VOD (1)

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

Trailer

Gilmour93

Kdo šetří, má stupeň popálenin tři, aneb když se sejde šlendrián a chamtivost, hned je oheň na střeše. Teda ne hned, nejdřív v 83.patře.. Sice nechápu to neustálé machrování hasičů při sjíždění dolů po tyči, místo aby si udělali místnost v patře hned vedle požárních aut, ale musím uznat, že v nekvalitou bičovaném disaster žánru těžko budete hledat něco lepšího a klasičtějšího. Skleněné peklo nezanedbává charaktery, je napumpované adrenalinem a neokázale skládá hold hasičskému cechu (pobavilo trefné srovnání s americkým fotbalem ohledně odlehčení výstroje). Herecké obsazení je samo o sobě výbušnou směsí, akorát mě překvapilo, že ti dva modroocí geroji v hlavní roli sice uměli zkrotit plameny, ale s vlastním egem už to bylo horší (spory o počet replik či umístění v titulcích). Je zajímavé, že podobně to měl kohout McQueen i s Brynnerem v Sedmi statečných, asi nesnášel přítomnost dalšího drůbežího samce na smetišti.. ()

larelay

je velmi tazke hodnotit film, ktory ma uz 40 rokov a akcne a katastroficke filmy to maju este horsie. dramy mozu mat aj 50-60 rokov a pribehu to moze skor pomoct, ako uskodit, avsak tento typ filmov, akym je Sklenene peklo, musi byt niecim vynimocny, aby dokazal zaujat aj po takej dlhej dobe. velkym negativom filmu je dlzka. takmer tri hodiny su naozej prilis. herci nepodavaju ziadne oslnujuce herecke vykony a dialogy, nuz, tie su niekedy takmer az komicke. ale aby som nebola zase iba kriticka, tak efekty na tu dobu fajn, Steve a Paul, tak na tych sa mozem pozerat v comkolvek, to je fakt. a postava Stevea bola naozaj velmi sympaticka. strasne som mu fandila. aby som to teda zhrnula, na sobotne alebo nedelne poobedie celkom fajn, ale jedine v povodnom zneni, inak si to snad ani neviem predstavit. ()

HOCKEYKA

Ukážkový prototyp vysokokvalitného katastrofického veľdiela,ktoré naštastie postráda akékoľvek žánrové prvky sci-fi a iné atribúty súčasných katastrofických filmov.Mám pocit,že s nástupom ultramodernej filmárskej techniky upadol tento žaner do pekelných sfér nepozerateľnej ničoty,ktorá vo svojich útrobách pomaly a s ťažkosťami stravuje filmy ako 2012,Proroctvo,ci trápnu Vojnu svetov..Čo sa týka Skleneného pekla,už ako malý fracek som si uvedomovala,že tento film v sebe nesie určité posolstvo,ktoré nemožno ignorovať.Dnes,samozrejme,viem,že ide o revolučný filmársky počin,ktorý svojho času stál jeho tvorcov obrovský kusisko roboty a finančných prostriedkov.Dnes viem, že zlatá éra filmu,keď žili herci ako Paul Newman,Steve McQueen,či Fred Astaire,herci,ktorí hrali srdcom a boli takí strašne odlisní od tých dnešných...no skrátka, že je to všetko nenávratne preč.Ospravedlňujem sa za sentiment,ale tak to cítim,dokonca aj pri pohľade na horiaci mrakodrap. ()

Wacoslav1

Tak určitě je to klasika, ale za nejlepší katastrofický film všech dob to určitě nepovažuji. Newman a McQueen určitě podali strhující výkony, co mi však vadilo bylo až moc vedlejších postav a přestřelená délka. Jako ne že bych se nudil, ale tak rovný 2 hodiny by bohatě stačili. 165 minut je fakt moc.70% ()

Xmilden

Věřím že film udělal mrakodrapům podobnou "službu" jako svého Čelisti koupání v moři. V 70. letech zkrátka číhalo nebezpečí a následně smrt úplně všude. Na konci Skleněného pekla jen suše zazní, že vše dopadlo dobře, že mrtvých není ani 200. McQueen je prostě drsoň jako prase. Já měl ovšem vždy raději Paula Newmana. 85% ()

• Těsně před začátkem požáru na 81. patře se objevuje muž, který říká staršímu páru, že obchodní kanceláře dosahují pouze do 80. patra a patra 81-120 jsou výhradně rezidenční. Nedlouho poté, co dorazí O'Halloran (Steve McQueen), požádá Jernigana (O.J. Simpson) o seznam obchodních nájemců z pater 81-85, na což Jernigan odpovídá: „Většina se ještě nenastěhovala a ti, kteří ano, tady večer nejsou.“ Jak ale řekl muž dříve, na těchto podlažích se nenacházejí obchodní nájemci, ale jen byty. (vojacekr)
  • Mladého hasiče, který se bál slanit z výtahu, hrál Scott Newman, syn Paula Newmana (Doug Roberts). Jedná se o jejich jedinou spolupráci před kamerou. (MahYa)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

včera

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)