Hvězdná brána: Návrat

• slovenský

Hviezdna brána: Návrat

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2008, 98 min

Jako tečka za hvězdnou branou by se mi více líbila archa, ale dobře, continuum je taky pěkný nášup a vlastně jsem rád za cokoliv, kde se točí brána ze sedmi symboly. Tolik očekávaný Jack si nezahrál tak jak jsem čekal, na druhou stranu tu zase máme pěknou flotilu goualdů, že by z toho pamětníkům i slza ukápla. Bohužel návraty v čase, alternativní budoucnost atd, to jsou už řádně provařená témata, nejinak je tomu i zde. Mé očekávání směřovalo k super konci, se kterým jsem doufal že si trochu vyhrají, bohužel zkončil dřív než začal, a tak abych parafrázoval Jacka při obřadu vyjmutí - "a to je vše?" Proto slabší 5, přecejenom je to Stargate :)(21.7.2008)

Odhleďme od několika nelogičností tématiky cestování časem, kdy si člověk, když se trošku zamyslí, ihned může často klást: "ale takhle by to logicky být nemohlo...". Přejděme to, že tématiku cestování časem nemám zrovna nejraději - a že se v seriálu SG-1 několikrát už objevila, takže nejde ani v rámci série o nic originálního... Tenhle film má zcela jiné kvality. Mé srdce notně pookřálo, když jsem viděl celou tu partu zase pohromadě. A nemyslím tu jen starou známou SG jedničku, o O´Neilla, Hammonda a další. Mám na mysli i téměř kompletní partičku mých oblíbených Goa'uldích vládců - vidět opět pohromadě tato charismatická stvoření (Cronose, Apophise, Nirrti, Yu, a další), ačkoli většina z nich zde nedostala větší prostor, u mě vyvolalo příjemné nostalgické pocity. Nic proti novějším úhlavním nepřátelům Oriům - ale Goa'uldi jsou prostě Goa'uldi. Namyšlení, velkopanští, nesnášenliví, jednoduše sví... Potěšil mě i návrat skvělého prezidenta v podání Williama Devana. Co se R.D. Andersona alias O´Neilla týče - mrzí mě, že zde nedostal více prostoru, protože jeho postava si to vskutku zaslouží. Cam je taky fajn, ale kdyby jeho linii v příběhu ztvárnil O´Neill, bylo by to možná lepší... Ač s mírnými obavami, protože jak už jsem předeslal, časové hrátky a s nimi spojité nelogičnosti, usmrcování hrdinů, aby se vrácením do minulosti opět oživili v alternativní časové linii atd. zkrátka nemám v lásce - i přes to všechno je příběh tohoto filmu kvalitní a ve spojení se starými (mladými?) známými herci a prostředím jsem se prostě od začátku až do konce velice bavil. Výprava, kamera a efekty ve srovnání s TV epizodami doznaly také větší monumentálnosti a tak scény v Antarktidě či bojové akce ve vzduchu zde vypadají skutečně velkolepě. Dialogy jsou, jak je u tohoto seriálu standardem, kvalitní a vtipné. Objeví se tu spousta zajímavých nápadů. Příběh není předvídatelný (většinou), uskuteční se zde i nějaké překvapivé dějové zvraty, a hudba? Také výborná. Až mi na konci bylo líto, že tohle je konec. A nebo ne? Třetí SG film na obzoru? Kéž by!(10.7.2008)

A je to tady, konečně se ke mě přikutálel další film ze serie Stargate. O napětí je postaráno výborně, a ani sekundu jsem z filmu nespustil oko. Sice je pravda že akce je poskromnu, ale to mi nijak nevadilo a myslím že cestování v čase bylo velmi zajímavé. Jediné co si nedokáži představit, co dělal MItchel 10 let až do roku 39' a ještě méně si dokáži představit co dělal po roce 39' když zachránil celou Zemi, ale nikdo by mu neuvěřil. Tam kde film začal, tam si prakticky skončil. Jsem zvědav jestli nám americká produkce přichystá další serial či film, těšil bych se jak malej kluk (:(2.7.2008)

Pánové z generálního štábu SG-1 (toho filmového samozřejmě) si řekli, že by se jim hodili penízky do kasičky navíca a tak udělali z jedné malé nedokončené linky seriálu celovečerní biják. Aby navnadili, přitáhli již postaršího O'Neilla a vida! Ono to klaplo. Já osobně byl nadšen z Qetesh, která konečně ukázala jaká mrcha to umí být a prostě jsem fanoušek SG-1 až za hrob, takže není co dodat. Pátou hvězdu ale nedám, protože dějová linka mohla být originálnější. Ono putování v čase je pro SG-1 totiž naprosto běžná věc.. ;-)(5.8.2010)

Pokud bych měl porovnat, co mě zaujalo víc, zda SG-AoT nebo SG-C, tak rozhodně to druhé. Oproti AoT se nejeví jako dva spojené díly a má rozhodně větší náboj. Myslím, že tvůrci měli udělat rozlučkový film z tohoto (pravda, vyřešení Oriů si žádalo své). Nutno říct že hrátky s časem jsou pro filmaře ožehavou záležitostí, co se týče logického průběhu snímku. Navíc postavy mimo SG1 nejsou nějak zvlášť překvapeny záležitostmi, které se kolem nich dějí, což mi přijde jako jediné mínus. Sečteno podtrženo 90% - opět však bohužel mimo objektivitu, jsem skalní příznivec.(11.8.2009)

• - Scéna v podzemním bunkru, kdy prezident USA (William Devane) volá prezidenta Ruska, kopíruje scény z videí mezi misemi v PC strategii "Red Alert 2". Příkladem podobností jsou např. skleněná mapa v pozadí či u ní stojící generál Hammond (Don S. Davis) poměrně podobný generálovi ze zmíněné hry. Vrcholem je pak scéna, v níž prezident USA osloví ruského prezidenta "Hello, Yuri". Yuri byl v "Red Alert 2" "šéf-vědec" Rrské strany, při hře za Rusy pak separatista, který se obrátil proti hráči. (sirien)

• - Snímek vznikal za vydatné podpory amerického letectva (pro natáčení zapůjčili letouny F-15) a námořnictva. (3DD!3)

• - Snímek získal cenu High-Def Disc 2008 v kategorii Best ontheatrical Blu-ray. (Terva)