Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Andrew78

Vlastně úplně stejné jako první část trilogie. Zdlouhavé a nepříliš zábavné vyprávění, ve kterém je paradoxně právě hlavní postava upozaďována celkem nudnými a zbytečnými vedlejšími postavami, které slouží jen jako nástroj pro umělé natahování děje. Situaci tak zachraňuje alespoň Benedict Cumberbatch, jehož hlas činí draka Šmaka natolik zajímavou postavou, že se finále může pyšnit i trochou té atmosféry. Jacksonova obhajoba spočívající v tvrzení, že nikdo nemohl očekávat řádný začátek a konec snímku vzhledem k faktu, že se jedná o prostřední díl trilogie, je však přinejmenším groteskní. Nebyl to právě on, kdo natočil vynikající Dvě věže? ()

obivan568

Celkem zklamání, hlavně potom co jsem si zde přečetl ty oslavné komentáře... Tempo rozhodně není tak šílený, neboť v elfým vězení a jezerním městě se to tak zpomalí, že máte chuť přestat to sledovat. Hudba taky není bůhví jaká (Howardovi už asi došli nápady) a Jackson se posunuje směrem ke King Kongovi - bez emocí a akční scény už nejsou tak skvělý jako v kdysi. Co teda tenhle film zachraňuje? Šmak. Ten dráček je tak skvělej a scény s ním jsou tak skvělý, že na předešlou část děje úplně zapomenete. Těším se na poslední část, kde se ukáže, jestli na to Jackson pořád má nebo by toho měl nechat... ()

zolo23

Peniaze sú peniaze a preto chápem prečo sa Hobbit natiahol na tri časti. Zarobiť dve alebo tri miliardy je obrovský rozdiel. V "dvojke" to je náramne cítiť, pretože niektoré scény sú fakt zbytočné, zdĺhavé ale kupodivu nenudia. Najväčším problémom sú postavy, narozdiel od Pána prsteňov je ich tu oveľa menej preto chápem niektorých užívateľov, že film príbehovo nemôže až tak oslniť. Lenže keď beriem Hobbita ako samostatný film, nedotknutý Pánom prsteňov (samozrejme, že som ho videl snáď 10 x každú časť), je to stále neuveriteľný zážitok. Efekty išli dopredu a vôbec mi nevadí fakt, že značná časť filmu sa opiera práve na ne. "Sudová" scéna jasne kraľuje a Legolas (značne predigitalizovaný) je jednoznačným Bohom. Spokojný som a teším sa na záverečnú časť. 90% ()

Masrii

Po prvním dílu tady musím jednu hvězdičku odebrat. Akce a napětí ve filmu je, to jo, ale stejně jako u druhého dílu Pána Prstenů mi přijde, že se od začátku do konce děj nikam nepohnul, jen o pár kilometrů a mrtvých skřetů dál. Myslím, že dva díly by měly bohatě stačit na jeden příběh, takhle je dvojka vždycky něco mezi zábavnou a klidnou jedničkou a velkolepou akční trojkou. 80% ()

jefff

Tak jsem se ke dvojce nakonec také dohrabal. Možná se mi líbila i o fous víc než první díl, ale stále to na Pána prstenů nemá. Je to sice velké, dobrodružné, ale chybí mi větší hloubka a poetika Lotra. Možná, že zpetně to ocením ještě víc, za pár let. Nejlepší je scéna se sudy a prostředí Jezerního města. ()

Liqid

I když jsem knižní předlohu nečetl a nejsem moc velký fanda Tolkiena, tak jako film se mi to líbilo moc. Konečně ubylo temnoty a elfové dostali prostor se předvést. Zklamalo mě, že Šmak měl jen takovou mini roli, mohl tam řádat podstatně déle. ()

DeathTheKid

Nejzdařilejší Hobit těží z toho, že není třeba se seznamovat s trpaslíky. Pravda, sice se seznámíme s Thranduilem, ale ten je boží jak cyp, takže to se nepočítá. Legolas je sice po CGI botoxu a vypadá směšně a Tauriel je fiktivní postava, která má romanci s trpaslíkem, i tak jsou ale oživením děje a nejdou zapomenout jako ti chlupatí skřeti. Hlavní je, že výprava napříč filmem svižně odsýpá a Martin Freeman dostal více prostoru a jde to znát. S Lukem Evansem tahá film. Celkově je Šmakova dračí poušť zajímavější na postavy, má na 300 % lepšího záporáka (Šmak je skvělý) a vidíte, že příběh se někam opravdu znatelně posouvá. Dialog Bilba s drakem a píseň "I See Fire" mi připomněla něco z té trilogie, kterou všichni tak zbožňujeme. ()

giovanni3

Obavy se nadále potvrzují. Pán prstenů je jen jeden a ač je Hobit jeho dějovým předchůdcem, tak kvalit nedosahuje. Dějově to je zde totéž co v prvním díle a to cesta k hoře. Snad jen krom pavouků, které konečně jde vidět (ne jen stíny). Gandalf se nám už taky "pochlapil" a sem tam zakouzlil. Každopádně z Bilba je najednou velký hrdina co věčně zachraňuje situaci a když není na blízku, tak tam nastrčíme Legolase s pohlednou Tauriel. A ti tu situaci zachrání. A když už to jó nejde tak tam pomůže člověk odpadlík... Prostě je to takové pořád dokola s tím, že trpaslíci méně bojují a spíše pořád zdrahjí. Dávám silné, ale přeci jen 3z5. Nekritizuji, že prý Legolas a Tauriel nepatří do původní knihy Hobita, ale osobně mi výskyt Legolase v Hobitovi dává smysl. ()

Heraldika

Hmhmhm, ale jo, bylo to hezky natočené s opravdu pěkným soundtrackem. Jinak nuda, bojůvky, nuda, bojůvky, konec. Je to docela horor. Jakože žánr, takže nic pro malé děti - tohle vidět v osmi letech, tak se několikrát počurám strachy. Určitě mi náladu nezvedlo ani to, že předpremiéra byla ve 3D s dabingem. ()

Maynard.

Úroveň této trilogie se drží na stejné kvalitě jako jednička. Takže hezká svižná podívaná, která ale nemůže pohladit skutečného labužníka LOTRa. Akce a obrázky super (i když bych teda mnohem rači viděl víc sluníčka než přítmí, ale budiž), hezký byl útěk trpajzlíků z elfského vězení v sudech. I když nevím jestli někdy Jackson jel na lodi, páč ty sudy by se převrhly hned v první peřeji :o). Šmak se taky povedl a svoje opravdickou zlobu nám jistě ukáže až za rok. No ale z čeho jsem zklamán, tak je ta obrovská povrchnost. Na LOTRoj se mi líbily nejen perfektně natočený akční scény, ale i takový to celkový poselství a moudrost filmu. A tady si asi rejža říká : Pojďme, narvem tam postavy navíc, dáme akci a voni to ti diváci stejnak navštíví. Ano, navšítí, i já si schuté za rok zajdu na poslední díl. Ale né s tak obrovským nadšením jako sem šel na Návrat Krále. Většina lidí se shoduje na tom, že LOTR byl točen s láskou ke knihám a Hobit s láskou k penězům. Bohužel musím potvrdit, že se s tím naprosto ztotožňuju. Ale obrázky to sou hezký, to jo :o). PS : viděno v rámci slavnostní přepremiéry (ve středu), takže díky Hanzi. PS 2: viděno s českým dabingem, takže Hanzi, to si spolu ještě vyřídíme :o) ()

Sdoom

Peter Jackson opět výrazně nezklamal, nicméně nedá se ani říci, že by nějak výrazně nadchnul. LOTRa prostě není šance překonat a s tím je potřeba se smířit. Předlohu jsem sice nečetl, ale i tak je vidět, že spousta scén je zbytečně roztahaných, aby se zabila stopáž, což mě nejvíc iritovalo u závěrečné 10x nastavované honičky s drakem v Ereboru. Romantická linie Tauriel s Kilim je naprosto zbytečná, nevěrohodná a ve finále tak otravná. Digitálním trikům jejich přehnanost vyčítat nebudu, jsou na vysoké úrovni (obzvlášť Smaug), někdy by sice šlo ubrat plyn, ale celkově se mi líbily. Poslední výhradu mám k make-upu mého oblíbence Legolase, který víc než cokoli jiného vypadá jako upír z Twilightu, to se maskérům opravdu nepovedlo. Na druhou stranu jsem se mohl nabažit spousty jeho nových triků, jak krájet orky. I přes to všechno zbytečné natahování (nebo právě proto?) však film rychle uteče, na konci jsem měl pocit, že v kině nesedím víc než hodinku a půl. Oproti Neočekávané cestě je navíc temnější a aspoň občas má člověk o hrdiny trochu strach. Na poslední díl se těším, minimálně proto, že je stále dost co zlepšovat. (kino Cinestar, orig.) Edit 23.6.2016: Platí v podstatě to samé, co u prvního dílu - domácí projekce nijak nesnižuje zábavnost filmu a to je moc dobře. A i toho Legolase jsem napodruhé tak nějak už lépe skousnul. Příště zhlédnutí bude už jistojistě ve 3D a extended verze. (Blu-ray, orig.) ()

danca044

Skvělé pokračování, které mě ani v nejmenším nezklamalo. Martin Freeman dodává filmu na kvalitě a Orlando Bloom se předvedl tak, jak ještě nikdy. Také jsme konečně viděli počátek a vznik Saurona, což mě příjemně překvapilo. U filmu jsem se o zasmála a na 100 % jsem si ho užila. Efekty, děj, propracovanost, napínavost, to vše lze ve filmu nalézt a nemohu vydržet, až uvidím konečný díl. ()

Metal Lord

Rok se s rokem sešel a opět, stejně jako u původní trilogie, nám Peter Jackson naservíroval další, tentokráte druhý díl ze své další trilogie z překrásné Středozemě. Stejně jako u prvního dílu, i tentokrát jsem obětoval dabing a jel si vychutnat film do Hostivaře, která co se týče projekce nedosahuje rozměrem plátna na IMAX, ale hravě ho strčí do kapsy zvukem, jelikož Dolby Atmos je prostě fenomenální. A co se týče HFR, řekl bych, že na něm Jackson ještě trošku zapracoval, protože vypadá ještě lépe, než minule. Teď ale k filmu. S naší družinou se setkáváme tam, kde jsme se s nimi rozloučili v předchozí části. Tentokrát nás nečeká žádné seznamování, které bylo nutné v první části. Co se týče rozprostření akce v ději, zas tak se to od Neočekávané cesty neliší, v podstatě nepatrně kopíruje. Zdrhačka, schovávání, zajmutí elfy, útěk od elfu...podobně bylo i loni, jen místo elfů byli skřeti. Ale na Jacksona to svalovat nemůžu, takhle to prostě v té knížce je, ale i tak to funguje. Co se týče pasáže útěku v sudech, perfektně uděláno, měl bych jen menší výtku právě k obsazení Orlanda Blooma coby Legolase. Ne, že by to bylo vysloveně špatné, jen mi přišlo, že na něj bylo soustředěno až moc, navzdory tomu, že se v knížce vůbec nevyskytuje, naopak mě už při prvním díle zamrzelo, že se neobjevil mladý Aragorn. Jezerní město mohu přeskočit, tam to v podstatě byla taková ta nudnější kecací pasáž. Když se dostaneme k Ereboru, opět je tu v podstatě kopírování původní části (Bilbo/Glum - Bilbo/Šmak), ale kurva ono to funguje, ne jen díky tomu, že proti sobě dialogově stojí dvě nejdůležitější postavy této části, ale také proti sobě stojí dva představitelé alá Sherlock Holmes vs. John Watson. Pak už tu máme jen závěr, ten mi přijde ustřihnut v takřka nevhodném místě, což se nedalo najít něco o trošku vhodnější místo? Jo, je těžké rozseknout jednu knihu, ale proč zrovna v tom nejlepším...Jednu věc bych tomu ale přeci jen vytknul, a sice příběhová linka s prstenem. Knížka jako taková se držela Bilba, tak ve filmu se dalo očekávat, že se vyprávění rozšíří i o linii s Gandalfovou výpravou za Nekromantem. Co se mi ale nelíbilo bylo to, že až moc byla pozornost věnována právě prstenu a Bilbově závislosti na něm. V knížce totiž prsten žádný prim nedržel, Bilbo jej prostě získal, svoji roli sehrál až právě v LOTRovi. No, tím by byl film a jak si na tom stojí zpracování po technické stránce? Zmáne přece Jacksona, už v době Pána prstenů dokázal vytáhnout z tehdy nového studia Weta takřka nemožné - na začátku 21. století z tohoto studia vzešly tak skvěle zpracované triky, které ani po jedné dekádě nedělají ostudu. Proto se naskytla otázka: "Neovlivní vizuál Jacksony (a v podstatě i Del Torovy vize) vyšší rozpočet, než byl tenkrát? Ano i ne. V původní trilogii byl člověk ohromen CGI triky, které díky tmavšímu podání působily takřka realisticky - co si budem namlouvat, bitva u Minas Tirith toho je živoucím důkazem, stejně tak přehledná kamera, kde člověk zvládá stíhat děj. Další prim hrály kostýmy (opět díky studu Weta), nemluvě o nádherném a rozmanitém exteriéru celé Středozemě. Když se podívám na Hobita, exteriéry (pC tvorba) opět bezvadné, zpracovaný Erebor svojí rozhlehlostí překováná Morii. Mrzí mě menší výskyt reálných lokací Nového Zélandu. A ty kostýmy....nejspíše v rámci šetření, nebo útrat na drakovi, byly kostýmy zredukovány a hromada skřetů byla tvořena přes počítač. Triky sice byly na pohled pěkné, ale bylo až moc znát, že to je jen počítačový render. Nejlépe prostě působil jen ten drak. No a závěrečná píseň...čekal jsem opět něco ve stylu filmu, jako u LOTRa nazpívala Enya, resp. Annie Lennox. Text špatný nebyl, jen to popovější vyznění mi u toho filmu moc nesedělo, i u Avatara seděla titulní píseň víc. Podtrženo sečteno, Jackson dokázal, že i s vyšším rozpočtem se nenechá až tak rozhodit, jako to dokázali jiní. Jo, má to sice své mouchy, ale dokáže to napravit svým pojetím Středozemě, kamerou a citem k vyprávění. Vážím si ho za to, že dokáže přiznat, že i Tolkien by s některými detaily nemusel souhlasit. Rozhodně by se za něj ale Tolkien nemusel stydět, protože on je prostě ten jediný, kdo to dokázal přivést k životu. Bůhví, co by s tím udělal takový Spielberg. Za mě tedy Peter Jackson zasloužených 90% () (méně) (více)

fruitbueno

Ať mě třeba sežehne Šmak, víc nedám. Co se mi líbilo? Hudba, Shore je génius a jeho tvorba se vrývá nejznatelněji z celého filmu. Bilbo - dostal málo prostoru, ale Freemann je prostě jediný možný hobit. Osvobozené sudy - to bylo moc pěkné. Drak - bylo ho málo, měl si pro sebe ukrást daleko víc. Dol Guldur - jo! Co se mi nelíbilo? Ten zbytek, od prvního do posledního, bohužel. Na poslední díl už do kina nejdu. Ani kdyby mě ten Šmak honil a dohonil. ()

Reanimated

Middle-earth light pokračuje! Nyní s ještě menším podílem reálných lokací... Ale teď vážně: na rozdíl od prvního dílu jsem se nenudil (možná i díky 4DX, které je se svým přínosem filmovému zážitku tak nějak hit or miss). Některé pasáže byly skvěle natočené: halucinogenní Temný hvozd, úprk v sudech, Gandalfův boj v Dol Gulduru, či jeho velkolepá chrochtobuznost, mocný ŠPak. Jenže PJ opět servíruje horskou dráhu bez vyvrcholení (dokonce nechává naživu i záporáka z jedničky - to musí být nějaký rekord?!). Konec mě pak vyloženě naštval. Ale v té trojce už TO určitě přijde... nebo ne? ()

Bazi

Geniální, monstrózní. Peter opět nezklamal a vtáhl diváky do děje od první do poslední minuty. Nádherná příroda a trikové scény jen potvrzují standard, který začal už u LOTRa. Všem fanouškům doporučuji. ()

Babous

Zatímco první díl měl alespoň hlavu, druhý díl nemá ani hlavu ani patu. Doufám, že třetí díl bude mít aspoň tu patu. Pro mě zklamání. Peter Jackson si zřejmě řekl: "Lidi ode mě očekávají tři tříhodinový filmy, tak jim je udělám!" No a udělal, jenže za cenu zbytečného natahování a vycpávek. Nejhorší je šroubovaná romance mezi elfem a trpaslíkem a snaha nějak navázat na Pána prstenů - postava Legolase, Gandalfovo hledání Saurona. ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)