Sňatky z rozumu (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 5x89 min)

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Otto Zelenka

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová, Jan Skopeček, Světla Svozilová, Blažena Holišová, Václav Voska, Jaroslav Moučka, Radovan Lukavský, Miroslav Doležal, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Eduard Cupák, Zdeněk Řehoř, Jiřina Štěpničková, Ladislav Pešek, Daniela Kolářová, Jana Gýrová, Stanislav Remunda, Vladimír Brabec, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Miroslav Macháček, František Husák, Karolina Slunéčková, Vlasta Jelínková, Marie Rosůlková, Petr Kostka, Jiří Sýkora, Eduard Dubský, Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš, Marta Kučírková, Josef Vinklář, Vladimír Krška, Luba Skořepová, Miloš Willig, Jiří Zahajský, Mirko Musil, Jaroslav Raušer, Jaromír Spal, Otomar Krejča ml., Otto Šimánek, Karel Pavlík, Otto Budín, Bohumil Švarc st., Josef Patočka, Zdeněk Dítě, Jiří Pleskot, Jaroslav Mareš, Karel Hlušička, Jan Pohan, Oldřich Janovský, Vlastimil Hašek, Libuše Váchalová, Otto Kinský, Karel Hábl, Miloš Rozhoň, Zdeněk Týle, Ladislav Navrátil, Felix Černý, Rudolf Kalina, Naďa Karochová, Olga Světelská, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Josef Mráz, Vladimír Bičík, Václav Voska (vyp.)

Karel Kohout

Scénografie:

Karel Lier

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Koukaj Nedobýlek, tohle je hodně dobrej seriál! Už vypravěč Voska svym přednesem splachuje 90% dnešních "umělců" do propadliště dějin. A když se pak rozběhne vyrovnaný příběh z hodně zajímavého období... radost sledovat! Mistrovská role Slávky Budínové, císařpán Rudolf H., naivní G. Vránová a řada dalších pěkných postav i hereckých výkonů.(3.9.2012)

Báječný seriál, odehrávající se v druhé polovině 19. století. Nosnou stěnou seriálu je boj o české národní uvědomění a snaha dostat se v českých zemích alespoň na stejnou úroveň jakou měli Němci. Vidíme zde boj o to moci se přihlásit k tomu být Čech. Máme zde dva pány: Borna a Nedobyla, oba původně nepříliš majetné chlapce, kteří se vlastní pílí vypracovali. Avšak zatímco Nedobyl dělá skutečné sňatky z rozumu a vše, co dělá, dělá jen za účelem vlastního zisku; Born žije pro český národ a snaží se být mecenášem všeho, co může český národ pozvednout. Skvělé herecké obsazení i výkony. Můžeme zde i v malých roličkách spatřit veliké herce (Hrušínský jako císař František Josef, Menšík, Lukavský ...), ve velkých rolích malé herce (Vala jako Martin Nedobyl) a pak taky herecké legendy z dob první republiky (v poslední roli Světla Svozilová či Nataša Gollová). Moc jsem si seriál užil!(11.5.2009)

Jen si tak říkám, jestli by dnes neposlal Born do polepšovny celý národ. Sňatky z rozumu jsou nádherným vyprávěním Vladimíra Neffa o obrozencích. Laskavá ruka Františka Filipa provedla řadu báječných herců k závěrečnému dílu, který je opravdovým vyvrcholením seriálu. Rážův Born prožívá duševní otřes kvůli synáčkovi, na tu scénu koukáte a čekáte, kdy vám Ráž jednu vlepí. Bornová Jiřiny Jiráskové projevuje svůj humor i laskavost. Bětuše Váchová Ivy Janžurové elegantně odkopne nápadníka, neboť byla uražena její čest dcery z dobré rodiny. Slávka Budínová si na ty pouhé tři díly, v nichž se objeví, Valentinku tak vymazlila, že bych ji chtěla mít doma. Jiří Vala, milovník a znalec klasické hudby, posadil svého Nedobyla do Bornova salonu a udělal z něj burana, kterého by nejradši profackoval i největší kliďas. A ta scéna, kdy si Světla Svozilová alias matka Pecoldová pohovoří s Jiřím Valou coby Martinem Nedobylem, by se měla vystřihnout a spolu s rozhovorem Dlaska s Hrachovou po smrti Hracha z Byl jednou jeden dům pouštět v rámci akce "Takhle se točí emoce".(16.1.2013)

Takřka neuvěřitelně geniální věc po všech stránkách. Celé jsem to viděl hodně dávno a při reprízách vždycky jen kus, co jsem náhodou natrefil. Letos (2017) jsem se ale začal znovu dívat naplno a je to skutečně mistrovské dílo. Herecká sestava, scénář, všechno dokonalé. Vystižení člověka jako jednotlivce i jako příslušníka své skupiny, tendence vřící Evropou i českou kotlinou 60. a 70. let 19. století. Ty hovory v Paříži odhalující nicotnost francouzského veřejného života, který projde zakrátko stejnou zkouškou (a stejně neúspěšně) jako předtím Rakousko, ty hovory u Bornů na téma zisk z toho něco vyrábět vs. zisk ze spekulací, to všechno je tak skvěle aktuální i po 150 letech, že bych slzel. Spolu s F. L. Věkem a Byl jednou jeden dům svatá trojice českých seriálů. "Maminko, to nebyla obyčejná nevěra, on byl básník... Je vnitřně rozerván."(29.1.2017)

"Milosrdenství Boží je nekonečné." - "Babské tlachy!" Výborně odvyprávěný a - ač je to v době skvostů jako Most nebo do podobného období zasazeného 1864 k nevíře - i po téměř 50 letech syrově a realisticky vyznívající seriál se skvělými dialogy. Mrazivě neromantické 19. století, plné přetvářky, diskriminace, špíny a pastí sešněrované "morálky". Blé... "Ano je to ošklivé, když se děvče vdá, ale ono to jinak nejde a časem si zvykne... Nikdo se nevdává z lásky, to je jen taková vymyšlenost."(20.1.2017)

• - Nedobylův (Jiří Vala) dům je možné najít v Praze na Žižkově. Jeho přesná adresa je Seifertova 9. V domě se narodil autor předlohy Vladimír Neff. (DecentFellow)

• - Jako námět k seriálu posloužily knihy Vladimíra Neffa "Sňatky z rozumu" z roku 1957, "Císařské fialky" z roku 1958, "Zlá krev" z roku 1959, "Veselá vdova" z roku 1961 a "Královský vozataj" z roku 1963. Všechny knihy vychází z historie rodiny Neffů a jsou defakto kronikou rodu. (sator)

• - Poslední díl mohli diváci dle slov režiséra Filipa zhlédnout až po roce 1989. (sator)