Dr.film

Tento kousek jsem pustil s očekáváním, co mi předvede můj oblíbenec Ivan Trojan a jakou průměrnou záležitost nám plátna ten Vejdělek zase přinesl. Obě očekávání se vyplnila. Trojan je výtečný a Vejdělek vymačkává z prapodivně stavěné story o nebezpečném idiotovi nemastnou/neslanou šťávu. Vyloženě špatné to není a oproti takovému ROMingu to má i něco do sebe… přesto tento snímek časem nenávratně zmizí z mé paměti. ()

anais

Skvěle natočený český film – tzn., že z něj netrčí sláma amaterismu. Pěkná kamera, kvalitní herecké výkony a vynikající Muhowova hudba, částečně zahraná na skleničky. Vejdělek se opět osvědčil jako režisér, který spíš než kreativní exhibici preferuje pevné uchopení tématu, jakousi řemeslnou poctivost – tak to na mně už od Účastníků zájezdu alespoň působí. Jedinou výtku bych měl k samotnému scénáři, který v podstatě neobsahuje nic víc než prostor pro Trojanovu poblázněnou roli. Od začátku je jasné kam to směřuje – Trojan se chová jako magor a to bude jistě mít nějaké následky - což mi i přes poměrně krátkou stopáž filmu na celý večer ke stoprocentní zábavě nestačilo. I tak ale dost nadprůměrný film, a jsem rád, že se dvojici Hřebejk-Jarchovský narodila konkurenční dvojice Vejdělek-Epstein, kteří se očividně nechtějí pořád dokola plácat v těch samých tématech. ()

honajz

Uplne na hlavu postaveny film. Kamera solidni, je fajn, ze v CR umi kameraman spravne zachazet s kamerou, herecke vykony na takove te ceske klasicke urovni, ani ryba ani rak, ze by Trojan exceloval, to se da rict dost tezko, proste hraje blazna s vetsimi ci mensimi uspechy, hudba vykradena z mnoha jinych soundtracku a dopredu dojimaci, zakladni myslenka o tom, ze normalni lide, kteri se boji, ze je blazen sejme pistoli, jsou divni, zatimco blazen je ok a mel by mezi lidmi pobihat dal. ()

ad-k

Ani dojemný, ani dramatický, ani humorný, natož vyvolávající nějaké emoce. Nic z toho Václav není. Poměrně tuctový, schématický, "televizní" počin se veze na vlně českých filmových klišé a těžko, přetěžko hledat k němu osobní sympatie, často však ani pozitiva. Z ústřední postavy přímo kape zlomyslnost a údajně nepřiměřené reakce na něj (alespoň tak má vše působit) z řad vesnických "omezenců" dají se poměrně dobře akceptovat a chápat. A to především z důvodu, že divák se jednak nedozví Václavovu diagnózu a nemá tím pádem možnost s ním duševně koexistovat a sdílet vnitřní problémy, ale i díky poměrně neschopné Vejdělkově režii, která plachtí až neuvěřitelně po povrchu a prakticky žádná z "Václavových etud" nebudila v mých očích a srdci soucit, jež celé vyznění filmu vyvolávat nepochybně má (a není to tím, že bych holdoval nihilismu a byl za cynika). Opěvované herecké výkony mi dobře zapadaly do nastaveného rámce, nicméně ani českou akademií oceněný (s podivem) Trojanův duševně nemocný poloblázen, ani rovněž Lvem poctěný (s podivem) karikaturní Budař, resp. tradičně smutné oči Vašáryové... nic neuchvátilo (a možná i proto, že všichni 3 zmínění měli již lepší role). Mám obavy, že další počiny páně režiséra, který se prezentuje stylem "divácký úspěch nade vše", budou na okraji mého zájmu. │40% ()

Xeelee

Naprosto souhlasím s tím, co tu napsala kiddo. Vejdělek neumí spojit komiku s dramatem, tak ty záběry střídá a působí to na mě velmi rozpačitým a nevyrovnaným dojmem. Navíc tenhle snímek opravdu nemá s xenofobií co dělat a já naprosto chápal, proč se k Vaškovi lidi chovali tak jak se chovali. Jenom nechápu, proč mu dávali na práci takové věci, kde něco může zkazit nebo rozbít, když je naprosto jasné, že to zkazí nebo rozbije. Dál nechápu, jak mohla matka Vaškovi nechat otcovu pušku na ostřelování vesničanů. A v tomhle kontextu už naprosto nechápu, jak k němu mohla knihovnice cítit nějaké sympatie a scéna, kdy mu ve vaně honí péro, byla tak dokonale zasazená do děje (ještě lépe než jiné Trojanovy party), až jsem myslel, že se koukám na úplně jiný film. Třešničkou na dortu je závěr z vězení, kde bych Vaškovi rozbil hubu i já, a to jsem hodně velkej kliďas. K Trojanovu výkonu můžu napsat jen to, že skvěle zahrál něco, co vůbec zahrát nechtěl. Agresivního prosťáčka, u kterého se člověk děsí co zas provede a v jehož blízkosti má každý strach, aby mu něco neudělal. To se mi jako scénou, kdy před Vaškem ze strachu utíká pošťák a podobnými výjevy, snaží režisér vysvětlit, jak jsou lidé netolerantní? ()

borsalino

Trochu nevím, co si o tomto snímku myslet. Příběh sám příliš strhující není, jde spíše o Václavovu cestu z jednoho maléru do druhého. Na druhé straně stojí Václavova laskavá povaha. Václav však má dost pomíchané priority, takže na něj ani ve čtyřiceti letech není v žádném směru spolehnutí. Stupňování závažnosti malérů jej nakonec dostane až do basy. Přestože nepatřím mezi velké fandy Ivana Trojana, tak musím jeho výkon označit za strhující a profi, takže celkem za tři (kdyby roli Václava režisér Vejdělek svěřil někomu průměrnému nebo někomu typu Slávek Boura, bylo by hodnocení asi mnohem horší...). ()

HellFire

Nelze se divit, že Ivan Trojan neustále vyhrává Českého lva. On totiž Václava nehraje, on Václavem je. A ta hudba! ()

SOLOM.

Docela zajímavý film, ale přece jenom ho provázela pověst mnohem lepší podívané, než se mi nakonec dostalo. Postava Václava skutečně v některých situacích dokázala zapůsobit na emoce diváka, ale přijde mi, že zde nebyl využit veškerý potenciál, který v sobě scénář skrýval. Ivan Trojan nehrál špatně, ale pokud bych měl srovnávat s jeho ostatními filmy, tak tady jel jaksi „napůl plynu“. Nějak jsem tu toho „idiota“ kterého hrál, nevěřil. Ano, zasmál jsem se u některých scén, ale že bych se za břicho popadal – to teda ne. Hlavně začátek filmu byl dobrý, prostředek nic moc (snad si tu „honitbu“ užil) a konec měl mít pořádné vyvrcholení, když už se to snažili zdramatizovat. Soňa Norisová je rozhodně lepší herečka, než její sestra. ()

eraserhead666

Václav možná není idiot, ale je to vůl. Možná je zrcadlem, od nějž se odrážejí charaktery lidí v jeho okolí, ale taky je to poměrně nebezpečný člověk dosud "přežívající" jen kvůli blahosklonné shovívavosti. Mám Trojana rád, ale tady místy fakt dost přehrával. ()

Janek

Já jsem Václavovi zkrátka a dobře neuvěřil. Příběh je to strojený, předvídatelný a ve své podstatě nudný. Jsou nám představovány nejrůznější sympatické eskapády polomentála Václava, nad jejichž obsahy se musíme smát, abychom posléze mohli brečet. Snímek je příliš vlezlý na to, aby nějak skutečně zasáhl. Slzy v očích jsem na konci bohužel neměl, vlastně na mě Václav absolutně nezapůsobil, čili katarze nulová. Václava drží nad vodou soustředěné herecké výkony, "poetická" kamera a snad pár celkem úsměvných okamžiků. V rámci současného českého filmu solidní. Jinak Václavovi osobně moc nefandím. 50% ()

Ilicka

S Václavem mám jeden zásadní problém. Navzdory necelým sto minutám jsem měla pocit, že by mu slušela tak o hodinu kratší stopáž. Vašáryová byla na české poměry výborná, Trojan dobrý, hudba zajímavá... Celý zbytek filmu veskrze průměrný, několik silných, emocemi prostoupených scén předlouhý celek nezachrání. PS: Zařazení do žánru komedie je minimálně scestné. ()

Bauer

Tak jsme si se školou udělali zase výlet do kina a nedopadlo to až tak špatně .V úvodu mého komentáře si dovolím tento film přirovnat k Vesničko má středisková s tím, že Václav na tom není, až tak špatně, jako byl Otík. Na začátku filmu by se někomu mohlo zdát, že se jedná o komedii. Opravdu se tam najdu několik vtipných scén. Občas vtipné dialogy. Ovšem z hruba po půl hodině se to pomalu přesouvá na dobré drama. Jenže ke konci už to bylo k u zoufání nudné. Za to může ale přemrštěná stopáž. Téměř dvě hodiny!!! Flashbacky do Václavova dětství měli sice krásnou hudbu, ale byli opět šíleně nudné! Ivana Trojana považuji za jednoho z nejlepších českých herců a tímto filmem mi to jen potvrdil. Z dalších herců stojí za zmínku snad jen Emília Vášaryová, která podala podle mého názoru dost dobrý výkon. Na to, že české filmy moc nemusím mně tento film ani nepotěšil, ale ani neurazil! ()

