Reklama

Reklama

John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

  • Francie John Rabe (více)
Trailer

Píše se rok 1937. Obchodník John Rabe žije již téměř 30 let se svou ženou Dorou v Nankingu, hlavním městě Číny, kde vede pobočku společnosti Siemens. Jen s těžkým srdcem se chystá předat vedení do rukou svého nástupce a ještě hůře se bude z milovaného místa vracet do Berlína. Během rozlučkové oslavy konané na jeho počest se ale na Nanking sesypou bomby z japonských letadel. Rabe v nastalé panice nechává otevřít brány společnosti a nabízí úkryt rodinám svých zaměstnanců. Přestože je jako německý občan spíše spojencem Japonců, neváhá, ruší svůj odlet do Německa a pouští se do jedné z největších záchranných akcí, během které se mu podaří před japonskou brutalitou zachránit stovky tisíc lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (78)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na Německou produkci hodně solidní nadprůměr. Absurdita některých scén je neskutečná. Záběr, kdy se uprlíchlíci schovávají před nalétávajícími střemhlavými bombardéry D3A VAL pod vlajku nacistickou s hákovým křížem je jednou z nich. Stejně tak mrazí při závěrečných titulcích, kdy se člověk dozví o poválečném osudu Johna Rabe. Překvapil mne i Steve Buscemi, kterého moc nemusím - ale roli doktora jsem mu uvěřil. Já nechci hodnotit tohoto statečného muže (ač nacistu). Ale s nímek o něm. Předválečná Čína a invaze Japonského císařského vojska byla dobře zpracována. I poměry v rámci vyhrazené zóny. Asi by se dalo lecos vytknout, ale beru v potaz že snímek netočili Američané, ale Němci. Na 4 hvězdy tomu něco málo ale chybělo ...Přesto doporučuji shlédnout už jen kvůli Nankingu.. ()

DruidKarel 

všechny recenze uživatele

1226. hodnocený film: Film, který ve mě zanechal rozporuplné myšlenky i názory. Na jednu stranu musím uznat, že se film dotýká svým tématem ožehavého tématu japonské krutovlády nad čínskou provincií Nanking. Na druhou stranu jsem byl nespokojen s výběrem herců a přišlo by mi vhodnější do rolí postavit nějaké neznámé herce namísto hvězdných Stevea Buscemiho a Daniela Brühla, kteří neměli dostatek prostoru ukázat své velikášství. Na druhou stranu musím ocenit skvělé kostýmy a navození dobové nemohoucnosti zvrátit osud. V tomhle byl film asi tím nepřínosnějším. Nakonec jsem se rozhodl slevit ze svého původně zamýšleného hodnocení na 3*, které hodnotí film jako průměrný. V rámci žánru se jedná o průměr, ale jako dokument by snímek asi nemohl uspět už vůbec. 3* ()

Reklama

sulimo 

všechny recenze uživatele

Hustý film o masakru, o kterém se neví vůbec nebo v lepším případě skoro vůbec, což je prostě špatně (nabízí se zde otázka, kdyže ta druhá světová vlastně začala).Veliká obžaloba SN a vůbec selhání diplomacie. Máloco Vám znechutí japonský národ jako tohle. Z některých scén se budete dostávat horko těžko. Pět hvězd nedávám pro určité utahané, zejména diskuzní chvíle, které byly tak trochu kýčovité, přesto je to hodně dobrý a zejména hodně důležitý film. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

O tzv. nankingském masakru jsem, přiznám se, do zhlednutí tohoto filmu skoro nic nevěděl a ač film v tomto směru netlačí příliš na pilu, přesto mě docela zasáhl. To samé platí o postavě Johna Raaba, „nenapravitelného umíněnce“, pod jehož vedením se v rámci Nankingské bezpečnostní zóny podařilo zachránit životy okolo 200 tisíc Číňanů. Není přitom asi úplně správné tuto postavu přirovnávat k Oskaru Schindlerovi, jak se tu objevuje v některých komentářích. Ano, oba byly Němci a oba byli členy NSDAP. Ale John Raab, jak jej líčí tento film, byl svým způsobem anglický gentleman, což se tedy o Oskaru Schindlerovi asi úplně říct nedá. Přesto není pochyb, že Raabovi jeho postavení Němce při plnění jeho poslání v Nankingské bezpečnostní zóně velmi pomohlo. Říká se tomu historický paradox, a patří k nim i to, že John Raab, jak se dozvídáme ze závěrečných titulků, byl po návratu do Německa zatčen gestapem, aby jej po válce pro změnu západní spojenci odmítli zbavit nálepky nacisty. Některých paradoxů můžeme být svědky i v tomto filmu. Mezi ten nejsilnější asi považuji scénu, kdy se čínští obyvatelé Nankinku na popud Johna Raaba schovávají pod velkou nacistickou vlajku s hákovým křížem (kterou dotyčný ve zde jím vedené pobočce Siemensu doposud odmítal vyvěsit), aby se tak zachránili před bombardováním japonských letadel. Hodně působivá scéna... ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Od filmu jsem očekávala úplně něco jiného, ale i tak jsem byla spokojena. Pohled na situaci před 2.světovou válkou z trochu jiného úhlu neuškodí. Alespoň jsem se dozvěděla zase něco víc. Příběh muže, který zůstal z donucení na místě, z kterého po 27 letech měl odejít, ale válka, která vstoupila do jeho života, mu v tom zabránila. Tento film bych doporučila pro všechny, kteří se chtějí něco dozvěděl o počátku 2.světové války, neboli již při vládě Hitlera, který měl již téměř celou Evropu pod palcem. Drastické záběry, kdy se japonští vojáci a důstojníci téměř vyžívali v zabíjení čínských obyvatel, jsou otřesné a jejich soutěže ve stínání hlav je ohavnost. Boj o životy na území bezpečné zóny a i v jejím okolí je opravdu boj s časem, kdy jim někdo přijde na pomoc...Nejlepší záběr pro mě byl ve chvíli Vánoc, kdy hlavní hrdina získá bábovku... ()

Galerie (34)

Zajímavosti (13)

  • Do bezpečné zóny, kterou spoluvytvořil John Rabe, se po obsazení Nankingu stáhlo asi 300 000 civilistů. Většina z nich díky tomu přežila. (Petulka88)
  • John Rabe byl po návratu do Německa vyslýchán gestapem, propuštění se dočkal díky firmě Siemens. (morgos)
  • Po konci 2. světové války Spojenci popravili osoby zodpovědné za Nankingský masakr. Byli to generál Iwane Macui a generálporučík Hisao Tani. Ostatní trestu unikli. (Petulka88)

Reklama

Reklama