Reklama

Reklama

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (565)

Boss321 

všechny recenze uživatele

Paul Newman a Steve McQueen - tyhle dvě jména mi stačily k tomu, abych věděl, že Skleněné peklo bude neopakovatelný zážitek. A díky bohu jsem se nemýlil. V žánru katastrofických filmů se Skleněné peklo může zařadit na samý vrchol a dnešní tvůrci podobných snímků mohou jen s pláčem pozorovat, že něco tak úchvatného bylo možné natočit již v 70. letech. Irwin Allen, který spolupracoval i na akčních scénách u neméně slavného Dobrodružství Poseidonu, opět nezklamal a divákům naservírol pořádnou porci napětí. Právě napětí je vůbec doménou, neboť od 45 minuty, kdy se snímek pořádně rozjede, je ho nejen hodně, ale hlavně je stále, takže snímek nedá nachvilku vydechnout. Paul Newman zde odehrává další ze svých životních výkonů a jeho role architekta se v mém osobním žebříčku zařadila po bok Frajera Luka či Eddieho Felsona. Steve McQueen dostal méně prostoru, ale rozhodně v roli hasiče nezklamal (on vlastně nikdy nezklamal :). I ostatní herci jsou famozní a nezbývá než jim poděkovat za jejich výkony. Film, který musíte vidět, ať už jste či nejste příznivci katastrofických filmů, tohle je prostě kult a legenda....... ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Výkladní skříň filmů o lidech konfrontovaných s vlastní smrtelností a zřejmě to nejlepší, co katastrofický cyklus v sedmdesátých letech přinesl. Během čtyřicetiminutové expozice jsou nám představeny téměř všechny důležité postavy (vyjma McQueena, na kterého si jako na hlavní hvězdu večera musíme ještě chvíli počkat), jsou utvořeny páry, které následně mohou být rozdělovány a spojovány i načrtnuty subsvěty (zejména bohatí vs. chudí, později také civilisté a hasiči), jejichž střetávání bude zajišťovat dynamiku filmu. Na projekt vycházející ambiciózně ze dvou knižních předloh a dirigovaný dvojicí vyhraněných osobností (Guillermin režíroval herce a staral se, aby všechno drželo pohromadě, Allen si jako producent ošéfoval akční a trikové scény) je Skleněné peklo uspokojivě konzistentní, byť mu během poslední hodiny trochu dochází kyslík. Scény napínavé bez ohledu na to, nakolik (ne)sympatická postava se nachází v ohrožení, prozrazují hitchcockovskou školu. Stejně tak vedení naši pozornosti k možným zdrojům budoucího neštěstí (příčinu požáru vidíme jako první bez přítomnosti jakékoli postavy). Nenápadně, ale důmyslně film pracuje s barevností jednotlivých scén – od chladně modrých a zelených odstínů se přechází k „hřejivým“ barvám ohně, jež vizuálnímu stránce postupně začne dominovat. Přes rozdrobení děje do mnoha individuálních dramat, ne vždy nejelegantněji integrovaná do jádra vyprávění, neztrácíme ze zřetele, že oheň se šíří po celém mrakodrapu a v ohrožení jsou desítky lidí. Nejbezbrannější jsou v konzervativním duchu katastrofických filmů přirozeně ženy a děti, zatímco mužští hrdinové zosobňují vedle chamtivosti a zbabělosti zejména neohroženost, tvrdou fyzickou práci a hrdinství. Na vině jsou prohnilí jednotlivci, nikoli systém a není problému, který by se nedal vyřešit návrat k tradičním ctnostem, což Američané po destabilizujících 60. letech a aféře Watergate potřebovali slyšet. Princip je jednoduchý, cíl jasný, prostředky okázalé, zábava zaručena. 80% Zajímavé komentáře: tron, choze, genetique, Rex Mundi, Ony, agathon ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Věřím že film udělal mrakodrapům podobnou "službu" jako svého Čelisti koupání v moři. V 70. letech zkrátka číhalo nebezpečí a následně smrt úplně všude. Na konci Skleněného pekla jen suše zazní, že vše dopadlo dobře, že mrtvých není ani 200. McQueen je prostě drsoň jako prase. Já měl ovšem vždy raději Paula Newmana. 85% ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Táto katastrofická klasika si vysoké hodnotenie zaslúži. Napätie a panika žmýka diváka od začiatku do konca. Hystéria, odvaha i hrdinskí hasiči sú namixovaní takým spôsobom, že v porovnaní s nie nepodobnou realitou 11.9.2001 je film maximálne uveriteľný. A to o amerických katastrofovkách dá povedať veľmi zriedka. Určite by som nič podobné nechcela zažiť (keď už, tak radšej prežiť). ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Proč to sakra dělají takhle těžký?“ - „Chcete to lehký?“ - „Mohli by nám navrhnout ochranný oblek jako pro fotbalisty.“ - „Kdo by platil za naši hru?“ Kousavé a trefné shrnutí vztahu společnosti k hasičům. Film sice není jen o nich, ale jejich statečnost a oběti jsou akcentované. S postupující projekcí u mě začaly mizet obavy z brutální stopáže, a kdyby se všechny katastrofické filmy točily takhle, asi bych se jim přestal vyhýbat. Úvodních cca 35 minut se toho sice moc neděje, ale pak začne skutečné skleněné peklo. Cítíte u něj opravdové nebezpečí, kdykoliv může něco bouchnout, zřítit se, hrozí udušení a uhoření. Mrtvých přibývá a napětí graduje. A herci v hlavních rolích jsou výborní, zvlášť McQueenův velitel hasičů. Zub času se tu až tolik neprojevuje (krom zadních projekcí) a užijete si spoustu působivých scén (např. „výbušná“ pasáž byla prostě skvělá, včetně toho skoro až absurdního rychlokurzu detonace). Za mě to budou silné 4*. „Já to nezvládnu. Spadnu. Vím, že spadnu!“ - „Tak půjdeš první. Když spadneš, nevezmeš nás s sebou.“ ()

Galerie (63)

Zajímavosti (44)

  • V čase 1:06:50 vykopává strážný dveře od bytu, kde může být někdo ohrožen. Je ovšem vidět, že si dveře rukou přidržuje a půl vteřiny před kopnutím se pootevřou. (HonzaR.)
  • První film, na jehož výrobě se společně podílela dvě velká studia – Warner Bros. a 20th Century Fox. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno