Karate Kid

USA, 1984, 122 min

• Hogo Fogo

Otras!(15.1.2009)

• Phex

Díky tomuhle filmu se karate stalo dle mě hromadnou záležitostí - pamatuju jak se to dostalo k nám a pak se všude vyrojili karate kluby a začali je plnit "sanové" ze základek. Příběh naivní, ale za tu nostalgii...(30.11.2009)

Nu, původní verze je původní verze a remake z nedávné doby u mě opravdu docela klesl... Ale tento film - dobří herci, věrohodnější podání a celkově mi bližší ;)(10.4.2011)

Určitě nelepší Karate Kid, poměrně jsem se bavil, ale škoda, že Danny La Russo vůbec neuměl karate :D(24.5.2011)

Ten, kdo vyrůstal v generaci prožívající vrchol vlny béčkových karate filmů, tuší, kým jsem se nechal inspirovat při vymýšlení své přezdívky zde na ČSFD a komu bych dnes zároveň rád věnoval tento svůj jubilejní stý komentář: Mladý Daniel La Russo neboli Danielsan, nadšenec do karate, se stěhuje se svojí matkou do Kalifornie, kde potká velkého japonského mudrce, bonsai květináře, správce činžovního domu, majitele zenové zahrady, sběratele starých aut a především největšího mistra balancu pana Miyagiho, který mu pomůže vyřešit trable ve škole, připraví jej na karate turnaj a hlavně mu naznačí etické hodnoty, jimiž by se měl řídit a skrze něž by měla vést jeho životní cesta. Byť podobných filmů bylo natočeno mnoho a většina podle stejného vzorce, první díl Karate Kid nad nimi vyniká a to díky poctivému zpracování vztahu učitel – žák. Vytknul bych pouze použití několika dějových zkratek, což bývá u tohoto žánru zvykem, ale jinak se jedná o naprostou kultovku a přiznávám se: Kdysi jsem se několikrát rozsekal během amatérského zkoušení Miyagiho sokola :-)(25.3.2013)

Jak už zaznělo v HIMYM "Úžasný příběh nadějného bojovníka, který snil o tom, že se stane mistrem. Ale bohužel ho na konci porazil ten šprťácký utřinos, ale naučil se aspoň smířit se s porážkou." Příběh Daniela byl pro mě až nezajímavý, můj největší oblíbenec prostě Johnny Lawrance z Cobra Kai(10.10.2013)

i když jsem ročník 90. je to pro mě klasika kterou jsem od mala s nadšením sledoval. Jestřábí techniku alá lítací pantofel zkoušel ve škole na spolužácích a chtěl se samozřejmě učit i to karate!(25.12.2016)

Film je to poměrně dobrý, ale bojové umění hl. hrdiny je trochu zvláštní(24.1.2003)

¨Teenee osmdesátých, kdo nezažil, nepochopí.(19.9.2005)

Tak jsem měl možnost Karate Kida po někakých 15 letech znovu vidět a byl to příjemný návrat do časů mého dětsví. Shodou okolností jsem před časem začal karate dělat, takže jsem to bral i tak trochu jako motivační snímek - hned zítra si seženu nějakou štětku a vyrazím (si) s ní... natřít všchny ploty v okolí:) Okay, co můžu po pár týdnech tréninku říct, tak dobrého karate ve filmu moc nebylo. Jinak ale pohodová podívaná pro "dnešní imbecilní dvacátníky až třicátníky" podpořená vizáží a zvukovou kulisou 80. let minulého století, která by podle mě i dnešní kluky základní školou povinné mohla oslovit.(30.3.2009)

Není co dodat pro mě kultovní film. " Naneseš vosk, rozetřeš vosk. "(10.7.2009)

• gotham

Tak dramatem bych to rozhodně nenazval, spíš nechtěná sportovní komedie. Nemám rád filmy s dětskými hrdiny, to říkám rovnou, přijde mi to nejen nelogické, ale takové neeestetické, prostě to nemusím. Je tu absence prakticky všeho, co má mít alespoň trošku kvalitní film. Odpad to není jen proto, že jsem prostě viděl už horší filmy, ale špatné je to dost. 10%(26.7.2009)

Jedna z největších klasik z doby mého mládí...(26.8.2010)

