Skleněné peklo se už dnes takřka po více jak třiceti letech zařadilo ke klasice žánru "Katastrofický film" který se především v sedmdesátých letech rozmohl zvláště když nebylo co točit, tedy především v období politické nebo ekonomické krize. Společně s Dobrodružstvím Poseidonu, Zemětřesením nebo s Letištěm a Letištěm 1975 jej řadím ze všech jmenovaných filmů úplně nejvýše a to nejen za ty tři Oscary který tento snímek získal. Vůbec rok 1974 dal v Oscarech nečekanou příležitost hnedle dvěma filmům a vedle již zmíněného Skleněného pekla pak získal dvě ceny i snímek Zemětřesení. Základem úspěchu filmu, bylo v první řadě jeho jedinečné obsazení, především pak ve dvou hlavních úlohách. Architekt Paul Newman a modrooký sympaťák, šéf hasičů starý a zkušený mazák Steve McQueen společně zažívali své nejlepší časy (zvláště pak Steve McQuenn, pro kterého to byla vůbec jedna s posledních rolí), a coby jako známé filmové hvězdy společně patricipovali a prožívali jistou renesanci. Ale i další byli dobří jako např. William Holden, Faye Dunaway nebo původem zpěvák ve filmu sňatkového podvodník Fred Astaire ty všichni byli vynikající a skvěle se navzájem doplňovali. Snímek má neuvěřitelné silnou atmosféru v překonání sama sebe, v nasazování života za ostatní, v přátelství dokud krize i když se ztrátami není společnými silami zažehnána a problémy vyřešeny. Bez možnosti digitálních efektů avšak tehdy s výbornými vizuálními efekty, střihem, kamerou a s všemožnou technikou jsme naprosto vtažení do závažného morálně-technického dilematu při požáru smýšleného nejvyššího mrakodrapu (opravdu důvěryhodné exteriéry i interiéry 30 m. vysokého modelu), světa a nic není opravdu ponecháno náhodě. Opravdu skvělá filmařina a co se týče žánru tak prostě klasika. I ten starý (nevím jestli původní), Československý dabing ve kterém nám ČT film nabídla také ušel. Dočkáme se někdy v budoucnu zdařilého remaku..?(9.6.2007)

"Víte, o čem jsem snil? Abych v tomhle baráku nikdy nemusel hasit." K mrakodrapům mám velkou důvěru. Zejména k těm s ošizenou elektroinstalací. Do těch chodím nejraději na večeři. Samozřejmě do nejvyššího patra. A od jisté doby čekám až to začne pořádně hořet, aby se kluci hasičský zase jednou mohli vytáhnout. Dokázali to kdysi v San Franciscu, takže s moderními technologiemi to dneska bude hračka. Pokud tedy zase někdo něco při stavbě pořádně neošidil. Ale to je možné snad jen v USA, za naše firmy ručím. Ty by nikdy nešetřily kvůli zisku, raději doplatí případnou ztrátu ze svého. U nás tedy můžeme večeřet v klidu až pod nebem a pouštět si k tomu tento hrdinský snímek, který mě osobně asi nikdy neomrzí.(24.10.2018)

Pravda je, že katastrofické filmy nemám moc v oblibě. Budovy hoří, loď se potápí, domy padají, povodeň se valí a lidi utíkají - to mě nikdy moc nechytlo. Výjimku tvoří dva filmy, a to "Dobrodružství Poseidonu", které nastartovalo ten velký boom katastrofáků v 70. letech a "Skleněné peklo", které ve svém žánru nemá ani sebemenší konkurenci. Tento film je po celých 160 minut stále zábavný, akční a překvapující, že vám nedá vydechnout. Postav je hodně a každá je po charakterové stránce naprosto odlišná. V popředí stojí architekt Roberts a velitel hasičů O´Halloran, dva neohrožení muži, kterým jsou svěřené životy lidí v hořícím skleněném pekle. Steve McQueen a Paul Newman byli naprosto jedineční. Už jako malej špunt, kdy jsem viděl film prvně, jsem byl naprosto mimo a právě takhle jsem si představoval opravdové hrdinství. Možná po desátém shlédnutí jsem dospěl k tomu, že "Skleněné peklo" má zasloužené místo mezi tou největší a nejuznávanější světovou klasikou a v mé nejoblíbenější třicítce.(17.2.2005)

Nestárnoucí katastrofická legenda, která ani po tolika letech neztrácí nic na svém gradujícím, úchvatném napětí a na tu dobu obdivuhodných efektech.Trochu předvídatelný závěr přijde kupodivu také vhod. A duo McQueen - Newman válí jako vždy. Tak proč jen 4*? Možná můj vkus stojí za hovno, ale já jsem čekal při tomto tematu více emotivních scén, které zapůsobí na divákovu psychiku, scény, které vyrazí dech a to se v mém případě povedlo jen jednou.80%(13.3.2010)

Jaká ironie, že zrovna když člověk postaví natolik monumentální dílo jako třeba loď, kterou prý nedokáže potopit ani bůh, či elegantní prosklený mrakodrap takřka dotýkající se nebes, tak se při první příležitosti hned něco doslova posere... Naštěstí zde máme charizmatické duo odvážných hrdinů ve složení Newman-McQueen, kteří se nebojí použít své mužné paže a nasadit životy pro pořádnou porci diváckého napětí. Skleněné peklo je Katastrofický film s velkým "K", na docela uvěřitelné zápletce vystavuje úzkostný, ale neúnavný boj o přežití proti ohni, ze kterého není úniku. Na jednu stranu nejen, že se nevyhýbá, ale vlastně i přímo zakládá klasická katastrofická klišé, ovšem na stranu druhou nepůsobí vůbec násilně a jaksi k tomuto filmu patří. Oceňuji komplexní pojetí, ale možná bych uvítal více technických detailů. PS: Opravdu zvládne helikoptéra unést výtah plný lidí? 8/10(8.11.2008)

• - Scénárista Stirling Silliphant použil sedm hlavních postav z každého ze dvou různých románů-předloh a zapracoval je do scénáře, stejně jako dějová vyvrcholení z obou knih: záchranu po laně ze střechy vedlejší budovy z knihy "Věž“ a explozi vodní nádrže z knihy "Skleněné peklo“. (džanik)

• - Velitele hasičů mohl hrát také Ernest Borgnine, který už hrál Dobrodružství Poseidonu (1972). (džanik)

• - Z padesáti sedmi scén, zhotovených pro film, zůstalo po skončení natáčení stát osm. (džanik)