Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

ohinek

S větším odstupem času hodnotím film rozhodně kladně, zatím vypadá jako plnohodnotný prequel k pánu prstenů. Poprvé po shlédnutí v 3D (první 3D zkušenost) jsem byl dost zklamán kvalitou obrazu a přemírou digitálních triků až mi to mírně připomnělo tragický film 300: bitva u Thermopyl, z velké části to však zavinilo samotné 3D nebo možná i režim 48 fps Já bych ani bych neřekl že by film byl nějak extra natahovaný a plný vaty, vždyť se tam neustále něco dělo, intro, neočekávaný dýchánek, který by jako z oka vypadl pánovi prstenů, scénky s radagastem, scénka z obry, roklinka, přechod přes hory, hádanky ve tmě, bitva se skřety a scéna s orly, to všechno navazovalo víceméně těsně na sebe a až na cca 15 minut stopáže je film podle mého názoru zhruba stejně dlouhý jako by byl nebýt rozdělení na tři díly. vlastně ani nevím které scénky bych vynechal. epizody s radagastem sice byly mimo děj (zatím, počkám si na další díly) a vlastně jediná scéna jako taková co mě nenadchla byla ta s hromovými obry. Co mě ale štvalo extrémně, byly zbytečné digitální triky, ať už šlo o "plyšové" skřety a další monstra, jejich směšného velitele nebo některé lokace jako roklinka atd. Když se konečně dostala kamera do skutečného exteriéru, nebo při natáčení ve dně pytle, je to obrat čtyřikrát čelem vzad a návrat do středozemě se skutečně plnohodnotně dostavuje. ()

johnyoss

No kde začít, jelikož jsem četl knížku tak jsem samozřejmě věděl o celém ději, jen mě zajímalo jak moc bude film ochuzen. Po shlédnutí filmu jsem lehce zklamaný. S očekáváním celého příběhu jsem šel do kina a to co jsem tam dostal, byla pouhá třetina. Je logické že je to komerční tah, ale upřímně čekání na další pokračování podle mě jen diváka odradí. Abych se odebral vůbec k filmu. Příběh je z počátku celkem nudný, pak se pomalu rozjíždí a když je v plném proudu, tak skončí. Upřímně nevím co si o tom myslet. Většina trpaslíků je jen do počtu, protože se vše točí ve směs kolem Thorina, Gandalfa a Bilba. Hodnocení 7/10 ()

h.madlenka

Jo. Jo! To je přesně ono. Žádné zklamání, na které jsem se trošku připravovala předem, se nekonalo. V Hobitovi je všechno, co jsem od něj čekala. Dostatečně se drží knihy. (Upřímně, kdyby se jí držel o něco míň, nevadilo by mi to tak moc... Nadšení z toho, že se tam objevil Elrond a Galadriel by mi to částečně vynahradilo!) Herci jsou skvělí a zčásti se podařilo i něco, s čím jsem měla v knize problém: rozlišit všechny ty trpaslíky, kteří se jmenují skoro stejně a prostě si je nejde zapamatovat. Středozemě je krásná. (Mám podezření, že tak zelená tráva nemůže ani existovat!) Hobit je i přes téměř tři hodiny svižný - nenudila jsem se ani jedinou minutu! ()

