Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Desperado

Meno režiséra dávalo tušiť, že sa dočkáme ultimátneho stredovekého hororu. Smith však už od výplachového Metra prešiel nejaký ten krôčik k sofistikovanejším filmom, čiže nakoniec ma ani neprekvapuje, že to nakoniec horor nie je. Rovnaká búda na mnohých divákov ako v prípade Shyamalanovho Village a (ne)zámerné zavádzanie distribútora či filmových databáz ho môže stáť nejaké tie sklamané hodnotenia hororuchtivých fanúšikov. Ako to už presne vystihla Kiddo, je to stredoveká dráma s intelektuálnym posolstvom, atmosférou pripomínajúcou 6 rokov starý The Reckoning, ktorý je aj tematicky aj dobovo takmer totožný. Smith sa zameriava nielen na psychológiu postáv ale aj na dobovú atmosféru. Nutno však pripomenúť, že mu to ide v oboch prípadoch len sčasti. Kamera pôsobila veľmi dokumentárne až televízne, čo pre dobové filmy (nie seriály) nie je najvhodnejší spôsob. Herci odviedli svoj štandard, v prípade hlavnej postavy mladého mnícha mi však jeho záverečný charakterový prerod prišiel krapet nevierohodný, na druhej strane Sean Bean patrične charizmatický a Carice až diabolsky krásna (akoby z inej doby, z iného filmu a z inej planéty). Dilema, ktorú sa snaží prostredníctvom jednoduchého príbehu Smith riešiť, či je fanatické náboženstvo ("Som škaredý a veriaci") zhubný pre ľudí viac ako freudovský materializmus ateistov ( - "Prečo ju počúvaš?" - "Pretože je krásna." ), však dopadlo našťastie nerozhodne, avšak s krutým ortieľom pre nás všetkých. Všetci v niečo veríme, všetci sa niečoho štítime, všetci nosíme v sebe nejaký žiaľ, niektorí smútok či tragédiu, prerastajúcu neraz v nenávisť a zatratenie všetkého, v čo sme verili a čo sme milovali. Smithov najnovší počin s výrazným filozofickým presahom, no slabším vizuálom, však stojí rozhodne za zhliadnutie. ()

Vampireman

Milosrdně tomu přidělím čtvrtou hvězdu, byť to má místy nevěrohodný kecy a špatnou kamerovou práci (dokumentážní styl, potažmo nějaká klipárna) a ubulenej mnich Redmayne mě sakra štval. Nicméně jsem se u toho bavil, všechno je dobře šedivý a je to taková lineární fantasy jak vystřižená z Dračího doupěte (myslím tu hru). Postavy jsou dobře napsaný a myšlenku to má (byť nepřekvapující aspoň pro mě) což většina nových filmů těžce postrádá. 3,5* ()

Thomassi

Ze začátku jsem si tohoto filmu moc nevšímal, protože nezávislých historických snímků je plná řada a často se stane, že se z toho vyklube podprůměrný film. Pak jsem si ale všiml, že místní hodnocení se pořád drží na procentech zaručující červenou barvu. A začal jsem se o něj zajímat. Už samotný téma mi přišlo dost poutavý, protože filmů o epidemiích moru ve středověku moc není. A řekl jsem si teda, že do toho půjdu. A ono ejhle. Byl jsem mile překvapen. Co dělá film výborným, nejsou ani tak herci, i když i oni mi byli sympatičtí. Ale je to hlavně středověká atmosféra a samotné dějí ve vesnici v bažinách. To mi přišlo hodně originální. Ono celkově film udržoval vysoké tempo po celou dobu. Jinak jsem byl zvědavý na Eddieho Redmaynea, který má už zkušenosti s touto tématikou, viz Pilíře Země. A ani tady nezklamal. Takže nakonec jsem byl rád, že jsem do tohoto historického filmu šel, protože bych přišel o skvělý zážitek. ()

Hanyou

Středověk nebyl žádná sranda a tenhle film taky není. Takže vše v naprostém pořádku. Jen ten magor tomu na konci fakt nasadil korunu. ()

L_O_U_S

Čekal jsem pošmourné drama filozofující nad vírou a nevírou. Dostal jsem plochý příběh bez jakékoliv větší myšlenkové hloubky. Nevím, jestli v tvorbě pro běžného diváka má smysl čekat něco více. Co jsme se dozvěděli? Že všichni jsou svině a že víra nebo nevíra slouží pouze moci. Alespoň té křesťanské družině o něco šlo a její příslušníci měli nějaké zásady, kdežto jejich protivníci, kteří na mě působili jako nějaká postmoderní kombinace ateizmu a paganizmu, byli myšlenkově a projevem impotentní jako bezpečnostní technik po dvacetileté práci na čtvrtém bloku v Černobylu. Nevím, proč mají filmaři neustálou potřebu zobrazovat staré "bezbožné" civilizace jako společnosti, kde si to rozdává každý s každým a kde se chlastá a tančí kolem ohně. Na druhou stranu, nějakou atmosféru tenhle film má a Sean Bean předvádí jako Boromir 2.0 "Christian Edition" slušný výkon. (606., 8. II. 2011) ()

grogodil

Svet postavený na blate, špine, krvi a potkanoch roznášajúcich všadeprítomný mor, ktorému pánbožko dal nadobro zbohom a v ktorom na každom rohu horí na hranici nejaká štrbavá ženská považovaná za čarodejnicu, vytvára od prvých minút intenzívnu "modrošedú" zhnitú stredovekú zamorenú atmosféru a drží sa jej zubami-nechtami neustále. Čo je len a len dobre, pretože si s tým v podstate vystačí a taktiež preto, že príbehovo to už nie je rozhodne také terno. Prvú uťahanejšiu polovičku, ktorú v podstate precválate a prekecáte, režisér ešte ako tak maskuje tým, že udržiava diváka v napätí a zvedavosti, že čo to naši chasníci nakoniec nájdu v lese za sfanatizovanú sedlač. Prekvapenie nakoniec sa síce koná a v podstate nie je vôbec tupé, no to, ako ťažkopádne, narýchlo a nasilu to je v závere všetko uplácané a vypointované, to nakoniec zráža hodnotenie o hviezdu dole. ()

Skip

Středověk, hon na čarodějnice, mor, fanatická víra v Boha a stejně tak fanatické popírání Boha, efektní bitky, kdy krev stříká na všechny strany. Není to špatné a není to ani nijak zvlášť dobré, něco mezi, co se hodí na nějaký ten tématický středověký večer, pokud má člověk náladu. ()

Fanucci

Chytrý film s výbornou temnou středověkou atmosférou. Líbilo se mi věrohodné prostředí, výkony a naturalismus celého filmu. Na Údolí včel to nemá:-), ale i tak vřele doporučuji, protože pointa a vyznění celého filmu stojí za to. Velmi slušné 4 hvězdy. ()

Sheldra

Označení "horor" mi přijde krajně zavádějící, ale budiž, chce-li někdo horor, nechť ho zde nehledá v podobě zombie a čarodějnic, ale zla v lidské duši. Trošku mi to připomnělo Eden lake, obzvlášť tím pocitem prázdna a bezvýchodnosti, který se mě po shlédnutí zmocnil. Sean Bean je samozřejmě výbornej, ale kdo mě totálně dostal je hlavně Eddie Redmayne s tím svým zvláštně posedlým a nekonečně smutným výrazem. Fakt síla! ()

Sartorius

Komorní historický film, který surově vystihuje danou dobu. Pokládá spoustu otázek nutících k zamyšlení, odpovědi však neposkytne. Souboj fanatické víry proti fanatickému ateismu zůstane bez vítěze. Začátek je velmi slibný, ale dříve než si vybudujete vztah k ústředním postavám, tak dorazí do vesnice a vše jde z kopce. Teda až na atmosféru, ta si drží vysokou úroveň až do konce. Děj se místy vleče dost pomalu, až to začíná nudit. Za zmínku stojí i docela nepovedená kamera. Škoda, že film nenaplnil své ambice, protože mohl nabídnout zajímavé filozofické poselství. ()

Vessper

Velice zajímavý a dobře zpracovaný snímek. Mystérie, záhadno a hlavně napětí prostupující dějem je skoro hmatatelné. Chvílemi jsem si u filmu nebyl jistý, co je skutečnost a co ne, ale i tak mě přes hodinu a půl bavil a nepustil. ()

dee-key

Tak na rovinu od tohoto filmu jsem si nesliboval žádné hory doly a přesto mě velmi příjemně překvapil. Především jsem byl mírně šokován realistickými souboji (nebylo jich moc, ale o to povedenější) a krásně jednoduchým lookem protagonistů. Takhle nějak si to představuju já. Žádný vyžehlený a naleštěný a designově nadčasový zbroje, ale obyčejně účelové. Námět mi dost připomínal (co připomínal, byl stejný) Season of the witch, ke kterému asi dělal předlohu. Trochu mě zklamal konec, protože se nesl v duchu moderních vyvtažďovaček, ale jinak jsem byl se závěrem spokojený (rozhodně víc než u zmiňované SOTW) Suma sumárum jsem se dobře bavil, i když pár momentů bych si klidně odpustil. ()

fmash

Tmářství je špatné a každý by to měl vědět. Podotknul bych, že jsem náznaky fanatismu u postav zaregistroval leda tak ve stopovém množství, pokud za fanatismus nepovažujeme prostě víru. V cokoli (zde ovšem s ohledem na zobrazovanou dobu). Takže o čem tahle levná televizněprodukční středověká podívaná vlastně je? Vesměs o mrtvolách, špíně, sem tam řežbě. Trocha toho poselství to nestačila úplně pohnojit, kulisy pěkné. Pokud v polovině filmu začnete váhat, co že je to za žánr, tak vás čeká milé překvapení, které stojí za puntík. 3½. ()

SonG

Kupodivu lepší než dražší a do nebe vychvalované snímky. Trochu kříženec Solomona Kanea s Kladivem na čarodejnice, přičemž si od obou vzal jen to lepší. Čarodějnice, středověk a Sean Bean - to já fakt můžu....4 a 1/2 hvězdy. ()

maverick10

Nekonecne placani o Bohu, vire o vykoupeni se za vlastni hrichy. Pokud clovek zabije v nepricetnosti, ci ve jmenu Boha - neni v tom rozdil. Temny dobovy snimek se nehonosi bahnem a krvi strikajici akci, zato nam prinasi myslenku, ktera se tahne lidstvem jako smrad uz leta. Otazka viry. Vira je dobra vec, ale jen v dobrem cloveku. Pro vetsinu vira slouzi jen k ospravedlneni svych hrichu a jako zaminka pro vrazdeni ve jmenu Pána! Vdecne tema pro filmove producenty. Pokud ale bude chude na akci, nedocka se uznani sirsiho spektra publika. ()

Cl3ricK

Mor je zlo. Ještě vetší zlo, ale jsou lidé vnucující vám, svoji víru. Má to skvělou atmosféru, a taky to dokazuje, že zajimavá fantasy se obejde bez CGI. O trochu lepší než Solomon Kane. ()

Scylla

4 hvězdy a ještě o chlup navíc. Stísněná středověká atmosféra, sedící hudba, sympatické herecké výkony (Redmayne a Bean) a neokoukané pojetí historického dramatu, ve kterém vedle krvavých soubojů a bolestivého mučení zbude místo i na nějakou tu myšlenku. Spokojenost. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)