Po obrovském úspěchu LETIŠTĚ a DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU na začátku 70. let se s katastrofickými filmy roztrhl pytel a v roce 1974 vznikly hned dva klasické snímky, vynikající SKLENĚNÉ PEKLO a slabší ZEMĚTŘESENÍ, plus LETIŠTĚ 1975. SKLENĚNÉ PEKLO je hollywoodský velkofilm se vším všudy a jeden z nejlepších katastrofických filmů všech dob. Disponuje silným příběhem s dobře napsanými, hvězdně obsazenými a skvěle zahranými postavami, spektakulárními akčními scénami a melodramaticky fatální hudbou. Žádný div, když za kamerou stanuli hned dva specialisté na velkolepé podívané John Guillermin (MOST U REMAGENU, KING KONG, SHEENA) a Irwin Allen (DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU, ROJ, PO DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU) a scénář napsal další veterán katastrofických filmů Stirling Siliphant (DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU, KDYŽ SE ČAS NAPLNIL), Oscarem oceněný za scénář k V ŽÁRU NOCI, který pro scénář vyďobal to nejlepší ze dvou podobně zaměřených románů, "The Tower" a" The Glass Inferno". Jako dítě jsem to přes značnou délku sjížděl stále dokola, dnes je to na mě trochu rozvleklé a statické, holt 70. léta byla ve filmu trochu pomalejší, z toho důvodu pouze 4 hvězdy.(27.7.2006)

Výkladní skříň katastrofického žánru, pečlivě vystavěná v dobách jeho největší slávy. Výborně funguje i dnes a může po právu s opovržením shlížet na všechny ty Asteroidní Kataklyzmatické Armageddony, Zemětřesení 12,6: San Francisco 2017 a další. Narozdíl od těchhle směšných srágor, které jsou vlivem nějaké kolektivní úchylky realizačních týmů s oblibou točené na několik dílů, se na Skleněné Peklo můžete bez ohrožení svých duševních schopností podívat v jednom kuse. Doporučuju ovšem DVD (nebo cokoliv s vyšším rozlišením, co přijde), protože se vám nebude chtít bez pauzy odbíhat na záchod, a od začátku do konce je to štace dlouhá podobně jako z přízemí do 135. patra;) A v televizi je zase těch přerušení reklamami (BTW řvou, ne že ne) zase trochu moc a ruší to dynamiku tohohle skvělého napínáku. Za zmínku stojí i vpravdě luxusní dabing, ale spolehněte se na to, že někoho nenapadne (nebo nebude kvůli problému s právy donucen) udělat nový:P Je to klasika, ale srdce mi trhá jenom tím adrenalinem - dávám proto plně nabitých, poctivých a do detailu promakaných 80%.(15.3.2012)

Nekorunovaný král katastrofických filmů, který má naprosto dokonalé herecké obsazení, v čele s vynikajícími Paulem Newmanem a Stevem McQueenem. Skleněné peklo, ač se odehrává v jednom mrakodrapu, má velice poutavý děj, s až hmatatelným napětím, žhnoucí atmosféru a kvalitní hudební linku od Johna Williamse. Obrovská klasika, v 70. letech nenajdeme moc známějších a lepších snímků. Jasných pět.(1.6.2016)

Pravda je, že katastrofické filmy nemám moc v oblibě. Budovy hoří, loď se potápí, domy padají, povodeň se valí a lidi utíkají - to mě nikdy moc nechytlo. Výjimku tvoří dva filmy, a to "Dobrodružství Poseidonu", které nastartovalo ten velký boom katastrofáků v 70. letech a "Skleněné peklo", které ve svém žánru nemá ani sebemenší konkurenci. Tento film je po celých 160 minut stále zábavný, akční a překvapující, že vám nedá vydechnout. Postav je hodně a každá je po charakterové stránce naprosto odlišná. V popředí stojí architekt Roberts a velitel hasičů O´Halloran, dva neohrožení muži, kterým jsou svěřené životy lidí v hořícím skleněném pekle. Steve McQueen a Paul Newman byli naprosto jedineční. Už jako malej špunt, kdy jsem viděl film prvně, jsem byl naprosto mimo a právě takhle jsem si představoval opravdové hrdinství. Možná po desátém shlédnutí jsem dospěl k tomu, že "Skleněné peklo" má zasloužené místo mezi tou největší a nejuznávanější světovou klasikou a v mé nejoblíbenější třicítce.(17.2.2005)

Galapárty pro prominentní hosty se změní v předem prohraný boj s plameny. Oheň odřízl všechny možné cesty a proměnil slavnostní večer v peklo, díky kterému tu máme jednu z nejlepších ukázek katastrofického žánru. Klasika, která ani po letech zdaleka neztrácí nic ze své působivosti. Oheň se bez klepání šíří a bankovní konta v situaci života a smrti nic neřeší. 85%!!(16.6.2007)

• - Prakticky ihned po vydání zaplatili Warner Brothers 390 000 amerických dolarů za autorská práva k titulu "The Tower" od Thomase Sterna. 8 týdnů poté vysázeli 20th Century Fox o deset tisíc více za druhou knihu "The Glass Inferno" dua Scortia/Robinson. Točit však dva podobné a tolik nákladné filmy, by bylo krátkozraké, proto došlo k události ve světě filmu nepříliš obvyklé, oba giganti se dohodli na spolupráci a výsledek stál opravdu za to. Režii převzal John Guillermin a Irwin Allen, který byl režisérem druhého filmu, byl nakonec jmenován režisérem akčních scén.

(Epistemolog)

• - William Holden získal během natáčení vůči Faye Dunawayové silnou averzi. Poté, co ho nechala čekat a dorazila na filmování o 2 hodiny později, jí Holden dokonce vyhrožoval fyzickým násilím. (Mikino00)

• - Paul Newman prováděl většinu svých kaskadérských kousků sám, včetně šplhání po ohnutém zábradlí. (džanik)