Oblečen na zabíjení

Každý zlý sen má začátek, tenhle ale nechce skončit. Michael Caine v sugestivním americkém dramatu o psychopatickém vrahovi. Žijící klasik americké kinematografie Brian De Palma během své kariéry natočil řadu filmů, které svým kontroverzním námětem způsobily jistý rozruch, zároveň však vynikaly brilantním a do detailu promyšleným filmovým zpracováním. Nejinak je tomu i v případě snímku Oblečen na zabíjení, v němž De Palma v hitchcockovském stylu rozehrává nervy drásající thriller o tajemném zabijákovi atraktivních žen. O jeho identitě by mohl něco vědět psychiatr Robert Elliott, k němuž v souvislosti s problémy v manželství pravidelně dochází Kate Millerová. Její osud se zase protne s příběhem protřelé Liz, které v té chvíli začne jít doslova o život. (Česká televize)

D.Moore

Teď vážně váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami - proto dám tři a půl, které zaokrouhlím dolů. Oblečen na zabíjení je velice solidní ukázka toho, co De Palma umí. Tak třeba dlouhých kamerových jízd podbarvených nádhernou (tentokrát Donaggiovou) hudbou. Dále kombinování scén, které berou dech (úvodní sprcha, sekvence z galerie) se scénami, které jsou až neskutečně napínavé (ta nejlepší se - jak jinak, že pane režisére - odehrává na nádraží a ve vlaku). Nejslabším článkem celého tohohle eroticko-thrillerového řetězu je zřejmě scénář. Ne, že by byl předvídatelný... Ale není to ani žádný šlágr. Alespoň že se opírá o spolehlivé herce typu Michaela Cainea, který zkrátka nezklame.__P.S. Závěrečných 10 minut si ale filmaři mohli odpustit. ()

pepo

PRE DOMÝŠĽAVÝCH MOŽNO NEPRIAMY SPOILER !!!!! DePalma sa snaží byť o krok pred divákom ale je bohužiaľ 20 rokov za Hitchcockom. Priznaná variácia na istý maestrov film , tak snaživá a dôsledná až si zničí moment prekvapenia ohľadom závečného twistu a navyše sa kvalite originálu nevyrovná. Ale inak veľmi pekná prácička a povinnosť pre každého filmového fanúšika. Len by ma zaujímalo kto na úvod filmu pristrihol 5 minút nemeckého 70´s porna :) ()

Xmilden

Často Cronenbergovsky úchylné, nicméně ve spoustě scén patřičně napínavé. Navíc svou službu poměrně hodně špatnému scénáři dělá nadstandartní kamera. Michael Caine pro mě v 80. a vlastně ani v 70. letech nic neznamenal. Oblíbil jsem si jej jako herce až hlavně v současnosti. Nancy Allen se do toho nebojí šlápnout a film je kromě krve našlapaný i erotikou. Zkrátka takový erotický hororový thriller. De Palma nikdy nebude Scorsese, ale svůj jasně daný rukopis má. 70% ()

lesumir

Anglie Dickinson je luxusní MILF, to pro start. I když De Palma okatě vymačkává z Hitchových děl co to jen dá, mě to stále baví. Variace na Vertigo je lepší než na Psycho. Trocha fetiše neuškodila, naopak. ()

LiVentura

Velmi neobvyklý příběh, zvláštně natočený, velmi profesionálně až umělecky laděný!! Skvělá hudba a psychopatický Caine... :-) ()

nunka

Mám pochopenie pre 80-te roky, Hitchcocka mám tiež rada, aj filmy od De Palmu...Hitchcockovský štýl v tomto filme ma iba málokedy skutočne bavil. Uznávam, že film je odvážny, aj krvavých scén je dosť, avšak všadeprítomná naivita sa nedala prehliadať a akosi ma rušila od začiatku až do konca. ()

JohnnyD

Zopár úžasných scén pozliepaných úplne dementným vykonštruovaným príbehom. Táto štylistická hra na Hitchcocka šmrcnutá s giallom mi nesadla, tak ako mi nesadla ani samotná Hitchova štylistická hra na seba vo Frenzy. 5/10 ()

Disk

Oblečen na zabíjení je filmová pecka, ale z etického hlediska jde o dost problematický snímek plný předsudků o trans* lidech. S tímhle mělo ostatně problém i Hitchcockovo Psycho, které Brian De Palma okázale cituje. Ovšem v napětí byl De Palma ve svě době skutečný mistr a jeho tehdejší filmařina dodnes nevyčpěla. ()

S.Quentin QUALE

Dost dobrej oldschool thriller, kterému toho moc nechybí. Film je plný sexuálního napětí, obsahuje několik výborných hororových scén a je podbarven stylovou orchestrální hudbou, která tomu perfektně sedne. Dá se doporučit. 75% ()

Rominator

Kate Miller (Angie Dickinson) je brutálně zavražděna v hotelovém výtahu. Tělo krátce po činu objeví Liz Blake (Nancy Allen), která na okamžik v odrazu zahlédne vysokou blondýnu v tmavých brýlích s břitvou v ruce... Ve filmu je určitě několik zajímavých scén jako ta úvodní ve sprše, naháněná v muzeu a vražda ve výtahu. Snímek existuje ve verzi R-Rated a Unrated, která ukazuje více detailů ze sprchy a výtahu. ()

pornogrind

Další film z knihy 101 hororů které musíte vidět než zemřete. A já už si pomalu ale jistě začínám myslet, že nejlepší kousky co jsou v knize uvedeny jsem viděl ještě než se mi kniha dostala do rukou. Už moc nevěřím, že v knize narazím na něco o čem bych ještě neslyšel a co by stálo za to ale třeba mě ještě překvapí. Tenhle kousek Briana De Palmy šel ale naprosto mimo mě. Film je zbytečně dlouhej a na konci zbytečně natahovanej. O nějaký překvapivý pointě nemůže být ani řeč. Herectví většiny herců( jsou tu i výjimky ) je komické a stejně tak na mě působily některý scény. Když přivřu obě oči tak tomu ty 3 hvězdy dám ale je to jak se říká "s odřenýma ušima". ()

Omnibus

Eskortka když nahá je, etika jde do háje.“ Luxusní mladá eskortka v erotickém prádélku se okolo psychiatra ovíjí jako břečťan, pohříchu ale až ve finále. Propracujeme se k ní skrz De Palmův namlouvací rituál při půlhodinové hře „Kate marně dohání, hezoun pořád popochází,“ v pavučině chodeb galerie. Ztratíme přitom dámskou rukavičku a při „tom“ i kalhotky a snubní prsten. Získáme pohlavní chorobu zdarma a jako bonus za cizoložení i úpravu fasády a krční tepny břitvou. OKÉNKO ORDINACE: [][] Začínajícím trans vražedkyním radí MUDr. Omnibus: Nadržená vyžilá fuchtle není vhodná oběť, zejména má-li geniálního synáčka s vlastní kamerou a sympatickou kamarádskou štětkou. () Než vyrazíte na lov, nezapomeňte si oholit knír! () Váš makeup by měl ladit s parukou. (Ꞷ) A holky, důležité! Při výběru obětí myslete hlavou a ne penisem! [][] Finální scéna ve sprše potěšila, stejně tak Michael Caine jako psychiatr s erekcí. Zaujal i svérázný detektiv Marino a jeho drsný přístup, kdy ze slušné svědkyně udělá sprostou podezřelou dřív, než by švec řekl šuk. Čtyři hluboké zářezy do giallo masa. ()

dr.horrible

Väčšinu stopáže štvorhviezdičková hitchcockovina s neuveriteľne sexi Nancy Allen, a záverom, jak z Glen or Glenda. De Palmovi sa toto stalo už viackrát (hlavne v posledných rokoch). Milujem niektoré jeho filmy, milujem jeho štýl réžie, ale ten človek nikdy nemal súdnosť. ()

Šakal

Těžce dýchavičný scénárista B. De Palma, v ostrém kontrastu s příjemně osvěžujícím B. De Palmou režisérem a nápaditým kameramanem R. D. Bodem, v osobitém vyznání se Hitchovi. Geniálnímu úvodu s A. Dickinson až do SPOILER osudového definitivního (výtahového) vystavení stopky, se už sice za celou dobu, De Palma, ani nepřiblíží (snad pouze v závěrečné snové sprchové scéně), ale já si i tak, tenhle halucinogenní výlet, do jedné choré mysli, nad očekávání užil. Mozek jsem totiž odložil. Přesněji řečeno jeho rozumovou část. Ta emoční fungovala spolehlivě. [Zábavně zvrácené, provokativně dráždivé a potřebný nadhled nepostrádající dílko. Smysl pro větší dramatičnost a logiku, však bohužel ano]. 78% ()

Anderton

Možno bude pre mnohých Dressed to kill iba plagiátom, avšak ja sa domnievam, že klasické depalmovské prvky tu sú natoľko výrazne prítomné, že onu poctu majstrovi prebijú. Obsesia snímacími aparátmi, rozdvojený obraz a prirodzená sexualita vs patologická (o otázkach ľudskej sexuality tento film je a častokrát to De Palma vtipne glosuje). To najdôležitejšie však nakoniec je fakt, že je to poriadne napínavé od začiatku do konca. Keď sme u tej intertextuality, tak ma ohľadom záveru napadla neskoršia Nočná mora z Elm street. A ešte to skvele funguje aj ako erotický triler :) ()

PetrPan

Palma umí sexuální napětí daleko líp než Hitchcock, kapánek horší už je to s napětím jako takovým a scénář byl taky trochu vachrlatý, na druhou stranu..ach ta hudba...přímo božská. ()

Willy Kufalt

Tak mám za sebou první setkání se slavným režisérem Brianem De Palmou. No byla to jedna primitivní hororová kravina a ještě z větší části nudná. Slavnému Psychu Alfreda Hitchcocka jsem nadělil 3 hvězdičky a ač jde o zdařile natočený film, nemůžu se u něj zbavit jisté pachuti prvoplánového děsení diváka, stejně jako znuděného pocitu z nekonečného rozjezdu. De Palma na Hitchcockův styl přímo navazuje, či dle některých vyjádření přímo vykrádá, nicméně žeby ten brakový příběh o vrahovi v ženských šatech získal v jeho podání nový zajímavý rozměr navíc... no, pro mě bohužel ne. Spíše bych řekl, že tak silná inspirace notoricky známým filmem byla spíše na škodu, protože pointu zde divák poměrně brzy vytuší a nedokáže už ani tolik šokovat. Režisér se až nechutně vyžívá v zabijáckých scénách plných krve a současně nahoty, ale mezi tím si na chvíli u mě napravil renomé, když se mu podařilo vybudovat v druhé polovině působivou atmosféru, včetně zajímavých vizuálních nápadů (zejména s prodělením plátna, kdy v jednu chvíli sledujeme dva děje kolem klíčových osob souběžně). Ovšem i to napravené renomé si znovu stihl skazit lacině psychopatickým zvratem k závěru. No nic, pokud jde o variace na Hitchcockovy slavné motivy, pro mě osobně legendární zůstávají Chabrolovy Kloboučníkovy přeludy (1982). 35% ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis