Tři muži přepadnou srub zlatokopa Samuela Sanda, kterého i s manželkou zabíjí. Míšenecký syn Max Sand jde po stopě vrahů; je odhodlán k pomstě rodičů za každou cenu. Po řadě dní zamorduje prvního pronásledovaného muže v souboji, druhého nedlouho poté nachází v táboře pro trestance. Posledního vraha svých rodičů Sand objeví až po mnoha měsících… Steve McQueen, který ztělesnil hlavní roli, v 60. a 70. letech patřil k nejoblíbenějším hvězdám americké kinematografie. Většinou vytvářel typy tvrdých, odvážných mužů v dobrodružných snímcích. (Česká televize)

retrix

Western, kde Steve hraje zpočátku naivního a přitroublého "mladíka" toužícího po pomstě. Kdybych odpustil tu přitroublost, když Steve hraje nezkušeného mladíčka a oslovují jej mladíčku, mlíčňáku a on se také snaží toho nezkušeného mladíčka hrát, což vypadá groteskně a nepřirozeně a dále když odpustím, jak za 1,2 nebo 3 dny se naučí střílet jak Wyatt Earp či Sundance Kid a se čtením to je podobné, tak bych dal i 4 hvězdy, jinak bych tím degradoval mnohem lepší westerny bez těchto extravagancí. ()

KorenGeorge odpad!

Znáte vhodnějšího herce na dvacetiletého mestice, než je moodrooký blonďatý téměř čtyřicátník Steve McQueen? Tenhle film je jedním slovem sračka, nic se tam pořádně neděje, Steve McQueen se na roli dvacetiletého naivního kluka absolutně nehodí, tu slabost a naivitu prostě těžko může zahrát. Logika příběhu dostává od začátku řádně na frak, postavy jednají zcela nelogicky a navíc má film neúměrně dlouhou stopáž, kterou protrpí jen zdatní. Naivně se navíc film snaží, vzhledem k době natočení, ukázat indiány jako ty dobré a slušné, výsledek však vyznívá kvůli blbému scénáři i vizáži Maxe Sanda jako blbá nevtipná parodie. Steva McQueena mám jinak rád, ale tady to ani on od černého sáčku nezachrání. Zdejší hodnocení je mi trochu záhadou. ()

Repulsion

Jak tak čtu ty negativní komentáře, tak se musím smát. Ono to v tom filmu od začátku je: že pomsta je problematická a že člověk, který se zaslepeně mstí, nakonec skončí na stejně straně jako ti, na kterých se mstí. Maxovi to říkají děvčata, říká mu to mnich. Ale on je neposlouchá. Tu marnost si uvědomí až v tom závěrečném okamžiku. Že je tam spousta věci neuvěřitelných? A od kdy je western chápán jako realistické dílo? Western, podobně jako akční filmy, většina fantasy, comicsové tvorby apod. vychází z klasické pohádky: boj dobra se zlem a hlavní hrdina má na své straně „pravdu“ (což je v tomto filmu specificky zdůrazněno, aby to i ti natvrdlejší pochopili). Jinými slovy, jedná se o silně moralizující western, který si neklade za cíl diváka pouze pobavit, ale snaží se ho i „vychovávat“ neboli klást mu nějaké otázky. A je nakonec dobře, že někteří hodnotíci si ty otázky kladou. Byť dávají pak filmu málo hvězdiček protože nepochopili, že režisér chtěl, aby si je kladli. :) ()

PTuranyi

Celkom dobrý western o pomste mladého miešanca Maxa za vraždu rodičov trojicou grázlov. Film je pomerne dlhý takže tvorcovia mali dostatok priestoru na vývoj postavy, ktorý aj patrične využili. Max je na začiatku, keď sa vydáva po stope vrahov, naivný neskúsený a negramotný zelenáč no na konci je to skúsený muž ovládajúci nie len zbraň ale dokáže aj čítať. Produkcia je kvalitná, celkom dobre pracuje s hudbou a sem tam podporí atmosféru, no väčšinu priestoru prenecháva dialógom a hercom, ktorí ho vedia využiť takže postavy sú uveriteľné. Steve McQueen tu opäť preukázal svoj talent hoci hrá postavu o mnoho rokov mladšiu ako on sám, no príbehu chýba väčší spád. 70% ()

Aberdeen

Rozhodně nepovažuji Nevadu Smithe za nejhorší western, ale něco mi na něm přece jen nesedí. Ta poměrně dlouhá epizoda z Nevadova výkonu trestu se Suzanne Pleshettovou jako by byla námětem na jiný film. Mnich Rafa Valloneho ja asi taky trošku něčím navíc. Zkrátka se domnívám, že pro tento film platí, že méně je někdy více. Také Steve McQueen zcela jistě vytvořil mnoho lepších rolí, než je Nevada Smith. Za klad naopak považuji velmi dobrého Karla Maldena v roli zloducha. ()

gizi

Mám rád Steva McQueena a jelikož s ním moc filmů u nás neběželo, odhodlal jsem se k westernu, které skoro nesleduji. Chyba lávky: vydržel jsem se dívat 3/4 hodiny. Skutečně nudné a zcela tuctové, ničím zajímavé (pominu to, že se McQueen snaží hrát hloupého mladíka, čemuž napomáhá pro mě zcela se nehodící hlas Ondřeje Vetchého. Jelikož jsem neviděl celé, nehodnotím, ale vidím to na 40% a 2*. 27.11.11. ()

