Reklama

Reklama

VOD (1)

Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (723)

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Kousek hvězdičky jsem tomu přidal, je to na hranici, ale i přestože jsem od Smitha čekal trošku víc, nebo spíš asi něco krapet jinýho, nic to nemění na tom, že je to velmi poutavý, syrový a netradiční pohled na tradiční téma. Holt, v době, kdy umírali tři lidi ze čtyř, nebylo potřeba se s nikým a ničím srát. Mor, křesťanství, Bůh, kterej vás zaručeně jako vždy ze všeho vyléčí, fanatický křesťanský rytíř Sean Bean (asi ho nasralo, že musel z LOTRa vystřelit už v prvním díle), spousta mrtvol, do toho nějaká ta alternativní víra z lesa...no je toho fakt dost. Doporučuju, ale jen pro tvrďáky, není to "pěkná" podívaná. 75% ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Solomon Kane meets Wicker man. Přemýšlivá podívána na téma militantní víry, fanatického ateismu a schopnosti člověka bezmezně věřit všemu, co si nedokáže vysvětlit. Někdy to jinak nejde, ale vše má své meze. To vše v hávu špinavého středověku, kde se pro ránu pěstí a úder mečem nešlo daleko, takže končetin válejících se v blátě se najde dostatek. Horor to není ani v nejmenším, ale k zamyšlení je to bohaté až na půdu. 4 a ½. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Přesně tenhle typ historickejch filmů mám rád. Black Death je nejenom historicky dost zajímavý, ale samotný příběh má hodně co nabídnout. Je zajímavý, plný parádní temné atmosféry tehdejší doby a hlavně dokáže šokovat. Vždyť co by si také historie mohla dovolit jiného, když pomyslím, co se během dvou tisíc let provádělo za zvěrstva. Black Death se toho ale výborně chytl. Například tu píše, že je z části i horor, s čímž teda nesouhlasím, ale pokud má navodit ztístněně traumatizující pocity, tak by prošel bez problémů. Trošičku mi přišlo, že ten film si na horor spíš hraje, protože to vypadá na klasickou vyvražďovačku se šíleně atraktivním prostředím, jenže ke konci to skutečně vytáhne všecky čtyři esa z rukávu a já si nestihnu vybrat onu světovou stranu, kam se divit dřív. Rozhodně ale tomuhle filmu šanci dám i dál. A taky doufám, že tu časem získá vyšší hodnocení. Určitě nedbejte na názory jiných. Ten film je totiž atraktivní už z pohledu. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Proboha svatýho o čem ten film měl být??!! No takovou krávovinu a blbovinu (jak říkával můj tatík) jsem už dlouho neviděl ... Na první pohled to vypadá jako Solomons Kane, ale tohle mělo být asi o nečem úplně jiném ... Strašná blbost, nuda atd. Já k tomu fakt nemám co říct. nejde o herce nebo techniku zpracování, ale o ten film jako takový,o ten děj ... Never more!! ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Že může mít takovej špinavej, krvavej a syrovej film přímo úžasnou myšlenku a pointu? Ano, může. Největším nepřítelem není Ďábel, ani ta černá smrt, ale pověrčivost a fanatismus. Náboženskej fanatismus, kterej ve jménu boží lásky chce všechny obrátit na cestu pravou nebo je nemilosrdně potrestat. Musím říct, že i přes pár logickejch nedostatků v ději mě film uchvátil jak obsahem, tak zpracováním. Další důkaz, že na dobrej film stačí prostá inteligence. P. S. Docela se směju poznámkám v komentářích o militantním ateismu - odkdy se ateismus buduje pověrčivostí a vírou v nadpřirozeno. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (12)

  • Černou smrtí se nazývá epidemie moru, která v polovině 14. století postihla Eurasii. Šlo o smrtelnou nemoc způsobenou bakterií Yersinia pestis. Tato nemoc je známá do dnešních dnů. (Danny F.)
  • Otisk Ulrichovi (Sean Bean) podrážky, na němž je patrná moderní inovace obuvy ve formě zřetelného vroubkování, je možné vidět ve scéně, kdy se vzdaluje od umírajícího vlka. V tehdejší době bylo možné setkat se výhradně s obuví bez vzorkované podrážky, tedy ploché. (Conspi)
  • V jedné scéně lze spatřit na zápěstí Ulricha (Sean Bean) tetování SUFC. Jako rodák ze Sheffieldu je věrný svému klubu Sheffield United, který samozřejmě ve středověku neexistoval. (rakovnik)

Související novinky

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)

Reklama

Reklama