se stává úspěšným podnikatelem a na krátku dobu i šťastným člověkem. Pod vlivem doby i bohatství se mění v bezcharakterného člověka, surového manipulátora, končícího krutou smrtí. Jan Born, podnikatel a první slovanský závod. Milovníky historie a starožitností poteší scény dokumentující bižutérny a nábytkový tovar v obchodě, stejně tak zajímavé dobové podnikatelské nápady v podobě originálních reklam a umělecky vybaveného interiéru, doplněného plakáty s vlasteneckými myšlenkami. Vladimír Ráž dává v hereckém výkonu panu Bornovi spoustu noblesy, byť jde též o kontroverzní postavu, když láska k vlastenectvu vytlačí do úzadí i lásku k vlastní manželce. Přeslice :-) Výborná Jiřina Jirásková v životní roli jako první pracující česká žena v historii, prošlá trpkým osudem a překvapivá Iva Janžurová v mladém věku ve svých začátcích. Zde musím zmínit rovněž otce přeslic, JUDr. Mojmíra Váchy: zde exceluje Miloš Nedbal v mistrovské kreaci člověka plného psychologických proměn, uznávaného pána, který sa neumí smířit s osobní prohrou a svým chováním začne způsobovat hanbu celému okolí. Výtečné je i obsazení vedlejších rolí, například Vladimír Brabec jako skladatel-klavirista Dvořák nebo v záporní (či spíš kontroverzní) roli poručíka Háfnera Radovan Lukavský. Sňatky a dnešní doba: V dnešní době je, zdá se, většina národnostních i jazykových otázek už vyřešena, v celé střední Evrope vládne demokrace, máme slobodu politických názorů, slobodu v umění, cenzura žádná. Navzdory tomu možno mluvit o Sňatkách jako o nadčasovém dílu. Bez ohledu na jakoukoliv historii a dobu, zobrazují se tu lidské charaktery. Dnes máme kolem sebe rovněž plno prísných Váchovců, kreatívních Bornovců, proměnlivých Nedobylovců a také revolučních Pecoldovců, kteří jsou schopní kvůli bojovaní za prosazování vlastních názorů obětovat vlastní rodinu i za cenu pobytu ve vězení. Tito lidé nevymřeli, jsou stále mezi námi. Akorát dnes se už skrývají pod jinými jménami... JEDINEČNÁ ZÁLEŽITOST.(18.12.2016)

Je smutné vidět, jak to, co naši předci vybojovali a za co trpěli, se rozplynulo jednoho krásného dne, když stádo, vymyté reklamou placenou všemi prušáckými a rakouskými a jánevím jakými vládami dohromady, naházelo lístky do urny a řeklo své veliké modré ANO ověnčené svatozáří žlutých hvězdiček. Tenkrát v osmašedesátém nám takový seriál mohl dodávat útěchu, protože svobodu a nezávislost nám vzali NÁSILÍM. Komu a jak ale poskytne naději v době, kdy jsme se jí vzdali dobrovolně jako tupá hovada?(24.4.2012)

V čem tkví síla tohoto seriálu? Tak pěkně po pořádku vzato. Musím to napsat jasně, je to par excellence televizní seriál velkým S, jak lidským obsahem, tak uměleckou tvorbou a určitě patří neodmyslitelně mezi to nejlepší, co se v československé televizi vytvořilo, a vůbec je zde na místě připomenout, že televize točila tehdy opravdu kvalitní seriály. Nesporný umělecký zážitek je také v tom, že obdivuhodná herecká práce všech zúčastněných herců i v těch menších rolích je velmi dobře zahraná, jsou to většinou herci, kteří dovedli vdechnout postavám myšlenku i bez složité psychologie obsažných dialogů dnešní tvorby. Kladem je, že toto dílo přináší kus české historie, které nám vybaví onen nádherně barvitý svět rázovitých lidiček českého národního obrození roku 1850 až do počátků druhé světové války, který v příběhu brilantně vystihuje tehdejší tradiční hodnotové orientace, spjaté s podnikáním a kulturou. Tento seriál má především poutavou dějovou posloupnost a v žádném případě se nesnaží předhazovat laciné filmové vzněty vášní a tragédií, které dnes všechny televize běžně praktikují. V podstatě se dá napsat, že tento kaleidoskop reálných portrétů lidských tváří, charakterů a změtí osudů rodin a jejich hlavních protagonistů Martina Nedobyla a Jana Borna má podle mě, jakousi vznosnost poémy našich předků. Myslím, že režisér František Filip velice přesně vycítil nejen ducha románové předlohy, ale tak trošku část české povahy. Proto tento seriál bude pro mě vždy velkým zážitkem, není to pro mě jen běžný seriál, ale jeden z nejlepších, který jsem měl možnost v české televizi vidět.(15.1.2017)

Vynikající seriál, jeden z nejlepších. Také co napsat, když pod tabulkou, do které hodnocení píšu vidím jména herců, kteří se v tomto seriálu objevili? Tak alespoň pár pocitů, postřehů, názorů: Jiří Vala vynikající, i když později velmi tvrdý, lakomý muž, zaměřený pouze na ekonomický profit, přesto svým způsobem imponující (nejlepší ve scéně sporu s R.Lukavským v salónu u Bornů- vůbec jedna z nej scén seriálu- podle mého názoru mají oba svou pravdu, každý pouze hájí úhel pohledu ze SVÉHO životního postoje. V jedné chvíli sporu je Vala vynikající skrytou, o to intenzivnější vzpomínkou na Valentýnku- silný moment). Miloš Nedbal- despotický otec, nelaskavý ke svým "přeslicím", jeho proměna stářím (+vlivem nemoci)....další hvězdička Obě sestry Janžurová+Jirásková- skvělé. Jirásková vyzraje v rovnocennou partnerku Bornovi, je inteligentní a příjemná. Přesto bych zde měla malou výtku: nelíbí se mi její chování vůči Míšovi. Pokud se Born diví, co ze syna vyrostlo, byl při vší úctě k jeho vlasteneckým i podnikatelským aktivitám, mizerný pedagog. Míša od dětství byl pouze posílán do svého pokoje, vedle se odehrával vlastenecký salón. Přečetl mu někdo pohádku, pohladil ho před usnutím? Vedl JEHO někdo k vlastenectví vyprávěním našich pověstí, hraním loutkového divadla? Ke komu měl vztah (snad k tetě, ovšem i ta ho několikrát odháněla). Nevlastní matka bohužel plně naplňovala tento termín, otec zaneprázdněný- trefná paralela s dnešními některými dětmi, které se později identifikují s různými subkulturami. Míša v dětství krade peníze, aby si koupil kamarády (!), v dospívání se identifikuje s německým (či pruským) hnutím. Vynikající příležitost (ne-li svou vůbec největší v TV) dostala v tomto seriálu Světla Svozilová- její výkon je báječný, zcela vyzrálý a civilní. Skvělé byly i dámy Valentýnka (mně obvzvlášť sympatická a milá) a její nevlastní dcera (mně obvzvlášť nesympatická a nemilá, zejména se svou leností, hysterií, bezkrevností a svým obdivem k budižkničemu básníkovi a nevěrou s týmž). Plejádá vynikajících herců, strhující děj, sociální, vlastenecká a společenská témata (nelze nevzpomenou brilantní díl s návštěvou Paříže s báječným glosátorem Svatoplukem Benešem, strhávajícím pozlátko z oslnivé společnosti, jakkoli mám zde názor jiný než hlavní postavy- nenesla bych tak těžce českou "malost") činí z tohoto seriálu ojedninělou záležitost v naší kinematografii.(22.6.2010)

• - Václav Voska při úvodním proslovu stojí u památníku bitvy z roku 1866 v Čistěvsi a u památníku bitvy u Chlumu. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Poslední díl mohli diváci dle slov režiséra Filipa zhlédnout až po roce 1989. (sator)

• - Natáčelo se v Praze na Žižkově. (M.B)