Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní… Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou „dospělou“ roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby. (Česká televize)

castor

Jodie Foster v ne zrovna lehké úloze, po které ji na poličce přistál první Oscar. V té době už měla za sebou desítky rolí, ale až tentokrát dostala pořádně zajímavý charakter. Coby nijak hezká, nijak inteligentní servírka v opilosti „zmate“ bandu násilníků, kteří se na ní sexuálně vyřádí. Agresoři dostanou poměrně směšné tresty, revoluci ale způsobí snaha dostat i ty ostatní, kteří útok na bezbrannou oběť hlasitě podporovali. V Hollywoodu tabuizované téma tvůrci lehce zjednodušují, ovšem výsledku nelze upřít poctivý přístup k látce a hlavně k herecké práci. Jonathan Kaplan vyprávějící o výkladu práva i o ošemetných hranicích nás nechává dlouho na pochybách, jinak toho ale příliš nepředvede. Oscar tak trochu za odvahu, ale Foster si ho i tak zřejmě zasloužila. Tři až čtyři hvězdy!! ()

freddy

Úchvatný film, který mě dokázal zaujmout natolik, že jsem nevnímal nic jiného než televizní obrazovku a to, co se na ní odehrává. Od začátku do konce se jedná o příběh, který je atraktifní, který je napínavý, který nenudí a který kromě zajímavého obsahu nabízí i kvalitní herecký výkon hlavní představitelky. Vše, co se v tomto filmu odehrává, je velice snadno uvěřitelné, a o to ve filmu jde. Příběh obyčejné servírky, která se přišla odreagovat do baru, kde pracuje její kamarádka, a která zde byla znásilněna, nemohl být skutečně natočen lépe. Já jako divák jsem zkrátka maximálně spokojený s výsledkem, který mi byl předložen, a nemám nic, co bych mohl tomuto tak zajímavému a atraktivnímu dramatu vytknout. Samozřejmě netřeba pochybovat o tom, že velkou a nezanedbatelnou zásluhu na kvalitě filmu má perfektně hrající Jodie Foster, která podala vrcholný výkon, za který byla po právu oceněna soškou Oscara. Ale nutno dodat, že ostatní herci jí zdatně sekundují a ve výsledku se tak jedná o nezapomenutelný film, který si vybavím i po mnoha letech, což jsem si nyní lehce ověřil. Tento film jsem totiž poprvé viděl někdy před sedmi lety a nyní při opětovném zhlédnutí jsem zjistil, že si toho pamatuji opravdu hodně, a to se mi moc často nestává. Tady není nad čím váhat, s radostí uděluji maximálně zasloužených pět hvězd. ()

Kass

"Znásilnění" patří k těm několika filmům, jejichž úroveň stojí a padá s hereckým výkonem hlavního představitele. A protože nikdo nemůže zpochybňovat herecké kvality Jodie Foster, nemůže také zpochybňovat kvality tohohle filmu. Jestli má "Znásilnění" nějakou slabší stránku, tak je to především jalový výkon Kelly McGillis v roli obhájkyně znásilněné Sarah. ()

Pepinec

Těžko o tomto filmu psát jakákoli superlativa, protože je smutné, že měl vůbec potenciál vzniknout. Podle závěrečného dodatku dochází v Americe ke znásilnění každých šest minut. To je šílené... Neexistuje pro to omluva. Ani sexy oblečená, ani opilá, ani zhulená, ani smyslně tančící, ani flirtující žena není povolenkou ke znásilnění. Bez debat. Podle zákona má každý právo na obhajobu. Být obhájcem takových zmetků a nechat si za to ještě ke všemu platit, hanbou bych se propadl. Na taková zvířata (právě jsem urazil veškeré zvířectvo) by platil jen zákon Bruce Willise; "...strčím ti do prdele deštník a rozevřu ho!" ()

