Hvězdná brána: Návrat

Stargate: Continuum

Hviezdna brána: Návrat

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2008, 98 min

Dárek pro fanoušky dorazil. Nadchnul nostalgiky a usmířil všechny, kterým nebyli po chuti Ori a poslední dvě série. O'Neill a překvapivě široká enkláva cameo rolí od Apophise a řadu známých záporáků až po majora Davise, to je přesně ten způsob, jakým by se seriály měly naposledy loučit. Vzpomínat, hláškovat, dojímat i napínat. I kdyby bylo Continuum jen zcela zbytečným příběhem, za všechny vzpomínky to stálo. Jenže ono ničím takovým naštěstí nebylo.(15.4.2011)

Fanouškovství je pěkná věc a naprosto ho chápu, ale devadesátiprocentní hodnocení si tento skrz naskrz průměrný sci-fi film samozřejmě nezaslouží. V průběhu seriálu bylo několik dvojepizod, které by v souboji s tímto rozlučkovým filmem zvítězily na plné čáře. Ba co víc, Continuum opět neobsahuje snad ani jeden originální prvek, který by se již někdy v minulosti v seriálu nevyskytl (stejně na tom byla o chlup horší Archa pravdy). Největší lákadlo (R.D.Anderson) se navíc objeví všehovšudy tak na pět minut. Ačkoli jsem se po dobu sledování obstojně bavil, očekával jsem lepší zakončení a nemůžu se tak zbavit mírného zklamání. 60%(4.7.2008)

• honajz

Continuum, česky trochu podivně Návrat, je druhým filmem přímo na DVD, jenž vychází ze seriálu Hvězdná brána a v němž se vrací O'Neal. FILM Tedy - O'Neal, v podání Richarda Deana Andersona, se filmem v podstatě mihne - na začátku, uprostřed a na konci, a spíše se projeví jako vtipkující figurka, než že by podal nějaký výkon. Opět se nabízí určitá potřeba posoudit film coby samostatnou sci-fi, a jako snímek pro světa Stargate znalé. Dá se říci, že Continuum, což mi přijde jako přesnější název než Návrat, funguje sám o sobě, i když opět znalosti detailů a vazeb ozvláštní příběh o mnohé zákruty. Příběh se totiž odehrává v alternativním čase, takže postavy Teal'c(ho) nebo Valy se objeví ve zcela jiných souvislostech, než je známe z posledních dílů seriálů. Stejně tak postavy Jacksona, Mitchella a Carterové... Na vysvětlenou pro ty, kdo neznají základní zápletku. Ba'al má být konečně zničen. Jenže se mu podařilo proniknout do minulosti a změnit chod času ve svůj prospěch. Následkem toho se tři výše zmínění ocitnou sice na Zemi, ale takové, kde nikdy nezačaly výzkumy s hvězdnými bránami. A jsou "odsouzeni" k odpočinku v tomto paralelním světě, kde by se někteří z nich teoreticky mohli i setkat se sebou samotnými. Ba'al ale samozřejmě nespí, a tak nakonec bude nutné zase Zemi zachránit a tok času vrátit zpět - k nudné popravě Ba'ala... Zkrátka nic, co bychom neznali ze seriálu samotného, včetně různých skoků v čase i chvilek, kdy se hlavní hrdinové vlastně kvůli těmto paradoxům neznají. Když srovnáme oba DVD filmy, u tohoto jsem poněkud rozpačitější. Zatímco Archa pravdy je čistokrevnou scifárnou, u Kontinua se přece jen mísí několik sci-fi podžánrů, z nichž cestování časem má asi největší plochu, avšak nejde o nejzajímavější část příběhu, resp. dalo se z ní vytěžit daleko víc. Navíc plyne až příliš poklidně, takže poslední čtvrthodina pak znamená zmatené tempo k rychlému konci, což je na škodu, protože některé scény a dialogy si divák potom tolik nevychutná. Na každý pád film, jenž měl náklady 7 milionů amerických dolarů, vydělal hned za první dva týdny prodeje DVD 6,3 milionů dolarů (pouze prodej DVD, nikoliv Blu-Ray, chybí i částky za půjčovné), takže MGM se chystá ve Hvězdné bráně pokračovat. DVD České vydání se sice chystá na náš trh až koncem října, přesto se legální DVD s filmem a s českým dabingem i českými titulky dalo koupit na východ od nás už začátkem srpna. Důvodem zdržení není tedy nový dabing, který na rozdíl od Archy pravdy obstarala "původní" skvadra herců a pan režisér a kdy na text dohlížela i skupinka fanoušků seriálu. U nás totiž má být v prodeji jihoevropská mutace s maďarským dabingem i titulky, a není jisté, zda se čeká právě na maďarský dabing, nebo na souhlas MGM k vydání. Disk by každopádně měl obsahovat anglický originál i zmíněný český dabing v DD 5.1 jako ruská mutace, české titulky, obraz ve formátu 1,78:1 anamorfní, slušné kvality, s prokreslenými detaily, a bonusy. Ty načíná audiokomentář výkonného producenta a scenáristy Brada Wrighta a režiséra Martina Woodse, který je podán zábavnější formou, takže se nejen dobře poslouchá, ale také se dozvíme spoustu zajímavostí, jako že Michael Shanks si zahrál cameo v původním filmu Hvězdná brána a v seriálu dokonce tři další role kromě té své, Richard Dean Anderson se nechal přemluvit k návratu do seriálu po více jak dvou sezónách, dozvíme se o několika technických detailech z natáčení, zazní pár vtipů o tom, co se dělo v zákulisí, prováží některé scény se samotným seriálem a postavami. V klasické bonusové nabídce pak jsou tři kousky. Film o filmu má tradiční název The Making of Stargate Continuum (22:35) a jde spíše o rozhovory s režisérem a herci o seriálu a DVD filmech. Další dokument Stargate Goes to the Arctic (21:53) je druhým filmem o filmu, tentokrát z prostředí natáčení v Arktidě, kde nešťastnou náhodou zahynuli dva členové štábu, jimž je film nakonec věnován. A konečně The Layman´s Guide to Time Travel (9:19) je diskuzí o možnostech cestování časem a jaké by to mohlo způsobit problémy, s přihlédnutím k vědeckým faktům.(25.1.2015)

Soundtrack Joel Goldsmith: 1. A Day at SGC [3:39] ,2. The List [1:18] ,3. Murder of Untold Millions [1:44] ,4. The Achilles Commandered [1:20] ,5. The Last of the System Lords [6:27] ,6. For the Good of Others [0:51] ,7. The Sinking of the Achilles [0:42] ,8. Endless Horizions [2:05] ,9. Breaking the Ice [2:10] ,10. New Identities [2:25] ,11. Ba'al Divided [0:52] ,12. Bring a God to Tears [1:18] ,13. Daniel's Book [1:29] ,14. Al'Kesh Invasion [0:52] ,15. Photograph [0:48] ,16. Apophs [3:42] ,17. The Armada [1:22] ,18. Quetesh Takes Over [3:05] ,19. Battle Over the Ocean [2:18] ,20. The Machine [1:50] ,21. Fall of the Heroes [2:33] ,22. End of the Reign [2:23] ,23. The Extraction [2:04] ,24. O'Neill Buys Lunch/End Title [4:46],(27.5.2011)

Čekal jsem víc O'Neilla, čekal jsem nadupanější finále (Ne že závěrečná přestřelka nebyla fajn, ale to mělo být všechno?) a hlavně jsem čekal silnější příběh. Obrovské armády sice ostřelovaly milionová města, ale všechno to na mě působilo tak nějak mimochodem, než abych vážně věřil tomu, že zkáza Země je tady. V ostatních ohledech je to ale stará dobrá brána plná odkazů (zastaví se třeba Nirrti, Yu, Cronos a další), hlášek ( Daniel k ruským stíhačkám: "We're Americans. Please shoot the people chasing us!" :) a překvapivých zvratů, i když bych rozhodně mohl jmenovat dvoudíly ze seriálu, které jsou mnohem lepší. Trochu mě naštvalo i to, že konec tak trochu vyšumí, ale nenápadné naznačení možnosti dalšího filmu potěšilo. P.S. Úvodní záběr je naprosto boží.(2.7.2008)

• - Producent a scenárista všech tří seriálů, Brad Wright, se ve filmu objeví jako pilot F15. (Guilemot)

• - Snímek si vysloužil zápis do „Guinnesovi knihy rekordů“ jako nejseverněji natáčený snímek. (Terva)

• - Film je věnován Pavlu McCannovi a Anthony Huntrodovi, kteří roku 2007 zamřeli při výbuchu na palubě jaderné ponorky Tiriless (S88). (Terva)