• Morien

(1001) Viděla jsem víc lepších filmů o lidské pýše. Ale pocit zhoubné monumentality z toho divák získá, to zase ano. Já mám u tohohle typu filmů problém s tím, že při takovém množství postav není příliš času ani prostoru pro emocionální investování do osudů a ze všech jsou jenom takové pokusné myšky. Říkám si: "Faye Dunaway neumře, na to je moc slavná, ale tuhle paní neznám, chudák paní, ta někam nejspíš spadne." A takováhle schematizace a objektifikace (pořád nevím, jestli je to opravdové slovo) lidského prožitku mi nedělá dobře. Ten odstup je pro mě ve své podstatě děsivější než všechny plameny a výšky dohromady. Závěrečné zmoudřelé hlášky tří hlavních mužů potom v takovém světle působí směšně a školometsky a míjí se jakýmkoliv účinkem. Kombinaci nejpůsobivější/nejumírněnější/nejpravděpodobnější závěr dějového oblouku u mě vyhrál Fred Astaire - a za povšimnutí stojí to, že svůj "message" předal beze slov a se zvířetem v náručí. Co se týče napínavosti, tak jsem si u filmu pletla šálu a v klíčových situacích mi utekly tři oka, takže čistě z tohoto hlediska by si film zasloužil plný počet bludišťáků. Po zprůměrování mi ale vychází průměr.(25.8.2015)

Kdo šetří, má stupeň popálenin tři, aneb když se sejde šlendrián a chamtivost, hned je oheň na střeše. Teda ne hned, nejdřív v 83.patře.. Sice nechápu to neustálé machrování hasičů při sjíždění dolů po tyči, místo aby si udělali místnost v patře hned vedle požárních aut, ale musím uznat, že v nekvalitou bičovaném disaster žánru těžko budete hledat něco lepšího a klasičtějšího. Skleněné peklo nezanedbává charaktery, je napumpované adrenalinem a neokázale skládá hold hasičskému cechu (pobavilo trefné srovnání s americkým fotbalem ohledně odlehčení výstroje). Herecké obsazení je samo o sobě výbušnou směsí, akorát mě překvapilo, že ti dva modroocí geroji v hlavní roli sice uměli zkrotit plameny, ale s vlastním egem už to bylo horší (spory o počet replik či umístění v titulcích). Je zajímavé, že podobně to měl kohout McQueen i s Brynnerem v Sedmi statečných, asi nesnášel přítomnost dalšího drůbežího samce na smetišti..(1.6.2016)

je velmi tazke hodnotit film, ktory ma uz 40 rokov a akcne a katastroficke filmy to maju este horsie. dramy mozu mat aj 50-60 rokov a pribehu to moze skor pomoct, ako uskodit, avsak tento typ filmov, akym je Sklenene peklo, musi byt niecim vynimocny, aby dokazal zaujat aj po takej dlhej dobe. velkym negativom filmu je dlzka. takmer tri hodiny su naozej prilis. herci nepodavaju ziadne oslnujuce herecke vykony a dialogy, nuz, tie su niekedy takmer az komicke. ale aby som nebola zase iba kriticka, tak efekty na tu dobu fajn, Steve a Paul, tak na tych sa mozem pozerat v comkolvek, to je fakt. a postava Stevea bola naozaj velmi sympaticka. strasne som mu fandila. aby som to teda zhrnula, na sobotne alebo nedelne poobedie celkom fajn, ale jedine v povodnom zneni, inak si to snad ani neviem predstavit.(9.11.2015)

Nevím, jaká je druhá knížka, která byla předlohou pro film. Skleněné peklo však bylo perfektní a jako téměř vždy při předchozím přečtení knihy přichází zklamání. V knize byla hlavní postavou šelma, tedy živel sám. Spousta a spousta stránek s detailním popisem ohně a jak zpracovává tu kterou "potravu". Film bych rozhodně neoznačil jako špatný, ale působil na mne až příliš sedmdesátkově a nezamlouval se mi ani ústup ohně do pozadí; jeho role se omezila na pouhou kulisu. Ano, těžko si představit film s ohněm jako vypravěčem, ale to prostě nic nemění na tom, že kniha byla mnohem mnohem lepší... 60%(18.1.2014)

Co říct k této klasice? Snad jen, že se od románu v mnoha věcech liší. Jak ve stylu a způsobu záchrany, tak ve výšce budovy a počtu pater, jménech hlavních hrdinů, městě, kde se samotná budova nacházela, velmi často i ději a postavách a jejich úmrtích (a to mám na mysli z těch hlavních, kteří většinou v knížce neumřeli). Prostě, když si to přečtete, budete neuvěřitelně překvapeni, jak je to jiné a oproti knížce lacinější a Hollywoodštější. Ale přesto přese všechno je to ten nejlepší katastrofickej film, jakej jsem viděl. Ani předtím ani potom se tomu nic nevyrovnalo. Nejen díky Newmanovi a McQueenovi a všem ostatním hercům, ale i díky skvělému prostředí, trikům, režii a vůbec na co si člověk může vzpomenout. Škoda, že opravdu dobrý film může člověk vidět poprvé jenom jednou. I když je to veskrze hloupá věta, má v sobě spoustu pravdy. Kéž by to fakt šlo víckrát.(4.3.2006)