V cestě jejich přátelství stojí touha po pomstě a spravedlnosti... Jeden z nejlepších a divácky oblíbených westernů, který natočil klasik americké režie John Sturges. Manželka šerifa Matta Morgana, Indiánka Catherine, byla na cestě do městečka Pawley znásilněna a zabita dvěma neznámými muži. Prchající vrahové na místě činu zanechali koňské sedlo. Značka C. B. na něm jasně prokazuje, že patří k ranči, jenž vede starý Morganův přítel Craig Belden. Oba muži se již řadu let neviděli a Belden, který kdysi zachránil Morganovi život, je nyní nejmocnějším a nejbohatším mužem v Gun Hillu. Právě mezi jeho lidmi chce šerif Morgan najít vrahy své ženy Catherine a postavit je před soud. Odjíždí vlakem do Gun Hillu a jeho silnou touhu po pomstě a spravedlnosti nemůže nic zastavit… Úlohu mstícího se šerifa Matta Morgana ztvárnil Kirk Douglas. Roli mocného rančera Craiga Beldena vytvořil Anthony Quinn. Jeho zahořklou milenku Lindu hraje Carolyn Jonesová. Režisér John Sturges v příběhu, v němž právo a msta stojí proti přátelství dvou mužů, využil i prvky krimi a protirasistické tóny. Podobně jako ve svých filmech Sedm statečných, Černý den v Black Rock, Přestřelka v O.K. Corralu a Velký útěk také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

Anderton

Mať nepodareného syna je možno jedno z najväčších nešťastí človeka. Alebo tak určite bolo na divokom západe. Kde sa totiž veci riešia štýlom oko za oko, zub za zub, tam sa dali očakávať väčšie ako malé straty na životoch. Osobne ma veľmi potešil slovenský dabing Dočolomanského a Kvietika, dokonca som si ich predstavoval v nejakej slovenskej verzii tohto klasického westernového príbehu a mám pocit, že by za Douglasom a Quinnom, čo sa týka charizmy, nijako nezaostávali. ()

Kothy

Tak trochu komorní western. Kirk Douglas si tu střihl roli šerifa, který prahne po pomstě i spravedlnosti. Po smrti své ženy se vydává najít její vrahy. To ho dovede až ke dveřím starého přítele. Vrahem je ovšem jeho syn a jeho otci patří celé město. V takovéto situaci se zákon jen těžko vymáhá. Kirk tedy musí zapojit svůj um, aby se z této složité situace dostal živý. Moc akce tu není a většinou se spíš čeká, ale i tak je to dost napínavé. "Půjdeš botama napřed." ()

nascendi

Menej známy western z dielne Johna Sturgesa, ktorý má atribúty klasického westernu, ktorému niečo mu do klasického westernu chýba a ktorý zásluhou dvojice skvelých hercov obrusuje dobové nedostatky. Vôbec som si pri sledovaní nespomenul na Sturgesových Sedem statočných, skôr mi myšlienky odbiehali k filmom Na pravé poludnie a 3:10 vlak do Yumy. Pri udelených štyroch hviezdičkách opätovne ľutujem, že tu nie je desaťbodové hodnotenie, pretože 7/10 by mu svedčalo viac. ()

Rocky62

Velmi svižný a úderný western, který zaujme nejen dialogovou konfrontací mezi hlavním duem, jakožto solidní zápletkou a vcelku napínavými momenty. Jsou tu jistá žánrová klišé tehdejší doby (hlavní hrdina proti přesile, teatrální muzika...) nicméně, vzhledem ke stáří snímku nemám problém je přehlédnout. Za pozornost stojí i rasový podtext. Kvalitní počin, který je plně funkční i dnes. 80% ()

