Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

LuciusWlk

Ani nevím, jak bych měl druhého Hobita hodnotit jinak, než plným počtem. Nejsem žádný recenzent a ani si na něj nehodlám hrát, tudíž nějak rozebírat předlohu a trikovost ani nemám zapotřebí. Jackson umí fantasy se vším, co k tomu patří. Oproti Pánu prstenu je sice Hobit poněkud plastikovější, ale to má pravděpodobně na svědomí 3D technologie, která je ještě stále hodně umělá. Uvidíme, s čím trojka a bitva tří armád překvapí. A pak hodnoťme celek. ()

sedm.1

Děkuji, Petere Jacksone! Ať si tu mele pantem kdo chce, co chce, ať si tu všichni ti popletení truhlíci kvůli svému uboze pidinkatému egu nesmyslně kritizují hlouposti a hledají na Šmakovi prkojdní mouchy, Peter Jackson se díky Tolkienovi popáté nesmazatelně zapsal do dějin světové kinematografie a opět dokázal, že jeho fantazie a filmařský um nemají meze a obdoby. Hobit: Šmakova dračí poušť je tak tedy opět naprosto neuvěřitelným bijákem, strhujícím, dechberoucím opusem, posunující hranice filmové zábavy zas o pěkný kousek dál. V druhém pokračování Hobita tedy naštěstí nedošlo k žádné změně oproti minulým návštěvám Středozemí a je znovu napěchován až po okraj velkolepými scénami, monumentálními souboji a bitvami, neuvěřitelně nádherným a působivým vizuálem, nezměrně fantastickými záběry na krajinu, strhujícím dějem, kde není ani vteřina odpočinku, funkčním humorem, skvělými postavami a samozřejmě i jejími výbornými představiteli, kdy jako dokonalý bonus pak beru obsazení nádherné Evangeline Lilly do role elfky. Kapitolou samou o sobě je pak poslední třetina filmu, kdy na scénu vstupuje samotný drak Šmak, a to je tak nehorázný náhul, že kdo neuvidí, jako by nežil. Neskutečně bombasticky zpracovaný triky, efektní smršť, jednoduše geniální námrd nemajíc obdoby!!! Takto prostě vznikají legendární filmové momenty. A tak jediným, mírně rozporuplným faktem, který se může všem bastardům nabízet je, že Hobit není oproti Pánu Prstenů až tak temným počinem a spíše se kloní až k pohádkovějšímu stylu, což pro mě osobně ale není absolutně žádný problém, neboť tím stejně vůbec nic neztrácí ze své atraktivity a fantastičnosti. Zkrátka, já si v kině užil podruhé za sebou ten nejkrásnější vánoční dárek a už teď se nemohu dočkat vánoc příštích, kdy přijde bezpochyby to pravé, neuvěřitelně gigantické vyvrcholení a poté, poté už prostě vánoce nebudou nikdy tak příjemné a opulentní :-)! ()

upson

V podstatě bych k pokračování Bilbova dobrodružství musel napsat téměř totožný komentář jako k předchozímu dílu. Snad bych jen poopravil fakt, že i samotní skřeti budili dostatečný strach. Ještě větší strach budil o poznání větší a chamtivější drak Šmak. Nově vstupujicí postavy Bard, Tauriel a staronový Legolas jsou příjemné zpestření pro dějovou linii a její odbočky. Scéna kdy se trpaslíci a Bilbo plaví v sudech byla velmi zábavná a z Hobití ságy bude patřit k těm předním vzpomínkám na ni. Děkuji režisérovi za vznik této pohádkové série, kterou jistě neopomenu přiřadit do sbírky kolekce blue-ray trilogie. Už se těším na poslední třetí pokračování :-) 95% ()

Furciferka

Kdybych měla poslední minutu života, chtěla bych ji strávit na Hobitovi, protože tam se čas vleče neuvěřitelně pomalu. Vůbec to nebylo špatné, skoro bych řekla, že lepší než první díl trilogie. Ale to umělé natahování, aby z toho byly tři filmy (= větší zisk), je až příliš okaté. Škoda. ()

KR4T4S

Hobit téměř bez hobita, vrchol filmu je scéna útěku v sudech. A tentokrát i Freeman (když už konečně mu režisér dá prostor) plus žádné zpívání. Ostatní: Gandalf senilní, nebo si nedovedu vysvětlit jeho otravné rádoby dramatizující dialogy, snad vše v tom filmu působí jak omalovánky, triky jsou jednou vynikající jindy úplně doočíbijící a hnusné, trpaslíci opět pomíchaní a dojednoho nesympatičtí. Za ten odporný konec bych sekal ruce, tohle se prostě nedělá. Drak ok, ale jen, protože ho mluví Benedict, si do kalhot nenadělám. Utvrzuju se, ten podlej konec je pro mě důkazem, že jde opravdu jen a jen o prachy a mamon. Podobně jako jednička, ale tam se dalo ještě plno věcí omluvit. Tady tohle ne. A tentokrát mě ani nezajímá, jak skvěle a promyšleně je to celé natočené. 45% ()

kenkaku

Hobit #2 byl pro mě překvapením. Čekal jsem totiž nastavovanou kaši jako u toho prvního (ruku na srdce, ale polovina z prvního Hobita by klidně šla vystříhat a ději by to vůbec neublížilo). I přes hnusných 160 minut má každá scéna své místo a děj se sune kupředu jak jen to jde. Až se bojím že si Jackson vystřílel všechen prach a Hobit #3 bude zase čajíček nastavovaný do dalších 160 minut ze kterých bude o něčem cca hodina. No uvidíme. Teď je tu "Šmakova spoušť" a té se dá vytknout jen málo co. Prakticky snad jen těch pár "proboha proč" které si neodpustí jen skalní rýpalové. Př.: ten óbr... vele... ARCI! Arci-kámen. Cíl mise: najít & čmajznout. Proč když se tlupa trpajzlíků zabívá rozptýlením draka se šutr nezbalí a frnk? Ono se to možná stalo... ale nebylo to vidět (vím prd co se stane v #3). A to je blbý. Nebo ten pokus vyzrát na Šmaka roztaveným zlatem... To fakt věřili že to zabere? "pec s křídlama" je žáruvzdorná a zlato není adamantium, aby z tekutého stavu ztuhlo během pár sekund... Ale jinak dobrý. Osobně jsem rád opět viděl Legolase (známé tváře mě uklidňují a dávají dojem celistvosti) a nechal se rozptýlit pseudo milostnou zápletkou (debilní, ale roztomilý). ()

Šakalík

Druhé pokračování Hobita mě vyloženě zklamalo. Zatímco jedničkouPetr Jackson příjemně překvapil, dvojka se ubírá přesně tam, kam podle mě nepatří – do bezduché akční fantasy. Po pohádkové atmosféře prvního dílu (a knihy) už není ani památky, zatímco na nedostatek akce si nemůžeme věru stěžovat. Jenomže o tom Hobit prostě není. Moje vůbec nejoblíbenější knižní pasáž – průchod Temným hvozdem – je ve filmu trestuhodně osekaná (zachrání to rozšířená verze?). Oproti tomu se nešetří na nových a ÚPLNĚ ZBYTEČNÝCH postavách, které se na nebohého hobita lepí jako bláto na boty. Z kategorie úplně demetních je romantická linka Kiliho s Tauriel (kdo to sakra je?) a kapitolou samou pro sebe je napuchlý Orlando Bloom, jenž svou vlastní kultovní postavu degradoval na tvrďácky vypadajícího tlouštíka s lukem. Abych jenom nehanil – výborný je souboj Gandalfa se Sauronem a při každém záběru na monumentální dračí bestii mi naběhla husí kůže. Takže ano – určitě je na co koukat a návštěvy kina rozhodně nelituju, ale tohle prostě není Hobit. ()

tempus

1. komentář byl pro mě neuspokojující (i když jsem se snažil z něho udělat lepším) a proto jsem se rozhodl do kina jít podruhé. PozoR, Spoilery. Užil jsem si to méně (to jsem čekal, když mám s vybíráním filmů pro 2. projekci trochu problémy), ale účel to splnilo, ujasnil jsem si pár skutečností. Například to, že hudba není průměrná, ale solidní (zapamatoval jsem si pár melodii, (především motiv Jezerního města), byť jako celek s hluchými místy (ve srovnání s Thorem 2, kde nejsou hluchá místa a bohužel ani zapamatovatelné melodie). Nebo sešlost s Meddědem, která nevadí (když vím o změnách o proti knize, kterou jsem četl po Neočekávané cestě a na základě toho jsem si udělal živou představu s Freemenem a McKellenem). Co zůstalo, je díra na začátku, kdy po flashbacku neuvidíme přistání a rychlé rozloučení trpaslíků s orly. Bilbo je tady o proti jedničce příjemný a to jak se změnil, dovolilo po odchodu Gandalfa ho do velké míry nahradit. Temný hvozd je bezchybný (když vidím, jak Bilba za těch pár dní svázal prsten, tak pokud by ta rychlost pohlcování byla neměnná, tak by byl v době PP už na půl Blug = druhý Glum). Výhoda hlavní mužské vnadičky je (Tauriel (plně chápu uživatele, který měl na pár dní místo neoddělitelných tygrů právě její obrázek) že se objeví na plátně dřív, než hlavní ženská vnadička (Šmak s hlasem Cumberbatche). Akce se (téměř téměř) dokonale střídá s oddychovými částmi a nejlepší oddychová část je v elfím království (zamilování Tauriel do jednoho trpaslíka mi nevadí a obecně zásahy do děje jsou ku prospěchu celku (krom těch orlů)). Zvolnění mohlo vzhledem k tomu konci trvat trochu déle (i tak cesta na sudech je pořád součást výborné podívané). Díky Šmakovi jsem si připomněl, že jsem měl rád ze všech pohádkových existencí právě draky a tady je jeden, který se zapíše mezi ty nezapomenutelné (jako Falko anebo Draco. Když jsem u něj, bylo by zajímavé vidět střetnutí jejich životních postojů -Draco:,,Ochraňuji bezbranné..." - Šmak:,,Bezbranní jsou nejlepší, vůbec se nebrání, když umírají. A to jsi i ty" --> Draco nestíhá včas uniknout a tak mu uhořel ocas). Na poprvé mi přišly 2 souboje Legolase a Tauriel se skřety v Jezerním městě trochu protažené, na podruhé už jsou akorát, i když zase mě zamrzelo, že Tauriel nechala Legolase u druhého souboje ve štychu a nic mu neřekla. PS: Co i na podruhé oceňuji sladěnost a střídání linií trpaslíků+hobit a Gandalfa (kde uvidím Radagasta bez houbičkového chování). PPS: rozestup 10 let prospěl nejen postavě Gandalfa (jako v jedničce) ale i postavě Legolase. PPS: tolik druhové nenávisti ve fantasy jsem ještě neviděl. ()

BMAJTZ

Naprosto totožné jako první díl, vleklá vizuálně hezká výprava, která nemá na to aby zaplnila 160 minutový prostor. Mít ten film 90 minut tak by to bylo tak akorát a nebo ještě lépe mít místo trilogie jenom dva zajímavé díly. Zábava to je pořád ale není to prostě ono. ()

ondra.kymla

Těch 5 hvězdiček jsem prostě musel dát. Peter Jackson mě opět vtáhl do děje a jen koukal na nepřeberné množství skvělých vizuálních efektů, které vyvrcholily Šmakem, který byl mistrně ztvárněn Benedictem Cumberbatchem. Podle mě si rozhodně zaslouží 5 hvězd a jako úplná třešnička na dortu je titulková píseň "I see fire" od Eda Sheerona. ()

Circumscriptor

Veľmi sa to pekne po Neočakávanej ceste rozbehlo a neprestávalo to naberať na akčnosti. Efektov a počítačových serepetičiek je tu vážne požehnane, ale sú tu spravené pekne a nerozbolí z toho hlava. Veľmi ale musím pochváliť design draka, Jazerné mesto a scénu so sudmi. ()

marrjaana

Už vidím jak všichni trpaskofilové a hobitofilové nechápavě kroutí hlavou jak sem mohla dát jen tři hvězdičky a slyším bratrovy otázky tipu Proč? Seš blbá? Vždyť to bylo dobrý! A kdejaký sračce dáš pět hvězdiček. Něco takovýho sem slyšela už u Avataru. Jenž ta první hodina a půl mně brutálně unudila, naposledy sem se takhle nudila snad u Kal ho na ho, ne ani u toho sem se tak nenudila. Vážně byla to strašná předigitalizovaná nuda! Kterou ještě více umocnovaly nezáživné a uspávající monology buzerantů krále( a že na tom place těch buzerantů nebylo málo)- větší koule než von měla snad i Bardova mladší dcera. Před jízdou na sudech si u mně film vyprosil tak akorát jednu hvězdičku a po příchodu do města si dokonce pohrával film i s hvězdičkami čtyřmi, ale... ale na mně to bylo až moc předikitalizovaný- ne opravdu, jo jasně já vím že takový množství digitálních triků je v 80% amerických filmů a že digi triki sou i v romantických seriálech, ale nikde mně to snad ještě takhle nepálilo do očí( dokonce i ten avatar vypadal přirozeněji a to tam měli několikametrový modrý lidi). A navíc tomu nemůžu odpustit první hodinu a půl. ()

herr_carter

Za mě je to slabších 5*, než-li u prvního Hobita, jelikož zde není už tak hezky a poutavě vyprávěn celý příběh a občas vítězí forma nad obsahem. Některé scénky jsou jednoduše už moc přitažené za vlasy. Naopak mě naprosto rozsekal (v dobrém slova smyslu samozřejmě ) Šmak v podání Benedicta Cumberbatche - celkové spojení vizualizace a akcentu tohoto herce je dokonalost sama, závěr filmu byl (ve 3D) byl 100 % filmovým orgasmem a ještě nikdy mě žádný film tak moc nenavnadil na jeho pokračování, jako v tomto případě - kéž bych tenkrát mohl tušit, jaká bude trojka ve finále haluz......................moje hodnocení = 9 z 10. ()

core.2

Tento díl nepostrádá pestrost, rychlost a dynamiku. Naopak film první všechny tyto klady postrádá a zaujme prakticky pouze po vizuální, hudební a dějové lince. takže za mě plný počet ()

Melios

Perfektné pokračovanie. Nemám ,čo dodať. Legolas bol sympatický. Drag Smaug strašidelný. A Sauron tu nemá ,čo robiť! :D Dej skvelý, i keď miestami naťahovaný. Čakal som niečo nudného a nie až tak dobrého ako jednotka ale bol som prekvapený. Stále to stojí za to. ()

Sygi

Hobit 2, aneb jak nas*at draka. Zatímco Neočekávaná cesta byla takový nadprůměrný road-trip, Šmakova dračí poušť je fenomenální fantasy epos, který dnes nemá obdoby. Ano, bylo to přehnané, ale v tomto případě dobře přehnané, tolik akce, tolik napětí, skvělé postavy, ale vrchol celé parády byl Šmak. Závěr filmu s ním byla epochální přehlídka nabité akce, jakou Jackson umí. Musím ocenit i část s Gandalfem, která si s sebou nese temnotu a dává nám pohled na čarodějovy cesty mimo hlavní děj. Viděno v 48fps, 3D s českým dabingem (chválím vše, 48fps bylo fantastické). A ať mi nikdo neříká, že je Hobit 2 špatnej film. ()

BluT

Prostě úchvatný. Zbožňuju, že je to natočený tak, že to (příjemně) překvapí i Tolkienofila, ale přesto se to drží příběhu a zaujme to i člověka, který je příběhem Hobita nepolíbený. Celý je to pojatý moderně, akční scéna střídá klidnější a vtipná hluboce mrazivou, ale stejně je z toho cítit krása J. R. R.-ovy klasické tvorby. Peter Jackson prostě umí. Druhý díl mě bavil snad i víc než jednička - přesně ve chvíli, kdy si člověk začne říkat, že už by se mohlo začít dít něco vážně epickýho, přijde na scénu Šmak. A ten je prostě skvělej, skvělej, skvělej. Nesedělo mi pouze to, že si počínal chvílema poměrně naivně na to, jak má být inteligentní. Ale jinak byl zpracovanej prostě neskutečně. Hlas, vzhled, velikost, majestátnost, domýšlivost, lakota, to vše z plátna přímo tryskalo. Nevím jestli jsou herci bezchybní - do příběhu jsem byl tak ponořen, že jsem je vnímal jen jako dané postavy a o něčem takovém jsem ani nestihl přemýšlet. Všichni mi tam ale seděli skvěle a nerušil nikdo z nich. Někteří se dokonce překonávali! Oproti jedničce byli všichni trpaslíci mnohem více různorodí a zajímaví a nefungovali pouze jako doprovod Bilba, Gandalfa a Thorina. Např. Balin se mi moc líbil a Kiliho aférka je zajímavým kořením příběhu. Medděd se vyskytl až na moc krátkou dobu, ale on víc prostoru asi ani nepotřeboval. Dodal poníky a odfrčel. Ale aspoň tam byl, na rozdíl od např. Toma Bombadila ve Společenstvu. Elfové se pro mě zcvrkli pouze na novou postavu Tauriel, protože Evangeline Lilly je prostě neskutečně krásná. Nepůsobí tak majestátně a důležitě, jako třeba Arwen v první trilogii, ale dostala spoustu prostoru a je to jen dobře. Rozhodně není nudná a bez ní tam vlastně ani žádná ženská postava nebyla. Legolas je slabší než v LotR, ale ve scéně na sudech je perfektní a ta je také díky němu jednoznačně jednou z nejlepších v celém filmu. Nakonec jsem vážně rád, že je Hobit roztáhnutý na tři filmy. Protože první dva byly zatím absolutně boží a věřím, že třetí prostě nemůže zklamat a bude pořádným orgasmem celé série. 100% ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)