Vlkopec

Je mi líto, ale ten film vůbec nedává smysl. Celou dobu jsem se ptal: proč proboha tenhle člověk (ať už hlavní hrdina nebo vedlejší postava) tohle dělá? A většinou jsem žádnou odpověď nenašel. Nevím, možná je to moje chyba a ti, kdo tady dávají čtyři nebo pět hvězdiček, by mi dokázali odpovědět. Nebo jim prostě nevadí, že se postavy chovají nevysvětlitelně, a stačí jim, že film má westernovou atmosféru a hraje v něm Steve McQueen. Mimochodem, je docela typické, že se film jmenuje Nevada Smith - to jméno se ve filmu objeví jen jednou. Hlavní hrdina ho náhodně plácne, když se ho někdo překvapivě zeptá na jméno. ()

Stinger78

Velice zajímavý snímek. Pominu, že McQueenovi bylo už 36 let, Ladislav Pešek hrál taky septimána ve 33 letech. Věkovou skutečnost tady trochu napravil Ondřej Vetchý svým povedeným dabingem. Cesta za pomstou je lemována různě křivolakými cestami a kdo čeká klasický western, bude asi zklamán. Max kašle na svědomí a pro svůj cíl je schopen prakticky všeho a někdy mu důsledky dochází trochu pozdě. ()

Max Frajer

Westerny mám rád, ale tenhle mě tedy moc nechytl. Motiv klasický - touha po pomstě, normální klučina (co mi tak vyplývalo z děje, měl to být cca dvacátník a hrál ho pomalu 40letý Steve :D, nehledě na to, že jako míšenec s indiánskou krví taky moc nevypadá :O). Western je hodně zjednodušený a psychologicky slabě vykreslený (i když samozřejmě o to primárně v tomhle žánru nejde), např. přerod z normálního usmrkance ve vytrénovaného čarostřelce, jehož je radno se obávat, zabírá ve filmu asi minutu dvě. To samé další myšlenkové přerody, viz třeba setkání s knězem, který hlavního hrdinu nahlodá k tomu, aby se nemstil. Celkově má western víc logických - dějových nedostatků. Člověk by z filmu navíc získal dojmu, že divoký západ byl plný altruistických dobračisek, protože milého Maxe tu furt živí a zachraňují ruzní cizí lidé, a to naprosto nezištně...nemohl jsem si nevzpomenout na jiný western s míšencem v hlavní roli - Homre, to je ale úplně jiná liga. Film jsem navíc viděl v nepříliš povedeném CZ dabingu, který výslednému dojmu asi docela uškodil.. ()

charles3

McQueen ve své nejlepší formě, ovšem z nepochopitelných důvodů hrající o 20 let mladší postavu. Film začíná od první minuty jako typický western (dokonce bez jakéhokoliv zdlouhavého úvodu), pokračuje jako Motýlek, pak náboženská agitka a končí znovu jako western. Překvapily mě četné nelogičnosti a nepravděpodobnosti, které ovšem z velké části odpadnou, když si místo Stevea představíte skutečného šestnáctiletého dorostence. Potěšila mě kamera a obsazení Keitha, Landaua, Maldena a Hingleho. Vychází mi to přesně na 70 %, ale zaokrouhlím nahoru. ()

JARDAHONDA

Nevada Smith (Steve McQueen) napůl indián a běloch, se vydává po stopě vrahů svých rodičů. Film nabízí působivou studii přerodu mladíka v muže - osamělého pistolníka natolik zaslepeného pomstou, že jeho život pro něj zdánlivě ztrácí jakýkoli jiný smysl **** ()

sun.eagle

Skvělý Steve McQueen a nádherná příroda mě zaujali nejvíc. Westerny na pár vyjímek nějak zvlášt nemusím, ale tenhle napínavý film o krvavé pomstě mě hodně bavil. Ke konci trochu dochází dech ale jinak je to zajímavý kousek. ()

MayB2

Kdyby o McQueenovi pořád neříkali, že je to napůl indiánský chlapec, bylo by to o dost lepší. Protože jeho cesta za pomstou, která se nezastaví před ničím, je úchvatná. ()

PORTER44

Docela dobrá westernová podívaná,nejdříve S.McQueenovi zavraždí rodiče a on se vydává pomstít cestou potká obchodníka se střelivem který ho naučí zacházet se zbraní potom se vydá hledat tři vrahy jeho rodičů,prvního najde a zabije ale druhý je ve vězení ,proto se musí nechat dát zavřít a při útěku zabije druhého a třetí chystá se svou bandou loupež proto se k nim nechá najmout a když je po loupeži třetího nezabije ale zmrzačí.Skvělá westernová atmosféra a dobré herecké výkony. ()

mad.dog

Syrový a správný western. Myslím si, že jediný, kde se sbírají nábojnice a podávají se praktické argumenty, jak je ten Nevada Smith ucho. Velmi dobrý western. ()

pajkir

Nechytil jsem začátek a proto jsem nechápal, když McQueenovi stejně starej chlápek, kterej ho učil střílet, říkal "kluku". Jakože skoro 40 McQueen hraje 18i letýho míšence??? A tak to pokračovalo dál...Měl to bejt asi western, ale vyšel jim z toho paskvil, a jestli někdo řadí tenhle film mezi 100 nej. westernů všech dob, tak se musel zbláznit. ()

Tempter

Z dnešního pohledu všechno špatně, přesto jsem to dokoukal a zase tak moc netrpěl. Inu, nostalgie je nostalgie... ()