Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

yeniczek

I WANT YOU! Nevím, jestli to bylo jen momentální pohnutí mysli, nebo něco jiného, ale film na mě zapůsobil velice silně. Nádherné písničky a působivé výjevy. Kdyby se vynechala jedna pasáž, tak bych ten film sjížděl celý bez přestávky a pořád... ()

Ewey

Opravdu smekám před paní režisérkou, že se jí podařilo poskládat příběh z několika písní od Beatles, i když příběh, který příliš nefunguje. Občas jsem se cítila trochu zmatená ze scén, které na sebe moc nenavazovaly, a když se příběh chýlil ke konci, když už jsem doufala, že by se mohl ubírat trochu jiným směrem, záhy sklouzl ke kýčovitému happyendu...Bylo by to za míň, ale já tak miluju Beatles:) ()

hroubek

Tento film není pro každého, a to nemluvím jen o muzikálových číslech, ale i vizuálním stylu.A právě ve vizuálním stylu je největší kouzlo a zároveň největší kámen úrazu.Zbytečně moc vedlejších postav, kteří zastiňují hlavní linii s Judem+Lucy.Ale, jakmile přijde nějaké muzikálové číslo je to většinou radost pohledět i poslechnout.Jim Sturgess je talentovaný a zpívat umí a jeho Strawberry fields forever je úžasná.Kdyby film měl o pár postav a muzikálových čísel méně mohlo to být klidně pět. ()

Napp

Přesný typ filmů, které si mohu pustit za jakékoliv situace a nikdy mě nezklamou. Jsem fanda muzikálů a ten, který se odehrává za dob Beatles mě jednoduše nemohl minout. Po dokoukání jsem měl úžasný pocit, jako málokdy. Dokonalé pěvecké výkony jen zpříjemňovaly atmosféru téhle doby a mně tak představily jeden z mých nejoblíbenějších filmů... ()

zdenny

Na tento muzikál jsem se podíval především díky hudbě Beatles. Třebaže skladby nebyly původní, bylo dosti příjemné si je poslechnout v podání hereckých interpretů. Děj filmu byl o lásce na pozadí období hippies, takže se hudba i děj skvěle doplňovali. A o to jde v muzikálu především. ()

VanTom

Osobitý, originální, ale chvílemi taky pouze divný muzikál Julie Taymor, proplétající jednoduchoučkou milostnou storku s protiválečnými protesty angažovaných bohémských hippies (čímž připomene Formanovy Vlasy). Některá hudební čísla bezpochyby zaujmou imaginací, choreografií nebo netradičními aranžemi Beatlesáckých písní, jenže z vyprávění povětšinou trčí jako osamocené klipy a nikoliv jako jeho přirozená, neoddělitelná součást; takže než postavy konečně odzpívají povinné texty a posunou na ně ohnutý příběh o kousínek dál, může si divák pomalu odskočit uvařit kafe. ()

PollyJean

film i předělávky písniček jsou jako krabička cukrátek - každé je jiné, všechny jsou sladké, některé z nich krásné, některé silné, po některých zas trnou zuby. Nad dějem raději moc nepřemýšlet, spíš se snažit jen plynout a koukat. pořád váhám mezi tři a čtyři, možná to spraví druhý pohled? ()

Elleannie

Nemám slov, přečetla jsem si k tomu jen jeden komentář, který se mi na stránce zobrazil jako první (od kleopatry), a díky němu jsem hned věděla, že si tenhle film prostě musím pustit. Čekala jsem, že to bude bomba, ale že mě to až tak zasáhne, to mě nenapadlo.. Celý film je prostě perfektní, nádherná hudba, skvělí herci, kteří ještě lépe zazpívali, až do konce filmu jsem netušila, jak opravdu skončí a musím říct, že skončil úžasně.. mám ještě pokračovat? Opravdu krásné spojení příběhu s vybranými nezapomenutelnými songy.. ()

Kurikmoon

Či je to po filmárskej stránke dokonalé? Nie. Ale mňa to v tomto prípade moc nezaujíma. Dobre sa to sledovalo a HLAVNE dobre počúvalo. A touto cestou som slová Beatles konečne začal počúvať i ja. Aj preto 5. A to, že tam uvidím Bona som fakt nečakal. Ale toho chlapa asi nejde prepočuť. ()

Autogram

Angažovaní Priatelia v rytme Beatles, a trochu pritiahnutí za Vlasy. Príbeh v dvoch rovinách, protivojnovej a romantickej nepatri k nejako oslnivým, určite neohúri, ale hudba, tá nemá chybu. The Beatles nikdy nezostarnú, nech si tu niektorí jedinci píšu čokoľvek, a niekoľko skladieb bolo v muzikáli prerobených geniálne: Let It Be ako černošský zbor, I Want You v celkom inom význame od strýčka Sama, Strawberry Fields s veľmi angažovaným klipom a All You Need Is Love na záver. Do dvoch hodín sa celá tvorba Beatles nevošla, ale žiadalo sa mi tam ešte Imagine a Yesterday, určite na to boli vhodné momenty. Keď je hudba dobrá, muzikál je vždy dobrý, a tu sa pridáva ešte veľmi nápaditá výtvarná stránka. –––– Jsem homosexuální pacifista s nálezem na plících. – Hlavně, že nemáš ploché nohy. ()

Danikaa

Áno, páčilo sa mi to. K dokonalosti tomu chýbalo viac deja a menej pesničiek. Niektoré tam naozaj nemuseli byť. Záver bola čerešnička na torte aj so slzičkou. ()

Lenulinka

K tomuto fimu bych potřebovala příručku, občas jsem se ztrácela, ale výsledný dojem byl parádní. Úžasné Beatlesácké skladby s božským britským akcentem Jima Sturgesse a andělský hlas Evan Rachel Wood... vůbec to nebylo marné. Soundtrack poslouchám pořád dokola ještě teď. Strawberry fields forever... ()

kisha

očekávaně bez zklamání...Scény, na který sem koukala s otevřenou pusou: narukování Maxe (I want you) a Jude s jahodama (Strawberry Fields Forever). No a pak ještě musim dodat, že celkově ty předělávky Beatles nebyly většinou vůbec špatný. příběh pravda jeden velkej kýč, ale v tomhle případě to vůbec nevadí a naopak to dává vyniknout hudbě a vytvarný stránce filmu...více jak doporučuji, avšak uznávám, že fanoušci Beatles z toho budou nadšeni nesrovnatelně víc než ostatní;) ()

ZkuKol

Film jenž lehce opisuje od Moulin Rouge a Hair, ale většinou je to ku prospěchu věci. Po hodině trochu ztrácí tempo, aby ho v poslední půlhodině opět nalezl. Skvělá vizuální stránka i hudba, na herecké výkony nebylo moc prostoruv a v některých případech je to více než pozitivum (Bono). ()

sedm.1

Obrovské překvapení!Před začátkem filmu jsem moc netušil o co vlastně půjde a byl jsem trochu vykulenej,když jsem zjistil,že zhruba 95% děje bude zhudebněno(to jsem vážně nečekal),když jsem však na onen styl přistoupil,zhlédl jsem jeden z nejkrásnějších a díky božské hudbě Beatles i jeden z nejromantičtějších filmů vůbec.Sice mě trochu rušila asi půlhodinová,snad až halucinogení,pasáž zhruba uprostřed filmu,nicméně celkově jde o originální a neopakovatelný zážitek.Vše je navíc doplněno neokoukanými a talentovanými herci,naprosto úžasnou atmosférou dané doby a parádní vizuální stránka snímku je už jen třešničkou na tomto úžasně chutnajícím dortu.Pro mě se Across the Universe stalo neočekávanou filmovou událostí,která možná je jen pro určitou skupinu diváku,ale já si tuto originální hudební jízdu užil jak malokterý jiný film. ()

fruitbueno

Nechápu, proč mi trvalo tak dlouho odhodlat se k tomuto filmu... Brilantní pěvecké výkony, Jim Sturgess má (jakkoli to zní blbě, ale nemůžu si pomoct) tak oduševnělý výraz, takové charisma, že mu věštím parádní kariéru. Evan Rachel Wood jsem znala jen z pidiroličky v True Blood, takže mě překvapila taky. Parádní hudba, jak jinak, které režisérka zasadila do parádního prostředí. Nic není kýčovité, samoúčelné, nadsazené proprietky dokonale ladily s koncepcí a poselstvím filmu. Paráda, opravdu, jsem nadšená, nadšená, nadšená!!! P. S. Z Let It Be, Strawberry Fields, Because a Hej, Jude jsem měla brutální mrazení kolem páteře. Ten pocit miluju. Dám si ten film znovu. A ne jednou. ()

chmíří

Skvělé! Beatles a muzikál nechápu, že to nenapadlo někoho dřív! Příběh v pohodě i když našlo se pár hluchých (čti nudných) pasáží , naštěstí to vždy zachránila imaginace Julie Taymor (skvělá režie) a hlavně skvělé herecké výkony + paradní zpěv herců (hlavně Jim Sturgess byl úžasný). Sice mě mrzí že většina písniček byla spíš v komornějším provedení a těch fakt nadupaných bylo poskromnu, ale i tak to byl hodně dobrý film...85% ( a sežentě si song Helter Skelter v originále je to ještě větší nášup)! ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky