Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

Jezinka.Jezinka

Pohádka o Matějovi a Majdalence byla ve stejné knížce, jako jedna z mých nejmilovanějších pohádek Zapomenutý čert. Naprostá klasika mého dětství, no tak to natočil Troška, tak to hoďme do toho pekelného kotle a naplivejme na to. Paráda. A teď k pohádce - proč měla princezna na hlavě tu chcíplou černou ovci? Proč tam vůbec bylo tolik divných paruk? To sklepení dobrý, ale neumím si představit, proč tam ten holub lítal, leda by chtěl naplnit to "vyletěla holubička ze skály". Ve snaze natáhnout to na hodinu a půl to bylo už trochu překombinovaný, trochu moc se tam pištělo a princezna (jako by mi ležela v žaludku, že jo? No Majdalenka se mi líbila víc) šilhala po někom, kudy chodila. Nejvíc tomu škodí jméno režiséra, být to podepsaný někdo jiný, věřím tomu, že spousta lidí ukáže ryzí charakter a ohodnotí film lépe. ()

viperblade

Jak je vidět, tak někomu rovnice Troška = odpad! prostě stačí a nemusí se na film ani dívat, protože už dopředu ví, že se mu film nebude líbit. Protože pokud by tohle nebyla pravda, tak by Nejkrásnější hádanka musela mít alespoň 60 %. Tohle je totiž (speciálně od Trošky) dost velké překvapení a určitě jeho nejsnesitelnější film za zhruba 10 let! Kdyby poslední půlhodina neztratila na vtipu a tempu, jdu na maximum, takhle dávám čtyři hodně překvapené a ZASLOUŽENÉ hvězdy. ()

castor

Smažený kapr s výborným bramborovým salátem slehl, chlebíčky jsou taky fuč a já musím zpátky nohama na zem. Už několik dlouhých let tu visí nepříjemné varování pro generace dětí, protože z pořádné české pohádky se stalo velmi nedostatkové zboží. Pořád ještě snesitelný Troška, nicméně nejednoho herce mi bylo líto. ()

D.Moore

Zpočátku Nejkrásnější hádanka vypadala na vcelku snesitelný Troškův počin, jenže ten pohádkový guláš, kterým se postupem času stávala víc a víc, nakonec příliš dobrý nebyl. Děj plete páté přes deváté, vtipy nejsou vtipné, dočkáme se i několika režisérových tradičních ukřičených scén a postav hloupých, až to bolí (tentokrát to místo čertů schytali loupežníci). Nejvíc mi ovšem pil krev způsob, jakým postavy mluvily. Snad v zájmu jakési falešné lidovosti místo "někdy" říkaly "někdá", místo "úplně" zase "ouplně", místo "zase" pak "zasejc"... atd. Pochopil bych, kdyby tak mluvili prostí "poddaní" a odlišovali se tak od těch z královského dvora. Ale proč tak mluvila princezna, král a další? Netuším. Dvě hvězdy nakonec dávám za sympatickou dvojici Jana Dolanského a Veroniky Kubařové a za kostýmy. ()

MM_Ramone

Zdeněk Troška si týmto snímkom u mňa troška vylepšil svoju reputáciu. Natočil pohodovú. príjemnú rozprávku. Vhodne obsadil hlavné i vedľajšie postavy. Najmä sympatický Jan Dolanský v hlavnej mužskej úlohe ma hodne zaujal. Vidím v ňom veľký herecký potenciál. Taktiež Miroslav Táborský ako vodca zbojníckej bandy bol prekvapivo dobrý. Troškove filmy pre dospelých (Kameňáky, Slunce, seno,.., Babovřesky) sú vskutku otrasné nepodarky, ale rozprávky (O princezne Jasnence..., Princezna ze mlejna, Z pekla stěstí) točiť vie. A táto (Nejkrásnější hádanka) sa mu zvlášť podarila. *** ()

freddy

Nemám rád pohádky a mám vůči nim averzi. Na předpremiéru téhle pohádky za účasti tvůrců jsem do kina vyrazil jen proto, že jsem zadarmo vyhrál lístky, jinak bych tuto pohádku ignoroval. Ale byl jsem velmi příjemně překvapený. Žádné nadpřirozeno se nekonalo a pohádka to byla velmi zajímavá. Dokonce tak zajímavá, že jsem od plátna nemohl odtrhnout oči a byl jsem zvědavý, jak to všechno dopadne. Takže můj dojem je více než pozitivní. Ale i přesto dávám tři hvězdičky, protože pokud bych dal lepší hodnocení, tak by to byl výsměch vůči kvalitním filmům, které jsem ohodnotil čtyřmi a pěti hvězdičkami. Takže zůstanu u průměrného hodnocení, ale i tak je to dobré hodnocení a musím říci, že pan Troška příjemně překvapil... ()

Spooner

Tak Troška konečně nechal na pokoji Kameňáky a vrhnul se zpět k pohádkám, které od něj byly aspoň občas koukatelné. A i tentokrát se to dá překvapivě snést bez újmy, i když hotový zázrak to taky není. Troška pořád neumí nějak extra režírovat,příběh je rozkouskovanej pomalu jak nějakej seriál a na můj vkus to bylo až moc dlouhý a ke konci už moc nudný (ne,že by ten zbytek byl zábavnej). Ale Jan Dolanský je pořád sympaťák a dokáže utáhnout snad všechno a kamera je na český poměry taky docela dobrá, akorát při těch šermířskejch soubojích neví co zabírat dřív. A navíc v poslední době u nás zrovna moc pohádek nevzniká, takže musíme být rádi i za tu Trošku do mlýna. ()

MMR

Poprvé, co jsem si něco pustil od znova hned, jak jsem to dokoukal poprvé. Tato pohádka mě velice zaujala a během tří dnů jsem ji shlédl dokonce pětkrát, což se mi nikdy ještě nestalo. Může to vypadat ujetě, ale ta vada řeči princezny se mi líbila, líbil se mi i hlavní hrdina, za co ovšem může jedině Honza Dolanský, protože být tam někdo jiný, tak mě nejspíš natolik nezaujme. Dle mého gusta zde najdeme dosti zábavných scén a hlášek, či grimas. ()

pepo

Troska milo prekvapil. Dalo sa to kukat, nechcel som sa pri tom zabit a Dolansky je sympatak. Ale to je asi tak to najlepsie, co k tomu mozem napisat 5/10 ()

Xmilden

Jan Dolanský se snaží co to jde, ještě tak charismaticky působí Ladislav Potměšil, ale tím výčet plusů asi i končí. Zbytek zajímavých hlasů bohužel obstarávají dabéři. Asi nebylo tolik peněž aby se ve filmu i ukázal třeba takový Ota Jirák, když už půjčil jedné z postav svůj hlas. Děj je natahovaná žvýkačka a po asi 50 minutách začíná připomínat nekonečné kolo. Člověk začíná pomalu přemýšlet jak tohle může dopadnout. Nakonec je hádanka vyřešena, posledních 10 minut se udá vše podstatné co se udát mělo. Všichni jsou š'ťastní. Zazvonil zvonec a pohádky je konec. ()

Phobia

Bukva Zdeněk se polepšil a stvořil pohádku, u které není nutno stahovat zvuk na minimum, přestože hlavní roli frikulína Matěje hraje Jan Dolanský - tedy majitel onoho úděsně protivného puberťáckého hlásku, co prasí, hnusí a kurví jakoukoliv volnou chvilku na Prima Kůůl. "Nejkrásnější hádanka" je sice slepenec všeho možného, logika bulnula šichtu, obsazení je rozděleno mezi ty, co přehrávají a ty, co hrát vůbec neumí, ale budiž, vznikl průměrný příběh pro děti a snesitelný pro dospělé. Třetí hvězdičku přihazuji za hezké exteriéry. Nestydím se za to - když čekáte nejhorší, můžete být výsledkem i příjemně překvapeni... 51% ()

cheyene

Velmi milé překvapení! Zdeněk Troška překvapil a po otřesných pohádkových (a nejen pohádkových) slátaninách typu Z pekla štěstí nám připravil pohodovou pohádku s tradičním námětem od J. Drdy, v níž není nouze o zábavu, napětí, krásné záběry na naši vlast, dobře zvolené exteriéry a výborné herecké obsazení. Jan Dolanský zde má svůj velký koncert a kladu si otázku, proč není více obsazován v pohádkách? Hraje opravdu skvěle, uvěřitelně a navíc je i sympaťák. Veronika Kubářová se role princezny zhostila také velmi dobře a je nutné podotknout, že jí to opravdu moc slušelo. Nemám problém s čtyřhvězdičkovým hodnocením, protože dobrých, ale opravdu dobrých pohádek po roce 1989 nevzniklo mnoho. Nejkrásnější hádanka je jednou z toho mála, které stojí za vidění. Klasický pohádkový nedostatek: Tak jako ve většině pohádek, tak i tu můžeme vidět královské písemnosti ve formě svitku, což je nemožné. V těchto dobách se již neužíval papyrus (krom papežské kanceláře), nýbrž pergamen, který se nestáčí, ale skládá. To je ovšem nepodstatný detail :) ()

juta

Zdeněk Troška natočil další pěknou pohádku, která má příběh, přináší nové věci, je taková pohodová a svěží. ()

