Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

berusche

Když uběhla asi polovina filmu, doufala jsem v jatka. Všechno tomu nasvědčovalo a já se těšila. Pak šla tahle snaha do kytek a snažilo se nás to přesvědčit o tom, že víra, v cokoli, je horší než fanatismus a válka. A jak to začalo zabředávat do snahy o filozofickou úvahu nad "morálním aspektem" vraždy, šla jsem do kolen. Propříště prosím více krve, méně keců, a bylo by to přesně to, o čem jste nás přesvědčovali, než jste to vypustili. ()

StrYke

Tohle prostě nemohlo dopadnout dvakrát nejlépe, a ani to tak nedopadlo. Sean Bean v "hlavní roli", která je mezi nejzanedbatelnými postavami z celého filmu, a nevýrazný Eddie Redmayne v klasické šabloně charakteru, jsou jenom zlomek toho, co vás čeká při přemýšlení nad hereckým obsazením. Nejsměšnějším mužíčkem je tu totiž John Lynch, který možná jenom dostal špatnou roli, ale celou dobu jenom přehrává a přehrává, a jeho postava reaguje na všechno strašně přehnaně a nelogicky (před skupinou zabije někdo jejich druha, jeden z nich řekne "Ale ne", Lynch s nim začne kvedlat a řve "Uklidni se!"). Žeby to byly prvky komedie si osobně vůbec nemyslím. Christopher Smith mě velice, od svého dřívějšího snímku Creep, zklamal a místo kvalitní podívané mi naservíroval nudnou a nezáživnou slátaninu s minimálním počtem kvalitních scén. Jedna z mála věcí, která by se u filmu dala vyzdvihnout, je styl vyvražďovačky, což ale kvůli nesympatickým a nevýrazným postavám nefunguje téměř vůbec. Co by se dále dalo alespoň trochu pochválit? Nic. Tohle bylo prostě hodně zlý, se špatným závěrem a špatnými hereckými výkony. Nezáživnost, která tu vládne, je potom synonimem k moru, který ve filmu panuje. Vzhledem k hodnocení jsem ještě hodnej ()

Joe321

U měl lepší než Solomon Kane. Bál jsem se, jak se to celé vyvrbí a naštěstí vyvrbilo pro mě v tu lepší variantu. Během děje jsem si neťukal na čelo při jeho vývoji ani chování postav (ve družině chybí úchyl a zrádce, které cpou běžně všude). Toho jsem se bál nejvíce. Naopak to pěkně plynulo. Líbila se i tématika a závěr. Spokojenost. Sean Bean by si mohl střihnout středověkou roli jednou do roka. -"The boy will not renounce! You have no power here! You cannot tear a true man of God away from his faith!" ()

M.i.k.e

povedená a zamyšlení hodná dietní obdoba Kladiva na čarodějnice.Plusem pro tvůrce budiž fakt,že mimo již tolikrát omílané fanatické víry,se tentokráte dostane i na dost zběsilý způsob ateismu,takže rozložení sil dobra a zla je tentokráte poměrně vyvážené a je na divákovi kterou stranu zvolí...70% ()

Chen

Původně jsem uvažoval o třech hvězdičkách, neviděl jsem ve filmu více, než jen "ušmudlanou" historickou podívanou, ale depresivní konec, který vyvolal spoustu otázek si čtvrtou hvězdičku zaslouží. ()

Hennes

Filmy s tématikou středověku, čarodějnictví a křesťanství patří mezi mé oblíbené. Delší dobu už jsem neviděl slušný film na toto téma a tak jsem rád za tento snímek. Děj není zbytečně roztahaný, ale je jasně přímočarý. Netvrdím, že je to absolutní špička na 5 hvězd. Atmosféra temného středověku tu není tak věrohodná jako například v Honu na čarodějnice, ale svou kvalitu to má. Hodně je v komentářích chválen Sean Bean s čímž souhlasím, ale mně se tu moc líbila Carice van Houten. Je vidět, že cokoliv černého jí sedí, ať je to ČERNÁ SMRT, nebo ČERNÁ KNIHA. ()

rakovnik

Po shlédnutí filmu jsme poněkud zmaten tím, jaký vlastně byl jeho účel. Historická dramata s prvky mystéria mám rád, ale toto rozhodně nebude patřit k mým nejoblíbenějším. Důvodů je hned několik. Především zkratkovitý děj ve druhé polovině filmu a v jeho závěru, několik nelogičností či chyb (viz vůz a bažina, anglický trávníček ve středověké vesnici apod.), zvláštní kamera a "filosofické" směřování filmu. Věřící jsou zlí (náboženský fanatismus a dogmatičnost), ale nevěřící jsou také zlí, tak komu mají tedy patřit moje sympatie? I když tedy mladému inkvizitorovi jistě nepatří. Nevím, zda byl záměrem tvůrců "horroru", abychom se hlouběji zabývali otázkami víry. Nebo tam hledám něco, co ve filmu vůbec není, nevím... První polovina filmu je ale vizuálně hezká, postavy zprvu sympatické a děj se rozjíždí velmi slibně a tajemně, bojové scény, ale i lidé a jejich mysli jsou slušně "středověce" špinavé. ()

Giggo

Temné drama perfektně předvádějící řádění církevní inkvizice v středověku. Krásně ukazuje jaká tehdejší doba byla, co nemůžeme vysvětlit nebo kde se mají lépe, tam musíme zakročit ve jménu božím. Jediný co trošku pokulhává za celkově výborným filmem je jeho závěr .. film se trošku ztratí sám v sobě a honu na čarodejnice. Za zhlídnutí každopádně stojí :-) ()

Martin741

Vyborny horor od rezisera Christophera Smitha o more v stredoveku. Herecke osadenstvo slusne, hlavne vyborny Sean Bean/The Golden Eye/, atmosfera funguje, reziser Smith odviedol slusnu nadpriemernu pracu ..... 69 % ()

Nach

Reálně vykreslená hrůza z období hrůz dýmějového moru, který zasáhl (ne naposledy a nejen tuto zemi) Anglii ve 14. století. Hrdinové tohoto snímku hrají svoje role skutečně na jedničku. Hudba dává snímku historicko děsivý nádech a spíše než k hororu má tento snímek i svým spádem nakročeno k vynikajícímu komornímu historickému snímku. Vše je zde dokonale naplánováno a scénář nemá jedinou chybu. A co se závěru týče... pro mě velmi originální i svým způsobem nečekaný. Black Death doporučuji vyznavačům spíše než hororového žánru, těm, co fandí akčním nebo historickým snímkům. Jedná se sice o film se značnou brutalitou a místy i děsivými scénami. Ty ale prostě do onoho období patří. 80% ()

Nautila

Středověká deprese, skvělá hudba, postavy i děj bez obvyklých klišé, fanatismus, zaslepenost a vlastní pravda na obouch stranách, bez soudu, ale objektivní a krutá. Do písmene souhlasím s kiddo. ()

Petoss1

To bylo maso sakra. Sean Bean sa pre historické filmy narodil. Kruté, brutálne s nádhernou atmosférou. Krása 85% ()

bourec

Druhá projekce filmu,a zase je zcela jasný,že sem se nechal napoprvé unést jménem rejžy,obsazením,a hlavně tim středovékem,což u mě bejvá malinko nadhodnocováno.Bohužel ale tenhle film je o ničem,spousta náboženskejch kydů,zápletka jednoduchá,a nijak záživná.Průměr.50%. ()

Mefistofelle

Celou dobu se Black Death tváří jako kdyby měl přijít nějaký zázrak. Jenže ten se bohužel nekoná. Pokud se dostanete přes poněkud zdlouhavý začátek plný zcela nadbytečných scén, možná budete očekávat, že konečně nastane nějaké to pořádné hororové psycho. Nestane se tak. Celou dobu to zdánlivě směřuje k něčemu velkolepému, ovšem tyto snahy se nakonec utopí v hromadách dialogů, které jsem po čase přestala úplně vnímat. Samotný závěr se sice snaží býti zajímavým a neobvyklým, ale to se mu daří jen napůl. Pozitiva filmu jsou docela sympatické hlavní postavy a pěkná výprava, ale to je krom pár trochu lepších scén prakticky vše. ()

cariada

Slušný středověký horor, o morové ráně. Kdy se vše zase motá kolem těch blábolů o náboženství a pod. Když někdo nevěří, je třeba ho zabít a nebo upálit, jo jaký svintsvo. Tady sice i proti strana dělá vendetu těm, který se nechtějí zříct, těch blábolů. Má to velice působivou atmosféru, celkem mě překvapilo jak poměrně přátelsky se ona parta chovala k novému členu, mladému mnichu, který nakonec radši dělá něco jiného. Kamera se záměrně třese při akčních scénách, aby to působylo děsivěji a zároveň toho zase nebylo až tolik vidět. ()

O´Neill

Více než hodina filmu je převážně nudná s občasně záživnými momenty. Nejvíce celý film zachraňují hlavní herci, kteří si hrajou svůj dobrý standard a posledních 20-30 minut filmu. Závěrečný "dovětek" - aneb když si myslí, že je čarodějnice, tak jí upálí ať už se přizná nebo ne alespoň ukazuje, jak to dříve bylo. Nic extra nečekejte, ale průměr si to zaslouží. ()

Flaxik

Boromira žeru všude, i tam, kde si to nezaslouží. Historické filmy mám rád, úplně nejraději ze středověku. Historické horory miluji, všechny tři, co existují. Takže když jsem se dohrabal k historickému hororu s Boromirem, připadal jsem si jak pedofil v mateřské školce. Druhá půle trošku drhla, ale to mi až zase tak neva a naprosto neobjektivně, ale o to radostněji tomu pálím za čtyry inkvizitorské. P.S. Vím, že se nejmenuje Boromir! ()

zuzinka2

Lehce nadprůměrný historický film o střetu křesťanství s pohany, který sází především na temnou stísněnou atmosféru (podpořenou větší mírou násilí a morovou pohromou) která se rozhodně povedla a na dobré herecké výkony, ale celkově film nepřinesl nic čím by mě výrazně zaujal a mám pocit, že za pár dní si vůbec nebudu pamatovat, že jsem ho viděla. 60% ()

bukowski83

Tak teda nevím jak to hodnotit, nebylo to vůbec špatný, ale taky to nebylo nějak zvlášť ohromující.Spusta zbytečných plytkých řečech o bohu a náboženství, spousta drsných scén, kde se sekají hlavy a trhají ruce mě prostě nic neříká.Vše by měl zachránit rádoby převratný konec, ale mě tento film z beznadějné šedi průměru nevytáhnul. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)