Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

NinonL

Za trochu utahanou druhou polovinu jsem chtěla dát průměr, ale konec vše napravil. Ponurý středověk žijící pověrami, které šíří hlavně zástupci katolické církve, aby lidi udržovali ve strachu a v poslušnosti. Jedna vesnice, které se "Boží zkáza a trest" vyhýbají. Skvělá atmosféra i prostředí. S realitou smířený uhrančivý křižák Sean Bean neměl chybu. ("Démoni a nekromanti jsou mezi námi, jak sám zjistíš.") Pokrokový mladý mnich, který skutečného démona objevil tam, kde ho nečekal on ani divák. Závěr ale nebudu prozrazovat. ()

agentmiky

O filmu jsem věděl docela dlouho,ale dostal jsem se k němu až nyní.Musím uznat,že mě film překvapil.Nečekal jsem od něj něco takového.Film na vás vrhal moment co moment zajímavé okamžiky,atmosféra filmu na mě působila velmi věrohodně a hlavně tajemně.Pro ty lidi to muselo být strašné,že je v tom 14.století postihl tak silný mor,že vyhladil tehdejší jednu třetinu obyvatel Evropy(25 miliónů lidí).Seana Beana mám jako herce rád a opět mě nezklamal.Eddieho Redmaynea moc neznám,ale těším se Teorii všeho s ním v hlavní roli.Ode mě film dostává 80%. ()

Z0oMb3E

Stredovek bola zlá doba. Ak vás nezabil mor, zabili vás pre to, že ste neuctievali Boha. Ak ste prežili aj to a boli ste žena upálili vás len pre to, že ste sa na niekoho vyčítavejšie pozreli. Black Death nieje o rytieroch, kráľoch a zachraňovaní princezien. Je to film o inkvizícii a prenasledovaní tých, čo sú odlišný v mene zvrátenej božej myšlienky. Áno film sa síce nepýši najväčším rozpočtom, ale zaujímavým dejom, ukážkami surovej agresivity či drsnosťou postáv dokáže zasiahnuť do chuti širokému publiku. Za, síce nevtieravej, ale výbornej hudby sledujeme zmenu duševných postojov a priorít mladého mnícha po tom, ako zistil, že je len človek. Človek, ktorý vidí len to, čo mu druhí ukážu. Určite mierne nadpriemerný film, ktorý sa oplatí vidieť, aj viackrát. PS (a spojler): osobne som sa tešil, že tú pekelnú mašinu na niekom predvedú, no ostal som sklamaný. ()

Rosana

Ééééééé!! Fujky, ošklivý film! Fujky fujky! Film se zabývá tématikou moru a čarodějnictví. A jak ten to fenomén vznikl - aneb všichni fanatici potřebují viníka! Je tak realistický, krvavý a drsný, že úplně zamrazí. Asi se mi dneska nebude dobře spát. Nějak tyhle filmy špatně rozdejchávám :( ()

MartinezZ

25.8.2010 ~ V dobách temných, manipulací a hloupostí prorostlých, vyjede výprava vypatlanců zbavit svět smyšleného zla, narazí na druhou skupinu obdobně šíbnutých a za to zaplatí životy bytostí lidských. Ty, co nepojdou kovovou čepelí či nezajdou strachem a hrůzou, sežehne černá smrt. Taková doba, takové osudy, takový zmar. ~ Léta páně 1348 nepanoval v zemích Anglie klid ani mír. Vládla jim hrůza a utrpení, smyšlenky mocných a na hlavu nemocných, hlad a mor. Černá smrt. ~ V tu dobu, kdy i v opatství umírají lidé na tuto nemoc a okolní vesnice se topí s dýmu pálených těl či za domy na sebe vrší hroby zmokvaných, se právě v onom klášteře objevuje Ulrik, zmocněnec papeže, mající za úkol najít vesnici, kde dle zvěstí sídlí nekromanti a lidé se změnili v ďáblem posedlé stvůry, a dovést zpět jejich vůdce. Ovšem potřebuje průvodce. Tím se stává mladý novic. ~ Jeho důvodem ovšem zdaleka není pouze pomoc Bohu, sám má na dění kolem sebe až příliš moderní smýšlení, ovšem chce se dostat za svojí milou, kterou poslal do bezpečí právě do lesů, které skrývají mokřinami obehnanou a morem nezasaženou vesnici. A ta je také cílem. Cílem bandy hrdlořezů zmocněných papežem ke zvěrstvům, které si v dnešní době stěží představíme. Novic, ve své mladé moudrosti stále hloupě fanatickým křesťanem, záhy zjišťuje, jak je za zdmi kláštera nakládáno s lidskými životy a kolik manipulace běžných lidí, kteří, nemaje vzdělání, věří každé hovadině o Bohu, Ďáblu a čarodějnicích, dokáže způsobit bolesti. Novic sám cestou zjišťuje, že jeho milá byla na jeho radu vydána napospas "naznabohům" skrývajících se v lesích. ~ Záhy je nalezena vesnice, kde vše je právě díky své dokonalosti natolik podezřelé, že je Ulrik přesvědčen o dosažení cíle. A svým způsobem má pravdu. Vesničané se zřekli křesťanství a nevěda pravého důvodu věří, že právě to je chrání před nemocí. Že Bůh křesťanů seslal mor právě jen na své stoupence a snaží se je za jejich hříchy vyplenit. A nedovolí, aby Ulrikův příjezd zhatil jejich klidné žití. Poté, co je Ulrikova skupina omámena v krčmě a novic je svědkem nekromantství, pro něj té nejhorší podobě, následuje lavina těch najtragičtějších osudů, jaké si mohl Bůh pro své ovečky vymyslet. ~ A poté se od světa odvrátil. Zvěrstva, která vzklíčila z přeživších, měla následky, kterých mohl být strůjcem jen samotný Ďábel. ~ Hrůzná i výborná ukázka vypatlanosti pod závojem víry a božských manýrů a fanatismu všech dané doby. Jako výpověď minulosti výborné a mrazící, mě je ale trochu zle od žaludku. Ne že by bylo ve filmu explicitního násilí, krve a vražd, špatně je mi z toho, jaký ovčí dobytek ta zhoubná lidská rasa dokáže být. Třikrát tfuj a hanba zastřenému rozumu! Úděsné, že je tomu tak stále i v dnešních "moderních" dobách. ()

UncleG

Jakmile je pod projektem podepsaná německá produkce, dá se vyčíst i bez run, že nás čeká těžkej průser. Inu... Čekal jsem ledascos, především vulgární béčko jak řemen, kde budou čarodějnice čarovat o sto péro, Sean Bean bude mlátit mečem jak naspídovanej barbar Conan a bude to všechno "pohodově pitomý"... Ale, světe div se, dočkal jsem se něčeho úplně jinýho! On to byl absolutně výtečně obsazenej, kostýmově extraórdinérní, chytrej thriller - navíc s parádní atmoškou a veškerou bídou blouznivého středověku. Zkažený zuby, špína, smrad, černý boláky, hnis, mlha a krysy...No zkátka: vítejte v době moru, dřevěný spacáky s sebou! Příběh je postavenej velmi dobře, celek funguje, koukatelnost suprová. Jenom jsem se nemohl zbavit pocitu, že 102 minut je zatraceně málo - jakoby nám tvůrci chtěli zatajit část příběhu a tak se to celý ve finále zdá takový nějaký "nedomrlý". Mít to ještě (těch správnejch!) 20 až 30 minut navíc, mohli jsme mít před sebou film, co by nejednomu divákovi utrh kaďák. (72,35%) ()

GodComplex

O co se snazil Solomon Kane, tedy poradne temne fantasy, ale zvrtlo se mu to v preprodukovanou nudu pro deti, presne to se Black Death dari naprosto ukazkove - syrovy, brutalni stredovek, ponura atmosfera plna moru, zamlzene lesy, otazky viry, RPG postupy fantasy party a charakteru, Sean Bean jako Crusader, vesnicka s necromancerem, uhranciva Carice van Houten, vyborna hudba, lahudka. Jenom skoda toho nesympatickeho mnicha v hlavni roli. 8/10 ()

elizabeth_ba

Teprve po druhém zhlédnutí jsem se odhodlala ke komentáři, po prvním jsem vůbec nebyla schopna jej napsat. Ale i přesto si myslím, že ještě film nebyl natočen tak realisticky, vzhledem k tomu jak strašlivá doba Černé smrti v letech 1346-1350 byla. A tak ač byl film plný krutosti, zla a nasilí (snad vlastně nic jinýho ani neobsahoval), přesto všechno, se domnívám, že byl k oné době ještě příliš milosrdný. Toto období Velkého moru bylo podle mě tím nejhorším v dějinách, co lidstvo potkalo. Nejen strašlivá nikoli epidemie ale přímo pandemie dýmějového a také mnohem nebezpečnějšího plicního, kterouž to strašnější formu této nemoci, film kdoví proč nezmiňuje. Je zajímavé a zároveň děsivé, že se dodnes přesně neví, zda byla tato choroba (latinsky morbus) způsobena bakterií Yersinia pestis nebo nějakou její kombinací např, s antraxem popř. nějakou neznámou bakterií či virem (podle nejnovějších výzkumů je pořád Yersinia nejpravděpodobnější). Každopádně jejím důsledkem bylo, že při tom (a poté) co zahynula asi třetina obyvatel Evropy (při II. sv. válce např zahynulo jen 5%) mezi lidmi vymizel jakýkoli soucit a byla cítit naprostá absence dobra, což se ve filmu podařilo postihnout téměř dokonale. Pevně doufám, že už nikdy taková doba nenastane... ()

Freemind

Nevím zda za to může nízký rozpočet nebo neschopnost páně režiséra, ale Black Death připomíná seriálovou tvorbu nějaké kanadské kabelovky. Průsečka mezi "krvavými expedicemi" poslední doby - Saunou a Valhalla Rising - s tím rozdílem, že tady chybí jakýkoliv pokus o práci s atmosférou, ploché je to, nudné a fádní. Téma by snad mohlo být zajímavé, dokonce herci ujdou - bohužel ale nemají co hrát. Promrhaný čas. ()

Macejko

Prekvapilo ma, ako poctivo sa tento film drží svojej ideológie (v určitom zmysle) a príbehu. Čakal som, že náboženská tematika bude slúžiť iba ako doplnok ďalších lacných krvavých orgii. Ale kdeže! Zápletka je gruntom filmu a všetko je jej podriadené. A zápletka to vôbec nie je zlá, práve naopak - núti človeka premýšľať a klásť si otázky. Celé je to navyše zručne zrežírované a nasnímané (len občas mi tá kamera trasúca sa aj v dialógových scénach trochu prekážala) a herci sú veľmi dobrí a ich postavy tvoria skutočne zaujímavú družinu (vedie mne neznámy John Lynch ako Wolfstan a samozrejme uber-cool Sean Bean). Nečakal som, že by sa mi to mohlo až tak páčiť. Rozhodne odporúčam. ()

Orlau32

Já bych tento film nehodnotila jako horror, ale jako naturalistický pohled na středověk, na pověry, na dávno vymýcené nemoce a v neposlední řadě na náboženskou válku mezi katolicizmem, a jinými náboženskými frakcemi. Snímek ukazuje lidskou krutost, řekla bych až zvrhlost ve vymýšlení trestů pro "provinilce", který se provinil proti lidské zaostalosti, a nebojím se říci i lidské blbosti. Temnota myšlení spolu s náboženským fanatismem utvořily velmi zajímavý snímek, který je ovšem nutno vidět 2x, protože některé věci při prvním "kouknutí" vám uniknou. Režiséra CHristophera Smithe musím pochválit, toto těžké téma zvládl velmi dobře. Dávám s klidným svědomím 4*. ()

fragre

Tedy ten středověk je tady mocně do fantasy zabočený, spíše se jedná o chudšího, drsnějšího a špinavějšího bratříčka Pána prstenů, než o pokus o evokaci skutečné historické epochy. Jen to ideové vyznění filmu mi není jasné, ba na mysl mi přišlo, zda tvůrce scénáře není zakuklený ateista, když obě náboženské strany sporu ukazuje co zástupce ideologií, schopných kvůli této mučit své bližní a těšit se z toho. Musel jsem kvůli zvratům v ději několikrát přepólovat své sympatie (což je emočně vyčerpávající), abych nakonec pozbyl jakýchkoliv sympatií ke kterékoliv straně. To mi připadá jako žánrové selhání, neb v tomto žánru by divák někomu fandit měl, není to přece žádná intelektuálština, ale dobrodružný film. Jinak, dobře pochmurná atmosféra, občas skvělé scény. A ta dominantní pohanská kněžka dobře herecky i typově vybraná. ()

Magyar

Myšlenka filmu, že ať je člověk katolíkem, ateistou či fanatikem, je pořád stejným živočišným druhem (tj. "všichni jsou stejní"), je skutečně "objev". To, že jím skutečně "je", však snímek vzápětí popře popisným výkladem čarodějnice v bažinách, která odhlédne od své role a začne popírat samou svou podstatu (pani "Já-nejsem-žádná-čarodějnice" se navíc v močálu pohybuje víc než přízračně). Za sebezpyt to pokládat nelze. Člověk není tím, čím je, jen proto, že to ví a této znalosti užívá. Mám s tím stejný problém jako s Ravenous - dokud se hrdinové perou a běhají po lese, je to fajn. Jakmile začnou svoje počínání divákovi vykládat, nebaví mě to. To, co vidím, nepotřebuju mít ještě třicetkrát popsaný. ()

blackrain

Nedělala jsem si vůbec žádné iluze. Dost jsem tento snímek podceňovala. Pak mě velmi mile překvapil. Vzhledem k jeho tématu ale slovíčko mile zní poněkud divně možná že až trošku úchylně. ()

Tirion

Nenabízí nic nového ani převratného a v podstatě ani kvalitního. Není to špatný film, ale je na něm až moc vidět low budget, resp. je vidět to, že Sean Bean bral asi velké procento z celého rozpočtu. Troufám si říct, že v českých podmínkách bychom udělali za podobný rozpočet film mnohem lepší. Ale to je jen spekulace. Nicméně, diváka zaráží hlavně to, že film v podstatě ani není prvořadě o moru (ten je jen berličkou příběhu), ale je o bandě pološílenců, kterým se mor pouze vyhýbá. Charaktery postav ploché, vývoj žádný, hlavního hrdinu, abyste pohledali. Zato paradoxů a chyb najdete do sytosti. ()

Maq

Tváří se to jako příběh ze středověku, ale není to o prostředí informováno o nic lépe, než Karl May o Indiánech. Takže zbývá pokus o syrové krvavé drama. Z tohoto pohledu si nestojí až tak zle, většina je ještě mnohem pitomějších. Fanoušci žánru ale budou nejspíš brblat, že se tam zbytečně moc kecá a záběry stříkající krve jsou trikově nedotažené. Dokonce se obávám, že tam krev vůbec nestříká, jenom teče… --- A pokud jde o „ideologický“ obsah, konflikt víry a pohanství (nebo zcela ahistorického ateismu)? Ale jděte… takhle si to představujete? Tohle má být „k zamyšlení“? --- ()

italka63

Středověký fanatismus je hrozná věc a pokud se k němu přidá dýmějový mor, který se vyhne jedné vesnici za močálem, co udělá Bůh? Vyšle trestní komando, které chtíc nechtíc vede mladý mnich, který pro boží lásku nešel s láskou svého srdce....takže všechno dopadne špatně..Krásná čarodéjnice ve vesnici božími služebníky zavrhnutá, zrovna tak, jako vesničané odvrhli jeho, pro krutost jeho zkoušek. Něco filmu chybělo, každopádně naštěstí ne Sean Bean, takže za tři hvězdy. ()

movieband

Temný, krutý, špinavý a nekompromisní. Černá smrt diváku naordinuje ponurost v koňské dávce a člověk občas jen odvrací tvář od krutosti, která je ve filmu. Sean Bean byl v roli rytíře Ulrica výborný. Film mi dlouho ležel v žaludku a dějově má, co dát. Závěr ve vesnici a samotný závěr s Osmundem mě totálně sundal, v dobrém i špatném směru. Líbila se mi Beanova oddanost v křesťanství a celkové pojetí jeho víry. Závěr s Osmundem mě, ale přivedl do rozpaků a nějak nevím, co přesně si teda z filmu mám vzít. Rozhodně se na to ještě někdy podívám, i přes značnou krvavost a surovost filmu (souboje jsou ve filmu dost dobře natočené), už jen díky silným momentům, které film rozhodně má, a které mají, co dát. 78% ()

slunicko2

Náboženský fanatismus nebo síla víry? 1) Cítím se poněkud zmaten, pokud jde o poselství filmu. Toto temné pseudohistorické drama (že prý horor, to mě tedy podrž) chápe hodně komentátorů jako střet fanatismu s fanatismem, což je ovšem v dané době spíš historický nesmysl než cokoli jiného. Bojují zde špatní se špatnými, část jich je vybita a zbytek je nakonec ještě horší. Věru, snímek optimismem nehýří. Demons and necromancers are among us. 2) Herecky i tváří mě zaujal 28letý Eddie Redmayne (mnich Osmund). 3) Boží trest a předzvěst apokalypsy, mor, se dostal do Evropy z Číny. Velká vlna v létech 1348 - 1353 si vyžádala 25 miliónů obětí v Evropě, tj. asi třetinu jejího tehdejšího obyvatelstva. Tento typ moru způsobený baktérií Yersinia pestis je známý i dnes, kdy se úspěšně léčí antibiotiky. 4) Výstižný koment: gudaulin, Marigold. 5) Co dodat... We have the tools, we have the will; we travel into Hell, but God travels with us. Skličující poselství... ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)