Mr.Hackels

Petere Jacksone, cos to udělal?! Jen proto, že máš rozpočet nafouknutý jak zlobří oteklou bradu, nemusíš se absolutně vykálet na příběh! Sakra, vždyť to mohlo být vítězství na celé čáře. Jenže tohle dopadlo přesně naopak :( Když to vezmu postupně. Příběh chybí a to tedy velmi výrazně. Efekty, prostředí a atmosféra je skvělá. Jenže zbytečné pokusy o vtípky, které rozhodně vtipné nebyly, to kazí. Navíc některé záchrany hrdinů na poslední chvíli z bezvýchodné situace, bijí do očí a nudí. Nemohl po mně nikdo chtít abych prožíval bitvu, když jí vyřeší pouhým vstupem a vlnou hněvu Gandalf (který byl o chvilku předtím řadovým bojovníkem s mečem v ruce, stejně tak o chvilku později) nebo později obří orli či co to bylo za ptáčky. Další negativum je ta otřesná parodie na Jabba Hutta, protože to snad bylo cíleně okopírováno. Na závěr jen dodám, že ani překlad do titulků "nezklamal"! Rčení "Z deště pod okap", které z úst vypustí Gandalf, sedlo do prostředí jako prdel na hrnec! 50% PS: Bylo by toho víc, co mě otrávilo, ale z úcty k trilogii Pána prstenů přestávám tímto na Hobita plivat. ()

Grizzlac

Zkrátit o 60 minut, vyhodit skoro celou Roklinku, vystřihnout Radagasta, vyhodit vše, co z příběhem nemá souvislost (Nekromancer, historie národů,...). Jsem obří fanoušek Trilogie, miluju knížku Hobit, ale tohle bylo moc. Hobit má svým krásným a velmi jednoduchým příběhem potenciál jednodílného filmu a ne trilogické megalomanie ve stylu Petera Jacksona. Nechám se překvapit dalšími díly, na které se budu těšit stejně jako na ten první, ale doufám, že už se nebudu během filmu muset dívat na hodinky. 3,5* (scénář), 5* vše ostatní. Po druhé návštěvě kina, tentokrát ve 3D cinema city doplňuji svoje hodnocení. Přidaná hodnota 3D je nulová, skoro mínusová (klasicky tmavé, neplynulé a chaotické). Naopak velmi dobrá kvalita českého dabingu konečně dostala prostor a ultrafanouškové tentokrát nemají co kritizovat (tedy pokud český dabér neotevře "hubu" elfsky) :) ()

montel

Trpasličí království Erebor je napadeno obrovským drakem, který přináší pouze smrt a zkázu. Velká horda trpaslíků tak musí nuceně opustit svůj domov. Hobita Bilba (Martin Freeman) navštíví v jeho domově mocný čaroděj Gandalf (Ian McKellen) společně s dalšími třinácti trpaslíky, kteří Bilba přesvědčí, že právě on je důležitou součástí v jejich výpravě, která má trpaslíkům přinést zpět jejich ztracený domov. Na cestě narazí na spostu překážek, která jim mohou přinést brzkou smrt...Jeden z nejočekávanějších filmů roku mírně zklamal. Výprava, herci i hudba, to vše je výborné. Peter Jackson opravdu ví jak na to. Maličko mě ovšem zklamal rozsáhlý děj a zbytečně moc postav, které ve filmu být nemuseli. 70% ()

gatuso

Film me bavil az od druhe pulky. Do te doby prevazovalo polopaticke a detailni popisovani vsech moznych udalosti a okolnosti, vysvetlovani a ukazovani. Udelal jsem chybu ze jsem sel na dabingovou verzi. Predevsim dabing tlusteho krale skretu byl bidny. Vubec me tam nesedel. Ale to je problem dabingu vubec. V porovnani s Panem prstenu me toto zpracovani prijde nejake vic pohadkovejsi, mene naturalisticke, nikdo pri ceste nezemre, vsichni to zvladaji, neni zadna obet. Cely film jsem cekal kdo z tech trpasliku zemre a ono nic. V koutku duse jsem byl ale rad... :-). Remeslne perfektne odvedene, libil se me odkaz Gandalfa na tezi, ze k vykonani a udrzeni zivota nestaci jedna velka sila ale spousta malych i velkych skutku a zivotu slitych v jeden celek. Fajn film a cas straveny v kine. Naposled jsem byl na 3D. Absolutne bez pridane hodnoty, nebyt par motylku a ptacku tak bych nevedel ze se koukam na 3D. ()

KiJi

VELKÁ EPIKA JE MÍSTY DOSTI PRÁZDNÁ AŽ NUDNÁ. Jackson si asi – a bohužel – vzal k srdci kritiku skalních fanoušků Tolkiena, že v Pánovi Prstenů vynechal mnoho scén. Jenže právě zobrazení jednoho příběhu, držení se jedné dějové linie a jen drobounké odbočky, dělalo z PP přehledný film, který měl tempo, spád a drama. Hobit je klasický dobrodružný příběh, ale Jackson z něho dělá epický velkofilm…To, že snad doslova, písmenko po písmenku, každou scénu, převedl na plátno, by mi nevadilo. Ale že tam dává jiné motivy, které ale působí uměle, bylo podle mě chybou. Kdybych si měl vypůjčit slova od kluků z Katovny, stačí dva díly, a i ty by byly dost dlouhý. Ale nejprve POCHVALA: vynikající herecké výkony (zvláště Freemana), kdy např. dialogy Pytlíka s Gandalfem jsou opravdu hereckým koncertem; srdce plesá při širokoúhlých záběrech nádherné a rozmanité přírody Nového Zélandu, má to vtip, napětí, drama. Vizuální stránka velmi podobná až stejné s PP, která tak s PP vytváří kompaktní dílo; úžasná titulní píseň, která zazní v podání tesknících trpaslíků přímo ve filmu. KRITIKA: Některé scény z PP se opakují, i když z jiného úhlu (retrospektivní pohled na velkou bitvu trpaslíku se skřety, kdy big bossovi také Thorin uťal ruku; na hrdiny nepadá lavina, ale skála, skupinu obklíčí elfové stejně jako rohanská jízda, bitka se skřety a vrky na planině). Stejně jako snaha šokovat diváka v místech, kde to už nemůže fungovat, ha, je tu Saruman, ha je tu Galadriel, blíží se na nás nějaká velká temnota a zlo…takové scény pak působí uměle a prázdně; místy nepřehledné akční scény (zvláště ta první při útoku draka na město Erebor) nebo honička a bitka trpaslíků v podzemí se skřety, zběsilý úprk po mostech. Celkově na můj vkus hrdinové všude možně padají, zachytávají se atd. Viděli jsme to 2D s titulky. Ještě se zajdu podívat na 3D, abych mohl konečně srovnat rozdíl. ()

Aalya

Když přišel Pán Prstenů, bylo vše špatně - nedržel se předlohy. Když je tu Hobit, vše je špatně - lidi můžou přímo citovat oblíbené citace nebo pasáže z knihy, jak jsou přesně promítnuty do filmu, a tak to přece být nemá. Když tu byl Pán Prstenů, lidi řvali, že přeci na prahu tisíciletí si takový film zaslouží mnoho dech beroucích efektů, ne jen jízdy mnoha koní najednou. Je tu Hobit, a lidem najednou vadí počítačové triky. Všem vadí, že to točí a rozděluje na tři díly vlastně jen pro peníze...nu, a co jako? Jaký velkofilm se kdy točil pro něco jiného, než pro zisk? Drazí, já chápu, že každý může mít jiný názor, ale tohle prostě nejsou žádné argumenty.... Přitom je pravda, že film opravdu není úplně dokonalý. Dost míst s pauzami na zasmání vtipných zrovna není. Skřetí král je jedno velké utrpení a opravdu krok vedle. Trpaslíků zatím promluvilo nejvíce šest/sedm (nepočítám-li představení). Zřejmě ostatní dostanou prostor v dalších částech (pokud ne, bude to pro mě zklamání). A opravdu, skutečně film JE dlouhý, a pokud někdo zrovna nečetl knížku a neví tedy o co jde, tak speciálně první hodina pro něj může být lehce nesnesitelná. Já se ale těšil na trpaslíky jako snad na nic jiného, vždy jsem litoval, že jich v příběhu Pánu Prstenů nebylo více, takže jsem byl spokojen celým neočekávaným dýchánkem. Když o tom tak přemýšlím, tak pokud původně při dvou dílech měl ten první prý končit útěkem v sudech, tak teď nevím, zdali bych vůbec chtěl z tohoto prvního dílu něco vystřihávat. Možná tak zkrátit čas kolem Roklinky, urychlit začátek, zkrátit natahované záchrany na poslední chvíli.. ale víc nic. Přijde mi, že snad vše má v příběhu své místo a plně to (snad) doceníme až po shlédnutí závěrečného dílu, kdy vše zapadne do sebe a bude mít (doufejme) svůj účel. Prostě jsem si sedl, přetrpěl reklamy, a pak si 166 minut užíval "návrat" do Středozemě. Andy Serkis exceluje, stejně tak Martin Freeman, jejich vzájemná scéna by nešla do filmu převést lépe. Glorifikace Thorina se nemusí líbit všem, ale chápu že to je samozřejmě špatně, když to tak v podstatě bylo i v knížce :) A 90 letý Christopher Lee mluvící o houbičkách má svoje kouzlo! Teším se na příští díl, těším se na Medděda a na elfí říši. Viděno na 2D premiéře s titulky. 90%. ()

gigs78

Zase další skvělé stvárnění Tolkienova díla. Lidé na to nemohu jít jako na další ze série pána prstenů ale opravdu jako na Hobita, pak by si odpustili ty své věčné "filmové" kritiky... ()

Hanver

Lepsi nez Pan prstenu, daleko lepší vyber herců, panorama a triky jako vždy skvěle. Výpravu neruší tentokrat zádný pritepleny Orlando Bloom a trpaslíci jsou kumpani k pohledání. Thorin je asi 1000x charismatictejsi nez Aragorn. Paráda. ()

Zevluska

Komentář od člověka, který nečetl knížku.- asi naštěstí !!!! (za to se opravdu stydím, a hodlám to napravit). Komentář od člověka, který nevěděl že budou další dva díly- a počítal s tím, že HOBBIT- neočekávaná cesta- bude prostě jeden díl- jako Hobbit kniha. Celý film byl naprosto úžasnou podívanou, ale ten konec... představte si to naše zklamání (většiny lidí v kině, co jsem tak odposlechla), když jde sympatická družina za něčím, k čemu ani nedojdou. Šmaka neukážou, toho velkýho jelimana Bílého skřeta ani nezraní, natož aby ho zabili..... no nevím.. koukat se na film, který je o něčem, k čemu se ani nedostanete (aha pardon, dostali jsme se x kilometrů od hory a k OKU !!!) , mě opravdu,ale opravdu naštvalo. Následně jsem teda doma zjistila, já hlupák a opozdilec, že se chystají dva díly další- což mě samozřejmě rozlítilo ještě víc - čim víc dílů, - TÍM VÍŠ PENÍŠKŮ, MILÁŠKU ! a já byla tu většinu filmu tak nadšená !!!!! A stejně se neubráním,a místo pět musím dát 3...až mě to štve ještě víc než samotný výsledek. ()

miromir

Hobbit splnil me ocekavani, a ty jsem mnel vazne velke. Tesi mne ze Peter vyuzil nadupany rozpocet, a je to fakt znat, efektove orgie od zacatku do konce k tomu pridejme skvelou hudbu a poutavy pribeh a ja to proste ono, miluju lotr a hobbit je kvalitnim nastupcem, tedy prednastupcem delany ve stejnem duchu, a je to in. V originalnim zneni proste 5* ()

x-tony

Jsem docela pobaven jak někteří neustále srovnávají Hobita s Pánem prstenů. Knižní adaptace Hobita i LOTRa se od sebe liší v mnoha směrech a film není pokračováním. Nejmenuje se Pán prstenů: Hobit. K filmu jsem přistupoval jako k celku, který funguje sám o sobě a neberu ho moc jako prequel, ale jako nový příběh, nezávislý na starší trilogii. Dále mám pocit, že film trpí velmi oblíbenou křečí a to přehnaným očekáváním. Neboli, tak dlouho jsem se těšil, až jsem nakonec seděl v kině pln očekávání na kulervoucí akci, která mě zfoukne ze sedačky, dialogy plné metafor a životních mouder a emoce tak silné, že spotřebuji balení kapesníků xxl. Slyším kritiku, že trpaslíci nemají moc prostoru. Kdyby ho měli nadávky by zněly, že trpaslíci si pro sebe ukradli spoustu času. Věřím, že nebýt prstenové trilogie, Hobit se dočká nadšenějšího přijetí. Do kina je nutné jít s čistou hlavou a neočekávat bomba pecku, gigafilm století. Z kina jsem odcházel nadšený a to mi ke štěstí stačí. Samozřejmě, že se mi nelíbilo všechno. Některá akce mi připadala místy jak z nepovedeného King Konga a stopáž byla přece jenom trochu zbytečně dlouhá. Jinak si nemůžu stěžovat. PS: Zajímalo by mě jaké by bylo přijetí vás kritiků, kdyby byla adaptace otrocky věrná knize a byly by z toho nové Letopisy Narnie. ()

Nocturnum

Tak tohle je těžké hodnotit .. Nemůžu to srovnávat s LOTRem, kterému nesahá ani po kolena. Přesto mě to mile překvapilo. Herci a masky se mi líbili, i Thorina jsem snesl. Upravení příběhu mi nevadilo, spíše naopak - většinou si tvůrci nevymýšleli, věci navíc, co v knize nebyly, jsou vypůjčené z dodatků k Návratu krále, a jsem rád že to někoho napadlo. Samozřejmě jsou zjednodušené a některé prvky předimenzované, ale lotr geeka to potěší a tak jsem to ani nebral jako natahování filmu. Ani to schéma - naprosto totožné se Společenstvem - mi tolik nevadilo. Co mě mrzelo, byly digitální efekty. Což o ty kráčející skály - ty působily monumentálně a Jacksonovi bylo odpuštěno. Ale ti skřeti ke konci ... Megalomansky přemrštěné. Tam, kde si společenstvo vystačilo s pár elegantně vyřešenými souboji, temnotou Morie a chorály Shorea, nastavuje Hobit pouze dětské, rádoby strašidelné digitální tlusté potvory plus nesmrtelnost družiny ... Na druhou stranu, celá scenérie okolo Gluma byla perfektní. Celkově tedy dávám slabé 4*, a sice zhruba 70 - 75%. Jako film to je slušné, jenže v procentech bych trilogii LOTRa dal asi 200%, takže ... PS: Ale nedá mi to. V porovnání se Společenstvem ... nemá šanci, to víme všichni, ale když bych to srovnal s kolosálností, osudovostí a takovou zvláštní "reálností" bitevních Dvou věží či Návratu krále - přijde mi to strášně dětské .. Jistě, to byla i kniha, ale u té mi to nevadí, protože si na nic nehrála pomocí tun skřetů :-( ()

tommicek

Na návrat do Středozemě jsem čekal dlouho a musím říci, že se čekání opravdu vyplatilo. Kamera je úžasná, výprava též, o hudbě ani nemluvě. Knihy J.R.R. Tolkiena jsem nečetl, neboť mé zkušenosti (a jistě nejen mé) jsou takové, že převést na plátno knihu tak, aby se líbila čtenářům, je věru pořádný oříšek ... Z jistého úhlu pohledu mne napadá, že Hobit měl být natočen první, protože uvádí diváka do děje (a také asi proto, že v něm některé postavy jsou starší, než v Pánovi Prstenů), ovšem nijak moc to nevadí. Hobit, stejně jako Společenstvo Prstenu, je takový méně akční, což ovšem není vůbec na závadu - lépe se pak bude zvedat laťka. Těším se na pokračování :-) ()

HMTD

Když pominu že je v tom maximálně 30 procent knižní předlohy a ta je ještě do značné míry upravená, protože kniha je původně pro děti. Pokud pominu, že přidaných 70 procent je vlastně poměrně jasná snaha vydělat, ač velmi zábavná. Pokud přidám k dobru že na rozdíl od spousty dělených filmů poslední doby si nepřipadám, že jsem na tu jedničku neměl ani chodit a při dvojce si nebudu připadat, že si na ní žehlí průšvih jedničky. Pak si po sečtení spousty dalších kladů, řeknu:"sakra za tohle bych zaplatil i víc". Skvělá atmosféra, místy hůře zaostřený obraz, ale to mohl být i záměr, dočkal jsem se pár krásných zrůdiček, a můj bratr má zase trpasličí mánii. Jsem zvědaví jak bude odpovídat předloze drak Šmak. ()

Tomulka

Zatím nebudu hodnotit, protože jsem na tom byl v dabingu (což dává filmu horší, mnohem horší rozměr teda aspoň v LOTR to tak bylo) a ve 3D což sice vypadalo efektně, ale něják to nebylo ono neumělo mně to vtáhnout do děje. Martin Freeman je dokonalý Bilbo! To se fakt musí uznat. Na druhou stranu někteří trpaslíci nevypadají vůbec jako trpaslíci! Šmaka si nechali pro další díly a necromanta asi taky. Takže jediný pořádný zloun je bílej skřet, kterej je super, ale má málo prostoru. Nejvíce mi vadili výplňové scény, které byli hrozně roztahané. Plkání a plkání a plkání u stolu na okraji skály u Bilba, zlobří atd. a nejvíce nudné je asi intermeco hněděho čaroděje. To byla fakt hrůza. Vtipné prvky do konceptu filmu vůbec nezapadali. Další po shlédnutí na DVD. Bylo to přesně jak jsem říkal v originále to bylo rozhodně lepší, ale bohůžel to má pořád punc roztahanosti avšak v oblasti fantazy opět skvělý počin. ()

Ajka13

Peter Jackson musí být spokojený za svůj velkolepý comeback, a doufám, že neurazím milovníky Pána prstenů, ale méně je někdy více. A to samé platilo i pro Pána prstenů. Neskutečně zdlouhavý film. 3 hodiny se dají snést, pokud je film od začátku do konce strhující, napínavý a překvapivý. Ale tady děj neustále brzdily retrospektivní scény typu "Podle legendy..." a "Kdysi žil...". Jasně, pro člověka, který předlohu nečetl, to muselo být snáze pochopitelné, ale prosím...je nutný knihu o 200 stránkách dělit do tří tříhodinových filmů??!!! Ten příběh je tak jednoduše krásný, bez velkých bitev a masakrů, ale stejně je tam museli přidat. A navíc jsem měla tu smůlu, že to u nás dávali jen ve 3D (bože, zlaté 2Déčko!). Ale jinak, Martin Freeman byl skvělej. Na Bilba bych si nemohla přát lepšího herce. A soudrack byl také neskutečně krásnej. Za to dávám obrovské plus. Takže, shrnuto, podtrženo, šlo to :) ()

reccal

Ve mně zanechal Hobit velmi příjemné dojmy - opakující se hudba z LotR nevadí (píseň trpaslíků je super!), trpaslíci sice nejsou tak líbiví, jako původní družina, ale mají své kouzlo. Že je Thorin nový Hraničář? A co? Každá doba potřebuje své hrdiny. Freemanovi snadno uvěříte úplně vše, jediné, co mi na filmu nesedí, jsou skřeti - oproti LotR jsou takoví jednotvární, krom hlavního albína žádné rozvinuté charaktery, jen anonymní špinavý dav. Závěrečná část bitvy se skřety (stromy, orli) úžasná. Tři hodiny uplynuly jako voda a netrpělivě čekám na přístí rok.... ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM