Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

JekoRek

měním svoje hodnocení po druhém zhlédnutí. S politovíáním musím uznat, že je to ještě větší shit než na poprvé. A ještě to dostalo oscara za triky!!! Mama mia kam ti oskaři spějou. ()

blackJag

Je těžké hodnotit dětskou fantasy, když se vám všechny dětské postavy v ní zdály nepříjemně otravné. A nejvíc ta hlavní z nich, Dakota B. R. (vzhledem k neuspokojivým tržbám se jejího dalšího výskytu v této roli asi nemusíme bát)… Knihu jsem nečetl, ale zkratkovitost scénáře jaksi těžce visela ve vzduchu, i když jinak, na pohled, to celé nebylo úplně špatné (to ale i otřesná první návštěva Narnie, ne už tak ERAGON). Pěkně byla vyvedená alternativní viktoriánská Anglie, říznutá steampunkem, povedli se i lední medvědi a urodilo několik charismatických výkonů (Craig, Kidmanová, Elliott) a pár dobře zpracovaných nápadů knižní předlohy (hlavně daemoni). Na průměr sráží film hlavně zmíněné na nervy jdoucí dětičky, místy nevyvážené tempo a trapnost některých replik. 60% ()

svobik

Šedesátka jen tak tak. Trailery lákaly na opulentní fantasy, realita je ovšem jiná. Stopáž by potřebovala přidat alespoň 30 minut, ve své podobě je ovšem i tak ubíjející. Zbyde nám pouze koukat se na nesmírně sexy Nicole Kidman a medvěda s hlasem Iana McKellena, který je strašně, ale strašně cool. ()

Scar

Asi každý od toho čakal viac. Veru, počítačové efekty sa vydarili, ale to nenahradí emócie z prežitého zážitku. Mal som pocit zabitého času, viem ale že som neurobil chybu, vždy by ma lákalo vidieť to. Film je rovnaký ako kniha. Niekto sa snažil konkurovať Tolkienovi, nemá však na to. Konkurovať ale nie je pravé slovo, pretože tu ide skôr o protipól. Pullman totiž alegoricky bojuje proti cirkvi a tento boj je až príliš okatý a trápny. Príliš dospelý pre deti a príliš detský pre dospelých. Nikdy nedosiahne kvality svojej konkurencie, i keď porovnanie s Narniou možné je. ()

R´Hell

Výborná oceňovaná kniha, že které vznikl absolutně průměrný film. Všechny Pullmanovy nápady, ta atmosféra, všechno je pryč. Příliš dětské, vizuálně působivé, ale nic víc. Zmizelo napětí a vznikl plytký film, který nestojí na úrovni žádného současného oblíbeného fantasy. Velké zklamání. ()

fojty

Drama a akční film? Ne! Rodinný a fantasy film? Ano! Tato pohádka je ale po zhlédnutí filmu Já a moje příšera naprostým trhákem. Celkové efekty budiž ale trapně předvídatelné konce to neskousnu. Přesto však s jistým napětím budu čekat na pokračování. Třeba se tvůrci zlepší. ()

Guzo

Fantasy filmy mam hodně rád a těch dobrých je opravdu hodně málo. Po Stardustu jsem nedoufal, že by nějaký podobný přišel tak brzo, ale stalo se. Musím se přiznat, že z trilogie jsem nečet ani jednu knížku, takže nemůžu srovnávat a nepřesnosti (pokud nějaké jsou) mi opravdu nevadí.. Ale k filmu: Herecké obsazení mi tu naprosto sedlo, Lyra neni kdovíjak roztomilá holčička, ale to není ani Pippi dlouhá punčocha a nikomu to nevadí ;-), Nicole tu hraje naprosto úžasně a role přísné a zlé.. ehm, ženy.. zvládá na jedničku. Ostatní nenadchnou, neurazí, ale hrají dobře a drží se svého. Co se týče dobrodružství, tak toho si tu užijete víc než dost. Film si na nic nehraje a ocení ho hlavně mladší osazenstvo, pro které je taky točený. Na druhou stranu i v plnoletosti jsem se celou dobu skvěle bavil a žasnul nad efekty, které jsou na hodně vysoké úrovni, takže 5* dávám s poměrně čistým svědomím. ()

horacko

Možno ako malého chlapca by ma ten film uchvátil a ja by som sa hral, že mám svojho démona, ale nie som malý chlapec a nemám žiadneho démona a v podstate ani nemám v zvyku pozerať takéto rozprávky. No nie že by to bolo úplne zlé, to nie, ale počas celého filmu som sa tak strašne nudil, že som mal niekoľkokrát chuť to vypnúť. Nakoniec som to vydržal a vyšplhalo sa to u mňa až na 2*, aj keď by som to skôr pomenoval ako 1 a 1/2*. ()

Dino07

Příjemný fantasy rodinný snímek s hezkou hudbou a vyjímečným námětem podle knihy. Podle mě jeden z průměrných fantasy dnešní doby. Herecké obsazení není nejlepší, to lze lehce přehlédnout, když budeme pozorovat jejich deamony, kteří tomu dodávají ten správný říz. ()

klima777

Nápad dobrý, obsazení dobré, ale když Vám utkví jen oživlé totemy (vážně moc pěkné), medvídek kyrysník (už začíná být zaděláno na průšvih) a hordy skoro-sovětských zloduchů (velký průšvih), něco není v pořádku... ()

MiGi87 odpad!

Trochu se stydím za to, že to hodnotím, přestože jsem asi hodinu před koncem usnul. Každopádně těsně před koncem jsem se opět vzbudil v důsledku rozhořčených komentářů mých bratrů, s ověřeně obdobným vkusem, kteří prohlásili, že zakončení bylo stejně odpadní, jako celý předchozí děj/neděj. Parodie na propracovaný svět jako z pera JRRT nebo některých jiných, ale naprosto bez souvislostí. Všechny informace o zbytku světa v LOTRovi dostáváte opatrně naservírované zahalené v takovém pološeru, na pokraji zapomění, v Kompasu asi jako fakta v novinách. Nemělo to pointu, celé se to točí kolem zlaté hračky, jejíž funkci vám nikdo nevysvětlí (respektive nesmyslně vysvětlí), je to poslepované z nejohranějších klišé z kdečeho, od matrixu po stardust, jenom tak nešikovně, že z nich vznikla superklišé. Obsahuje to tunu pochybných označení (nevím jak to je v originále), jako Norisko nebo Romuni, která jsou až urážlivá pro některé obyvatele řekněme, hm, Norska či Rumunska (těch hlavně). Před čtyřmi lety v Londýně toho byly plné plakátovací plochy na eskalátorech v metru, tehdy jsem si říkal, že se na to někdy mrknu, teď toho lituju, byl to naprosto ztracený večer, měl jsem dát víc prostoru hokeji nebo zkouknout tři díly některé z prvních řad X-Files. Hanba autorům. ()

Ravi

Krásný pohádkový příběh natočený ve stylu bezduchých akčních filmů, výsledek je minimálně rozpačitý. Samoúčelné dialogy a herci. Pro děti sice akční bomba, ale prázdná, jako hlava studenta po zapití zkouškového. Možná by filmu více prospělo rozdělení na dvě až tři části. 40% = 2/5 ()

drackula

Postavy sympatické /najmä Nicol bola skvelá/, vizuál atraktívny avšak príbehovo až moc komplikované a neraz som sa v tom trochu strácal. Mladší divák musel byť značne mimo. Netvrdím, že ma to vôbec nebavilo ale opäť by som si to asi nepozrel. Veľká škoda nevyužitého potenciálu.50 % ()

Gerret

Stejně jako u filmu Eragon mám, po přečtení knihy a znovu zhlédnutí filmu, chuť jednu hvězdičku odebrat. Nechápu, proč tolik důležitých věcí ve filmu vynechali, hlavně mě naštval ten závěr, který byl v knize tak skvělý a dojemný a tady ho klidně vynechali. Dost mě taky zarazilo, proč ve filmu nechali osvobození dětí až na závěr filmu, když to ve knize bylo uprostřed a boj medvědů zase dali před to, když v knize to bylo až potom. Možná to udělali proto, aby na konci měli tu bitvu, ale šlo to určitě vyřešit lépe. Po druhém zhlédnutí se mi to líbilo méně než před tím a to právě proto, že jsem byl ovlivněn knihou, která je mnohem lepší než film. Nezbývá mi než doufat, že časem někdo natočí film lépe a rovnou celou trilogii, protože u tohoto filmu se pokračování už určitě nedočkáme a i kdyby věřím že by to bylo ještě horší než tohle. Ještě musím pochválit skvělý soundtrack, který byl jednou z těch vydařených částí filmu. Proto po prvním dojmu nechánám Hodnocení 75%. ()

mandlova

Jak napsal Cival - Velké, hezké nic. Neurazí, nenadchne...jen ta myšlenka různých podob zvířat jako osobních démonů (daemonů) mne nadchla, protože to byla má dětská utkvělá představa, že to tak doopravdy je. ()

J-o-k-e-r

Vizuálně krásná pohádka se zajímavými postavami, ovšem s příliš velkým důrazem na dětské diváky, a hlavně bez špetky hereckého umu hlavních představitelů. Nejvíc jsem se těšil na D. Craiga, který je na plátně všehovšudy 20min, a N. Kidman mi do záporné role příliš neseděla. Nevím, zda se počítá s pokračováním, ale úvodní díl byl slabší než například opěvovaný Hvězdný prach. ()

Autogram

S našim malým som to pozeral zo začiatku, ale potom bolo neskoro a už musel ísť spať, takže pozeranie skončilo. Jeho zaujali milé prítulné zvieratká, najmä tiger, mňa zase tigrica Nicole Kidman, v tomto filme sa naozaj vydarila a vyzerá mladšie ako kedykoľvek predtým. Za jedno aj druhé aspoň po pol hviezdy, inak príbeh vyzeral nanič. ()

Dreadd

Zlatý kompas je určitě zástupce žánru fantasy a zároveň i dobrodružná literatura. Není však stejně jako filmové zpradování zacílen primárně na děti, přestože paralelní svět, ve kterém se děj odehrává, je velmi pohádkový. Hlavní autorovy myšlenky však směřují úplně jinam. Kniha je silně protináboženská, naráží na opresi vědy ve středověku a církev představuje ne jako organizaci duchovní, ale jako demagogickou a mocenskou. Zatímco filmové zpracování je jen a pouze kouzelné dobrodružství malé holky, s mluvícím ledním medvědem a příběhem, který je utlačován akčními scénami. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách