Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství

• Česko Zázrak ve Svaté Anně (více)
USA / Itálie, 2008, 160 min

Režie:

Spike Lee

Předloha:

James McBride (kniha)

Derek Luke, Michael Ealy, Laz Alonso, Omar Benson Miller, Pierfrancesco Favino, Valentina Cervi, Matteo Sciabordi, D.B. Sweeney, John Turturro (více)

Režisér Spike Lee (nar. 1957) patří k nejvýznamnějším současným černošským tvůrcům a v roce 2008 adaptoval pro film válečný román Jamese McBridea Zázrak v Santa Anně (2002), v němž autor líčí osudy několika příslušníků 92. pěší divize, složené z barevných vojáků (historicky přezdívaných Buffalo Soldiers), při kampani v italském Toskánsku. Čtyři z nich, seržanti Stamps (Derek Luke) a Cummings (Michael Ealy), desátník Negron (Laz Alonso) a prostoduchý vojín Train (Omar Benson Miller), uvíznou v malé vesničce za nepřátelskými liniemi. Tady se dostávají do místních partyzánských sporů, snaží se odrazit útočící Němce a vrátit se zpátky ke svým. (oficiální text distributora)

Radiq

Hej nuda jak pruda. Nechápu to vysokohodnocení. Předně mě tam sralo to okecávání boha a kraviny kolem. V těch černoších jsem měl první polovinu filmu zmatek, že jsem nevěděl, kterej je kterej (kromě čoko obra, kterej ale zase byl krajně nesympatickej a pěkně blbej). A už jenom to, že to nebylo podle skutečné události, se na mým hodnocení podepsalo tučným odpočtem. A co měl být vlastně ten zázrak? ()

tom88

Pekný príbeh odohrávajúci sa za 2. svetovej vojny. Dobre zahraný aj dobre zrežírovaný. Na druhej strane zbytočne zdĺhavý aj ukecaný. Miestami realistický a surový, miestami moc odľahčený až rodinný. Potešili hlavne akčné vojnové pasáže, ktoré boli na veľmi dobrej úrovni a rozhodne treba vychváliť. Herci ako Levitt, Torturro a Leguizamo neboli vôbec využití a objavili sa iba na pár minút. Trocha mi vo filme chýbala nejaká známejšia černošská tvár Hollywoodu. Vcelku som spokojný, ale určite sa dalo pritvrdiť oveľa viac a vytrepať z námetu ešte niečo naviac. Takto sú to iba silné tri hviezdy a film sa tak ľahko vytratí z povedomia. 70% ()

vadic

Bylo jich poskrovnu, ale o to více mě bitevní scény nadchly. A závěrečná přestřelka v úzkých ulicích horského městečka je prostě parádní. Zároveň musím zmínit to, že oproti jiným filmům podobně ukrutné stopáže mi St.Anna přišla časově poloviční a celkově hutnější. K tomu přidat silné mysteriozní téma a je vyhráno. Vůči tomu ale kontrastuje prohra amerických diváků, kteří se obrovským obloukem vyhli kinům. A když už došli, tak to taky nebylo nic slavného. ()

Sonnik

World War II has its heroes and its miracles. Strašně moc jsem na tohle těšil. Jak trailer tak samotný úvod slibuje výbornou věc. Čekal jsem něco trošku jiného ale zklamaný nijak moc nejsem. Hlavně nečekejte válečný film plný bitev, o to tu nejde Spike chtěl natočit mnohovrstevný opus jenomže všechny ty fragmenty mu nějak nefungujou. "Rasistická" americká armáda, křesťanství, nacisti i ony zázraky. Spike hlavně konstatuje a nekritizuje (i nacistický velitel má rád básničky). Škoda, že se víc nevěnoval dvěma nejzajímavějším postavám, a to malému Angelovi a pratyzánovi Peppimu. Tohle a trochu víc akce a byl by plný počet. "I know who the sleeping man is" ()

neoBlast

Spike Lee patří mezi mé nejoblíbenější režiséry a předcházejícím Spojencem dokázal, že i snažší žánrovky mu chutnají. Proto jsem očekával trochu přímočařejší WWII drama. Největší překážkou se mu stal ale scénář Jamese McBridea (zároveň autor knižní předlohy), ten dokázal vymyslet tak moc nesmyslné dialogy plné výkřiků do tmy a opravdu divné wtf momenty (postava Leguizama). Krásné italské městečko je zaplněno spoustou figur, ale ani ke konci jsem se nedokázal sblížit s jedinou. Kombinace jakéhosi nadpřirozena s naturalistickým pojetím války mi obzvláště nesedla - i když si dokážu představit, že právě válečná pohádka může fungovat. Pochválit můžu snad jenom (jako vždy u Leeho) famózní vizuální kabátek a velmi slušnou výpravu. Pro takto zkušeného režiséra určitě krok stranou, který snad brzy napraví. 60 % ()

