Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

E lan

Skvělý film s odpovádající atmosférou. Už teď se těším na druhý díl. Skvělé herecké obsazení a ne tak nechutné jako Lynchova skvělá záležitost. ()

rublik05

Očekávání byla veliká, takovou parádu jsem ale opravdu nečekal. Už od začátku mě zaujal nesmírně působivý a podmanivý vizuál, jehož kvalita je na špičkové úrovni, stejně jsou na tom samozřejmě i všemožné efekty, triky, kostýmy či masky. Herecké obsazení je naprosto luxusní, všichni herci jsou neskutečně sympatičtí a každému herci jeho filmová role perfektně sedla. Hudba je doslova uhrančivá, už dlouho se mi nestalo, že bych byl tak hotový jen ze samotné hudební složky. Smekám klobouk před panem Zimmerem, geniální práce. Atmosféra je tím pádem velice povedená, akční scény mě moc bavily, užíval jsem si každou scénu. Hlídal jsem si také kameru, kromě pár ne úplně sympatických záběrů je naprosto bezchybná, takřka dokonalý filmařský zážitek. Velký strach jsem měl z docela dlouhé stopáže, ale jak se ukázalo, snesl bych klidně ještě delší. Teď k samotnému příběhu. Jelikož jsem nečetl knihu a ani neviděl předchozí snímky či seriály, tak pro mě byly veškeré postavy i lokace nové, neokoukané, dával jsem si proto záležet, abych pochytil co možná nejvíc informací a pochopil, co se děje a proč se to děje. Tady ale vzniká menší problém, a sice že některé jednání postav je pro mě velkou záhadou, kterou se mi doteď nepodařilo rozlousknout. Patrně je to dáno tím, že byť je snímek vesměs konverzační, tak do něj tvůrci narvali až příliš velké množství dění, takže není moc prostoru pro detailnější seznámení a vysvětlení. Viděno v kině 22.10.2021. 8/10. ()

waska

Jsem uchvácen. Jako znalý knižní předlohy a předešlých pokusů jsem byl spíše defenzivní, ale vše má očekávání předčilo. Vizuální a hudební stránku je dechberoucí ! Herci skvělí, kteří krásně zapadají do celého příběhu rodiny Atreidů. Naprosté nadšení ale přišlo s postavou Paula, protože takhle má prostě vypadat, Chalamet jedinečný ! ()

netWoor

Knihu jsem četl před dávnými a dávnými časy. O Duně se říkalo, že první díl je supr, druhému rozumí jen ti skalní a třetímu už jen autor. A to má těch knih bůhví tolik. Zfilmovaná část první knihy je vizuálně supr, určitě lepší než Hvězdné války a to i obsahově, ale některé věci (zvláště vize) mě úplně moc nebraly, ale celkově hodně fajnové. Tak snad to vydrží i nadále. ()

Joski odpad!

O tak uchvátané prvenství není co stát! To musel natočit kosmopako. S prědlohou to nemá co dělat. ()

Franc1s

Chci to moc,chci to moc,chci to do žíly...!!!! Epický nájezd u kterého jsem nechtěl aby zkončil... Fantastická výprava, zapamatovatený postavy a zajímavý postavy, do toho rozmáchlá kamera s krásně dunivým zvukem a já jsem našel film roku... Nemůžu se dočkat dalšího filmu a rozhodně to bude dlouhé čekání na první trailer!! 9,5/10 ()

Ceberus

Neřeknu nic nového - ano, jak to popisují ostatní, je to Star Wars pro novou generaci. Je to výpravné akční sci-fi, takže tomu srovnání se nevyhne. Řemeslně je to dobře zpracované s vlastním feelingem univerza, takže prvním dílem má náběh na to úspěšně položit základy "nové" stabilní frančízy. V porovnání se staršími zpracováními Duny (1984, 2000) jde o akčnější snímek bez nějakých vnitřních monologů. Trochu se mi do toho přemýšlení pletl i seriál Nadace z téhož roku, protože tamní mladý císař a jeho služebná vypadají velmi podobně zdejšímu synátorovi a jeho matce. Josh Brolin vypadá jako pořádný drsoň, i když už mu je přes padesát. Oscara Isaaca jsem pod vousy nepoznal a naopak Jason Momoa bez vousů je vzácný úkaz. :) ()

R.A.D.E.K

Filmové řemeslo (režie, kamera, střih, efekty, herci) na top úrovni, bez diskuze.  Nicméně, jako nezaujatý divák tak nějak nevím kdo proti komu a hlavně proč. Nejsem nadšenec těchto žánrů.  Avšak těšil jsem se alespoň na akci, které v tak dlouhém filmu bylo pomálu. Název Nuda by lépe vystihl toto dílo. ()

LordMysti

Mám tu smůlu, že jsem velkým fandou knih a četl jsem je několikrát. Toto filmové zpracování je opravdu na vysoké úrovni, i tempo a atmosféra jsou parádní. Chybí mi tam ale ta hlavní věc - to podvědomé vysvětlení proč dělám tyto pohyby, co se děje s mým tělem a jak jsem byl vycvičen. To bylo i Lynchově filmu a zde to chybí. Hodně to neznalého diváka ochuzuje a to ubírá na tom kouzlu. Jinak ale super počin že se někdo na tak těžkou látku zase odvážil. ()

woo-hoo-hoo

Takže uhrančivý umelecky hypnotizujúci set-up pre ďalšie pokračovania (2) (3) atď. To lepšie hodnotenie zadávam pre magický audiovizuál (AV) ale za bohatosťou a až posvätne-mytologickou komplexnosťou knižnej predlohy zaostáva a koho za to viniť? Môjho suseda, čo je tak trochu sklamaný z nevyčerpania predlohového materiálu? Pieskogigačervy za to nemôžu… Alebo? Ministerstvo švihnutej chôdze cez púšť? Či? ()

radeckator

Nevím jestli je předloha skutečně kultovní sci-fi, nečetl jsem, ale mě děj přišel jako neskutečná pitomost plná až nepochopitelných blbostí a šíleným názvoslovím :-). Technické zpracování a herecké obsazení ale výtečné. ()

Ahsoka

Snáď mi odpustíte, ale ja sa nemôžem ubrániť porovnaniu so Star Wars, tá podoba tam proste je, netreba si pred tým zakrývať oči. Príbeh Duny ako taký je úplne originálny, ale svet (respektíve vesmír), v ktorom sa príbeh odohráva, to je už iná pesnička, a ja tam proste vidím Tatooine, Sestry noci, Vyvoleného a iné drobnosti zo SW sveta. Nejdem to ďalej rozvíjať ani porovnávať, ktorý je lepší. Mne sa páčia oba tieto svety, každý úplne iným jedinečným spôsobom. Duna je audiovizuálna lahôdka, s perfektným obsadením oplývajúca tajomnom. Tento film je treba brať ako úvod "do problematiky" a v ďalšom pokračovaní sa rozbehneme v podstate príbehu. Na úvod je toto vynikajúce, zimomriavkové a neskutočne podmanivé dielo. Som priam unesená aj po druhom zhliadnutí vrámci rekapitulácie na druhý diel. Musím priznať, že Hans Zimmer tu nie až tak exceluje ako uňho býva zvykom. Jeho hudba je síce intenzívna a najviac ma dostávajú hudobné pasáže s vokálom, no niekedy akoby až príliš intenzívna na hranici drásania uší dlhým prudkým tónom. Ale aj tak veľký palec hore, som ohromená. Sem s tým druhým dielom! ()

bearmeedek

Jen jsem si potvrdil, že jsem od filmu toho moc nečekal. Zdlouhavé, bez spádového děje. Snaha o velikánský film bez patřičného náboje. A odtažitě studené podání. ()

tlesk

Blade Runner 2049 mě dostal. Tady se to opojení nedostavilo. Duna je bezesporu jedním z těch filmů, na něž si prostě do kina musíte zajít. Jde o snímek, který nikterak nezastírá ambice být na příští léta součást dominující filmové ságy. Předestírá před očima diváka propracovaný, úchvatný svět, který dýchá a fascinuje. Problém je, že jednotlivé postavy navzdory svým hvězdným představitelům působí příšerně chladně, sterilně. Vyjma Jasona Momoy a jeho charismatického ztvárnění postavy jménem Duncan Idaho tu jen málokdo zanechá výraznější stopu v paměti diváka. I přes výraznost a zapamatovatelnost výtvarné stránky filmu tu chybí cosi jako duše. Je to jako sledovat dokonale promazaný stroj, kde vše pracuje jak má, ale přesto působí tak trochu uměle. Tato první část je zkrátka jakýmsi úvodem - příslibem velkolepých událostí a přitom působí, jako byste příběh, který mohl čítat několik sérií seriálu vtěsnali do celovečerní podívané. Přesto jsem si z kina odnesl zajímavý (byť lehkým zklamáním prodchnutý) zážitek, po kterém se určitě budu těšit na další díly a že se toho v nich odehraje víc a dynamičtěji, než zde na prostoru více jak dvou hodin. Protože tohle rozhodně potenciál má a Denis Villeneuve je více než schopný režisér a vypravěč, jen je třeba přistoupit na to, jakým způsobem příběh rozvíjí... ()

ŠpetaMarek

Hele tak napodruhe a poprve od kina 2021 tu jednu hvezdu na CSFD zvedam a i kdyz bych chtel tomu dat vic, nemuzu. Na to ten film moc dramaturgicky trpi tim, ze to nema zadny konec, hudba ac kvalitni, je velmi antiklimaticka (pri jakekoli akcni scene to podle me nefunguje, minimalne na me) a scena, kdy se Duncan zavre na klasicky hall fight a postava prohlasi "Zamknul dvere", aby i ten nejvetsi dement divak pochopil, ze se k nemu nikdo nedostane, me vylozene urazi. ()

WheX

*SPOILERY* Velice zajímavý film, plný krásného vizuálu a ohromujících efektů. Rozhodně vás naláká na další díl, protože vám ukáže spoustu historie a postav a mytologie, ale nic vám v podstatě nevysvětlí a zanechá vás se spoustou otázek, které se snad budou dalšími díly odkrývat. Herecké výkony byli skvělé a postavy zajímavé, překvapilo mě kolik postav nakonec umřelo, u velké části jsem trošku čekal delší čas na scéně či v dalších dílech už jen kvůli popularitě. Akční scény byli také velice dobře natočené a nebylo jich ani přehnaně moc, aby se z filmu stal přepálený akčňák. Ještě jednou musím vyzdvihnout hlavně tu nejpodstatnější část filmu, která tomu dodává to pravé ořechové a to je vizuál, který vás naprosto uchvátí a ještě je doplněný brilantním soundtrackem. Jediný důvod proč si film zasloužil za mě pouze silné 4* je pomalé tempo, které mě úplně neunudilo, ale v několika momentech jsem si říkal, že už by se mohlo konečně začít něco dít, nebo by aspoň mohli využít čas na vysvětlení některých otázek. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)