• Německo

Drama / Romantický

USA / Velká Británie / Německo / Nizozemsko, 2002, 108 min

Dickensův labyrint postaviček, z nichž některé jsou ďábelsky odporné a jiné andělsky hodné, natočili s pietou a ze začátku i s jistou hravostí, která v průběhu filmu mizela. Kvalitní televizní snímek malinko pokazí unáhlený konec, kdy se vše vysvětlí až zkratkovitě rychle (předpokládám, že v románu tomu dal Dickens větší prostor). /27. 12. 14./(26.12.2014)

Krásný film ze staré Anglie přesně podle knih Charlese Dickense. Hlavní hrdina nejdříve přijde o všechno, aby zažil bídu a ústrky a svou obětavostí a šlechetností nakonec dojde zasloužené odměny. Scénář je trošku ohraný, ale mě ta atmosféra zkrátka dostala. Výborné kulisy, skvělé herecké obsazení, kdy ti zlí vypadají jako zlí a ti hodní opravdu jako hodní. A šťastné konce já miluju.(11.10.2009)

Príbeh nie je síce z tých extra chytľavých, ale nebola to ani žiadna pohroma, nenudil som sa ani chvíľu. V podstate som si tento rozprávkový, naivný snímoček plný extrémne zlých ľudí na jednej strane a extrémne dobrých ľudí na strane druhej celkom užil. Páčila sa mi aj dobová atmosféra a kostýmy. A to som sa nezmienil, že sa tu zišiel snáď celý výkvet britského herectva. 70/100(30.10.2016)

• slunicko2

Sirotci a dědictví aneb To horší z Dickense. 1) No nic moc to není, nedá se svítit. Nadšení po první půlhodině střídá rozmrzelá nuda půlhodiny druhé, aby pak nastoupily rozpaky ze stále spletitějšího přediva vztahů a z neuspokojivého rozuzlení nakonec. 2) Ploché lehce zkarikované herecky mdle pojaté postavy pomáhají dokreslit barvotiskový obrázek viktoriánské Anglie, aniž by překročily hranice dickensovských románových šablon. 3) Inu, weakness is tiring, but strenght is exhausting. 4) Poselství, snad spíše radu moderní době nese snad jen krátký dialog Ralpha Nicklebyho (zlý strýc) s komorníkem Newmanem Noggsem: Are you at home? Yes. To anybody? Yes. To the tax gatherer? No.(2.10.2009)

Dobré herecké obsadenie. Fascinuje ma obzvlášť Romola Garai, ktorá je schopná zahrať snáď všetky žánre z rôznych období (Hriešny tanec 2, Pokánie,...). Je to taký milý film na nedeľné popoludnie. Pôvodne som chcela dať 5*, ale zostávam pri 4* - dokonale ma popudil fakt, že vo filme mihli kostýmy, čo tam nemali čo robiť. Kto to kedy videl, aby si slušné ženy v tej dobe obliekli šaty bez rukávov?(1.6.2008)