duklak2

Když jsem se dozvěděl, že se natočil český film v hlavní roli s Ivanem Trojanem, tak jsem jásal. Herce Trojana obdivuji. Dokáže zahrát všelijaké pronásledovací uchyláky (Samotáři) a i outsidery, což zde 100% dokazuje. Před shlédnutím jsem se rozhodl zjistit, který že to český režisér stvořil tento počin. Po zjištění ve mě hrklo. Pan Vejdělek? To snad ne. Nedávno jsem od něho viděl velmi nepovedený film, který se jmenoval ROMing, kde Bolek Polívka neustále pičoval. Bál jsem se, aby to samé zde nedělal Trojan. Naštěstí zde nepadne ani jedno sprosté slovo. Podle mě si tento film nezaslouží tak vysoké hodnocení. Samozřejmě, že Trojan nemohl vesnického burana zahrát lépe, ale hlavní problém vidím v tom, že celý snímek ze sebe dělá blbce. Střílí z pušky, jezdí na motorce. První půlka filmu je mnohem lepší než ta druhá. Je to tím, že ta první polovina působí jako komedie, kdy vidíme Trojana dělat ztřeštěné věci, i když on sám o tom neví, že dělá něco zvláštního. Druhá půlka se stáčí k psychodramatu. Nepochopil jsem pana režiséra, proč to takhle natočil. Z vedlejších rolí musím vyzdvihnout jednoznačně Budaře a Lábuse, který dokazuje, že když se mu chce, tak dokáže být i dobrým hercem a ne jen s Kaiserem dělat ze sebe šašky před českým národem. Nemohu se zbavit pocitu, že z filmu šlo vymačkat mnohem více. Z Václava mohla být velmi povedená komedie, ale bohužel po shlédnutí u mě převažuje spíše zklamání. Ty tři hvězdy jsou hlavně za Trojana, který hlavní postavu zahrál excelentně a po právu získal Českého lva. Zajímavé komentáře: Cival, Radek99, Bluntman. ()

becki_tu

Na české poměry výjimečný film v mona ohledech, který snese přísnější hodnotící kritéria a který jen potvrzuje to, že se jednou za čas dá mezi nepřehlednou změtí podprůměrných českých filmů najít i filmová perla, která diváka emocionálně strhne takovým způsobem, že se až tají dech. Nutno dodat, že sloní podíl na tom mají hlavně nezapomenutelný výkon Ivana Trojana, který opět potvrzuje oprávněnou příslušnost k české herecké špičce a bezchybný scénář. Pro mě jednoznačný český film roku a tak trochu překvapivý Vejdělkův záblesk geniality. 90% ()

Kimon

Příběh plný bolesti a humoru současně. Film o duševně nemocném jedinci, jednom z nás, kterého společnost včetně těch nejbližších odsouvá na vedlejší kolej jen proto, že je "jiný" než "ostatní". A on prožívá svůj život tak jak dokáže. Vyrovnává se s těžkostmi způsobem, který je sice někdy humorný pro nás - diváky, ale je to humor s příchutí hořkosti. Ne každý z nás dokáže pochopit a akceptovat Václavovy "úlety", což je znát i na diváckém hodnocení tohoto filmu. Jen chápavý a tolerantní člověk tento příběh přijme a šmahem ho neodsoudí. Tento příběh je totiž ze života, ... takového jaký ve skutečnosti je. Herecky a režijně je film zvládnutý výborně. ()

ScarPoul

Z mojej strany veľké prekvapenie. Po nudných účastníkov zájazdu a dementnom roming prišiel Vejdělek konečne z filmom, ktorý má dej a ktorého postavy sú dobre napísané aj zahrané. Václav je síce troška naivný film a niektoré veci sú príliš urýchlené takže nemáte možnosť im uveriť - vzťah václava a soni norisovej, a niektoré až zbytočne preťahované - punkový koncert. Film leží na Trojanových pleciach a on sa v tej zodpovednosti doslova vyžíva. Jeho václav je síce dement, ktorého nikto nemá rád, ale to neznamená, že vám ho nepríde nakoniec ľúto. Ďalej nesmiem zabudnúť na geniálneho Lábusa a skvelú Vášáryovú, ktorých každá jedna scéna je podfarbená skvelým herectvom a dlhoročnými skúsenosťami. Čo by sa ešte patrilo vyzdvihnúť je perfektná hudba, raz hravá a raz depresívna, ktorá niektoré scény robí omnoho silnejšími ako v skutočnosti sú. U mňa václav zabodoval a raz si jeho projekciu z chuťou zopakujem. A koniec je naozaj veľmi silný. ()

Bowser

Velice milé překvapení, Trojan zvládl roli skvěle a je to jeden z mála českých filmů, který mě takto dojal. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017