Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

lykan9

Hodně dlouho jsem váhal, jestli dát tři nebo čtyři hvězdy a dospěl jsem k tomu, že když tvůrci zvládli, tak bravurně ztvárnit středověk plný krve a špíny a opepřili to nečekaný a zároveň zajímavým závěrem, tak tři hvězdy by bylo málo. Příběh je zajímavý a ztvárnění postav nadmíru dobré. K tomu se divák může těšit výkonů hvězd první velikosti v podání Redmayneho a Beana, který snad nikdy nepřežije do závěrečných titulků. Za mě palec nahoru. ()

ghatos

Velmi dobré. Už jen prostředí, kde se odehrává děj je výborně ztvárněno. Všechny kapitoly (úvod, střed, závěr) jsou vyvážené. Pro požitek z filmu je důležité se vcítit do uvažování tehdejších lidí. Pokroková vesnice působící na mnicha přináší až nečekaně intenzivní zážitek. Souhlasím s TheRaven a kiddo, že komentář od J*A*S*M je irelevantní. Tohle není žádný horor a jako horor se to nemůže hodnotit. 78%. PS: J*A*S*M přece jen částečně změnil názor - to ho ctí. ()

Kalidor_

Celkově film splnil jakžtakž moje očekávání, ale působil na mě až přespříliš depresivně. A možná jsem čekal větší jatka když se půlku filmu mluvilo jen o hrůze, démonech a zdivočelých lidech v oné Bohu zapovězené vesnici. Žádné pekelné alotrie se nekonaly :-( ()

klima777

Film, o tom, že zlo je nakažlivé. Film, o tom, že někdy je člověk vmanipulován do situace, která jej usmýká a rozerve na kusy. Docela umně natočený film. A ne, opravdu nemá nic společného se Solomonem Kanem. Ani poselství, ani žánr, ani estetiku, ani herecké výkony. Je to poctivý film. Nepřináší nic nového, natož pak úchvatného, ale ve srovnání se Season of The Witch, nebo s již zmíněným Kanem se jedná o poměrně sofistikovanou záležitost, jež jasně deklaruje svou názorovou nezávislost a povědomí o křehkosti lidského života. Ta třetí hvězdička je právě za normálnost. Pokud čekáte jatka, nedostanete je. Pokud chcete super hrdinu, tady žádný není. Black Death je vyprávěním o bolesti. A zběsilosti. Navzdory řečenému se vyznačuje jistou odměřeností a řemeslným fortelem (což někdo může vnímat jako absenci pověstné jiskry). ()

Scar

Teraz už môžem porovnávať s filmom "Hon na čarodejnice", čo diváci pred rokom nemohli. Vlastne na Čiernej smerti nevidím nič, čím by Hon prebíjala a napriek tomu má vyššie hodnotenie. Myslím, že je to nefér. Sean je dobrý herec s veľkým potenciálom a preto vôbec nemusel hrať Boromira aj v tomto filme. Asi mu už nadobro prischli postavy so šedou dušou, navonok dobré, z vnútra tajomné a niekde v kúte sebecké a zlé. Veď prečo nie, vie ich zahrať. Jeden herec ale film nezachráni. Nepremôže umelú hmlu, ani seriálovú kameru. ()

drackula

V prvom rade ma sklamalo, že nejde o horror. Zbožňujem totiž dobové horrory a tento film mal obrovský potenciál skrz sektu zoslať na kresťanskú výpravu niečo naozaj zlé. Avšak prišlo sklamanie a to nielen v tomto smere. Úvod bol fajn, ale druhá polovica filmu a najmä jeho záver ma moc nenadchla. Celé dianie v dedine bolo až moc predvídateľné a jednoduché a pravdupovediac čakal som viac. Nudiť som sa síce vyslovene nenudil, ale na viac ako pozerateľný priemer Black Death jednoducho nemá. 60 % ()

Kurikmoon

Z nejakého dôvodu ma film atmosfericky nedržal tak, akoby mal. Netuším, čím to bolo. Nevyvážené tempo? Na druhej strane Čierna smrť prekvapila svojím inteligentným rozuzlením. A s výrečnosťou trafil presne do "čierneho". Aj keď mi to nesadlo, rozhodne sa oplatí vidieť a vypočuť si, čo Vám film naservíruje. A nečakajte horor. Je to skôr temný stredoveký film, ktorý v divákovi vyvolá rovnako pochmúrne pocity. Ak by som odhliadol od svojich emócii a zameral sa na spomínanú výrečnosť, určite to dostane 4 hviezdy. ()

Guzo

Velmi příjemné překvapení (i protože jsem nevěděl, o čem přesně má film být). Po úvodu a nastínění dalšího vývoje jsem se začal obávat, aby se to nezvrhlo ve fantasy s nějakými hrozivými efekty, ale to se naštěstí nestalo. Děj je zasazen do středověku a toho se také drží, žádné vymyšlené světy nebo něco podobného. Hlavní hrdina sice není zrovna sympatický, místy má velmi zvláštní hlas (nechápu proč,ale zní jako by byl nadabovaný), ale jeho cíl i cíl ostatních je zřejmý a jako celek působí celá výprava poměrně slušně. I závěr filmu je víceméně povedený.. 7/10 ()

MI-380

Temná doba, temný příběh. Krev, mor, špína, násilí, fanatismus, pálení čarodějnic. Výborně zvládnuté souboje, příjemná porce záhady a napětí, často ale zdlouhavě předvídatelně nudné. 60%. ()

Kosmik 1

Pro mě je Černá smrt velké překvapení. Ta ponurá atmosféra filmu mě úplně pohltila. Mor, náboženský fanatismus, čarodějnice (údajné), zabíjení (občas pěkně nechutné) - zjistil jsem, že cepem to musí sakra bolet. No prostě střídá se tu jedna krutost vedle druhé, ale tak už to nejspíš v období středověku chodilo... 75% ()

Ravi

Vynikající film. Není to žádná akční smršť, ani hollywoodský trhák, ale poctivý mystický thriller ze středověkého prostředí, prošpikovaný náboženskou symbolikou a narýsovaný starou řemeslnou školou, čímž mám na mysli, že se zde vsází na napětí a herecké výkony, zatímco neuvidíte téměř žádný trik, ani bezduchou řežbu. Popravdě nevím, co se zdejším nezdá. Biskupovi muži jdou vymýtit zlo z vesnice, kam se i mor bojí vkročit, a k nim se přidá mladý klášterní novic, který do vsi poslal svou milou. Tohle by se dalo natočit i u nás! 100% = 5/5 ()

vyfuk

S čarodějnictvím a démonstvím se poslední dobou vskutku roztrhl pytel. Černá smrt to začala, ale nicméně Honem na čarodějnice to asi skončilo. Na film jsem se asi "přinutil" podívat, jelikož mne filmy takovéhoto typu čím dál více zajímavý a to ani kvůli hororovému podtextu, ale spíše kvůli dobovému příběhu. A také kvůli Seanu Beanovi. U tohoto herce mám zvláštní slabost, že jsem schopen si ho zamilovat v jakékoliv roli (proto si dodnes myslím, že Lovci pokladů možná mohli skončit i jinak). Každopádně nyní jsem byl silně na vážkách. Komu jsem měl vlastně fandit? Družině mužů posedlých vírou, kteří jsou schopni vy vraždit celou vesnici kvůli tomu, že jsou jenom pohani? A nebo pohanům, kteří ale bezdůvodně a posedle zabíjeli? Já radši zůstanu jenom na pozici diváka. Byl film horor? Ale právě, že vůbec ne. Jediné co mě za celý film děsilo, byl film jako takový, což poté co se nic nestane, není příliš dobré. Není to špatný film, ale není to ani nějak extra dobrý film. ()

J.Lajner

Špinavé a syrové ohlédnutí do dob dávno minulých, v nichž Smrťák kosil zástupy zubožených lidských duší po milionech. Film Černá smrt je v zásadě atypickým mixem drsného středověkého dramatu a pohanského "hororu". Děj se odehrává v období, kdy Evropu svírala morová epidemie a před smrtí nebyl v bezpečí nikdo, ani sluhové boží. Právě vzájemná polarita mezi křesťanstvím a pohanstvím, je jedním z hlavních témat filmu, přičemž scénář nikomu a ničemu nenadržuje. Kamera je pouhým němým svědkem, který vše sleduje z povzdálí. Narativní kostra se soustředí na skupinu Bohu oddaných bojovníků, jejichž kroky vedou do tajemné vesnice, kam podle všeho mor z nějakého neznámého důvodu nepronikl. Předsudky, tolik typické pro křesťanství si opět razí svou jedinou pravdu. Jistě za tím musí stát bludařství, pekelné síly a černá magie. Tomu musí křesťanský svět rázně učinit přítrž. Jak jinak. Silná, leč depresivní podívaná, táhnoucí se jako říčka poblíž zatuchlého močálu. ()

VooDoom

Příběh výstižný, zpracování bylo provedeno na jedničku s hvězdičkou,ale stejně si myslím,že to bylo v těchto dobách ještě horší.Hudba nebyla nijak výrazná,ale k filmu se mi líbila. Mnich mě silně iritoval, hlavně jeho hlas se mi zdál moc hluboký...Celkově dávám zasloužené 4* ()

manonfire

Spíše velice drsné drama, těžící z neuvěřitelně silného tématu morové zhouby s plachými přechody do mystična...nežli horor. Velkým plusem byla kamera, místy klasicky dobově poetická, místy nečekaně moderní(obličejová scéna před ukřižováním torturera), a hlavně herci...celá inkviziční banda byla skvěle vybraná. Škoda ale zbytečného dovětku a přehnané soustředěnosti děje k postavě mladého kněze. Přestože sloužil jako pochopitelné alter ego drsnosti žoldáků ho provázejících, místy bylo těch jeho plačtivých kukadel nad míru. 60% ()

zolo23

Podľa dobrého hodnotenia a optimistických komentárov niekoľkých popredných užívateľov som bol nesmierne zvedavý a bol som presvedčený, že pôjde o celkom slušnú záležitosť. Ešte k tomu Britská produkcia, ktorá ma však oveľa viac prekvapila a zaujala takým Solomonom Kaneom. Black Death ma však sklamala na celej čiare. Nie filmárskou kvalitou, tej nemám čo vytknúť, dokonca i atmosféra bola pekná dobová, ale aby som celý čas počúval tie náboženské kecy...na to ja niesom. Áno film bol o tom ako sa cirkev rýpala do všetkého aj tomu čomu nerozumela , so všetkým spájala "Božiu vôľu" k jej pravde a to je ten fakt na aký som doslova alergický. A nielen preto, že som zarytý ateista. Apropo.. aspoň som mal na výber akej strane budem fandiť. Ale späť k filmu. Prvá polovica a teda cesta mladého mnícha so svojimi "kumpánmi" do osady bola celkom slušná, zaujímavá...ale po príchode do osady, tam kde mal dej v podstate gradovať, začal som sa nesmierne nudiť a popravde mal som stochutí film vypnúť. No a záver to úplne zabil..Úplná premena mnícha na neľútostného "lapača" čarodejníc vo mne vyvolala menší záchvat smiechu. WTF?! ()

Kangaxx

Pomerne inteligentné a neprehnané podanie príbehu odohrávajúceho sa počas najtemnejšieho obdobia histórie Európy. Sean Bean sa snáď narodil v nesprávny čas, je to rodený rytier. Celkovo sa casting podaril na jednotku, atmosféra nebola najhoršia a snímok ma bavil v celej svojej dĺžke aj keď zjavne nejde o žiadny veľkofilm. Ale niekedy aj menej je viac a toto je presne ten prípad. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)