Epizody(6)

Šestidílný dokumentární cyklus BBC o historii starověké římské říše. (Bontonfilm)

Luxocculta

Hodně rozpačitý výsledek. Kulisy a výprava jsou na hraný dokument překvapivě velmi slušné, snaha o to přiblížit tuto část historie je sympatická, ale tím výčet toho lepšího ze seriálu končí. Pokud to má být televizní seriál, pak je to zklamání po stránce scénáře, dialogů a hereckých výkonů. Pokud mělo jít o hraný dokument, pak to zcela selhává ve zmateném a nepřehledném řazení i podání událostí, odbytou prací na podstatných detailech (např. práce s mapou je neuvěřitelně ostudná) a zoufale malou informační hodnotou. ()

Zdendin

Tenhle seriál má bezesporu své velké klady, ale bohužel i velké zápory, které dost skřípou. Jako plus beru celé historické pojetí. Takhle podobně by se možná mohl u mladší generace přece jen vzbudit zájem o historii. Krom zábavného a akčního prvku se tak při sledování této podívané i přiučit a oživit si učivo z dějepisu. Zde bohužel nastává i jedno mínus. Filmaři se možná popisem bitev nechali až příliš unést a nerozvedli tak další důležité historické aspekty. Chronologii celkové řady jsem totálně nechopil(protože je nechronologická) a pokud člověku trochu unikají data, tak mu v tom pak tenhle seriál může leda zamotat hlavu. Poslední co mě ze začátku štvalo a později přímo iritovalo, bylo časté ukazování mapy, kde se události odehrávali, avšak bez jakýchkoliv vodítek. K čemu je slepá mapa římské říše, bez mest,bez umístění armád, bez náčrtu pochodu vojsk, nebo bitevních střetů? Přesto však celý cyklus stojí za zhlédnutí. Pokud by se v budoucnu točilo něco podobného a odstranily se předešlé Chyby, tak to má nakročeno rozhodně dobrým směrem… ()

ostravak30

Jako hraná dokumentární freska nejzajímavějších momentů historie Říma to není špatné. Ovšem hned první díl je naprosto příšerný. Vylepší to druhý o Caesarovi a třetí, který byl za mě nejlepší. Jinak by byl asi raději, kdyby to bylo tak na půl. Půlka hraný, půlka klasický dokument. Ale je to zase něco jiného vidět to na přímo. Scénář nebyl ani špatný, ani dobrý, byl prostě dobový a tak jen vadí absence jakékoli hudby. Není to špatné, ale rozdíly mezi kvalitami jednotlivých dílů byly znát. ()

tomalakis

Jedno z nejlepších dokudramat na jaké můžete narazit. Ovšem pořád jen dokudrama, se vším, co k tomu patří. Nicméně mu schází takhle maličko, aby každý díl fungoval jako solidní minifilm. Pokud se v problematice vyznáte, tak tady nic nového samozřejmě neobjevíte, ale přesto má tenhle dokument svoje nezastupitelné místo na slunci a to z jednoho prostého důvodu: VIZUÁL - je to rozhodně nejreprezentativnější a historicky nejvěrnější starověký Řím, jaký můžete na svojí obrazovce vidět. Žádné kožené nesmysly ani běloskvoucí Řím tu neuvidíte, móda se postupně proměňuje (rukávy a kalhoty). Ale hlavně výstroj legionářů tu skutečně reflektuje období, ve kterém se díl odehrává. A dokonce i protivníci Říma dostali stejnou péči a nevypadají všichni jako stejně generičtí barbaři. To klobouk dolu, že si s tímhle při pouhých 6 dílech dali práci... Jo a pozor na verzi České televize. Vystříhali pár scén a chybí i některé popisky... a taky si neplést s tíhmle odpadem od History Channel. ()

kramatos

Akorát mě neskutečně nasejřil díl o vzestupu křesťanství. Kde na konci za doprovodu dojemné hudby udělají z Konstantina v podstatě amorální zrůdu a z přijmutí křesťanství něco zlého. To byl vážně hnus, ale co čekat od BBC... ()

Wez

Viděn první díl-Nero:jediné,co se seriálu dá nechat je psychologie Nera a pak kostými a výprava,jinak spíše mínusy a to hned počínaje podobou-Nero byl zrzavý a nosil plnovous.Dále mi vadilo,že vlastně nebyl zobrazen jeho život,ale dokument začíná až požárem Říma,dále nějaký anglický nápis na zdi,nebo co to bylo-to má být dokument?No celkově mě to moc nezaujalo ()

Dr.dogous

scénař 3 režie 2 herci 2 výprava 3 celkem 10 hodnocení 50% Edward Gibbon, britský historik, popsal již v roce 1775 ve svém díle „Úpadek a pád římské říše“ základní příčiny pádu římského impéria. Co to jen připomíná? 1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací. 2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců. 3. Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče. 4. Literatura a umění se stávají bezduchým. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy. 5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři. 6. Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a tak zvané celebrity. 7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará. 8. Úroveň vzdělání rapidně klesá. 9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše. 10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí. 11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá. 12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně. 13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají. 14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti, zisku, udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil. 15. Staletími předků prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány. 16. Šíří se cynismus. 17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce. 18. Do země přichází velké množství cizinců. 19. Politikové nadbíhají iluzi, která si vynucuje zábavu a státní podpory (chléb a hry) 20. Občané stále na všechno nadávají. ()

JARDAHONDA

Polodokumentární pohled na klíčové momenty, které formovaly osudy římského impéria, ve skvělém zpracování BBC. Římské impérium - jediná starověká světová supervelmoc-existovalo po šest století, během kterých demokracie ustupovala diktátorům, celé národy byly zotročovány, město Řím prošlo celkovou proměnou a impérium přijalo křest´anství. V tomto dokumentárním dramatu se mísí digitální efekty s podmanivým příběhem plným velkých bitev, soupeření, povstání a významných událostí, které formovaly Římské impérium. Film odhaluje nenasytnost, chtíč a ambice mužů, jako byli Cesar, Nero nebo Constantinus. Díky natáčení v překrásných lokalitách a nejmodernějším obrazovým efektům se mu podařilo vytvořit obraz Říma, jaký byl ve skutečnosti : silný, někdy zvrhlý, ale vždy naprosto velkolepý. ()