Aky

Film o věčném problému určení hranice mezi akceptovatelnou vyzývavostí a neakceptovatelnou provokací, mezi tím, co ještě muž má považovat za hecování a co za vážný nesouhlas... Zde ovšem řemeslně filmařsky perfektně zvládnuté. ()

misterz

Atmosférou a hudbou to síce pripomína starú dobrú klasiku osemdesiatok, no dramatické spracovanie tohto námetu mi vôbec nesadlo, a to aj napriek tomu, že po obsahovej stránke tu bolo všetko na svojom mieste čoho výsledkom bol aj zmysluplný dej. No prišlo mi to akési nemastné-neslané, málo záživné a minimálne strhujúce (až na samotný záver). Čo sa týka toľko ospevovanej Jodie Foster, áno, hrala bravúrne a myslím, že si toho oscara naozaj zaslúžila, ale poznám aj lepšie herecké výkony na túto tému. Ale to je už asi dosť o sympatiách, táto herečka nikdy nepatrila k mojim obľúbeným. Priemer. 60/100 ()

Omnibus

Povinná četba všech sexuálních agresorů (tedy v zahraničí - my máme zase svoji Smrt stopařek s famózním Markem Perepeczkem v roli Charváta). Poučné i pro všechny ty, kteří se nestydí tleskat a hecovat, a to skandováním do rytmu přírazů. Joddie Foster za hlavní roli ve Znásilnění získala dvě nejvyšší ocenění: svého prvního Oskara a navíc i Zlatý Glóbus. Právem. Herečka zde podala strhující a velmi obětavý výkon, obětavý i vzhledem ke své známé lesbické orientaci. A to nejen v tom lokále před vděčnými diváky, na zádech na desce hracího automatu, postupně potupně pod třemi chlapy, ale i v soudní síni, kde se řešilo, jestli k těm třem navíc zavřít i někoho za "pouhé" fandění. Za to, že se „jenom“ díval, tleskal a povzbuzoval. Echt cynická hláška filmu, když se jim pak Sára vytrhla a začala zdrhat: „Chlapi, utíká nám šukání!“ Možná, že v tom našem českém majstrštyku tenkrát Charváta, těsně před hraniční závorou, policejní ostřelovač neměl sejmout. Kdyby ho scénáristi nechali uprchnout na západ, mohl se dostat až do Ameriky, kde by si ho stopla servírka Sára a bylo by z toho nejmíň dvouoskarové Accused 2 . ()

Vančura

Jodie Foster bez debat herecky excelentní, ale to mi samo o sobě nestačí, abych z toho filmu byl nějak unešený, když už jsem tam žádný jiný klad nenašel. Dost jsem se u toho nudil, ten film v podstatě zcela postrádá jakékoli drama nebo napětí - pachatele si odvedou stejně snadno, jako když jdete koupit rohlíky, a od začátku je zcela jasné, že obžaloba soudní proces vyhraje, jinak by ten film vůbec nevzniknul a ten jeho koncept by nedával smysl. Celkově asi moc nemusím filmy, jejichž ústřední téma má přitahovat víc pozornosti než filmařské prostředky, jimiž je toto téma zpracováno, čímž si mj. vysvětluji, proč zde tolik lidí ventiluje své irelevantní názory na to, zda si za to Sarah mohla sama či nikoli (film myslím zcela přesvědčivě ukazuje, jaká je odpověď na tuto otázku). Podle mě je to zcela konvenčně natočený film (viděl jsem tam mnoho příležitostí, jak mohl být scénář lepší - svědkyně by třeba mohla pachatele krýt, protože by žárlila na mladou hezkou Sarah, prokurátorka by sama mohla mít trauma z dávného znásilnění, soudce by mohl být uplacený pachateli a posléze potrestán spolu s nimi, Sarah by mohla mít zavázané oči, aby nemohla identifikovat pachatele a jejich chytání se víc zdramatizovalo, mohla by také mít AIDS a všechny pachatele nakazit, nebo by mohla při znásilnění otěhotnět a řešit, kdo je otcem a co udělat s dítětem, a celé by to mohlo být vyprávěno z různých perspektiv... prostě podle mě tam byla hromada možností, jak tu lineární nudu rozbít nějakými zvraty či pohledy jiných postav), který je navíc hodně zaseknutý v době svého vzniku, všechny ty tehdejší příšerné kostýmy, účesy, auta, apod. odváděly mou pozornost stranou od vyprávěného příběhu, který mě nebavil i tak; navíc jsem to viděl v českém dabingu, který ten dojem taky moc nevylepšil, v původním znění by to snad bylo lepší. Celkově bych se tomu filmu podruhé vyhnul. ()

Legas

Pro mou osobu špatně vystavěný scénář. Ono znásilnění mi přišlo značně nevěrohodné. Nemůžu sympatizovat s "hrdinkou", která si o "to" vyloženě koledovala. Scéna znásilnění měla být dle mého znázorněna značně syrověji a hlavně uvěřitelněji. Ani bravurní výkon Jodie Fosterové nezachrání slabší dějovou a psychologickou (to hlavně) stránku filmu. ()

Anderton

Film, ktorý by si mal pozrieť každý chlap, ktorý rád používa frázu "vždyť si o to sama ŕíkala". Po dosť dlhej pasáži samotného znásilnenia musí mať každý divák ten istý názor na vec. Nie je to jednoduché natočiť, nie je to jednoduché zahrať a nie je jednoduché napísať dialógy a záverečnú súdnu rozpravu tak, aby sa jednalo o silný divácky zážitok bez lacného citového vydierania. ()

nascendi

Znásilnenie nie je bežným filmom o zločine, jeho vyšetrovaní a súdení, akých som už videl desiatky. Zvláštny je už tým, že znásilnenie poníma ako násilný trestný čin, ktorý má so sexom spoločné nanajvýš "miesto činu". Ďalej tým, že sa, pre mňa po prvý krát, zaoberá otázkou podielu viny, zdanlivo nezúčastnených fanúšikov, na zločine. A nakoniec presvedčivosťou, s akou sa úlohy zhostila Jodie Foster. Ona je aj hlavným dôvodom, pre ktorý má film štyri a nie tri hviezdičky. Len tak mimochodom. Viem, že Jodie Foster nevyniká výškou, ale doteraz mi v žiadnom filme nepripadala taká malá. Možno to bolo zámerné, aby vynikla jej zraniteľnosť v porovnaní so skeletom násilníkov. ()

Tomco

zasluzeny oscar pre strhujucu jodie foster, ktorej celkom prijemne sekunduje top gunovka kelly mcgillis. zaujimavy namet, dobre napisany a zrezirovany cini z tohto filmu nadpriemernu sudnu dramu. ()

klerik

Silný príbeh, silný výkon. Film pôsobí drsne aj vďaka kamere a "sivému" prostrediu, čo dotvára zaujimavú atmosféru. Ukážka, že vynný môže byť aj ten aj ten, ktorý sa "len" pozerá... ()

Chrustyn

Dost utahané soudní drama postavené na výborném výkonu Jodie Foster. Na necelé dvě hodiny je to však hodně málo. ()

dopitak

Pečlivě dávkovaný film. Jodie je nejprve pěkná, a pak jako by ji kamera přestala mít ráda, vypadá skutečně jako zneuctěná oběť, a nikoliv sexuální oběť, aby se pak retrospektivně vrátila ve výpovědi jednoho svědka. Její nahota tentokrát není vzrušující. Mistrná práce lidí z Barrandova v původním dabingu (skvělá Eva Hudečková), tleskám TV Barrandov, že to dal v první verzi. Není to kdovíjak strhující, ale tvůrcům se podařilo to hlavní - napětí před porotou, jak vlastně rozhodne. ()

LaciLC

Celému filmu dominuje brilantná Jodie Foster, určite si Oscara zaslúžila. Nie žeby bol film nejaký strhujúci, ale rozhodne je mimoriadne realistický a nenudí. Hlavne moja obľúbená Jodie Foster ma prinútila aby som si to pozrel a urobil som dobre. Skoro som zabudol spomenúť výborný výkon Kelly McGillisovej. Kvalitná dráma... ()

classic

Nebyť slávny Scorseseho počin Taxi-driver,kde nazbierala potrebné skúsenosti,aby mohla zahrať takýto bravúrny performance...Neviem,kde bola lepšia,či tu alebo u Dr.Lectera v Silence of the Lambs? Na začiatku sme svedkami,ako Sarah vybieha z baru,čo predtým chalan,čo tam bol volá na políciu,čo sa stalo.Ona je,dá sa povedať,brutálne znásilnená a vina nie je len pre tých,ktorí sa na tom podielali,ale samozrejme na prizerajúcich... Na poslednom súdnom pojednávaní svedok Ken povie ako sa to stalo,a ako inak vidíme to aj my...(pomocou obrazu). Excelentná Jody ako obeť,ktorá prechádza procesmi s následnou konečnou satisfakciou. ()