Příběh jednoduchý a hlavní hrdina naneštěstí taky. Místy se mi zdá, že svoji roli přehrává, ale možná je to jen pocit. Tento film jsem viděl hodněkrát, ale hlavního hrdinu jsem si nikdy neoblíbil. A si jen díky panu Miyagimu dávam tolik hvězdiček.(1.4.2011)

Další z filmů co mě hodně ovlivnil. Nemůžu jinak než plný počet. Toto je prostě legenda.(12.9.2011)

Podíval jsem se na ten film, protože byl hodněkrát zmíněný v how i met your mother.. Díval jsem se a prostě průměr, nic speciálního, nic překvapivého. Ale bohužel nemůžu souhlasit s Barney Stinsonem, že Zabka je pravý Karate kid, protože tam hrál uplného blba :D(14.5.2013)

Môj prvý karate movie a chickjump excelentný :)(10.3.2014)

Dětská legenda bojových umění s naprosto famózním kopem na závěr, který byl stokrát napodobován i parodován. ( taky kladné body u mne získavá i hlavní záporák blonďák Zabka, který umí plynně česky ač narozen v New Yorku )(2.7.2015)

Po mnoha letech jsem se po rozpačitém rozmyšlení rozhodla oživit střípky tohoto pokladu z dětských let. Happy end tu jde sice cítit v kostech od prvních momentů a štěstí hrdinovi nahrává i v těch nejméně šťastných situacích, ale já - i přes tu značnou míru náznaků, že se bude jednat o dítě štěstěny - tomu klukovi z Jersey pro jistotu nepřestávám ani na okamžik držet palce. Danielův oslnivý úsměv, přidrzlý humor a kuráž mě za odměnu provází příběhem od počátečního vykopnutí dveří až po finální 'crane kick' . Ukazuje mi a připomíná, že cesta za vítězstvím je strnitá a i přesto, že píle a vytrvalost se vyplácí, může lehce přijít vniveč při ztrátě rovnováhy. Danny však naštěstí mě ani svého mistra nezklame, naopak naplní pýchou, a to když získává to nejcennější vítězství - vítězství nad svým největším nepřítelem, sám sebou. Uvědoměním si, že ten nejdůležitější souboj vede právě sám se sebou, předčil Daniel všechna moje očekávání, a já zůstávám u obrazovky až do konce posledních tónů a smutně se loučím. První díl Karate Kid obsahuje všechno, po čem cílené publikum touží, a ještě něco navíc. Kouzlo poselství je o to silnější pro svět dospělých, jen se na něj nikdy nesmí zapomínat dívat dětskýma očima, jinak hrozí, že zůstane nevyslyšeno. 5* právě za to připomenutí důležitosti balance, za různé malé detaily nutící mě k zamyšlení a taky kvůli zdejšímu , pro mě překvapivě, nízkému hodnocení.(1.2.2017)

V oblasti karate filmů, jakých v 80. letech vzniklo přehršel, tento zrovna moc nevyniká. Svým zaměřením je určen spíše pro teenagerské diváky. Máme tu mladíka nemálo zapáleného do bojového stylu karate, který se přestěhuje do nového bydliště, kde ho místní omladina zrovna nemusí. Zakouká se do něj děvče, na kterou má zálusk jistý frajírek z místní karate školy. Kvůli šikaně ho začne trénovat postarší soused a na konci všeho dějství nakonec rozhodne soutěžní turnaj. Nic víc, nic míň. Na dvě hodiny stopáže docela málo. Ale ja už to u takových filmů bývá, i zde je dějová linka ohraničena hlavně výcvikem, který je předveden vskutku šalamounsky. Kdo by to byl kdy řekl, že běžnými domácími pracemi se lze naučit obrana v karate. Vymyšleno zajímavě. Snímek značně dětinský, ale dejme tomu. Z nostalgického hlediska zhlédnutelný je, ale nic si od toho předem neslibovat.(1.8.2017)

Jeden z filmů na kterých jsme vyrůstal. Ale už tenkrát mi přišly pohyby Danielsana hrozně nešikovné, jako by se pro roli nehodil a karate opravdu nikdy nedělal (i v závěru nebo ostatních dílech). Každopádně jednička je kvalitní béčko 80' let a některé scénky se mi vryly do paměti. 66%(3.12.2018)