Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

Stíba

Tak po té co jsem před pár dny shlédl "Dopisy z Iwo Jimy" jsem se nyní odhodlal k těm často zatracovaným Vlajkám našich otců (které už jsem před pár lety taky viděl, což jsem zjistil až v průběhu filmu). A Musím řict, že sem byl s příběhem vyprávění opět velmi spokojen. Bylo to sice trochu více sentimentální ale to zkrátka k velkým národním příběhům patří a k tomuhle kort. Clint zvolil propojení děje bojů s mnoha flashacky a překvapivě to pro mě nenarušovala atmosféru a příjemně se doplňovalo. Jsem opravdu rád, že jsem shlédl oba dva jeho filmy z Iwo Jimy tak rychle po sobě, jsou to přece jenom dva odlišné pohledy nepřátelských stran a takovéhle přímé srovnání mě hodně upoutalo. No a nevím, jestli zde byla takových záběrů víc, ale sem si stoprocentně jistý jedním výstřelem z kanónu na lodi, který byl použit i v Dopisech, tak si teď říkám, jestli do nich Clint poté neobšlehl i některé další scény z průběhu vylodění ale snad ne :-) ()

bif

První hodina je fajn. Kamera, střih i zaběry si Eastwood půjčuje od Z.V Ryana a funguje to pořád dobře. Moc se mi líbil záběr z kokpitu letadel. To jsou klady. Hlavním záporem je hlavně to, že po první hodině je to prostě už nuda. Scénář je sice celek příjemně kritický, ale jinak plný klišé. Hlavně postava indiánského vojáka je nesnesitelná. Suma sumárum - technicky velmi dobře provedená polonuda. ()

Prince

Tak tohle se Panu režisérovi moc nepovedlo. Nevím co sem napsat, abych toho moc neprozradil a zároveň neodradil těšící se diváky. Snad jen, že scén, kde z plátna přímo sálá americký patriotizmus a nepřekonatelné hrdinství, je ve filmu až moc... ()

waska

Příběh kolem jedné z nejslavnějších fotek druhé světové války je vystavěn velice pěkně, Clint Eastwood je velice dobrý vypravěč, je však poněkud roztáhle vláčný a občas i poněkud nudný. Pokud jde o mě, když už chtěl vyprávět příběh z ostrova Síry, měl nechat více vyniknout události, která daly této fotografii vzniknout. Válečné scény totiž byly vynikající, velmi realistické a živelné. Prostě skvělé. Clint se ale vydal jinou cestou, která tentokrát nebyla ta nejlpeší. Ryan Phillippe vyl skvělý, nikdo jiný bohužel nezaujal. Uvidíme jaké budou dopisy z Iwo Jimy. ()

Design

Tento film je rozložený do dějových linií, což samo o sobě není na škodu. Válečné scény super 5/5, návrat a propagace hrdinu má také své kouzlo 4/5, ale třetí linie vzpomínání mi nějak moc nesedl, anebo spíš samotné provázání linií. Nevím dle mě to šlo zpracovat lépe. Nicméně pěkný film se skvělými válečnými scénami (kéž by jch bylo více) s trošku uvadlejším koncem. ()

porky93

Bohužel jeden z těch slabších Eastwoodových snímků. Film je sice nabitý emocemi, tak jak to Clint umí, nicméně ty jsou zadupány do země naprosto nudným a nezajímavým příběhem. Ani postavy a jejich herecké ztvárnění nejsou nijak převratné. Dokážu pochopit, že někomu se tento poměrně netradiční válečný film líbil, ale mně prostě nesedl. Jediné, co podle mě stojí za vyzdvihnutí, je skvělá výprava a taky dobrá Eastwoodova hudba. ()

danny_21

Mám rád staříkův styl vyprávění příběhů ( rozhodně poslední 1 a půl dekády ) ale o tomhle kusu, který se snaží prozkoumat, co stálo za slavnou fotkou z Iwo Jimy to 100 % nemůžu říct . Řemeslně dobré jak už jsem zvyklý, ale docela se to vleče ( hlavně druhá půlka ) toho sentimentu a patosu přeci jen bylo až až a ke vší smůle pro Clinta jsem viděl o pár týdnů dřív Pacifik, který podobně ukazuje americkou propagandu, dluhopisy a bojové scény přeci jen v mých očích v krapet lepším stylu - 65 %. ()

mirra66

V luxusním obalu se skrývá jen načančaná bída. Film měl být patrně velkolepou podívanou, chvílemi měl šokovat, avšak výsledkem je dílko působící nevěrohodně a značně jalově (co se týče emocí i poselství). Nemohu si pomoci a musím srovnat s "vojínem R.", od kterého je chvílemi očividně opisováno. V rámci toho mělo být patrně na plátně vše větší, mohutnější, početnější, krvavější, detailnější, ale to se nepovedlo a výsledný efekt se nedostavil (alespoň v mých očích). Takže za mě jen 55%, což je opravdu výsledek jen velice slabý. ()

gemi

Spolu s Dopisy z Iwo Jimy zajímavá dvojice filmů, které popisují stejnou bitvu, jenom pokaždé z jiné strany zákopu. Zatímco Dopisy jsou pohled ze strany Japonců a film je hodně o osobních příbězích a paralelním vyprávění, Vlajky jsou o pohledu Američanů (v hlavní roli nejslavnější americká fotka z WWll) a mnohem víc se v nich válčí, přestože jsou vyprávěné v současné retrospektivě, což film příjemně oživuje. V obou filmech jsou místy k vidění stejné scenérie a záběry, což podívanou ozvláštňuje. Vlajky jsou ale z mého pohledu stravitelnější film, který není patolízalsky proamerický, ukazuje také stinnou stránku americké politiky a tehdejší mediální masáž v duchu "lide, dej nám prachy na válku". EDIT: 4. 4. 2023, druhé zhlédnutí. ()

DD

Eastwood promarnil velkou šnci. Přesně takhle se dají shrnout Vlajky našich otců. Ale není to vina herců, ti sice nepředvádějí nic extra, ale chyba se stala ve scénáří. Protínání tří časových os zkrátka nefunguje a Eastwoodova režie je příliš nudná a odtažitá, než aby nás donutila zajímat se o naše tři hlavní hrdiny, nebo aby v nás dokonce vyvolala nějaké emoce. Jistě, závěrečná scéna za srdíčko docela chytne, ale to je zoufale málo na válečný film, který trvá dvě hodiny. A jak dopadly bojové scény z války, pýcha většiny válečných snímků? Nejsou špatné, ale měl jsem s nimi dva problémy. Ve filmu jich je přes půl hodiny, ale jsou v ději hrozně rozdrobeny, takže nějaké opravdu monumentální scény a lá vylodění v Normandii ze Zachraňte vojína Ryane se nedočkáme. A druhý problém, skládající se ze dvou částí. Ta roztřepená kamera byla tentokrát až moc roztřepená a navíc působila hrozně samoúčelně, ne jako v Potomcích lidí, kdy dotvářela atmosféru. Druhá část problému: vadila mi ta přefiltrovanost. Eastwood se tím "zešednutím" pokusil dotvořit atmosféru, jako to před ním udělali třeba pánové Spielberg (Zachraňte vojína Ryane) a Cuaron (Potomci lidí), ale tady je ten obraz moc vyumělkovaný. Kdyby tam hodili pořádné zrno, tak by to snad fungovalo, minimálně ve válečných scénách. Suma sumárum, měl to být jeden z nejlepších filmů roku 2006 (a nejlepších válečný film od Vojína Ryana) a horký oscarový kandidát, místo toho se jedná o lehce podprůměrné a docela nudné dílo, ale snad si Eastwood spraví reputaci Dopisy z Iwo Jimy, které mapují stejnou situaci, ale očima Japonců. P.S. Ale záběry ze stíhaček jsou opravdu skvělé. ;) ()

Jozka7

Slabší z Eastwoodovy dvojice "iwo-jimských" filmů, přesto stále s přehledem 90%. Škoda, že děj nezůstal na ostrově, takto mi přijde geniální nápad o dvou stranách jedné mince (pardon, bitvy) ne zcela využitý. ()

Python

Nejradsi bych rekl to, co u Iwo Jimy - "Verim, ze takhle nejak to bylo". Jenom to tady vic nez u Dopisu z Iwo Jimy drhne (asi tak o jednu * ).. Spojeni obou filmu je rozhodne zajimave, ale opravdovy prinos atmosfere filmu ma toto spojeni vsehovsudy jednou ("vylodeni"). ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky