Vítejte na hřišti pro dospělé, které je navrženo tak, aby uspokojilo všechny vaše představy, a kde jsou realističtí roboti naprogramováni na romantiku... násilí... cokoli. Vítejte ve Westworldu! Podnikatelé Peter Martin (Richard Benjamin) a John Blane (James Brolin) přijíždějí strávit dovolenou v zábavním parku imitujícím Divoký západ, kde nechybí tanečnice, hromadné barové rvačky ani přestřelky, ale všechno je bezpečné a neškodné. Když je však Blane postřelen robotem (Yul Brynner) a záhy umírá, Martin zjišťuje, že se něco příšerně zvrtlo. Všichni lidští provozovatelé jsou mrtví a roboti vyvražďují návštěvníky v tomto sci-fi thrilleru od scenáristy a režiséra Michaela Crichtona (Jurský park). (HBO Europe)

MickeyStuma

Kdo by v Česku neznal westernové městečko v Boskovicích. Nemalý areál, kde si příznivci rodokapsových příběhů a westernových snímků přijdou na své. Napadlo však někdy někoho, že by byl park dotáhnutý do takové dokonalosti, že by si tam host skutečně připadal jako na Divokém západě? Že by si oblékl nějaký dobový kostým, ozbrojil se a jakoby se vrátil v čase? Dokonce se účastnil i přestřelky či souboje a jak se říká někoho odpráskl? Jak by to vlastně bylo možné? Michael Crichton, autor předlohy a dokonce i režisér, takovou možnost vyřešil velmi jednoduše. Použity by byli roboti. Jenomže jak už to ale bývá, nic není tak dokonalé, aby to bylo zcela bezproblémové. Nápaditý snímek natočen dle technických možností své doby by se dal vlastně považovat za jeden z průkopnických snímků poukazující na nebezpečí používání robotů. Že si jednoho takového zahrál zrovna Yul Brynner asi není náhoda. Jeho westernové snímky do dnes patří mezi vyhledávanou klasiku. Tady jakoby se však našel. Většinou hrál kladné postavy a tak si tuto zápornou viditelně velmi vychutnal. Snímek je ze 70. let. Na dnešní dobu tedy vypadá přeci jen už krapet zašle, ale i tak rozhodně nepatří na filmové smetiště dějin. ()

Ceberus

Zhlédnout tento originální film je pro fanoušky nového seriálu velmi přínosné - více doceníte, jak kvalitní je seriál, protože film je opravdu suchý. :-) A historicky je poučné vidět vůbec první CGI ve filmu (rozpixelované vidění) a také svým způsobem první zárodek Terminátora. ()

Likan7

Vždycky jsem si myslel, že jsou mistři James Cameron a Ridley Scott géniové. Jejich Terminátor a Blade Runner jsou totiž filmy hlavně co do nápadů a tématikou naprosto geniální (ano, Blade Runner jinak považuju za špatný film). Ale po shlédnutí originálního Westworldu je mi jasný, že přesně tady se tihle 2 (a mnozí další) museli inspirovat, a HODNĚ věcí si brát do svých filmů. Crichton chrlil jeden originální nápad za druhým a tady, dokonce ve svý režijní prvotině, se mu spousta věcí povedlo, bohužel ale i nepovedlo. Filmově to není bůh ví jaké dílo, než se stane "problém" trvá to opravdu snad 50 minut, takže na zápletku nám pak zbývá sotva půl hodina. Ty 2/3 jsou sice občas zajímavé, hlavně na začátku, při představování parku, ale přece jen je úvod na většinu filmu prostě. Pak se to nakonec rozjede a prim najednou získává nesmrtelný Yul Brynner, který je nesmrtelný (skoro) doslova. Jeho terminátor je brilantní. Je neúnavný, jak řekne i technik, nezastavitelný, a nelze mu utéct. Za tu poslední půl hodinu bych ty 4, možná 5 fakt dal rád, ale je vidět, že Crichton sice napsal skvělý scénář, ale režijně to nezvládl. Kdyby si k tomu přizval nějakého zkušenějšího kamaráda, který by mu to ohlídal a natočil, jsem přesvědčený, že je Westworld klasikou z ranku právě Ostrého komanda, Terminátora a dalších legendárních kousků. Takhle je to tuna nápadů zabalena do NE DOST dobrého filmu. ()

Psycho.R

Ještě než Michael Crichton napsal Jurský park, vymyslel něco podobného. Jakýsi zábavný park, kde se lidé mohou vrátit do romantických časů, které znají pouze z filmů a knih. Bohužel příběh je zde velmi jednoduchý a dějová linka z hradu je tu zbytečně, pouze aby došlo k prvnímu mordu. Jak se mi líbíl nedávno Kmen Andromeda, tak u Westworldu, jsem zklamán. ()

Petike

Na filme sa trochu podpísalo, že ho Crighton a spol. museli točiť v mantineloch príšerneho nakrúcacieho deadlinu. Aj napriek tomu sa podľa mňa vydaril natoľko, že patrí k tým rozhodne lepším komorne ladeným science fiction filmom 70. rokov minulého storočia. Napriek dobe vzniku si väčšina satirických prvkov (najmä tie rozkošne mrazivé interview vsuvky s nadšenými návštevníkmi) zachovala patričnú hryzavosť. Brynnerov chladnokrvný robotický pištoľník mi zamladi, keď som film videl prvýkrát, naháňal neuveriteľný strach (viac než akákoľvek hororová potvora). :-O Castingový nápad za milión, ktorý na povrchu mohol pôsobiť samoúčelne, no zabral na sto percent. :-))) Fred Karlin tomu s pomerne atypickým, ale rezkým soundtrackom, v druhej polovici výdatne pomáha. Ak môžem v súvislosti s filmom poradiť jedno, po jeho dopozeraní sa s pokojným svedomím vykašlite na pôvodné pokusy o pokračovania a prejdite rovno k seriálovému remaku. Futureworld a Beyond Westworld (predvídateľne) nestoja ani za starú bačkoru. //// Zaujímavé komentáre: Oskar (P.S. Oskar, žiaden román nebol, iba scenár.), Clint Eastwood, 2pac, xxmartinxx, Jara.Cimrman.jr, Pohrobek, Davies182, LiVentura, lioncel ()

Uesbe

Tento film je v podstate predchodca Jurského parku, ale narozdiel od neho je to zábava pre dospelých. Kvalitné obsadenie, gradácia, cynizmus a napätie, ktoré trvá do samého konca a ako bonus na tú dobu prevratné pixely....Ohromné! ()

Milda003

Nutno přihlédnout k faktu, že je to z roku 1973, kdy nebyl ještě na světě legendarni Terminátor.. Takže vzpoura strojů byla jistě novinka.. Mne to chytlo právě až po vzpouře.. příběhy z western městečka, nebo z království mne úplně jako netankovaly... Ale celkově ta myšlenka není dle mého názoru vůbec k zahozeni ()

mrclTV

Spirituálny predchodca Jurského Parku (opäť Crichton), kde sa na ničom nešetrilo a predsa to bol prúser ako svet. Na dobu vzniku veľmi solídne spracovanie po technickej stránke, no myslím si, že z konceptu sa dalo vyťažiť aj viac. Prišlo mi, že film sa trochu pridlho venoval parodizácií typických prvkov filmov divokého západu a menej sa venoval nosnej sci-fi téme. A navyše celý film je pomerne dosť predvídateľný. Ale aj tak fajn pozretie. ()

koza3

Je dobře, že si HBO adaptace vzala jen to dobré. Tahle psychárna téměř padesát let stará je dnes už zastaralá a nefunguje. Myšlenka super, boj s "terminátorem" ke konci je zajímavý, ale po chvilce už nudí. ()

Wade W.

Jednoduchý film na ktorom o 43 rokov neskôr postavili prekombinovaný seriál.Film ktorý pokojne mohol slúžiť ako inšpirácia pre Terminátora s Arnoldom Schwarzenegrom alebo i zrodeniu hier typu GTA. ()

bonovox

Skvelý námet ale hrozné spracovanie. Seriál inšpirovaný týmto filmom je skvost, oproti filmu naplno rozvinul zápletku a dejové zvraty k zmysluplnému záveru. Tu sa len v prvej polovici zabáva a v druhej uteká... ()

stepma

Srovnávat s o 40 let mladším seriálem se to samozřejmě nedá. Nicméně myšlenka na tu dobu byla skvělá! Je spousta rušivých elementů, které brání vžít se do děje - krátká stopáž na popis tak komplexního systému, hodně nedokonalé triky, zbytečně dlouhé scény, kdy se nic neděje, trochu toporní herci. Za shlédnutí ale rozhodně stojí a jak už někdo psal - nenechte se odradit od novějšího seriálu z roku 2016. ()

fandorin1

Jedna * za nápad. Jeho zpracování je ovšem natolik tragické, že film, i přes přijatelnou stopáž, je prakticky nedokoukatelný. ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western