Cocacolix

Špatná práce. Dlouhý a špatně udělaný. V 21. století by člověk čekal, že už se nebudou požívat laciné triky a do očí bijící blbosti jako střílení od boku apod. Akční scény byly jedny z nejhorších, co jsem kdy viděl. V některých místech ani nedávaly smysl a i laikovi se lehce řekne - WTF?! Vyzbrojte pár děti praky a tito "vojáci" nemají šanci... Příběh ucházel, ale to zpracování ho dokonale pohřbilo. ()

marvan

Formální mišmaš, kde soudržnost celku režisér obětuje pointě jednotlivých záběrů: surrealistické kompozice střídají civilně věcné, bez ladu a skladu, jakoby se Lee nebyl schopný rozhodnout, jestli bude točit melodrama, válečný film nebo bůhví co vlastně. ()

Endyis

Velice netradiční válečný film a to je pro mě zásadní kritérium válečnzých filmů. Standartních válečných je celá řada a ač se to nezdá, jsou kolikrát daleko více na uzdě objektivity (časté vykreslování např. amerických vojáků coby příkladných rychlých šípu, zatím co něměčtí jsou vražídící bratrstvo kočičí pracky). Nic není černobílé a toto dokazuje i tento film, který je možná malinko více černý, ovšem vymyšlená dějová linka, sympatická režie, atmosféra a hudba, absence nudných momentů. Nu co chcete víc !!! 90% ()

NoFiction

Od popravy u kostela se film dostal do plných obrátek, škoda že tohle tempo neběželo celý film, určitě bych to více ocenil. ()

Georgex

Válečný film bez války? Ano i to je možné, jelikož i takto se dá v nadsázce nazvat toto pozoruhodné dílo, zabývající se na první pohled tisíckrát omletým tématem, ale trochu v jiné barvě než jsme všichni zvyklí. Začátek filmu nás, po seznámení s hlavním hrdinou, vtahne do válečného děje na plné obrátky, ale to je na dlouhou dobu jediná akce v tomto snímku. Poté se již k více válečným operacím nedostaneme a válka se stává vedlejší dějovou linií. Pokud tedy čekáte další surový film z bojišť druhé světové války, tak při tomto filmu se rozhodně neuspokojíte, i když dvě scény nám nabídnou i takový pohled. Pokud se ale zaměříme na dramatickou část filmu dostaneme zajimavý děj o čtyřech černých vojácích daleko za nepřátelskými liniemi, jelikož jeden z nich zachrání italského chlapce, který se na tohoto vojáka upne. Zajimavé je sledovat konfrontace černých vojáků s italským obyvatelstvem. Diskriminace, rasismus a podceňování je cítit z každého bílého nadřízeného, ale není to pouze rasová diskriminace, s kterou tito vojáci válčí. Poměrně zajimavý a dobře vymyšlený příběh ale kazí jeho přílišná délka, kdy se nás tvůrci snažili co nejvíce sblížit s jednotlivými postavami a tím nám poskytli sice podrobný pohled do "zákulisí", ale divák se při tom začne v mnoha případech nudit. Jako velké plus filmu bych vystihnul mnohojazyčnost, kde každý národ mluví svým jazykem. Film má sloužit jako pocta padlým černým vojákům, což ovšem neznamená, že je určen hlavně pro černé obyvatelstvo. Celkově se tedy jedná o rozporuplný válečný film bez války, ale s dobrou dramatickou zápletkou. Moje hodnocení 60% ()

Lottr

Tak tohle byl sakra dobrej film. Spike lee se drží svých tradičních témat, jako jsou rasismus, sociální rozdíly a život na pokraji společnosti. A vše okořenil výborným propracováním postav, sílou v komorních scénách, stejně jako v těch akčních. Tentokrát však příběh zasadil do okupované Itálie během druhé světové války, a vytvořil tak velice silné, dojemné a pro mě asi nezapomenutelné válečné drama s několika velmi drsnými scénami. Začátek se může zdát poněkud zdlouhavý, ale na to, co se odehrává ve druhé půlce se rozhodně vyplatí počkat. ()

ZkuKol

Strhující mnohovrstevnatý příběh z 2. světové války. Skvěle natočený i zahraný. Bohužel jeho mnohovrstevnatost je největší slabinou, ve filmu se toho uděje tolik, je ukázáno tolik morálních ponaučení, humanity a patosu, proběhne několik zrad, prozření a důkazů cti, že vlastně nic nefunguje na 100%. Jako by Spike Lee nevěděl, kam ve scénáři dřív skočit, čemu dát víc prostoru, na co klást větší důraz a navíc všude vkládá svou oblíbenou agitku, která bohužel některé okamžiky i kazí. Přesto přeze všechno se jedná o výjimečný válečný snímek, který osloví, chytne za srdce a překvapí svým příběhem...80% ()

Soweek

Válečný film jehož ústředním motivem rozhodně není válka. Spike Lee to vzal trochu z jiného úhlu a tak se nám tu nabízí nevšedný příběh z italského prostředí roku 1944. Uplně nadbytečná je část filmu odehrávající se roku 1983, myslím, že bez ní by film dosahoval jistě větších kvalit. Vcelku neznámá herecká jména jistě potěší svými výkony a sem tam i nějakým vtípkem. Celkově tedy velmi příjemný zážitek i přesto, že nejsem fanouškemválečných filmů. ()

kenkaku

Film trvá dvě hodiny a čtyřicet minut a teprve po dvou hodinách (!!!) začne dávat film smysl. To ale bohužel neznamená, že to z něj mávnutím kouzelného proutku udělá brilantní film. Ty flashbacky ve flashbacich flashbacku (nekecám) jsou vážně otravné a nejvíc člověka rozčílí, že si musí začátek filmu pustit znovu, aby vlastně pochopil, kdo to byl na té poště (no asi jsem blbej, že mi to nedošlo i bez toho) a přesto nechápe proč si pošťák bere do práce pistoli... Tuna scén které kdyby ve filmu nebyly by se nic nestalo a to nudné tempo vyprávění... 2x ne prosím. ()

DavidS.

Spike Lee válečný. Spike Lee skz naskrz černošský. Spike Lee absolutně zmatečný... Velmi slušný rozjezd se zajímavým nápadem. Všeobjímací a vysvětlující závěr. Ale to, co se děje zhruba dvě hodiny mezi expozicí a katarzí, je jedním slovem podivné a spadá někam do kategorie neskutečna...Mezi tím hrstka slušných scén, zejména těch bitevních, ale jinak byl opravdu zázrak, že jsem film vydržel do konce... Body k dobru i za fakt, že Němce i Italy hráli skuteční rodilí mluvčí a my se nedočkali takových zábavných jazykových scén jako u Zwickova Defiance. P.S.Ještě před zhlédnutím jsem mrknul náhodou na IMDB, kde byla známka 5,6 a říkal si, že to není možné. Bohužel je a zcela oprávněně. ()

cab

Prehnana snaha o heroicke ciny skupiny americkych vojaku cerne pleti se uz po kratke dobe absolutne miji ucinkem a prechazi v nekonecne umornou pout napric valecnymi planinami s obcasnou zastavkou na prestrelku, dialog nebo nejakou dejovou vsuvku. 45% ()

Bohemák

Původně bych dával "jen" 4 hvězdy, ale musím vyvážit pokusy o hodnocení těch chudáků, kteří nedokážou spolknout to, že je válečný film jednou natočen podle knížky (tudíž má nějakou zápletku a ne jen to, jak se z kluků stanou hrdinové), opominul létající střeva a dovolil si předložit i jiné dialogy než "Ty to zvládneš, chlape" a "Útok!". ()

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (více)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (více)

Netradiční cestování v čase

Netradiční cestování v čase

21.06.2008

Sci-fi jsme tento týden rozhodně neopomíjeli, ale když padnou jména James Mangold a Spike Lee, je jasné, že dnes se na žánr podíváme trochu jinak. Mangold byl naposled spojován s adaptací… (více)