Jacinda

Měla jsem velké obavy, protože tuto pohádku točil Troška. Ale hle: Jakmile není Kuklová na obzoru, hned je to lepší. Dolanský byl fakt super :-) a některé scény fakt vtipné. Bohužel se Troška nevyhnul svým typickým Troškovinám. Často blikala v růžku varovná dvojka, to vždy, když tam bylo něco moc ujetého. Navíc po půl hodině jsem myslela, že je konec pohádky a dost mě šokovala stopáž. Mno sice to můžeme rozdělit na sektory: Matěj hádá, Matěj krade, Matěj Hádá, Matěj se snaží ospravedlnit a skoro každý by mohl být krátkou pohádkou, ale ve výsledku lepší průměr :-) ()

Pepinec

Nevím, jak je to s tou nejkrásnější hádankou, ale Verča Kubařová je určitě nejkrásnější princezna, jakou jsem v poslední době viděl. A vůbec celá pohádka je ta z povedenějších za poslední léta. Já, zrovna jako vy, také ani trošku Trošku nemiluju, ale odmítám za pomocí slovníku cizích slov cupovat a kritizovat film pro děti. Na rozdíl od filmu by totiž té kritice děti moc nerozuměli. A já vlastně také ne, asi holt od pohádky nečekám naplnění ideálů teoretických příruček filmového režiséra. A homosexuálové mi rovněž nevadí; nejsem papež. ()

hippyman

takže hádanka: je to prachbídná vykrádačka několika pohádek s neskutečně hloupým scénářem plným logických chyb a pitvořícími se herci. zazní v ní asi dvě až tři úsměvné hlášky krále majsnera. je to velkej pohádkovej průser a nechci to už nikdy v životě vidět... ano, to je Nejkrásnější hádanka. 20% ()

salahadin odpad!

Kdepak nejkrásnější hádanka, spíše nejzapeklitější hádanka, která zní: Jaktože ministerstvo kultury nedalo Troškovi perm ban na natáčení pohádek??? Ten jeho všudypřítomný zubatý úsměv mi leze na nervy a jeho časy odvály s posledním dílem hoštické trilogie. Na pohádky se nehodí (dal světu 2 vcelku dobré) a možná by si měl položit otázku, jestli chce dobré herce mučit svými útrpnými nástroji ve své soukromé ordinaci "Troška bolesti". ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Obraz 8/10/// +výborní herci, skvělé postavy, hezké prostředí a výprava -naivní a hloupoučké, směšné boje/// Nejkrásnější hádanka je svojí inteligencí vhodná především pro děti (nenásilná, hezká, jednoduchá), to ovšem neznamená, že by nebyla kvalitní. Možná právě proto že konkurence na poli pohádek není nikterak vysoká, bych tuto řadil mezi ty nejlepší. Podle mě se hodně povedl výběr herců. Jana Dolanského jsem si vyloženě užíval, stejně tak byl skvělí Ladislav Potměšil, Miroslav Táborský a samozřejmě potěšila Veronika Kubařová. Děj měl hodně zvratů a občas jsem se přistihl jak napjatě sleduji jak se z toho ten klučina dostane. Závěr kdy přijede hlavní hrdina za svojí vyvolenou a jejímu tatínkovy "spadne čelist" mě opravdu dostala. Vydařený závěr./// Celkem 76%/// ()

Allien.9

VYKRADENÍ SAMA SEBE. Nikdy by mě nenapadlo, že se toho dočkám právě u Zdeňka Trošky, ale stalo se... Pohádky jako "Z pekla štěstí" nebo "Princezna ze mlejna" jsou cítit téměř z každého druhého záběru, což může v nejednom vnímavějším divákovi vyvolat otázku, zda nebyla "Nejkrásnější hádanka" pouhou přípravou na třetí výpravu za Honzou a Markytkou. Tento pohádkový mišmaš však nemá s kvalitou výše zmiňovaných filmů vůbec nic společného a jediné, co na něm stojí za zmínku, je Jan Dolanský. Mizerný zážitek z hloupých postav, zbytečně překombinovaného děje a nevtipných sekvencí ještě prohlubuje mizerná práce střihače. Některé scény na sebe vůbec nenavazují, jiné zase působí, jako by byly omylem rozděleny v polovině. Že by se spěchalo, aby bylo vše hotové v daném termínu? Nu, vypadá to tak... ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě