Asi nejklasičtější katastrofický film, ve kterém se sešla na svou dobu nevídaná plejáda "áčkových" herců. Film je natočen podle skvělého stejnojmenného románu tandemu Scortia/Robinson a popisuje požár v nově otevřeném mrakodrapu, v němž právě probíhá slavnostní otevírací párty. Z hereckých výkonů zaujme především Steve McQueen, který si šéfa hasičů vystřihnul s velkou chutí a také Freda Asteira v malé roli sňatkového podvodníka.(26.3.2003)

Kdo šetří, má stupeň popálenin tři, aneb když se sejde šlendrián a chamtivost, hned je oheň na střeše. Teda ne hned, nejdřív v 83.patře.. Sice nechápu to neustálé machrování hasičů při sjíždění dolů po tyči, místo aby si udělali místnost v patře hned vedle požárních aut, ale musím uznat, že v nekvalitou bičovaném disaster žánru těžko budete hledat něco lepšího a klasičtějšího. Skleněné peklo nezanedbává charaktery, je napumpované adrenalinem a neokázale skládá hold hasičskému cechu (pobavilo trefné srovnání s americkým fotbalem ohledně odlehčení výstroje). Herecké obsazení je samo o sobě výbušnou směsí, akorát mě překvapilo, že ti dva modroocí geroji v hlavní roli sice uměli zkrotit plameny, ale s vlastním egem už to bylo horší (spory o počet replik či umístění v titulcích). Je zajímavé, že podobně to měl kohout McQueen i s Brynnerem v Sedmi statečných, asi nesnášel přítomnost dalšího drůbežího samce na smetišti..(1.6.2016)

Mať podobné personálne a materiálne zabezpečenie filmu v dnešnej dobe, to by bola lahôdka. Ale na svoju dobu vyše tridsať rokov dozadu dokáže veľmi perspektívne konkurovať aj dnešným rivalom na trhu, dokonca vytvára aj mierne monopolné postavenie. Počas náročnej minutáže sa prakticky stále niečo deje, niečo (niekto) padá, niečo sa hasí, zachraňuje. V krajných situáciách nesmú chýbať dramatické výstupy, kedy sa do popredia dostáva pravá stránka ľudského charakteru. To v mnohých podobných filmoch chýba, tu to divák dostane aj s úrokmi. Z čoho mám väčšiu radosť je, že technické kiksy alebo logické prešľapy sú maximálne zminimalizované. To však nie je prípad hereckého faktora, kde okrem McQueena a Newmana im takmer nikto v prejave nestíhal. 90%.(23.12.2007)

Jaká ironie, že zrovna když člověk postaví natolik monumentální dílo jako třeba loď, kterou prý nedokáže potopit ani bůh, či elegantní prosklený mrakodrap takřka dotýkající se nebes, tak se při první příležitosti hned něco doslova posere... Naštěstí zde máme charizmatické duo odvážných hrdinů ve složení Newman-McQueen, kteří se nebojí použít své mužné paže a nasadit životy pro pořádnou porci diváckého napětí. Skleněné peklo je Katastrofický film s velkým "K", na docela uvěřitelné zápletce vystavuje úzkostný, ale neúnavný boj o přežití proti ohni, ze kterého není úniku. Na jednu stranu nejen, že se nevyhýbá, ale vlastně i přímo zakládá klasická katastrofická klišé, ovšem na stranu druhou nepůsobí vůbec násilně a jaksi k tomuto filmu patří. Oceňuji komplexní pojetí, ale možná bych uvítal více technických detailů. PS: Opravdu zvládne helikoptéra unést výtah plný lidí? 8/10(8.11.2008)

Výkladní skříň filmů o lidech konfrontovaných s vlastní smrtelností a zřejmě to nejlepší, co katastrofický cyklus v sedmdesátých letech přinesl. Během čtyřicetiminutové expozice jsou nám představeny téměř všechny důležité postavy (vyjma McQueena, na kterého si jako na hlavní hvězdu večera musíme ještě chvíli počkat), jsou utvořeny páry, které následně mohou být rozdělovány a spojovány i načrtnuty subsvěty (zejména bohatí vs. chudí, později také civilisté a hasiči), jejichž střetávání bude zajišťovat dynamiku filmu. Na projekt vycházející ambiciózně ze dvou knižních předloh a dirigovaný dvojicí vyhraněných osobností (Guillermin režíroval herce a staral se, aby všechno drželo pohromadě, Allen si jako producent ošéfoval akční a trikové scény) je Skleněné peklo uspokojivě konzistentní, byť mu během poslední hodiny trochu dochází kyslík. Scény napínavé bez ohledu na to, nakolik (ne)sympatická postava se nachází v ohrožení, prozrazují hitchcockovskou školu. Stejně tak vedení naši pozornosti k možným zdrojům budoucího neštěstí (příčinu požáru vidíme jako první bez přítomnosti jakékoli postavy). Nenápadně, ale důmyslně film pracuje s barevností jednotlivých scén – od chladně modrých a zelených odstínů se přechází k „hřejivým“ barvám ohně, jež vizuálnímu stránce postupně začne dominovat. Přes rozdrobení děje do mnoha individuálních dramat, ne vždy nejelegantněji integrovaná do jádra vyprávění, neztrácíme ze zřetele, že oheň se šíří po celém mrakodrapu a v ohrožení jsou desítky lidí. Nejbezbrannější jsou v konzervativním duchu katastrofických filmů přirozeně ženy a děti, zatímco mužští hrdinové zosobňují vedle chamtivosti a zbabělosti zejména neohroženost, tvrdou fyzickou práci a hrdinství. Na vině jsou prohnilí jednotlivci, nikoli systém a není problému, který by se nedal vyřešit návrat k tradičním ctnostem, což Američané po destabilizujících 60. letech a aféře Watergate potřebovali slyšet. Princip je jednoduchý, cíl jasný, prostředky okázalé, zábava zaručena. 80% Zajímavé komentáře: tron, choze, genetique, Rex Mundi, Ony, agathon(9.1.2010)

• - Jak to bylo s těmi předlohami a společnostmi: Warneři měli za předlohu "The Tower" od Thomase Sterna, u Foxů si vzali "The Glass Inferno" dua Scortia/Robinson. Záhy se zjistilo, že je zbytečné vyhazovat peníze na dva prakticky identické filmy, takže došlo k nevídanému - byla podepsána spolupráce. Režii převzal John Guillermin a Irwin Allen, který byl režisérem druhého filmu, byl nakonec jmenován režisérem akčních scén. (Robbi)

• - William Holden získal během natáčení vůči Faye Dunawayové silnou averzi. Poté, co ho nechala čekat a dorazila na filmování o 2 hodiny později, jí Holden dokonce vyhrožoval fyzickým násilím. (Mikino00)

• - To, že byl mrakodrap jenom miniatura, poznáte viditelně podle velikosti kapek vody. Jsou neadekvátně větší. (RadimFišer)