V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

Expendable

Tento film je skvělým příkladem, jak to na světě nemá vypadat, nebot, kdyby to tak vypadalo, tak se asi všichni poděláme. Film má rysy komunismu, fašismu, izolacismu a tvrdé cenzuře tisku. Trochu se tu míhá námět Orwelovy knihy 1984, stejně jako kancléř to na mě vyznělo jako Big Brother a příběh jednoho člověka toužícího po pomstě, za to co mu udělali. Příběhy o pomstě bývají vždycky dobré, hlavně když je hlavní hrdina po celý film v masce. Mě se film dost líbil, ale bohužel jsem si ho z nedostatku času musel pustit na 3x.. Herecky je to bravurní, jen mě trošku štvalo místy rozvláčnější tempo a také to, že si maskéři nedali víc záležet s iluzí budoucnosti. Je přecijenom aspon rok 2050 a lidé mají obyčejné střelné zbraně a jezdí ze starýma dodávkama. ()

Padme_Anakin

V jako Valerie. V jako cela číslo 5. V jako vendeta. „Voilà! Vidět je pokorný vaudevillový veterán, co když se vrtkavé štěstěně zlíbí, vystřihne viny prosté i viníky. Tato vizáž není však výstřelkem výstřednosti, ale je vzpomínkou na vox populi, dnes všude vymizelý. Nicméně, tato vážná vizita se z časů vád vyvanulých vstala z mrtvých a vytkla si vítězství nad vládou věrolomných a všehoschopných s velkou vervou a výrazně svobodnou vůli vytěsňujících. Jediným verdiktem je, vězte, vendeta, vykonaná votivně, ne bez vášně, jejíž význam váhy vítězství jednou vychýlí na stranu všech cti věrných. Věru, vodopád verbální výmluvnosti vytryskl velmi, tudíž už jen dodám: Je mi ctí, že tě poznávám, a můžeš mi říkat V.“ ()

Crazer

Podle mě, žádný úžasný film. Ačkoliv jsem se na tento film docela těšil, již v průběhu filmu člověk cítí, že to nebude to pravé ořechové. Na tomto filmu mě nic nezaujalo, z čeho bych si doslova "sednul na prdel". Postrádání více akčních scén a filmových triků nebylo vyjímkou. Zato scény plné anarchie a politiky se to jen hemžilo, až mě to přestávalo bavit. I když druhá půlka filmu byla o dost lepší než ta první u níž jsem se vysloveně nudil. Ale když se to tak na konci zprůměruje vychází slušných 60 %. Film, co neurazí, nenadchne, alespoň v mém případě. ()

liquido26

Pochmurné nastínění temné budoucnosti lidstva. Komiks jsem nečetl, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že se autor nechal inspirovat Orwellem a jeho románem 1984. Samotný film byl kvalitně standartní kvalitně zvládnutou filmovou adaptací s hezkou temnou atmosférou, tajemným maskovaným mstitelem a skvělými herci. Obzvláště John Hurt v roli hlavního kancléře byl výborný. ()

Cubinho

Vysoký potenciál, který se ve filmu skrývá, je pohlcen až přílišnou povrchností. Od 132-minutové stopáže by se očekával pravý opak, avšak futuristická Anglie toho moc nenabídne. Abych jen nekritizoval, "V" je jedním z nejlepších maskovaných hrdinů, které znám - z H. Weavinga toho moc neuvidíte, zato se však můžete kochat jeho lingvistickými kreacemi. A potom je tady moje milá Natálka, díky které se film sleduje zase trošku lépe. Čili, v žánru budoucího vidění světa se nejedná o žádný převrat - pro srovnání - Potomci lidí svůj potenciál o dost víc. 6,5/10 ()

F.man

V jako Vendeta je děsně stylový snímek. Od prvních minut do toho James McTeigue se scénářem bratrů Wachowských buší jak o život a opravdu - je to jízda. Někteří kolegové se zmiňovali o špatném prokreslení totality. Mě přišla silná, afmosférická, moderní a naopak velice dobře odprezentovaná. Faktem je, že nějaký vrchol tomu chybí a když už gradace příjde tak až nakonec, přesto se na V jako Vendeta dobře dívá - bez jakéhokoliv náznaku nudu - spíše naopak. Co mi trochu vadilo, a vzalo (s dalšími detaily) pátou hvězdu, byl až přílišně sentimentální závěr, hlavně scéna Natalie a Weavinga, ale to k americkému A-bijáku už asi tak nějak patří. 4 hvězdy a moc dobrý pocit. Remember, remember, the Fifth of November, the Gunpowder Treason and Plot. ()

Haluzz

Ideově plné( i když ne tak jako předloha), Alano-Moorovsky promyšlené, ale kvůli utnutému rozpočtu ne tak působivé jako Snyderovy Strážci nebo Cuarónovi Potomci( mnohými vyčítaná ne-akčnost, která je ale zcela v souladu s V-ovými zásadami, že maska nic neznamená, anébrž to co je za/pod ní). Britsky drzé s příjemným britským castingem( skvělý Fry ve vážné roli) , chytré, ale zároveň perfektní ukázka převedení políčkovitého komiksu do filmu ( záběry začínající např. vytaženou čepelí, přecházející v polocelky a rozehrávající souboj, celá poslední akce, rámování obrazu) . ()

PauloZ

Nepoznán předlouhou jsem čekal podstatně intenzivnější podívanou. Herecky paráda, hlavně Hugo pod maskou a boží Natali. I tak jsem se ale nedokázal filmu podmanit. 3,5*. ()

ConanVJ

No ve skutečnosti je to lepší, než nudná komiksová předloha, které se film moc nedrží. Jasné, je zde spousta totožných věcí, ale spousta zásadních věcí se oproti komiksu liší, chybí zde některé postavy, tím pádem i klíčové scény příběhu. Na druhou stranu to není tak utahaný jako předloha. Navíc z hlavního antihrdiny udělali na konci pořádného mistra nože oproti konci v komiksu. Četl jsem komiks před znovu shlédnutím tohoto filmu a rozdíly jsou hodně vidět. Za mě 50% :) ()

ledzepfan

Víc zábavné než poučné. Víc naivní než chytré........Oprotí předloze-méně temné a promyšlené....... Prostě-hezká pohádka o revoluci na dobrou noc. Edit: A za ty psycha a lži kterýma Warneři s Wachowskima v čele protahovali Moora ještě jednu hvězdu dodatečně strhávám. ()

faana21

Vlastně jsem vůbec netušil, do čeho půjdu. Takže bez přehnaných očekávání. No, místy trochu kurzík v rychločtení titulků, jejichž náplň by pro změnu místy mohla směle soutěžit na mistrovství světa v patetismu...; no nakonec to uteklo, jako voda v brložském potoce. A Natalia hraje jako bohyně! Maska a Tchaikovskij + / omšelý pindání - = 5 hvězd. Mno, MATEmatika mi mikdy mešla... ()

Adasin

Napoprvé jen dobře převedený komiks na plátno se zajímavou myšlenkou a vizuální stránkou. Napodruhé geniální podívaná s geniální myšlenkou a excelentními herci, kde na mě dokonale zafungovaly emoce. Vždycky mě braly příběhy o pomstě a tenhle je skvěle natočenej, za mě ještě lepší než komiks (jasnější, přehlednější, emotivnější). Jeden z těch filmů, který jsem musela vidět podruhé (a s časovým odstupem), abych ho docenila, a který mě napodruhé naprosto ohromil svou hloubkou. Jasný důkaz toho, jaký komiks a film můžou mít vliv. Jeden z interpretačně nejbohatších filmů, co jsem kdy viděla. Napotřetí... jeden z nejkrásnějších filmů, co jsem kdy viděla, vyvolal ve mě tolik emocí... při příběhu Valerie, ale hlavně a když se V přiznal, že se do Evey zamiloval, jsem brečela... vlastně ještě při pár dalších scénách mi ukápla slza.... Díky V jako Vendeta jsem si navíc oblíbila Natalii Portman a její postavu Evey, ale hlavně, neskutečně jsem si oblíbila pana V. V je jedna z nejlepších fiktivních postav, co jsem kdy měla tu čest poznat. A to hlavně díky fenomenálnímu výkonu Huga Weavinga, díky tomu jeho nááádhernýmu hlasu, díky každému drobnému gestu dokonale vynikne osobnost V... Weaving pozvedl V oproti komiksu ještě mnohem dál. Nedivím se Evey, že se do něho nakonec zamilovala, i když udělal to, co udělal... Zkrátka ten film mě neskutečně zasáhl, jde do topky... P.S.: Postava detektiva Finche rozhodně není zbytečná, skrze něj a jeho pátrání odhalujeme jak minulost státu a jeho představitelů, tak i samotného V, V Finchovy domněnky akorát potvrdí a jak říká, dá jim "příběh". K tomu proměna Finche je důležitá pro finále - kdyby to všechno s Finchem nic neudělalo, tak by Evey zastavil a ta by nestiskla tu páku. Navíc sám V ve filmu výslovně řekne, že bez Finche by to nešlo. ------ P.P.S.: Scéna, ve které V vychází z ohně + scéna, ve které Evey stojí v dešti jsou jedny z nejpůsobivějších, co jsem kdy viděla. Finále je pak jednou z nejepičtějších scén. Soundtrack zejména ve zmíněných scénách je stejně epický a emotivní, pohlazení pro uši i pro duši. 10/10 ()

zdepapepa

Love story na pozadí takové menší revoluce (SPOILER: odstřelení Big Bena nepovažuji za velkou věc >D :KONEC SPOILERU). Typická mainstreamovka - láska, drama, nějaká vražda, bitky (jen pár), vyjádření poselství (k dnešním tématům). To by stačilo na 3 hvězdy, ale v tomhle filmu je skryto něco víc. Mě se tam například líbil styl a charisma V jako excelentní manipulátor a geniální všeuměl. ()

kikuka

..maska ako anonymita..maskovany muz ako zastupna anonymneho davu "obcania", ktory sa krasne prezentuje v zavere filmu..(a ja som situsim zvolila velmi zaujimavy satum na pozeranie filmu, v ktorom moc sebaproklamujuca za statnu robi vsetko pre ochranu obcanov pred "teroristom")..a uuuuplne genialny stephan rea..s jeho uuuplne obycajnou vizazou, co ten chlap dokaze.. ()

Krissty

Natalie opět skvělá jako vždy. Dokonalá herečka a nádherná žena. I s oholenou hlavou je krásná a milá.. Muž s maskou V je sympaťák, kterého si musí oblíbit snad každý. Je tak vzdělaný, charismatický a má příjemný hlas (aspoň tedy v českém dabingu).. Aby se mi zalíbil, nemusí mi ani ukazovat tvář a obávám se, že kdyby ji ukázal, líbil by se mi mnohonásobně méně :P Líbilo se mi i to, jak film znázorňoval totalitu budoucnosti a ta davová anarchie na konci.. A samozřejmě i hudba :) Vynikající film, ale k plnému hodnocení mi tam prostě něco chybí :) ()

keddy79

Dle popisku se film jeví zajímavě, ale realita už je jiná. První polovina je slabá, postavy mimo Natalie a maskovaného básníka nezaujmou, a to přestože například detiktovi je věnovaný relativně velký prostor. Ikdyž jsem dobu tatality nezažila, dovoluju si říci, že její ztvárnění v tomto snímku není přesvědčivé. Druhá polovina mne zaujala více a to opravdu jen díky osobnostem hlavních postav a jejich pohnutkám. Konec je opět neuvěřitelný a přeidealizovatelný. Nicméně, kdyby průběh konce totality vypadal takto i v reálném světě, hned by bylo na světě veseleji. ()

agentmiky

Velice mě překvapilo, jak u země se film drží (právě s přihlédnutím k faktu, že se jedná o komiksovou adaptaci). Když se dostaví akce, tak je příjemně skromná, žádné megalomanské výbuchy a tak. Příběh si zakládá na pomalejším tempu, nikam se neskáče, každý i při menším věnování pozornosti pochopí, oč jde. Scénář Wachovských skoro až dokonalou záležitostí, dialogy byly úderné, zábavné (především by nebylo od věci pochválit lidi zodpovědné za práci k českému dabingu, Hlavica v roli V nedostižně brilantní, kdo dělal překlad jeho básnických obratů přejatých zejména z literárních děl Shakespeara, ten by zasloužil pořádně tučnou finanční odměnu). Natalie Portman rozhodně nehraje druhé housle, v emocionálně vypjatějších chvílích naplno prokázala, proč patří v Hollywoodu k tomu nejžádanějšímu hereckému zboží. Příběh svým realistickým vyobrazením totalitního režimu připomněl v mnohém Orwellovo dílo 1984. K tomu všemu musí člověk přičíst kvalitní napínavé momentky. Ta akční sekvence v metru na konci mě nechala jednoduše s hubou dokořán (ten styl Matrixu tam byl patrný) a závěr jedním slovem uspokojivý. Za mě 8,5/10 (nečekal jsem to) ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)