Chrustyn

Rok předtím, než John Sturges natočil klasiku "Sedm statečných" natočil tento malý, nepříliš známý a docela nevýrazný western, který ve velké westernové konkurenci nemá šanci uspět. Příběh trochu připomíná "3:10 vlak do Yumy", kde v tomto případě šerif mstí smrt své ženy, kterou znásilnil a zavraždil syn jeho nejlepšího přítele. Vydává se tedy vraha dopadnout ale na svou pomstu má pouhý den. Kirk Douglas jako drsný šerif překvapil, avšak poměrně mladý Anthony Quinn je celkem nevýrazný. Pro příznivce westernů se jedná o slušnou podívanou, kdo však očekává nějakou akci bude se bezmezně nudit. ()

klerik

Posledný vlak z Gun Hillu je klasika, ale mne sa pod kožu veľmi nedostala. Napriek tomu, že kráča v šľapajách NA PRAVÉ POLUDNIE a VLAKU DO YUMY, nemá v sebe toľko napätia ani tak dobre prekreslené postavy. Čo je fakt škoda, lebo samotný námet konfliktu dvoch bývalých kamarátov ponúkal solídne možnosti. STRÁŽCA ZÁKONA je miestami podobný ale omnoho lepší... ()

BMW12

Starý dobrý western se skvělým Kirkem Douglasem. Tyhle klasické westerny mám rád a chybí mi, že v dnešní době se už netočí. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (slovenský okruh): ČST 2 = 24.3.1979, réžia slovenského znenia (ČST Bratislava 1978) = SAMO IVAŠKA (12.4.2012) ()

Lacike

Asi bola chyba si kratko pred tymto pozriet western Lawman s podobnou zapletkou. Film o serifovi, ktory pride vymahat pravo do mestecka, ale pachatelia su zamoznymi obcanmi mesta, takze cele mestecko je na strane pachatelov. V Lawmanovi to bolo pojate ovela nejednoznacnejsie a dost sa relativizovalo, kto je vlastne kladny a kto zaporny hrdina. Tu je to podane klasicky. Postavy su ciernobiele. Serif je jednoznacne kladny, syncek zamozneho otca je ocividny parchant. Aspon jeho otec v podani Quinna je taka normalna postava u ktorej chapeme, ze chrani svojho nepodareneho syna. Najzaujimavejsou postavou je ale Linda, ktora ma blizko ku obidvom stranam a u nej nie je uplne jednoznacne ako sa zachová. Ostatne stranky filmu su len obycajny standard, ktory neurazi ale ani nenadchne. Sturges v ramci westernoveho zanru natocil ovela lepsie filmy. Vynecham Magnificent Seven, ktorych uz vsetci videli a spomeniem menej znamu pecku Gunfight at the O.K. Corral. Radsej si pozrite ju namiesto tohto. 6/10. ()

5150

Perfektní příběh. Dva dávní přátele se znovu setkávají, ale tentokrát je okolnosti staví proti sobě. Normálně by spolu poseděli, vypili whiskey a vzpomínali na staré časy, ale teď je každý z nich připraven toho druhého třeba i zabít... Kirk Douglas, Anthony Quinn, hudba Dimitri Tiomkina a to všechno.. Nádhera. ()

MrCreosote

Žánrový průměr, který se zaujetím dokoukáte do konce, po skončení filmu si ale nevybavíte žádnou filmařsky nebo příběhově nápaditou scénu (v první půlce jsem si všiml prapodivného střihu, který způsoboval ztrátu tempa a celý film jenom zbytečně natahoval) . Poslední vlak z Gun Hillu je minimalistický western o pár postavách, John Sturges nicméně nebyl žádným mistrným psychologem, ale "pouze" šikovným řemeslníkem schopným ukočírovat zábavné dobrodružné filmy se spoustou postav a akce. Tady mě zaujali pouze oba hlavní představitelé, kteří dokázali dát mnoha scénám potřebnou šťávu a jejich dialogové výměny patří k vrcholům snímku. ()

El Pistolero

7/10. Zdařilý western z dílny Johna Sturgese, režiséra takových kousků, jakými jsou westernová klasika „Sedm statečných“ nebo neméně slavný snímek, tentokráte z vězeňského prostředí, „Velký útěk“. Film, kterému vévodí Kirk Douglas jako šerif prahnoucí po spravedlnosti a satisfakci, určitě potěší všechny milovníky tohoto typicky amerického žánru. ()

curunir

,,ŠIALENEC!“ ,,OSLOVUJTE SI MA AKO CHCETE.“ __ Po vyše dvadsiatich rokoch kedy som film opätovne videl v súvislosti s úmrtím Kirka Douglasa vo mne znovu ožili spomienky na tento pozoruhodný western. Opozeraná zápletke o pomste za smrť blízkeho je tu skrze dávne priateľstvo dvoch hlavných postáv ukázaná ako dráma s morálnou dilemou, svojou univerzálnosťou a psychológiou postáv približujúca sa takmer k dramatickej divadelnej hre nepotrebujúcej k svojmu vyrozprávaniu výraznejšiu westernovú kulisu. Azda aj pre skvelý slovenský dabing, v ktorom vynikajú Michal Dočolomanský v postave Kirka Douglasa a ešte lepší Štefan Kvietik dabujúci Anthonyho Quinna sa naskytá otázka, ako by mohol byť ,,Posledný vlak z Gun Hillu“ zdramatizovaný do podoby tv inscenácie, kde by sa hlavných postáv zhostili naši obaja spomínaní herci. Uznávaný režisér John Sturges navyše do filmu načrtol aj v danej dobe ešte pálčivú otázku rasizmu. Nepochybujem o tom, že pokiaľ by sa v súčasnosti chystal remake, stačilo by miestami viacej vypilovať scenár a výsledok by sa mohol pretaviť do oceňovaného diela. (1306. hodnotenie, 99. komentár k filmu) ()

Orlau32

John STURGES a jeho báječný western, který vylepšuje svými výkony filmová legenda Kirk DOUGLAS a Anthony QUINN. ()

blackrain

Klasický western, ve kterém předvádějí herecký koncert dva výborní herci, Kirk Douglas a Anthony Quinn. Film o pomstě a spravedlnosti. Vrahové by měli být z svůj hnusný čin spravedlivě potrestáni. Kirk Douglas stojí sám proti zkorumpovanému městečku, kterému vládne tvrdou rukou Anthony Quinn. Film patří k těm lepším, které nám daný žánr předkládá. ()

Damiel

Klasický western, z něhož je tak trochu cítit schéma V pravé poledne. Oba hlavní představitelé jsou velmi přesvědčiví, z Kirka Douglase dýchá neústupnost a stoprocentní přesvědčení ve správnost svého jednání, Anthonymu Quinnovi se zase velmi dobře podařilo vyjádřit rozpolcenost mezi otcovskou láskou k synovi a starým přátelstvím. ()

YURAyura

5/10 Tuto westernovou klasiku jsem si predstavoval trochu jinak - lip, nez ve skutecnosti dopadla - byl jsem zklaman. Quin, Kirk i Carolyn zahrali slusne, ale ve vysledku to na chaby scenar a naprosto jalovou hudbu, co nedokazala vzbudit ani kapku napeti - shame on you Tiomkine - nestacilo. Cvalani koni v prerii, kasne mracky na obloze a par vystrelenych kulek, to je sakra malo... ()

Skip

Pěkně vygradovaný western, v němž si Douglas a Quinn skvěle zahráli "nedobrovolné" protivníky. Jen škoda té poslední věty umírajícího Beldena na nástupišti. Takovou stupiditu si mohli páni hollywoodští scénáristé nechat. ()

Dont

Výborně zahrané obě hlavní role (Kirk Douglas a Anthony Quinn), přesto nejsem s castingem zcela spokojen. Carolyn Jones se mi vůbec nelíbila, její obsazení se nepovedlo. Příběh je už od počátku velmi jednoduchý a přímočarý, směřuje k jasnému vyústění. Šerifovo odhodlání dosáhnout spravedlnosti je přesvědčivě podáno, film ani chvilku nenudí, jenom jsem čekal trochu více od závěrečného vyřešení patové situace. Na můj vkus to všechno šlo vzhledem k okolnostem moc hladce. ()