Projekce rozdělená do pěti dnů, mezi kterými navíc byly pauzy a i ty půlhodinky jsem odzíval a chvílemi nevěděl, která bije, ale to mi bylo stejně jedno. Ano, opravdu smutné. Kouzlo Středozemě definitivně pryč, postavy nevýrazné, jen plno akčních sekvencí, které jsou zřejmě stále v módě. Docela se těším až ta generace vymaštěných hltačů akčních komiksů konečně potáhne, protože jejich úchylná potřeba vidět nějaké velkolepé efekty kurví i další žánry. Kde jsou komorní scény skvěle fungující ještě v minulém Hobitovi, které Jackson stále umí? Především ty jsou potřeba pro základy epické atmosféry při cestě po Středozemi. Tři hvězdy čistě z úcty k Jacksonovi a knize, kterou mám raději než trilogii Pán Prstenů. U Neočekávané cesty jsem udělení maximálního hodnocení byl ochoten pochopit, ale tady už bych dotyčným doporučil hadr na hlavu.(1.5.2014)

Ano, podobně jako Dvě věže, i Šmakova dračí poušť bude s největší pravděpodobností nejslabším článkem trilogie, především kvůli velmi uspěchané první třetině a obecně dějové rozpolcenosti. Což ale nic nemění na naprosto precizním řemesle, kterým Jackson opět potvrzuje, že pokud jde o Tolkienovu látku, neexistuje tvůrce, který by se s ní dokázal porvat lépe. Obdivuju jeho schopnost zachytit měřítko a velikostní poměry v jednom záběru. Michael Bay by se měl od Jacksona učit...(12.12.2013)

Oproti prvnímu dílu přidali scenáristé spoustu vlastní invence, přestali jen tupě opisovat slovo od slova z knihy a díky tomu vznikl film, který mnohem víc odsýpá, baví a hlavně překvapuje! Mám to potvrzeno i od lidí, kteří předlohu neznají a oba dva filmy viděli. Mně, která jsem čtla knihu už nejmíň třikrát, přidané a sebrané části vůbec nevadily, všechny sloužily příběhu a scény od Medděda nebo z Jezerního města mě jednoduše nadchly. Jen si tak nějak nedovedu představit, čím chce pan režisér naplnit díl třetí, do kterého mu z knížky zbyla asi tak jedna kapitola...(25.3.2014)

Jak já tyhlencty fantasty vždycky nesnášel. Už od útlého dětství, kdy všichni četli Pottera, šili si autentické okrové varkoče a venčili své skřety, já se jako jedinečné dítě věnoval věcem s reálným podkladem. Sice se mi nikdy nepodařilo sestrojit sušenkového robota, ale jsem skutečně rád, že nedokážu abecedně vyjmenovat všechny přezdívky mikroskopických odřenin na Eragonově meči. Jenže pak přišel pan Jackson a dokázal nudné tlachy geneticky deformovaných idiotů transformovat ve vizuálně vytříbené tlachy geneticky deformovaných idiotů. Musím poníženě uznat, že mě druhý hobit doslova přitiskl k obrazovce a nenechal mě vydechnout. Sice absolutně vůbec netuším, o co tam šlo, asi se snažili zpět vybojovat rodinný recept na vaječnou omeletu s parmazánem, nebo tak něco, ale tak krásně se na to koukalo. Bojím se, že po trojce nasolím pět, ukovu si zbroj a dobrovolně půjdu setnout pár hlav sveřepým čarodějům na našem městském úřadě.(30.4.2014)

Musím připustit, že Špakova srací houšť (Opět dííky za pobavení, genitální překladateli distributorův!!) je kapku otravnější, než když dokonalý Frímen šlápl svou chlupatou nohou mimo Dno pytle poprvé, a to hlavně proto, že si božský Pítr trochu egoisticky zahrál na Džejárára, za což by mu Mistr určitě rozhořčeně narval do prdele svou fajfku. Širším koncem napřed! Doufám, že ty Džexnoviny dotáhne do konce. Docela by mě teď totiž zajímalo, jestli až Kili vyprcá Lilly, bude li z toho Trpelf nebo Elpaslík. Evandželína asi hezky polykala a její vnucená postava kapku kazí onu opravdovou "chlapskou" zábavu, kterou by bohatě zastal již jemně jetý Homolas nebo jeho dokonale žužu otec. Ať je tomu však jakkoliv, vše výše zmíněné je zcela odpustitelné a pořád se jedná o dokonalou, úžasnou a dechberoucí vizulizaci nočních polucí každého fanouška fantasy, zakončenou famózní drakiádou v kulisách, které překonají i ty nejvýpravnější sny skalních příznivců trpasličího porna. Díky, Pítře, díky!(14.12.2013)

• Martin Freeman

• - V knize je psáno, že drak Šmak (Benedict Cumberbatch) je rudý. Rudý je i ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta (2012), a dokonce je rudý i v trailerech na tento film. Nakonec má ale ve filmu zcela jinou barvu. (Claude Speed)

• - Společnost Air New Zealand představila Boeing 777-300 polepený skoro 54metrovým motivem draka Šmaka. Kvůli předchozímu dílu (2012) aplikovala na jiné letadlo polep, který zobrazoval Thorinovu družinu. (Zdroj: mashable.com) (Foxhound#1)

• - Ve scéně, kdy Legolas (Orlando Bloom) bojoval proti skřetům, zatímco se trpaslíci plavili v sudech, měl v jednom záběru prázdý toulec, zatímco v dalším zase plný. (D3x22)