Sňatky z rozumu (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 5x89 min)

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Otto Zelenka

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová, Jan Skopeček, Světla Svozilová, Blažena Holišová, Václav Voska, Jaroslav Moučka, Radovan Lukavský, Miroslav Doležal, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Eduard Cupák, Zdeněk Řehoř, Jiřina Štěpničková, Ladislav Pešek, Daniela Kolářová, Jana Gýrová, Stanislav Remunda, Vladimír Brabec, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Miroslav Macháček, František Husák, Karolina Slunéčková, Vlasta Jelínková, Marie Rosůlková, Petr Kostka, Jiří Sýkora, Eduard Dubský, Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš, Marta Kučírková, Josef Vinklář, Vladimír Krška, Luba Skořepová, Miloš Willig, Jiří Zahajský, Mirko Musil, Jaroslav Raušer, Jaromír Spal, Otomar Krejča ml., Otto Šimánek, Karel Pavlík, Otto Budín, Bohumil Švarc st., Josef Patočka, Zdeněk Dítě, Jiří Pleskot, Jaroslav Mareš, Karel Hlušička, Jan Pohan, Oldřich Janovský, Vlastimil Hašek, Libuše Váchalová, Otto Kinský, Karel Hábl, Miloš Rozhoň, Zdeněk Týle, Ladislav Navrátil, Felix Černý, Rudolf Kalina, Naďa Karochová, Olga Světelská, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Josef Mráz, Vladimír Bičík, Václav Voska (vyp.)

Karel Kohout

Scénografie:

Karel Lier

Kostýmy:

Ludmila Novotná

"Milosrdenství Boží je nekonečné." - "Babské tlachy!" Výborně odvyprávěný a - ač je to v době skvostů jako Most nebo do podobného období zasazeného 1864 k nevíře - i po téměř 50 letech syrově a realisticky vyznívající seriál se skvělými dialogy. Mrazivě neromantické 19. století, plné přetvářky, diskriminace, špíny a pastí sešněrované "morálky". Blé... "Ano je to ošklivé, když se děvče vdá, ale ono to jinak nejde a časem si zvykne... Nikdo se nevdává z lásky, to je jen taková vymyšlenost."(20.1.2017)

Je to pro mě na podobnym pomezí čtyř a pěti hvězd jako Byl jednou jeden dům, tady ale kvůli jednoznačný (a snadno uchopitelný) přidaný hodnotě, kvůli (u Filipa už tradičně) skvělýmu obsazení i hereckejm výkonům a kvůli výbornýmu Zelenkově scénáři (byť s Neffovou předlohou v zádech) zaokrouhluju nahoru. Seriál se snaží se nahazovat, vyvolávat otázky, a přitom nesoudit, což má větší smysl a vyšší hodnotu, než se na první pohled může zdát. Dává tomu dostatek prostoru a hlavně na to má čas a klid (!). Vyprávění (a filosofie seriálu obecně) je otevřený a nijak agitační, místo dostávaj idealisti i draví podnikatelé, pragmatic, vlastenci i i romantici... Postavy jsou přirozený, nijak dogmaticky kladný nebo záporný (což je zásluha především Neffova, já vim) a Voska jako vypravěč kupodivu funguje skvěle - dává to seriálu novej rozměr, příběh to tmelí a zároveň člení, doplňuje ho o zajímavosti a historický reálie, sumarizuje ho a vnáší nový myšlenky. A k hercům: Nedbal je prostě výbornej, tomu jsem jenom zobal z ruky, obecně dobrý jsou ale i ženský - Budínová, Šejbalová, Jirásková, Veškrnová, ale i Svozilová (jedna z jejích posledních rolí, než se uchlastala), nejslabší je Vránová a kupodivu Kolářová, ale dá se to - přehrávaj jenom trochu. Škoda, že Vránová má takovýho kníra, jinak by mi asi nedělalo zas takovej problém věřit tomu, že má bejt hezká. O Lukavskym, Skopečkovi, Rážovi atd. se neni třeba rozepisovat, mile mě ale překvapil skvělej Vala. Je to výbornej seriál na výbornej námět, s výbornejma hercema a s výbornym seriálovym režisérem, seriál, kterej člověku může přinést mnohem víc než jen potěchu ze sledování - a to je obrovská a nenahraditelná hodnota navíc. Snad jen ten nesymsl ohledně Dvořákova údajnýho vyučení se řezníkem si mohli tvůrci odpustit... WTF moments: Vlak vjíždějící do tunelu jako alegorii (polovina 5. dílu) jsem v takovymhle seriálu fakt nečekal. Ale pobavilo mě to.(18.8.2015)

Pětidílná sága Vladimíra Neffa v knižním či filmovém zpracování mě vždy bavila. Historickými stopami lidských osudů z let 1859 - 1881, mnohdy i krutého a nesmlouvavého, mě provázela řada výborných českých herců. Toto filmové dílo patří ke skvostům české kinematografie. Scénárista Otto Zelenka a režisér František Filip si získali můj obdiv a uznání.(17.6.2011)

Ze seriálu by se dala sestříhat kompaktní dramata, z nichž to úplně nejsilnější by bylo to rodiny Váchů, v němž životně exceluje Miloš Nedbal. Jinak mi přijde, že málokdo postřehl, že seriál je to do velké míry (v souladu s knižní předlohou) kritický k agresivnímu ekonomickému liberalismu (téměř ve všech negativních vlastnostech koncentrován do postavy Nedobyla - i když ta samozřejmě jako všechny postavy měla reálný předobraz v předcích páně Neffových) v souladu s Masarykovým (jehož postavu v díle ovšem hledejme marně) postojem. Stejně pak bychom neměli zapomenout na filozofii českých dějin, která se celým dílem proplétá ve svých jednotlivých názorových a politických liniích (starorakouský konzervativismus, staročeštví, mladočeštví, realismus Masarykův, spřízněný socialismus). Domnívám se, že pro studenty historie a české literatury by mělo být sledování seriálu povinné.(6.2.2012)

Důkaz, že ani malost televize a omezené finanční krytí nemůže snížit úroveň kvality na dobře udělaném seriálu. Svělý a mnohovrstnatý příběh, prvotřídní herecké obsazení, kvalitně napsaný scénář a pečlivá režie dělají ze Sňatků z rozumu opravdovou *****podívanou, jenž náročnějšího diváka lačnícího po kvalitě dokáže uspokojit i po více jak 40ti letech od premiéry.(23.3.2010)

• - Jako námět k seriálu posloužily knihy Vladimíra Neffa "Sňatky z rozumu" z roku 1957, "Císařské fialky" z roku 1958, "Zlá krev" z roku 1959, "Veselá vdova" z roku 1961 a "Královský vozataj" z roku 1963. Všechny knihy vychází z historie rodiny Neffů a jsou defakto kronikou rodu. (sator)

• - Václav Voska při úvodním proslovu stojí u památníku bitvy z roku 1866 v Čistěvsi a u památníku bitvy u Chlumu. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Natáčelo se v Praze na Žižkově. (M.B)