Hobit: Šmakova dračí poušť

Hobit: Smaugova pustatina

• Nizozemsko

Dobrodružný / Fantasy

USA / Nový Zéland, 2013, 161 min (SE: 186 min)

Kouzlo je pryč. Poprvé. Ve všech ohledech slabší než první film, tam kde se divák mohl v jedničce zastavit, být okouzlen prostředím a pobavit se dobrým dialogem, tak tady se pořád někam pospíchá, staré postavy se nerozvíjejí a na nové se kašle a Jackson s Lesniem pořád otravně kroutí kamerou do boku.(18.12.2013)

O třídu lepší prvního dílu, kdy Jackson krotí hlavně sám sebe, dává dokupy jakýs takýs souvislý děj, byť s lehkou pachutí vynuceného intermezza, a především dává k dobru okřídleného ještěra, jemuž není v ringu digitálních příšer rovno a zahlazuje tak v závěru rozpačité dojmy z jinak veskrze matných (Medděd) a rovnou i zbytečných (Tauriel) postav.(31.3.2014)

,,ARCIKAM? A TO JE CO?“ … ,,TO, MISTŘE LUPIČI, JE DŮVOD, PROČ JSTE TADY“.… /// MONSTRÓZNÍ fantasy o cestě za vodemknutím skály. Lidi trpící arachnofobií by mohl z kina vodvízt černej auťák a potencionální žháři budou pro sirku vraždit. Do trenek šáhnout příznivci elfího boje, páč Legolas stíhá všecko a ještě přitom surfuje na skřetu (skřetovi vole… mluv česky!). Možná proto, že se chce předvíst před Evangelinou (což se mu kurva vůbec nedivím!). Trpaslíci dělaj co maj, Bilbo dělá co má, Jackson, frajeři vod CGI, muzikanti …. no kurvaže i já vím, co dělat mám… PS: Parádní, ničím nerušící 3D! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu zjistit, jestli mívám většího draka než má Peter Jackson. 2.) Jsem na elfky. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ *(4.1.2014)

Pak se ten vichr nechal svést přes moře noci dálkou cest. Měsíc jej hned jal do plachet a znovu svitla záře hvězd. Oblíbené scény z knihy povýšené na adrenalinové vrcholy, neskutečně funkční nové postavy a zmínky z jiných Tolkienových spisů konečně zobrazené tak, že se nemusíme chytat každé poznámky pod čarou. A když jsem se bál, že příchodem do Jezerního města může utrpět tempo, netušil jsem, že dostanu takhle vydatnou dávku Šmaka, která přebije úplně všechno kolem a udělá z Poušti znovu film roku. Fajn, vymýšlím si, to poslední jsem tušil. A ta atmosféra fantasy, dobrodružství a tentokrát i skutečného strachu a odvahy mi celý rok chyběla mnohem víc, než jsem si mohl připustit.(23.12.2013)

Omnoho lepšie ako prvý diel. Po rozprávkovom úvode prichádza poriadna dávka temnoty a akcie plnej prestrelených a odfaklených hláv (Legolas je masér ako zamlada, resp. zastara), nastupujú čoraz pochmúrnejšie motívy a znepokojivý vývoj celej zápletky i charakterov postáv, humor takmer chýba a Smaug rozhodne nie je roztomilý dráčik, ale poriadne strašidelná beštia, pravý "serpent of the north"... skrátka a dobre, je to z môjho pohľadu ešte ponurejšie ako Pán prsteňov a miestami naozaj na hrane PG-13. Nepochybne je to autorský zámer a až pri spätnom pohľade na celú trilógiu zrejme oceníme, ako ju Jackson krásne gradoval od rozprávkových frkov, poletujúcich tanierov a sopľavých obrov až po pálenie detí v Jazernom meste a umieranie hlavných postáv v monumentálnom vojnovom závere. Treba oceniť, že hoci je to naozaj veľkolepé a evidentne strašne drahé (áno, nájdu sa aj slabšie triky, hlavne pri scéne so sudmi, ale celé finále je úchvatná pastva pre oči), stále sa v tom nestráca ten malý novozélandský chlapec hýriaci zábavne krutými nápadmi. Navyše to má na rozdiel od jednotky závratné tempo, až som si miestami hovoril: "Dobre, a teraz si aspoň na chvíľu sadnite k poháru piva a trochu sa porozprávajte." Lenže nie je čas, film je nabitý dejom, neustále sa hrnie dopredu a je to fajn, pre ladenie atmosféry a vzťahov si rád počkám na rozšírenú verziu (bude určite viac Beorna i starostu Jazerného mesta). Tauriel mi veľmi sadla, Smaug je ohromujúci, Gandalfov stret s úhlavným nepriateľom hrozivý a použitie "trpasličích výrobných prostriedkov" v záverečnom boji s obludou takmer geniálne. Desolation of Smaug je skrátka veľké žrádlo, navyše naznačuje, že hlavný chod bude ešte mäsitejší.(12.12.2013)

• - Ačkoliv scény dialogů mezi Bilbem (Martin Freeman) a drakem Šmakem (Benedict Cumberbatch) patří k vrcholům celého filmu, ve skutečnosti se oba protagonisté na natáčení vůbec nepotkali. (gogos)

• - Ed Sheeran, zpěvák, který nazpívál závěrečnou píseň filmu, nahrál všechny hudební instrumenty mimo violoncella sám. (Weasley)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. prosince 2013 v Los Angeles. (Varan)