Skleněné peklo

The Towering Inferno

Sklenené peklo

Katastrofický / Thriller / Drama / Akční

USA, 1974, 165 min

Tak to s tým vrtuľníkom a odtrhnutým výťahom bola veľká frajerina. A naozaj napínavá scéna. Tak ako vlastne celý film. Konečne som splatil tento svoj dlh svetovej kinematografii. A pri tej príležitosti som zistil, odkiaľ pochádza väčšina základných schém katastrofických filmov (vrátane sviniara, ktorý za to všetko môže, ale snaží sa uniknúť skaze ako prvý a samozrejme to hnusne schytá). Efekty sú na film, ktorý je taký starý ako ja, prekvapivo dobré. Jedna hviezdička dole za hercov. Je tam síce neskutočná plejáda vtedajších superhviezd, ale každú z nich som už videl hrať podstatne lepšie v nejakom podstatne lepšom filme.(26.8.2008)

NE jen dobri herci delaji dobry film. Tento snimek je toho bohuzel jasnym prikladem. U film toho razeni bych ocekaval trochu vice presvedcivych, resp. realistickych scen. Nektere sceny bohuzel vyznivaji presne naopak a chvilemi pusobi az komicky (vrtulnik snasejici vytah, kolecko s betonem za dvermi nebo finalni scena, kde par zasobniku s vodou uhasi cely vezak - to snad nemohli ani chvilku myslet vazne) a zbytecne snizuji zazitek z filmu. Ten urcite svuj potencial ma a pusobi chvilemi napinave, bohuzel ne tolik, aby cloveka dokazal udrzet pri sve stopazi (a nekterych scenach) po celou dobu v napeti. Pokud by obsahoval vice scen s ohnem (ne jen zabery na horici budovu z venku) podobnych scene s parem, ktery nema kam utect (kde je videt naprosta malickost cloveka a scena pusobi naprosto skvele klaustrobicky) film by byl o poznani lepsi. Efekty me i pres stari filmu vubec neurazeji, naopak si svou verohodnost dokazou udrzet i po tech letech. To bohuzel na TOP film nestaci (Emmerich by mohl vypravet). I presto, ze ve filmu hraje muj oblibenec Steve McQueen, nemohu dat v porovnani s mnohem napinavejsim a dramatictejsim Dobrodruzstvim poseidonu vic nez lepsi 3* Zrhuba po pul hodine musim dat 4 hvezdy, pze film podobneho razeni od te doby nebyl natocen a prece jenom film na sve stari vypada a tvari se pomerne dobre a hlavne v tom hraje Steve McQueen 4* BTW cim dal tim vic se ukazuje, ze 5* stupnova skalau hodnoceni je mala a IMDB ma v tomto hodne navrh...(7.5.2012)

Skleněné peklo je snímkem, pro něhož je 5* prostě málo. Tento snímek si zaslouží nejméně 6*, aby bylo hned jasno, že je to výjimečný film, který ani po letech neztratil nic ze svých kvalit. Od první do poslední minuty je tento počin dokonalý po všech směrech, čas u něj uteče jako voda a když se podíváte, že už jej sledujete dvě hodiny, máte pocit, že to ani není možné. Neustále se tu něco děje, prostředí hořícího mrakodrapu je natolik děsivé a klaustrofobní ve své podstatě, že se můžete vžít do požárem uvězněných lidí. Některé scény jsou svým napětím doslova infarktové, jiné zas naturalisticky drsné a scény, v nichž se bok po boku objevují moji dva velcí oblíbenci a velikáni světové kinematografie, extratřídy mezi herci, Paul Newman a Steve McQueen, je najednou na obrazovce tolik charismatu a testosteronu, že doslova proudí všemi otvory všech reproduktorů domácího kina. Role, které ztvárnili, jim dokonale sedly. Potěší však i ostatní herecké hvězdy v tomto osobnostmi natřískaném snímku. William Holden je tradičně perfektní, Faye Dunaway půvabná, nezklame ani Fred Astaire či Robert Vaughn. Vychválit musím také technické zpracování filmu. Všechny scény působí opravdu velmi autenticky, při sledování jsem se natolik vžil do děje, že jsem sám přemýšlel, co bych dělal na místě různých postav, ba dokonce co bych dělal, kdyby vypukl požár za mým křeslem v obýváku. :) Pakliže tohle nějaký snímek dokáže, tak není pochyb o tom, že se jedná o výjimečnou záležitost, kterou již navíc řádně prověřil "soudce" čas. Na závěr bych ještě chtěl zmínit pár scén, které musí divákovi utkvět v hlavě - propadlé schodiště a prolézání architekta Robertse s dětmi; vyhlídkový výtah; Stevovo "Oh shit" a umísťování náloží k nádržím; závěrečný dialog mezi hlavními hrdiny... mohl bych pokračovat dál a dál, protože dokonalých scén tu byly mraky.(30.12.2014)

Táto katastrofická klasika si vysoké hodnotenie zaslúži. Napätie a panika žmýka diváka od začiatku do konca. Hystéria, odvaha i hrdinskí hasiči sú namixovaní takým spôsobom, že v porovnaní s nie nepodobnou realitou 11.9.2001 je film maximálne uveriteľný. A to o amerických katastrofovkách dá povedať veľmi zriedka. Určite by som nič podobné nechcela zažiť (keď už, tak radšej prežiť).(6.5.2005)

Klasika všech klasik. Po všech stránkách dokonalý katastrofický film, který přes svou délku rozhodně nenudí a je slepen z takového množství kvalitních a napínavých akčních scén, že snad jen Bruce Willis a jeho Smrtonosná past představuje konkurenci. Navíc na řadu tehdejších hereckých hvězd je příjemná podívaná, divák jim v boji proti zdánlivě nepřemožitelnému nepříteli zoufale drží palce a čím víc se zabijácký oheň rozmáhá, tím se intenzita příběhu stupňuje a akční scény jsou čím dál více působivé. Parádní finále pak všemu nasazuje korunu. V rámci žánru už asi Skleněné peklo nikdy překonané nebude.(6.4.2012)

• - Jako základ imaginárního mrakodrapu posloužila budova Hyatt Regency v San Franciscu včetně jejího venkovního výtahu. Horních 15 pater bylo postaveno na ranči Foxů v Malibu. Po skončení natáčení tu část mrakodrapu po dlouhá léta zůstala jako atrakce. (Hans.)

• - Jedno z největších úskalí, na které film narazil, bylo, které z jmen obou hlavních představitelů bude v titulkách uvedeno jako první. Nakonec se herci po dlouhé době dohodli, že zařazení proběhne podle abecedy. (Kaučuk03)

• - Během natáčení došlo na jedné scéně ke skutečnému požáru a Steve McQueen ho pomohl skutečnému hasiči zlikvidovat. Jeden z hasičů, který McQueena nepoznal, herci řekl: "Moje žena tomu neuvěří." McQueen na to odpověděl: "Ani moje.“ (džanik)