Reklama

Reklama

Sňatky z rozumu

(seriál)
všechny plakáty
Drama / Historický
Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 89–97 min)

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Hrají:

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta (více)
(další profese)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Pětidílná sága dvou podnikatelských rodů z vrcholného období našeho národního obrození na motivy románu Vladimíra Neffa začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Tento pamětnický seriál patří mezi nejcennější díla archivu České televize. U jeho zrodu stáli dva významní televizní tvůrci - scenárista Otto Zelenka a režisér František Filip. Práce na scénářích začala ještě před jarem 1968 a diváci viděli seriál poprvé na podzim téhož roku. Zasaženi a poníženi srpnovými událostmi a posrpnovým vývojem nacházeli v historickém seriálu útěchu, povzbuzení a naději. V roce své premiéry seriál překvapil kvalitou, dokonalým řemeslným zpracováním a nádhernou přehlídkou hereckých výkonů. Dnes po sedmatřiceti letech se Jiří Vala jako Martin Nedobyl, Slávka Budínová jako Valentýnka, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková jako "Přeslice"- Hana a Bětuše Váchovy, Vladimír Ráž a Gabriela Vránová jako Born a Líza vrátí k divákům jako představitelé důvěrně známých a oblíbených postav. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (106)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Takřka neuvěřitelně geniální věc po všech stránkách. Celé jsem to viděl hodně dávno a při reprízách vždycky jen kus, co jsem náhodou natrefil. Letos (2017) jsem se ale začal znovu dívat naplno a je to skutečně mistrovské dílo. Herecká sestava, scénář, všechno dokonalé. Vystižení člověka jako jednotlivce i jako příslušníka své skupiny, tendence vřící Evropou i českou kotlinou 60. a 70. let 19. století. Ty hovory v Paříži odhalující nicotnost francouzského veřejného života, který projde zakrátko stejnou zkouškou (a stejně neúspěšně) jako předtím Rakousko, ty hovory u Bornů na téma zisk z toho něco vyrábět vs. zisk ze spekulací, to všechno je tak skvěle aktuální i po 150 letech, že bych slzel. Spolu s F. L. Věkem a Byl jednou jeden dům svatá trojice českých seriálů. "Maminko, to nebyla obyčejná nevěra, on byl básník... Je vnitřně rozerván." ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Když v roce Pražského jara zralý, elegantní, uhlazený Václav Voska začal uvádět první díly ságy rodu Neffů, nezdálo se, že světlo světa spatřil jeden z nejlepších českých televizních seriálů a asi jedno z nejlepších našich dramatických děl vůbec. Právě rodinný záběr literární předlohy, zahalený do velmi průhledného podobenství jakéhosi pozdnějšího buditelského obrozenectví, skutečnost, že dílo mělo premiéru právě v této době, to všechno dotvořilo příznivou synergii, kterou dokonal nevídaný divácký ohlas. Přehlídka vynikajících herců, skvělá scénáristická dvojice manželů Zelenkových, velká témata (české devatenácté století jimi doslova hýřilo), jako fráze již znějící konstatace o skvělé Filipově režii, to všechno ten zázrak dramatického seriálového objevu jen dále dokonalo. Zpětnou vazbou takovýchto úspěchů je zlidovění řady výroků i klíčových scén; zde jich nalézáme hned celou přehršel. Od opatrné a současně lásky dychtivé vdovy Tolarové až po klidnou emancipační konstantu obou sesterských "přeslic" Váchových sledujeme zblízka - jakoby z první řady - postupné pády i vzestupy nejen protagonistů Neffova příběhu, ale i národa jako celku. V Lukavského kreaci narážíme poměrně záhy i na jednoho z prvních českých skutečných socialistů. Pastva pro oči, krupobití fakt a dojmů pro paměť a strhující zážitek pro většinu diváků ve věku od tří do pětaosmdesáti let (průměrný věk byl tehdy přece jen o poznání kratší). A povzdech na závěr: Proč dílo tak nevšedních kvalit není dostupné na DVD nosičích? ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Jen pět dílů stačilo a tento seriál se stal takřka nesmrtelným, a zároveň jeden z nejlepších rodinných pokladů z produkce ČT. Můj oblíbený seriál s tehdejší opravdu širokou plejádou vynikajících herců. Seriál vypráví o vrcholném období českého národního obrození, byl natočen podle románové předlohy Vladimíra Neffa. Jeho děj začíná někdy v roce 1859 někdy od národního obrození a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Na osudech podnikatelských rodin Nedobylů a Bornů se seznamujeme s hospodářskou i politickou atmosférou 19. století. Scénář k tomuto seriálu napsal Otto Zelenka. Co více si tedy může divák a obdivovatel takovýchto historických filmů (skvostů, pokladů) plného ranného vlastenectví přát. Mimořádně hodnotná kvalita, dokonalé řemeslné zpracování a nádherná přehlídka všech hereckých výkonů. Jiří Vala jako Martin Nedobyl a Vladimír Ráž jako Born byli dokonalí. Jak moc jsem to tenkrát jako malý obrečel, při scéně kdy má oblíbená Valentinka (S.Budínová) s Lízou (G.Vránová) zahynuli při želežniční neštěstí. Pokračování Sňatků z rozumu pod názvem Zlá krev (7.dílny seriál) už na mě takový dojem nezanechal, ale pořád velice solidní. Stále ho řadím mezi moji Československou pětku NEJ-oblíbenějších seriálů, dokonce ještě o stupínek víš než "F.L. Věk" či Byl jednou jeden dům. Za 5* ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Báječný seriál, odehrávající se v druhé polovině 19. století. Nosnou stěnou seriálu je boj o české národní uvědomění a snaha dostat se v českých zemích alespoň na stejnou úroveň jakou měli Němci. Vidíme zde boj o to moci se přihlásit k tomu být Čech. Máme zde dva pány: Borna a Nedobyla, oba původně nepříliš majetné chlapce, kteří se vlastní pílí vypracovali. Avšak zatímco Nedobyl dělá skutečné sňatky z rozumu a vše, co dělá, dělá jen za účelem vlastního zisku; Born žije pro český národ a snaží se být mecenášem všeho, co může český národ pozvednout. Skvělé herecké obsazení i výkony. Můžeme zde i v malých roličkách spatřit veliké herce (Hrušínský jako císař František Josef, Menšík, Lukavský ...), ve velkých rolích menší herce (Vala jako Martin Nedobyl) a pak taky herecké legendy z dob první republiky (v poslední roli Světla Svozilová či Nataša Gollová). Moc jsem si seriál užil! ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Vynikající televizní adaptace románové ságy Vladimíra Neffa. Máloco výstižněji charakterizuje český národní charakter než replika z tohoto seriálu: ,,Nahořklý je náš pocit malosti". V opozici k tomu kontraindikačně tvůrci velmi funkčně akcentují národně-obrozenecký patos, který dobře propojuje a rezonuje jak historickou dobou děje seriálu, tak i dobou jeho vzniku. Zajímavé je rovněž, jak se subjektivně v průběhu času mění interpretace některých postav - když jsem se jako mladík díval v 80. letech, vnímal jsem kapitalistu Nedabyla jako přifouknutý produkt komunistické propagandy a hle, po 30 letech kapitalismu u nás ho náhle vnímám jako naprosto přesnou uměleckou kopii nemilosrdného magnáta a realitního spekulanta, podnikatelského žraloka, kterých je dnes plná nejenom Praha... ()

Galerie (25)

Zajímavosti (15)

  • Natáčelo se v Praze na Žižkově. (M.B)
  • Natáčelo se nejen v ateliérech, ale také v centru Prahy, zejména na Žižkově. (SONY_)
  • Dvorek, kde stávali stáje a kde zapřahali koně, je ve vnitřním traktu domu v ulici Seifertova 3 v Praze na Žižkově. Více o něm je v cyklu Tajemství pražských dvorků (od r. 2014), a to konkrétně ve 3. epizodě 1. série s názvem Dvůr Seifertova 3. (sator)

Související novinky

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na…

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

07.01.2013

Ve věku 81 let zemřela herečka Jiřina Jirásková. Dlouholetá členka a později i ředitelka Divadla na Vinohradech absolvovala DAMU v roce 1950 a po jedné sezoně v Krajském oblastním divadle Hradec…

Reklama

Reklama